Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Αγορά Παπίου

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...suzuki-address

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...suzuki-address
    Το πρώτο με μια πρώτη ματιά φαίνεται σωστό και νομίζω είναι με ψεκασμό το συγκεκριμένο σωστά χρώματα καθαρό κοντέρ χωρίς υγρασίας και ξεθωριασμα φωτό με κράνος
    Το δεύτερο δεν έχει φωτό αλλά γράφει πρώτο χέρι και όσες φορές είδα αγγελία χωρίς φωτό συνήθως ήταν από κάποιο μεγάλο άνθρωπο ο οποίος δεν ήξερε πως να ανεβάσει φωτογραφίες και μου βγήκε διαμαντακι και επειδή όταν δεν έχει φωτό δεν τους παίρνουν και τηλέφωνο πάντα πετύχαινα και καλή τιμή, αν δεις μόνο 78 χτυπήματα έχει η αγγελία.
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν έχει πολλες πάπιες στην περιοχή σου που να είναι vfm με μια πρώτη ματιά
    Και εμένα το πρώτο μου φαινόταν ωραίο, ότι έψαχνα αλλά έκλεισα ραντεβού μαζί του και το είχε ξεγανωμένο το μηχανάκι ένας πιτσιρικάς ήταν. Το δεύτερο που λες μπορεί και να αξίζει η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μπει σε κόπο να δώ αγγελίες χωρίς φώτο αλλά επειδή είναι Λάρισα δεν πειράζει να κλείσω ένα ραντεβού. Γενικά καλά λόγια έχω ακούσει για το address είναι παπί εργάτης σίγουρά όχι επιδόσεων αλλά αργό δεν το λες.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου δεν άρπαξα αλλά στο φόρουμ είμαι καινούργιο μέλος και επίσης ένας άπειρος οδηγός. Οποιοσδήποτε θέλει να μου κάνει την παρατήρηση θα την δεχτώ γιατί θέλω να μάθω και εγώ 5 πράγματα το ξέρω ότι δεν σκαμπάζω μία γνώσεις θέλω εδώ πέρα. Αλλά οι ειρωνικές απαντήσεις που δεν έχουν ουδεμία σημαντική πληροφορία (πχ μην κοιτας τέτοια κοίτα να έχει αυτό ή κοιτα προς τα εκεί ή τι σε ενδιαφέρει περισσότερο) δεν βοηθάνε κανέναν και σίγουρα όχι εμένα. Τι πρέπει να καταλάβω εγώ απο την απάντησή του;
    Δεν σε ειρωνεύτηκα και το να είσαι αρχάριος δεν είναι κακό.

    Όμως τι να είσαι αρχάριος ακολουθείτε από έναν ενθουσιασμό και δίψα για αγορά μοτοσυκλέτας που πολλές φορές δεν σε αφήνει να δεις προφανή πράγματα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία μπορεί να σε οδηγήσει στην αγορά ενός βαρελιού χωρίς πάτο.

    Αγόρασα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα το 2004, τότε μου είχε φανεί καλή περίπτωση, τώρα 20 χρόνια μετά, θα έβλεπα μια φωτογραφία της τραβηγμένη από μακριά νύχτα και υλικά άλλαζα αγγελία. Ελπίζω να πιάνεις το νόημα.

    Astrea Grand κλπ άστα εκεί που είναι, είναι μια χαρά. Πάρε ένα 4Τ, όσο πιο σύγχρονο γίνεται (ακόμα και το Daytona, μια χαρά είναι, όλα τα παπιά ίδια είναι) να το χαρείς όσο θέλεις και αργότερα μπορεί να το κρατήσεις για τις αγγαρείες (όπως έχω κάνει εγώ με εκείνο που αγόρασα το 2004).

    Καλή τύχη και πάλι ότι και να επιλέξεις!

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Δεν σε ειρωνεύτηκα και το να είσαι αρχάριος δεν είναι κακό.

    Όμως τι να είσαι αρχάριος ακολουθείτε από έναν ενθουσιασμό και δίψα για αγορά μοτοσυκλέτας που πολλές φορές δεν σε αφήνει να δεις προφανή πράγματα. Αυτό σε συνδυασμό με την απειρία μπορεί να σε οδηγήσει στην αγορά ενός βαρελιού χωρίς πάτο.

    Αγόρασα την πρώτη μου μοτοσυκλέτα το 2004, τότε μου είχε φανεί καλή περίπτωση, τώρα 20 χρόνια μετά, θα έβλεπα μια φωτογραφία της τραβηγμένη από μακριά νύχτα και υλικά άλλαζα αγγελία. Ελπίζω να πιάνεις το νόημα.

    Astrea Grand κλπ άστα εκεί που είναι, είναι μια χαρά. Πάρε ένα 4Τ, όσο πιο σύγχρονο γίνεται (ακόμα και το Daytona, μια χαρά είναι, όλα τα παπιά ίδια είναι) να το χαρείς όσο θέλεις και αργότερα μπορεί να το κρατήσεις για τις αγγαρείες (όπως έχω κάνει εγώ με εκείνο που αγόρασα το 2004).

    Καλή τύχη και πάλι ότι και να επιλέξεις!
    Το κατάλαβα πάντως ότι είπες σε εισαγωγικά ότι είναι αυτά που κοιτούσα είναι λαχεία σχεδόν άπιαστα αλλά θα μπορούσες να μου πεις και έναν λόγο να ξέρω και εγώ τι να προσέχω περισσότερο αυτό εννοούσα. Τέλως πάντων σε ευχαριστώ, κοιτάω για 4τ περισσότερο καθώς θα μου γλυτώσει αρκετές βενζίνες αλλά daytona δεν μαρέσουν γιατί τα βλέπω παντού τα σιχάθηκα. Θέλω απλά ενά άλλο μηχανάκι που να μην το βλέπω τόσο συχνά. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. Δεν έχω τρελές απαιτήσεις πιστευώ για τα λεφτά που δίνω λειτουργικό θέλω να είναι, μανήσιο μοτερικά (ζάντες, λάστιχα και εξάτμιση δεν με πειράζει αν είναι αλλαγμένα), να μην είναι πιωμένο το μηχανάκι δεν θέλω να μου μείνει στα χέρια και να μην είναι daytona sprinter/dy που σε κάθε τετράγωνο της Ελλάδας είναι περισσότερα από τις κατσαρίδες.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εμένα πάλι αλλαγμένα ζαντολάστιχα με φρενα μαργαριτες και τριαντάφυλλα δεν μου κάνει για μη πιωμένο. Με το ζόρι 10 άλογα βγαζουν, δεν θέλει τέχνη να το λιώνεις.

    Σε αυτά τα μηχανάκια τα χλμ του κοντέρ είναι πλέον ασήμαντα. Τα 30000 εύκολα είναι 130000 όσο κι αν χτυπιέται ο πωλητής. Σημασία έχει να δουλευει σωστά, τόσο ο κινητήρας όσο και τα ηλεκτρικά του. Αν η λειτουργία του ειναι απροβλημάτιστη και αισθητικά δεν δειχνει ταλαιπωρημένο τότε το μηχανάκι είναι καλό. Το κακό είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει και παπακια 15ετίας τα πουλάνε σχεδόν όσο έκαναν καινουργια τότε!

    Πεταμένα λεφτά ειναι κατά βάση αλλά άμα είναι να δώσεις τόσα κοιτα τουλάχιστον να ειναι σωστό ανεξαρτήτως χλμ. Αν στην πορεία βγάλει πρόβλημα το μοτερ αυτό επισκευάζεται με ελάχιστα χρήματα και πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ για άλλα τόσα χλμ. Η κατάσταση και η αντοχή του πλαισιου είναι που θα στειλει (αν και όποτε) το μηχανακι για σκραπ, όχι ο κινητηρας του.

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Εμένα πάλι αλλαγμένα ζαντολάστιχα με φρενα μαργαριτες και τριαντάφυλλα δεν μου κάνει για μη πιωμένο. Με το ζόρι 10 άλογα βγαζουν, δεν θέλει τέχνη να το λιώνεις.

    Σε αυτά τα μηχανάκια τα χλμ του κοντέρ είναι πλέον ασήμαντα. Τα 30000 εύκολα είναι 130000 όσο κι αν χτυπιέται ο πωλητής. Σημασία έχει να δουλευει σωστά, τόσο ο κινητήρας όσο και τα ηλεκτρικά του. Αν η λειτουργία του ειναι απροβλημάτιστη και αισθητικά δεν δειχνει ταλαιπωρημένο τότε το μηχανάκι είναι καλό. Το κακό είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει και παπακια 15ετίας τα πουλάνε σχεδόν όσο έκαναν καινουργια τότε!

    Πεταμένα λεφτά ειναι κατά βάση αλλά άμα είναι να δώσεις τόσα κοιτα τουλάχιστον να ειναι σωστό ανεξαρτήτως χλμ. Αν στην πορεία βγάλει πρόβλημα το μοτερ αυτό επισκευάζεται με ελάχιστα χρήματα και πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ για άλλα τόσα χλμ. Η κατάσταση και η αντοχή του πλαισιου είναι που θα στειλει (αν και όποτε) το μηχανακι για σκραπ, όχι ο κινητηρας του.
    Το γνωρίζω πολύ καλά ότι οι τιμές είναι στον θεό αλλά τι να κάνω και εγώ να περιμένω μέχρι (και αν) πέσουν; Δεν γίνεται. Εννοείς οτι το F1 αν μου βγάλει πρόβλημα επισκευάζεται εύκολα; Επειδή είναι δίχρονο δεν σημαίνει ότι έχει πιο απλή κατασκευή συνεπώς και φθηνότερα σέρβις; Αλλά ίσως να είναι πιο συχνά λόγω του ότι θα χαλάει πιο εύκολα ή αυτό εξαρτάται από την οδήγηση που του κάνεις; Αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις και εσύ γιατί εγώ λέω πράγματα που ακούγονται δεν ξέρω αν ισχύουν. Όταν λες πλαίσιο εννοείς τα πλαστικά του;

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κοίτα με ακρίβεια δεν μπορω να σου πω τπτ. Τα δίχρονα έχουν πολύ απλή κατασκευή και θεωρητικά επισκευάζονται ακόμη πιο εύκολα από τα τετράχρονα.

    Εγω KazeR είχα (το έχει ο πατέρας μου τώρα), πίσω στο μακρυνό 2004 με 40000χλμ καινουργιο πιστόνι και ρεκτιφιέ κόστισε τότε αρκετά κάτω από 100 ευρώ. Λύσιμο/δέσιμο δικό μας. Ακόμα κυκλοφορεί με αλλα 100000 επιπλέον.
    Τώρα καινουργιο κυλινδροπίστονο (δηλ κύλινδρος και πιστόνι) να έχουν 100-150 ευρώ; Συν ο μάστορας. Κάνε τη σουμα. Πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ μετά ικανό να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ.

    Το F1 σα δίχρονο θα περίμενα να είναι ακόμα πιο εύκολο. Σέρβις...τι σερβις να κάνεις; Αντε να αλλάζεις τα λάδια του κιβωτίου και κανά μπουζί αραιά και που.

    Πλαίσιο εννοώ το σκελετό. Μετά από τόσα χρόνια και αν οι προηγουμενοι έκαναν σουζες και καγκουριες δεν ειναι απίθανο να ραγίσει ο σκελετος. Μετά παπαλα, παει για πέταμα (ή καλύτερα για ανταλλακτικά). Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και αμφιβάλω τι έλεγχο μπορείς να κάνεις. Ένας ακόμα λόγος που θα απέφευγα "φτιαγμένα".

    Γι'αυτό εγω θα κοιταζα πρώτα πως δουλευει το μοτέρ, αν έχει σωστά ηλεκτρικά και αισθητικά δείχνει οκ. Μου φαίνεται πιο βασανιστικό να ψαχνεις να βρεις λύση σε ηλεκτρολογικό θέμα παρά να αλλάξεις ένα κυλινδροπίστονο. Σε τόσο παλιά μηχανακια δεν ξέρεις αν και τι ματσακωλιές έχουν κάνει στα ηλεκτρικά για να τις βρεις εσυ μετά.
    Το καζερ μια ζωή μου εκαιγε την πίσω λάμπα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατι, απλά άλλαζα λάμπες αλλά μέχρι να την αλλάξω το βράδυ ήμου αόρατος. Εντελως τυχαία αλλάχτηκε μια φίσα στο φανάρι και φάνηκε να διορθώθηκε. Από μόνος μου δεν θα το έβρισκα ποτέ.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Κοίτα με ακρίβεια δεν μπορω να σου πω τπτ. Τα δίχρονα έχουν πολύ απλή κατασκευή και θεωρητικά επισκευάζονται ακόμη πιο εύκολα από τα τετράχρονα.

    Εγω KazeR είχα (το έχει ο πατέρας μου τώρα), πίσω στο μακρυνό 2004 με 40000χλμ καινουργιο πιστόνι και ρεκτιφιέ κόστισε τότε αρκετά κάτω από 100 ευρώ. Λύσιμο/δέσιμο δικό μας. Ακόμα κυκλοφορεί με αλλα 100000 επιπλέον.
    Τώρα καινουργιο κυλινδροπίστονο (δηλ κύλινδρος και πιστόνι) να έχουν 100-150 ευρώ; Συν ο μάστορας. Κάνε τη σουμα. Πρακτικά έχεις καινουργιο μοτέρ μετά ικανό να βγάλει δεκάδες χιλιάδες χλμ.

    Το F1 σα δίχρονο θα περίμενα να είναι ακόμα πιο εύκολο. Σέρβις...τι σερβις να κάνεις; Αντε να αλλάζεις τα λάδια του κιβωτίου και κανά μπουζί αραιά και που.

    Πλαίσιο εννοώ το σκελετό. Μετά από τόσα χρόνια και αν οι προηγουμενοι έκαναν σουζες και καγκουριες δεν ειναι απίθανο να ραγίσει ο σκελετος. Μετά παπαλα, παει για πέταμα (ή καλύτερα για ανταλλακτικά). Αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και αμφιβάλω τι έλεγχο μπορείς να κάνεις. Ένας ακόμα λόγος που θα απέφευγα "φτιαγμένα".

    Γι'αυτό εγω θα κοιταζα πρώτα πως δουλευει το μοτέρ, αν έχει σωστά ηλεκτρικά και αισθητικά δείχνει οκ. Μου φαίνεται πιο βασανιστικό να ψαχνεις να βρεις λύση σε ηλεκτρολογικό θέμα παρά να αλλάξεις ένα κυλινδροπίστονο. Σε τόσο παλιά μηχανακια δεν ξέρεις αν και τι ματσακωλιές έχουν κάνει στα ηλεκτρικά για να τις βρεις εσυ μετά.
    Το καζερ μια ζωή μου εκαιγε την πίσω λάμπα, ποτέ δεν κατάλαβα γιατι, απλά άλλαζα λάμπες αλλά μέχρι να την αλλάξω το βράδυ ήμου αόρατος. Εντελως τυχαία αλλάχτηκε μια φίσα στο φανάρι και φάνηκε να διορθώθηκε. Από μόνος μου δεν θα το έβρισκα ποτέ.
    Και kazeR θα έπαιρνα επίσης μαρέσει πολύ. Έχω ακούσει για τρομερά φρένα και πολύ καλό σασμάν το καλύτερο παπί που έβγαλε ποτέ η kawasaki. Δηλαδή ένα κυλινδροπίστονο μπορεί πρακτικά να ξαναζωντανέψει ένα μηχανάκι; Επίσης επειδή έχει και απλή κατασκευή ένας φίλος μου που έχει το f1 του πατέρα του μου λέει σχεδόν όλα εσύ μπορείς να τα κάνεις και να μειώσεις ακόμα παραπάνω το κόστος. Εντάξει αν αραιά που και που μου ζητήσει και αυτό κάποια χρήματα νομίζω είναι απολύτως λογικό απλά δεν θέλω να είμαι κάθε Δευτέρα στον μάστορα. Εγώ έλεγχο θα κάνω πολύ επιφανειακό μιας και είμαι αρχάριος το μόνο που μπορώ να τσεκάρω είναι αν χάνει λάδια, αν έφαγε καμιά στούκα απο τον προηγούμενο (στραβωμένα πλαστικά, βαφές του ποδαριού, στραβό το τιμόνι ή η ρόδα παρεκλίνει) και αν δουλεύουν φλας φώτα κοντερ και μίζα. Τίποτα άλλο. Θα το πάω σε μάστορα εννοείται πριν αγοράσω οτιδήποτε. Το κατάλαβα. Το πλαίσιο ένας μηχανικός δεν μπορεί να δει αν είναι οκευ;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Δεν πιστεύω ότι ο μηχανικός θα δει κάτι παραπάνω απο αυτά που θα δεις εσυ.

    Αποψη μου ειναι να δεις μερικά, αν σε ένα έχεις την παραμικρή αμφιβολία πήγαινε στο επόμενο. Μαθαίνει το μάτι.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το δίχρονο μέσα στο μοτέρ έχει 3 ανταλακτικα που φθείρονται, κύλινδρος,πιστόνι, στρόφαλος, άντε και βαλβίδα reed.. το 4τ έχει εκτός αυτά και βαλβίδες,καδένα,ραουλα,τεντοτηρα,τσιμουχακια βαλβίδων,ελατήρια βαλβίδων,εκκεντροφόρους,γραναζια και άλλα που φθείρονται και χαλάνε..

    Αν βάλεις στην εξίσωση και το ότι το 2τ βγάζοντας 6 παξιμάδια έχεις το πιστόνι στο χέρι, δλδ ούτε 10 λεπτά δουλεια,(ενώ το 4t θέλει χρονισμό και άλλους ελενχους,να βγάζεις γρανάζια και καδένες, κτλ, και ίσως 30 λεπτά με καμιά ώρα για να λύσεις σωστά μέχρι πιστόνι και πολλά εξαρτήματα που πρέπει να προσέξεις,ελενξεις στο δέσιμο.

    Τότε ναι, στο 2τ είναι ποιο εύκολο και ίσως ποιο φτηνό να το ανοίξεις και φτιάξεις μόνος σου.

    Η βασική ζημιά στα παπιά είναι να βαρεσει στρόφαλο.. τότε θέλει λύσιμο όλο το μοτέρ και με κόστος 200-300-400€ άμα πας σε μάστορα.

    Το f1 μια εποχή τα πουλούσαν 200€ και δεν τα έπαιρνε κανενας,, ήχος σαν μπρίκι,παλιά σχεδιαση,περίεργος συμπλέκτης,δύσκολα ανταλακτικα, μεγάλη κατανάλωση και μικρή δύναμη. Όταν τα dinamik και z125 είχαν 8 άλογα παραπάνω στα σχεδόν ίδια κιλά. Και ήταν και ποιο όμορφα.

    Αν έχει τα χιλιόμετρα που λέει απίθανο... Μόνο αν έχει απτές αποδείξεις, πχ να σου δείξει τις παλιές δισκοπλακες και ζάντες και να είναι σαν καινούριες.. η φοτογραφιες που το είχε στην αποθήκη..η ότι άλλο,, από λεπτομέρειες στα πάντα πχ πατάκια,χερούλια,βίδες και αν το δεις για ώρα από κοντά φαίνεται αν όντως έχει τόσα χιλιόμετρα. Που αν ήταν έτσι θα το κρατούσε μαμά και απείραχτο, γιατί έτσι θα είχε μεγάλητερη αξία και δεν θα χρειαζόταν να ρίξει και χρήμα..Τώρα όπως το βλέπω μου μυρίζει ότι αγόρασε ένα διαλυμένο,τρακαρισμένο,λιωμένο, τζάμπα και του έκανε ανακατασκευή αλλάζοντας όλα τα χαλασμένα.. δλδ σχεδόν τα πάντα. η το είχε για καμιά 500.000 χιλιόμετρα και αποφάσισε να το κάνει καινούριο..
    Και πάλι κ να το πάρεις θα καις όσο μια σύγχρονη μηχανή 500-600cc που πάει σε χαλαρό ρυθμο αλλά θα έχεις γκάζια παπιου, που δεν λέει .

    Μόνο καμιά καφριλα τύπου yamaha z με μοτέρ wr200 θα έλεγε, αν εισουν φουλ έμπειρος, να βγαίνεις μια διασκέδαση να περνάς με το παπί μεγάλες μηχανές στα φανάρια, να αξίζει τουλάχιστον η παραπάνω βενζίνη που καίει και να γελάς, (με κυνδινο θανάτου,κλήσης η ότι αλλο,,)

    Οπότε στα ποιο λογικά ίσως.
    Kaze r οδηγώ αρκετά, αθάνατο, η δύναμη είναι φλατ παντού, καλή ροπή αλλά τίποτα μετά,, είτε έχεις 2ρα είτε 3η είτε ανεβάζεις στροφές είτε όχι,είναι το ίδιο πράγμα, ίδια επιτάχυνση και ροπή, δλδ είναι σχετικά αργό μηχανακι αλλά βολεύει για ντελιβερι, απλή χαλαρή μετακίνηση,να ξεκινάς με 2ρα, τρίτη στα φανάρια και να πηγαίνεις σταθερά και αργά για πάντα ...

    για αυτό το λόγο και δύσκολα χαλάει το μοτέρ του.. δεν μπορείς να το ζορισεις γιατί δεν πάει, στροφαρει αργά, δεν σε εμπνέει να το ανοίξεις τέρμα, και να το ανοίξεις δεν γίνεται τπτ.καλό σασμάν αλλά περιοριστικό, φρένα προς κακά, αναρτήσεις σουμιεδες αλλά φουλ άνετες, δεν καταλαβαίνεις τπτ από λακούβες,, κουνάει αρκετά, μου φαίνεται ότι καίει λίγο παραπάνω από ότι θα έπρεπε.ψιλο άβολη θέση οδήγησης,και μαρτύριο αν πας να το λύσεις, μεγάλο ντεπόζιτο,μέτρια ποιότητα υλικών,και δεν έχω δει ούτε ένα χωρίς σπασμένα,διαλυμένα πλαστικά..

    Μετά έχεις supra, astrea, ίσως Innova σαν καλητερες επιλογές, η ποιο καινούρια πάπια,, τα daytona αφού τα βλέπεις παντού πάει να πει ότι αξιζουνε και είναι καλά,για αυτό τα αγοραζουν.

  10. #40
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Για να μην ανοίξω νέο θεμα πηπως έχει κανένας Χριστιανός service manual για το F1z διοτι ακόμα και στην yamaha που ρώτησα δεν το έχουν ηλεκτρονικά διότι έβγαινε μόνο τυπωμένο όπως μου είπαν

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2023
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα αλάνια

    Είμαι οδηγός ΙΧ αρχίζω και σκέφτομαι την αγορά ενός βενζινοκίνητου scooter 50cc-125cc για να μπορέσω
    να πετύχω σχετική οικονομία στα καύσιμα κυρίως στη μετακίνηση μου από και προς την δουλεια
    - τα ηλεκτρικά σκούτερ θεωρώ είναι νωρίς για να κρινουμε αν
    ειναι αξιόπιστα ή οχι , οπότε δεν στέκομαι καν εκει.

    Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (15χλμ πηγαινε ελα )
    70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
    μετακινούμαι με αυτό, έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

    Να πω οτι δεν έχω ξαναοδηγήσει δίτροχο
    - πλην ηλεκτρικού ποδήλατου - δεν έχω καθόλου επαφή και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά
    με τα παρακάτω:

    1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα πόσο καιρό? και τι περιλαμβάνει?

    2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

    3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
    η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

    4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
    έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο?

    5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

    Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση .
    Αρχικό budget μέχρι 1000 € αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε αυτα τα χρήματα
    πάω μεχρι 2-2.5 max

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Costas1111; 09/07/2023 στις 15:40.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    12
    Εμένα πάντως από τα 3 μηχανάκια που μας έδειξες αρχικά, κανένα από τα 3 δεν θα έπαιρνα.
    Το Modenas βγήκε όταν πήγαινα γυμνάσιο, δυνατό πολύ για πάπια αλλά καίει του θανατά και να το θεωρείς ΔΕΔΟΜΈΝΟ ότι τέτοιου τύπου παπάκια τους έχουν πιει το αίμα με το μπουρι.
    Το crypton φαίνεται ότι έχει περάσει από χέρι καγκουρα με ότι συνεπάγεται.
    Και ο ελέφαντας στο δωμάτιο, αυτό το F1 είναι μια βαμμένη μαϊμού!!
    Ατάκα παλιού μηχανικού (το βάψιμο κάτι θέλει κρύψει) είτε δηλαδή είχε ατύχημα, είτε είναι σκυλοφαγωμενο και το έχει βάψει φανταχτερό για να πιάσει στο μάτι τους πιτσιρικάδες.
    6Κ χιλιόμετρα δεν έχει σε καμία περίπτωση, ζήτησε του βιβλιαράκι σέρβις και ρώτα στο ΚΤΕΟ με βάση την πινακίδα του, να δούμε τι θα σου πει;
    Συγκεκριμένα και εγώ πουλάω ένα παλιό σχετικά μηχανάκι με λίγα χιλιόμετρα, αλλά είναι πλήρως εργοστασιακό και τα χλμ μπορώ να τα αποδείξω.
    Εν κατακλείδι ρίξε μια ματιά στο Daytona Sprinter 125.
    Έχει παρόμοιο λουκ με το dinamik, είναι πολύ πιο αξιόπιστο τετράχρονο γαρ και από γκάζι θα είναι πάνω κάτω ίδιο με crypton η innova.
    Πάντως μακριά από δίχρονο πειραγμενο, είχα ένα aerox 50R με malossi κυλινδροπιστονο 80cc καρμπυρατέρ εξάτμιση κλπ και πέραν του ότι έκαιγε σαν χιλιαρα (7 λίτρα/100) το μηχανάκι δεν δούλευε ποτέ σωστά.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/06/2023
    Μηνύματα
    12
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...ontent=aggelia
    Καινούργιο μηχανάκι με 10κ χιλιόμετρα σύγχρονο αρκετά εμφανίσιμο θα έλεγα για παπί, αξιόπιστο φθηνό σέρβις ανταλλακτικά βρίσκεις ακόμη και αν μένεις στο Καστελόριζο και έχει και συζητάει και την τιμή που σημαίνει ότι μπορεί με τα 1500 που δίνεις να πάρεις ενός έτους μηχανάκι, που ξέρεις τι είναι και τι έχει κάνει, καθος λέει ότι έχει κ βιβλίο σέρβις.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Costas1111 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα αλάνια

    Είμαι οδηγός ΙΧ αρχίζω και σκέφτομαι την αγορά ενός βενζινοκίνητου scooter 50cc-125cc για να μπορέσω
    να πετύχω σχετική οικονομία στα καύσιμα κυρίως στη μετακίνηση μου από και προς την δουλεια
    - τα ηλεκτρικά σκούτερ θεωρώ είναι νωρίς για να κρινουμε αν
    ειναι αξιόπιστα ή οχι , οπότε δεν στέκομαι καν εκει.

    Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (15χλμ πηγαινε ελα )
    70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
    μετακινούμαι με αυτό, έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

    Να πω οτι δεν έχω ξαναοδηγήσει δίτροχο
    - πλην ηλεκτρικού ποδήλατου - δεν έχω καθόλου επαφή και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά
    με τα παρακάτω:

    1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα πόσο καιρό? και τι περιλαμβάνει?

    2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

    3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
    η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

    4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
    έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο?

    5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

    Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρει τόσο η εμφάνιση .
    Αρχικό budget μέχρι 1000 € αλλιώς αν δεν υπάρχει κάτι αξιόπιστο σε αυτα τα χρήματα
    πάω μεχρι 2-2.5 max

    Ευχαριστώ.
    Συγνώμη που ρωτάω αλλά στο Σύνταγμα με το αυτοκίνητο πως ακριβώς πήγαινεις?
    Ανθουπολη Σύνταγμα πας με το μέτρο σε 14 λεπτά με 27 ευρώ το μήνα με κάρτα απεριόριστων.
    Θα σου απαντήσω και στα ερωτήματα
    1 μικρό service λάδια και ανα δύο βαλβολινες ανά 3000 περίπου κάπου στα 30-40 ευρώ σε μάστορα όταν έχει βαλβολινες, χωρίς 20 ευρώ
    2 ασφάλεια περίπου 70-80 ευρώ το χρόνο, τέλη 22 ευρώ, ΚΤΕΟ ανά δύο χρόνια 25 ευρώ
    3 βλαβες υπάρχουν πολλές δεν μπορώ να το βάλω σε καλούπι, αλλά εάν είναι honda η πτώση σε πλαστικά κοστίζει πολύ
    4 sym θα βρεις τα πάντα και έχει το χαμηλότερο κόστος στα πάντα
    5 honda μακράν
    Στα 1000 ευρώ δεν θα βρεις κάτι
    Στα 2250 παίρνεις κοuτα sym sympony sr 125

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...odenas-dynamik

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...75-yamaha-f1-z

    Επειδή με έπιασε πάλι μια τρέλα και θελω να πάρω ένα μικρό δίχρονο για να το σκαλίζουμε και να το κρατήσω για πάντα αφού δεν θα ξαναβγούν ξανά για καμιά βόλτα βραδινή
    Έχει κανείς άποψη για τα συγκεκριμένα δύο παραπάνω πως του φαίνονται αν βλέπει κάτι που μου διαφεύγει

    Στο δεύτερο διακρίνω ένα βάψιμο στο σκελετό πιθανόν λείπει το φίλτρο κουτί και μάλλον αλλο καρμπυρατερ μου φαίνεται φοράει.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF