Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: περίεργη αίσθηση στην οδήγηση

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    περίεργη αίσθηση στην οδήγηση

    Καλησπέρα παιδιά,εδώ και κάποιες μέρες εχω παρατηρήσει την μηχανή να μην είναι το ίδιο γρήγορη στις χαμηλές στροφές και ενώ ανοίγω το γκάζι,νιώθω να μην τραβάει καθόλου,να καθυστερεί να ανοίξει το μηχανάκι αλλα δεν ξέρω αν αυτό λέγεται πατιναρισμα και αν ειναι αυτό.Μπορεί να είναι θέμα της αλυσίδας/πίσω γραναζιού ή συμπλέκτη και πως μπορώ να το τσεκάρω;
    Επίσης αλλο ενα που μου έκανε και με τα παλιά λάστιχα αλλα και με τα καινούργια είναι σαν να νιώθω στιγμίαια οτι ο πίσω τροχός χάνει την πρόσφυση και αναρωτιέμαι αν είναι πρόβλημα πίσω ανάρτησης ή κατι άλλο.

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Αν οι στροφές ανεβαίνουν αλλά νοιώθεις ότι η μηχανή δεν επιταχύνει όπως θα περίμενες, τότε μάλλον πατινάρει. Αν οι στροφές ανεβαίνουν πιο απρόθυμα από πριν, τότε το θέμα σου είναι αλλού. Επειδή αναφέρεις και το θέμα με την πρόσφυση, υποπτεύομαι ότι είναι όντως πατινάρισμα, αλλά επειδή ο τροχός δεν ανταποκρίνεται όπως περιμένεις, εσύ νομίζεις ότι χάνει την πρόσφυσή του και γλιστράει αυτός στην άσφαλτο αντί για το συμπλέκτη. Το νοιώθεις να γλιστράει καθόλου προς το πλάι, ή διατηρεί σταθερή πορεία;

    Τι μοτοσυκλέτα έχεις, με πόσα χιλιόμετρα, και πότε έκανες την τελευταία συντήρηση;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες σχετικα με την μοτοσυκλετα. Εχεις αλλαξει ποτε δισκους συμπλεκτη; αν οχι τοτε ποσα χλμ εχει η μοτοσυκλετα;

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν οι στροφές ανεβαίνουν αλλά νοιώθεις ότι η μηχανή δεν επιταχύνει όπως θα περίμενες, τότε μάλλον πατινάρει. Αν οι στροφές ανεβαίνουν πιο απρόθυμα από πριν, τότε το θέμα σου είναι αλλού. Επειδή αναφέρεις και το θέμα με την πρόσφυση, υποπτεύομαι ότι είναι όντως πατινάρισμα, αλλά επειδή ο τροχός δεν ανταποκρίνεται όπως περιμένεις, εσύ νομίζεις ότι χάνει την πρόσφυσή του και γλιστράει αυτός στην άσφαλτο αντί για το συμπλέκτη. Το νοιώθεις να γλιστράει καθόλου προς το πλάι, ή διατηρεί σταθερή πορεία;

    Τι μοτοσυκλέτα έχεις, με πόσα χιλιόμετρα, και πότε έκανες την τελευταία συντήρηση;
    Δεν ανεβαίνουν οι στιγμές αλλά πάλι νιώθω να μην τραβάει όπως πριν στις χαμηλές ενώ στις μεσαίες-ψηλες πάει το ίδιο με πριν.Το νιώθω να γλιστράει προς το πλάι,σαν να παίζει η ροδα είναι η αίσθηση, είναι περίεργο και δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς.
    Mt 03 2019, έχει 21.000 χιλιόμετρα και έκανα το μεγάλο σέρβις στα 19.000

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Δωσε μας λιγες παραπανω πληροφοριες σχετικα με την μοτοσυκλετα. Εχεις αλλαξει ποτε δισκους συμπλεκτη; αν οχι τοτε ποσα χλμ εχει η μοτοσυκλετα;
    Όχι δεν έχω αλλάξει ποτέ δίσκους και επειδή την πήρα μεταχειρισμένη με 7.000 χλμ πιστεύω δεν έχει αλλάξει ποτέ.Εγραψα παραπάνω τα χλμ που έχει.

  6. #6
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Κακή ροπή στις χαμηλές στροφές θα μπορούσε να οφείλεται σε μπουζί που θέλουν αλλαγή. Επίσης ενδέχεται να οφείλεται στην ποιότητα της βενζίνης. Όταν φθάσει χαμηλά η στάθμη της βενζίνης, θα έλεγα να γεμίσεις από άλλο πρατήριο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #7
    Βαλτη και σε ενα 2πλο σταντ ή αν δεν εχεις σηκωσε την πισω ροδα στον αερα με το πλαινο σταντ να κρταει κατω (μπορει να χρειαστεις βοηθεια απο 2ο ατομο ),κουμπωσε και μια 1η -2α
    και αστη να γυρισει η ροδα να δεις αν γυρναει ισια ή παιζει ...μπορει να θελει σφιξιμο.
    Τσεκαρε και την κατασταση της αλυσιδας και αν θελεθ σφιξιμο.
    Θα σου ελεγα οτι πατιναρει σιγουρα αλλα το μηχανακι οπως λες ειναι σχετικα κιανουριο για τετοια .
    Αν δεν ειναι ο πισω τροχος ή το συστημα μεταδωσης , τοτε δες τι σου ειπαν και οι απο πανω ,αλλα το θεωρω δυσκολο για μηχανακι του 19.
    ...Βασικο ....
    Αφου εισαι σιγουρος πως τα λαστιχα ειναι σε καλη κατασταση και σε σωστες πιεσεις .

    Καπου εχω την αισθηση οτι εχει γινει εκπτωση στην συντηρηση οσο αναφορα τα αναλωσιμα και αυτα σου διμηουργουν το προβλημα .

    Δες και αυτο το βιντεο μεχρι τελος.
    Αν δεν μπορεις να τα κανεις μονος σου ,καλο ειναι να το πας σε καποιο συνεργειο να κοιταξουν το μηχανακι για να δεις τι απο ολα φταιει.
    Απο τα φορουμ διαγνωση δεν θα βγει σωστη ,απλα παιρνεις καποιες ιδεες το μπορει να εχει γινει


    https://youtu.be/bWuXVBhPtIU
    Τελευταία τροποποίηση από Lioulios; 17/06/2023 στις 13:54.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Μετά απο πολύ καλό καθαρισμό αλυσίδας και λίπανση και βενζίνη απο εταιρικό πρατήριο,το πατινάρισμα εξαφανίστηκε και έπεσε και η κατανάλωση απο 4,2 σε 3,8/100
    Για αλλαγή μπροστινά τακάκια προτείνετε εργοστασιακά πάλι ή κάποια αφτερμάρκετ;

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Μετά απο πολύ καλό καθαρισμό αλυσίδας και λίπανση και βενζίνη απο εταιρικό πρατήριο,το πατινάρισμα εξαφανίστηκε και έπεσε και η κατανάλωση απο 4,2 σε 3,8/100
    Για αλλαγή μπροστινά τακάκια προτείνετε εργοστασιακά πάλι ή κάποια αφτερμάρκετ;
    Αν τα εργοστασιακά δεν απέχουν σε κόστος από τα άφτερ, προτίμησε τα. αλλιώς σε άφτερ.
    Του Πήγασου τα "μαμα" είχαν 60 ευρώ! Τα άφτερ τα οποία, σημειωτέον είχαν πολύ καλύτερη απόδοση, 20 ευρώ.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Μετά απο πολύ καλό καθαρισμό αλυσίδας και λίπανση και βενζίνη απο εταιρικό πρατήριο,το πατινάρισμα εξαφανίστηκε και έπεσε και η κατανάλωση απο 4,2 σε 3,8/100
    Για αλλαγή μπροστινά τακάκια προτείνετε εργοστασιακά πάλι ή κάποια αφτερμάρκετ;
    η βενζίνη έφταιγε, η αλυσίδα δεν έχει σχέση

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    τσέκαρε και την τρόμπα σου τώρα γιατί μάλλον θα έχουν βουλώσει και τα φίλτρα. Με την ελπίδα βεβαια οτι δεν χτύπησε την ίδια την τρόμπα

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Και μόλις παρατήρησα αυτό,υπάρχει πιθανοτητα να εχω το θέμα απο την ντίζα;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	52,3 KB 
ID:	444372

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Και μόλις παρατήρησα αυτό,υπάρχει πιθανοτητα να εχω το θέμα απο την ντίζα;
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	52,3 KB 
ID:	444372
    Ποια ντιζα? Δεν φαινεται καθαρα αλλα δεν φαινεται για ντιζα.
    Καλωδια με καλυμμα ειναι νομιζω.
    Βγαλε μια φωτο απο πιο μακρια να καταλαβουμε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet - Αλλαγή τιμονιού και τρέμουλο στην οδήγηση
    από sTeLaKoSKan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2011, 03:12
  2. περίεργη αίσθηση τιμονιού
    από yianyian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2011, 15:01
  3. Αλαγή εξάτμισης-αλλαγές στην οδήγηση
    από mar1b0r0 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2010, 11:07
  4. Μούδιασμα στην οδήγηση
    από sahara στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 14:12
  5. Νευρα Στην Οδηγηση.
    από ΜΗΤΣΟΣΚΥΛΟΣ στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 04:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF