Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Πρόβλημα με Yamaha ys125 με ξαφνικά σβησίματα.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2020
    Μηνύματα
    6

    Πρόβλημα με Yamaha ys125 με ξαφνικά σβησίματα.

    Γεια σας παιδιά...

    Έχω το Yamaha ys125 μοντέλο του 2017. Έχει κάνει 31.000 χλμ και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω ξεκίνησε περίπου στα 25.000χλμ όπου όταν το ντεπόζιτο της βενζίνης είναι σε ένα ή δυο νταμάκια και φρενάρω απότομα (συνήθως μόνο με το μπροστινό φρένο) μερικές φορές η μηχανή σβήνει. Μόλις πατήσω την μίζα, ξεκινάει κανονικά. Δεν μου κάνει άλλα βιθύσματα η μηχανή.
    Εκείνη την εποχή έβαζα 97άρα βενζίνη από επώνυμη εταιρία που έχει πολύ κόσμο (άρα είναι φρέσκια).

    Ρωτάω τον μηχανικό μου και μου λέει να βάλω βενζίνη και θα είμαι μια χαρά (μου είπε πως και άλλα μηχανάκια έχουν αυτό το πρόβλημα λόγο παλιάς βενζίνης), πράγμα που ισχύει. Μου είπε να αλλάξω βενζινάδικο, άλλαξα αλλά πάλι μόλις φτάνει σε 1-2 νταμάκια, πάλι το ίδιο.
    Κοίταξε ο μηχανικός μου το πρόβλημα μου και παρατήρησε πως η είσοδος της βενζίνης από το ντεπόζιτο είναι πίσω και σχετικά ψιλά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα κατά το φρενάρισμα να παίρνει αέρα.

    Τώρα βάζω 95άρα και όταν φτάνει το ντεπόζιτο λίγο ποιο κάτω από την μέση, πάλι τα ίδια. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω πως από την στιγμή που η μηχανή πάει στρωτά και βγάζει το πρόβλημα σπάνια, δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι η λάθος θέση της παροχής της βενζίνης. Αφού όταν πατάω την μίζα παίρνει κατευθείαν. (στις 4-5 στροφές μίζας περίπου)

    Ένα πράγμα που μπορεί να βοηθήσει είναι πως την βενζίνη την τελειώνω σε 2-3 εβδομάδες και ξαναγεμίζω όταν έχω μισό ντεπόζιτο.

    Από ότι ξέρω, η μηχανή δεν έχει σύστημα να σβήνει όταν πέσει η μηχανή, δεν έχει kill switch. το πλαϊνό στάντ δεν νομίζω να μπερδεύεται, δεν μου έχει ανάψει το λαμπάκι σφάλματος.

    Αυτό το πρόβλημα δεν το είχα πριν ένα χρόνο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. Η επόμενη μου κίνηση είναι να ελέγξω την καλωδίωση.
    Έχετε καμιά ιδέα που να ψάξω;

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/08/2020
    Μηνύματα
    6
    Τελικά το πρόβλημα ήταν στο φίλτρο βενζίνης. Το άλλαξα και το πρόβλημα λύθηκε.
    Επίσης απενεργοποίησα τον διακόπτη του πλαϊνού σταντ μιας και όταν ήταν ανεβασμένο, μου έδειχνε αντίσταση και όχι κλειστή επαφή. Θα το καθαρίσω κάποια στιγμή...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex.theoto Προβολή μηνύματος
    Τελικά το πρόβλημα ήταν στο φίλτρο βενζίνης. Το άλλαξα και το πρόβλημα λύθηκε.
    Επίσης απενεργοποίησα τον διακόπτη του πλαϊνού σταντ μιας και όταν ήταν ανεβασμένο, μου έδειχνε αντίσταση και όχι κλειστή επαφή. Θα το καθαρίσω κάποια στιγμή...
    μπράβο φίλε που ελυσες το πρόβλημα ,
    αλλα κ μπράβο που εγραψες τι εφταιγε ,
    αν βρείς χρόνο γραψε 2-3 λόγια θετικά κ αρνητικά (αν υπάρχουν για το ys125)

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με Yamaha F1
    από Saley7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2014, 17:53
  2. Προβλημα με yamaha diversion 09' Ρύθμιση tps και πεταλούδων
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2012, 16:25
  3. Προβλημα με yamaha diversion 09' κολησανε τα οργανα κ δεν ξεκιναει
    από profil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2012, 00:16
  4. Προβλημα με yamaha r6 2002
    από dimitris_liv στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2010, 06:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF