Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Αγορά Παπίου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78

    Αγορά Παπίου

    Καλησπερα παιδιά. Είμαι ανάμεσα από 3 μηχανάκια. Honda innova injection, modenas dinamik και Yamaha F1Z R. Και τα 3 έχουν οκευ μετά από επίσκεψη σε μηχανικο και ειναι μαμα δεν έχουν πειραχτεί καθόλου. Λεφτά πάνω κάτω τα ίδια. Το Yamaha F1 είναι σε κατάσταση κούτας έχει μόλις 6000 αληθινά χιλλιομετρα, τα αλλά 2 ειναι στα 20.000-30.000 χιλλιομετρα. Περισσότερα θα ηθελα να ρωτησω για έναν που είχε ή έχει dinamik και F1 πως τα πάει από θέμα συντήρησης και ανταλλακτικών. Γνωρίζω πολύ καλά ότι ειναι διάολοπαπο παρολαυτα ούτε για κόντρες το θέλω ούτε για τίποτα τέτοιο μόνο χαλαρές βόλτες. Όποτε η κατανάλωση του δεν με νοιάζει αφού δεν θα το τρέχω. Μαρεσει πολύ εμφανισιακά και μαρεσει η ροπή που έχουν τα δίχρονα και η ευκολία στην πόλη. Αυτά μάγκες. Όσο για το να κοιτάξω κάτι σε Daytona που είναι ποο αξιόπιστα συμφωνω στο ότι είναι όντως και πάμφθηνα ανταλλακτικά αλλά δεν μαρεσουν εμφανισιακά! Δεν θέλω ένα παπι που το βλέπω κάθε τρεις και λίγο παντού.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Innova βαρουσαν μπιέλα κάπου στα 30.000 Αν έχει λυθεί από τον προιγουμενο με τρόμπα λαδιού takekawa και μπιέλα με 2 τρύπες οκ..

    Dinamic είχα, τα κοντέρ τους κλέβουν τρέλα, πχ πας με 100 πραγματικά και στο κοντέρ γράφει 160km/h.. πριν χρόνια σε χαλαρή βόλτα εκαιγα 5€ ανά μερα.. ξέχνα την οικονομία, και σιγά να πας θα κάψει 3 με 4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.. δλδ τα δίπλα από ότι ένα 4τ παπί 125. Βάλε και το λάδι που θα συμπληρώνεις, κατά τ αλλά ποιοτικό παπί,περιφερειακά πλαστικά,Ρόδες,πλαίσιο, για αυτό και αντέχουν ακόμα αλλά δεν συμφέρει. Γκάζι περίπου σαν crypton x μαμα

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Είχα και ιννόβα και f1.Πρώτα ειχα το f1,μου το κλεψανε και πηρα το ιννόβα.Το f1 λοιπόν, πανέμορφο μηχανάκι,πανάλαφρο.Πήγαινε πολύ ωραία αν εξαιρέσεις οτι στις χαμηλές στροφές εχει ενα πατινάρισμα.Θελει δλδ να εχεις την ταχύτητα στην ροπή της.Το ειχα γυρω στα 7-8 χρόνια.Δεν μου έβγαλε το παραμικρό.Με μισή μανιβέλα κελαηδουσε.Συντήρηση??Αλλαγή λαδιών και συμπλήρωμα λαδι στο δοχείο λαδιού.Μου το κλέβουνε λοιπόν και περνω το ιννόβα το καρμπυρατέρ όμως οχι το ιντέξιον.Πρωτη εντύπωση μετά το f1 αρνητική.Μου φάνηκε βαρύ,αργό και με απαίσιο πισω φρένο.Το σασμαν του ηταν θορυβωδες σε σχέση με το βουτηράκι του f1.Επίσης στα φανάρια ενω δούλευε ρελαντί,μολις εβαζες πρώτη αν ανοιγες λιγο απότομα το γκάζι εκανε ενα τσαφ και εσβηνε.Σε λίγο καιρό όμως και βλέποντας την κατανάλωση του σε σχέση με το f1 το είδα με άλλο μάτι.Και αυτό με τιμή βενζίνης τότε στο 1€ το λίτρο..Στις 50.000 βάρεσε μπιέλα.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Εδώ και περίπου ένα μήνα φτιάχνουμε το f1 ενός φίλου που το είχε σε ακινησία περίπου 12 χρόνια,μηχανολογικά και ηλεκτρικά αν εξαιρέσεις τις διαρροές από τσιμουχες λογω ακινησίας που τις αλλάξαμε όλες σχεδόν είναι τρομερό, αλλάξαμε και κουστούμι που το βρήκαμε σχεδόν εύκολα με 100 ευρω περίπου αλλά ακόμα και με την μαμα εξάτμιση καεί περίπου τα διπλάσια από ένα σκούτερ sym που έχω για μέσα στην πόλη 125αρι, Βέβαια και εμεις το κυνηγάμε πολύ αφού είναι τρομερή απόλαυση ο τρόπος που ανοίγει στα φανάρια και μας κοιτάνε (έχει χαθεί ο ήχος από το δίχρονο πλέον στους δρόμους!!). Κατασκευστικα είναι πολύ απλό και αν πιάνουν τα χέρια σου ή ακόμα και να σου δείξει κάποιος τα περισσότερα τα κανεις μόνος.
    Modenaς παπι που είχα εγώ για τρια χρόνια δεν μπορούσα με τπτ να βρω πλαστικά που ήθελα και αναγκαστικά και έβαλα διαφορετικά χρώματα από ότι κατάφερα να βρω και ήταν και πανάκριβα (μόνο μια πόδια αριστερή μου κόστισε περίπου 50 ευρω?) Επίσης παπι και συμπλέκτης δεν μου κάθεται καλά
    Innova με καρμπυρατερ που εχει φίλος μου κολλητός πρώτο χέρι από το 2005 που δεν το κυνηγάει καθόλου έχει κάνει δύο φορές ανακατασκευή στα 90 Χιλιαδες χλμ που έχει το παπι μέχρι τώρα
    Αν θες πες μας λίγο τα χρήματα για το κάθε ένα που σου ζηταν
    Επίσης τα χλμ που μας λες μου φαίνονται λίγο δύσκολο να ισχύουν και για τα τρία

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Innova βαρουσαν μπιέλα κάπου στα 30.000 Αν έχει λυθεί από τον προιγουμενο με τρόμπα λαδιού takekawa και μπιέλα με 2 τρύπες οκ..

    Dinamic είχα, τα κοντέρ τους κλέβουν τρέλα, πχ πας με 100 πραγματικά και στο κοντέρ γράφει 160km/h.. πριν χρόνια σε χαλαρή βόλτα εκαιγα 5€ ανά μερα.. ξέχνα την οικονομία, και σιγά να πας θα κάψει 3 με 4 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα.. δλδ τα δίπλα από ότι ένα 4τ παπί 125. Βάλε και το λάδι που θα συμπληρώνεις, κατά τ αλλά ποιοτικό παπί,περιφερειακά πλαστικά,Ρόδες,πλαίσιο, για αυτό και αντέχουν ακόμα αλλά δεν συμφέρει. Γκάζι περίπου σαν crypton x μαμα
    Κοιτά εμένα μαρεσει το dinamik γιατί έχει πολύ δυνατή ροπή στα χαμηλά (προφανως αφού είναι δίχρονο) και έχει συμπλεκτη και θέλω να εξασκηθώ λίγο πριν προβώ σε κάτι μεγαλύτερο. Βέβαια είναι το χειρότερο παπι να εξασκηθεί κάποιος γενικά γιατί σηκώνεται λαμπάδα με δευτερα αν πετάξεις ξερογκαζο αλλά είμαι πολύ προσεκτικός γιαυτο θα το πηγαίνω απαλά και ήρεμα. Έχω ακούσει ότι δεν βρίσκεις πλαστικά με τίποτα και ανταλλακτικά γενικά. Ισχύει; Επίσης σου ζήτησε κάτι εσένα; Πέρα από αναλώσιμα

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Είχα και ιννόβα και f1.Πρώτα ειχα το f1,μου το κλεψανε και πηρα το ιννόβα.Το f1 λοιπόν, πανέμορφο μηχανάκι,πανάλαφρο.Πήγαινε πολύ ωραία αν εξαιρέσεις οτι στις χαμηλές στροφές εχει ενα πατινάρισμα.Θελει δλδ να εχεις την ταχύτητα στην ροπή της.Το ειχα γυρω στα 7-8 χρόνια.Δεν μου έβγαλε το παραμικρό.Με μισή μανιβέλα κελαηδουσε.Συντήρηση??Αλλαγή λαδιών και συμπλήρωμα λαδι στο δοχείο λαδιού.Μου το κλέβουνε λοιπόν και περνω το ιννόβα το καρμπυρατέρ όμως οχι το ιντέξιον.Πρωτη εντύπωση μετά το f1 αρνητική.Μου φάνηκε βαρύ,αργό και με απαίσιο πισω φρένο.Το σασμαν του ηταν θορυβωδες σε σχέση με το βουτηράκι του f1.Επίσης στα φανάρια ενω δούλευε ρελαντί,μολις εβαζες πρώτη αν ανοιγες λιγο απότομα το γκάζι εκανε ενα τσαφ και εσβηνε.Σε λίγο καιρό όμως και βλέποντας την κατανάλωση του σε σχέση με το f1 το είδα με άλλο μάτι.Και αυτό με τιμή βενζίνης τότε στο 1€ το λίτρο..Στις 50.000 βάρεσε μπιέλα.
    Όποτε προτείνεις f1? Επίσης βρήκα και ένα Yamaha crypton R με συμπλεκτη και μοτερικα είναι πολύ καλό. Αξίζει όμως ή αν έβαλε τον συμπλεκτη θα μου κάνει τίποτα διακοπές ο κινητήρας και δεν θα μπορώ να το πουλήσω και εύκολα; Τα crypton R είναι δυνατά μηχανάκια;

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Εδώ και περίπου ένα μήνα φτιάχνουμε το f1 ενός φίλου που το είχε σε ακινησία περίπου 12 χρόνια,μηχανολογικά και ηλεκτρικά αν εξαιρέσεις τις διαρροές από τσιμουχες λογω ακινησίας που τις αλλάξαμε όλες σχεδόν είναι τρομερό, αλλάξαμε και κουστούμι που το βρήκαμε σχεδόν εύκολα με 100 ευρω περίπου αλλά ακόμα και με την μαμα εξάτμιση καεί περίπου τα διπλάσια από ένα σκούτερ sym που έχω για μέσα στην πόλη 125αρι, Βέβαια και εμεις το κυνηγάμε πολύ αφού είναι τρομερή απόλαυση ο τρόπος που ανοίγει στα φανάρια και μας κοιτάνε (έχει χαθεί ο ήχος από το δίχρονο πλέον στους δρόμους!!). Κατασκευστικα είναι πολύ απλό και αν πιάνουν τα χέρια σου ή ακόμα και να σου δείξει κάποιος τα περισσότερα τα κανεις μόνος.
    Modenaς παπι που είχα εγώ για τρια χρόνια δεν μπορούσα με τπτ να βρω πλαστικά που ήθελα και αναγκαστικά και έβαλα διαφορετικά χρώματα από ότι κατάφερα να βρω και ήταν και πανάκριβα (μόνο μια πόδια αριστερή μου κόστισε περίπου 50 ευρω?) Επίσης παπι και συμπλέκτης δεν μου κάθεται καλά
    Innova με καρμπυρατερ που εχει φίλος μου κολλητός πρώτο χέρι από το 2005 που δεν το κυνηγάει καθόλου έχει κάνει δύο φορές ανακατασκευή στα 90 Χιλιαδες χλμ που έχει το παπι μέχρι τώρα
    Αν θες πες μας λίγο τα χρήματα για το κάθε ένα που σου ζηταν
    Επίσης τα χλμ που μας λες μου φαίνονται λίγο δύσκολο να ισχύουν και για τα τρία
    Το f1 είναι από άτομο που έχει μαγαζί δικό του με ανταλλακτικά Yamaha και έχει βάλει πολύ ποιότητα πάνω στο μηχανάκι. Ήταν όντως σε ακινησία 17 χρόνια γιατί οδηγούσε αλλά και το επανέφερε στην ζωή πέρσι γιαυτο και τα χιλλιομετρα τόσα. Είναι όντως κούτα το μηχανάκι. Βρήκα και Yamaha crypton R με συμπλεκτη όμως. Αξίζει; Ή δεν θα μπορώ να το πουλήσω με τίποτα. Επίσης θα βγάλει κανα πρόβλημα γενικά; Δεν μαρεσει πολύ η ιδέα του να βάζεις συμπλεκτη σε ημιαυτόματο παπι γιαυτο με ξυνίζει αλλά μοτερικα είναι πολύ καλό. Γιαυτο σκέφτομαι για modenas dinamik. 6ταχυτο με συμπλεκτη εργοστασιακό και πολύ ροπή. Σε πονάει λίγο η τσέπη βέβαια αλλά δεν είναι για πολλά πολλά. Για το innova μάλλον το ξεχνάω. Είναι ψωφιο αποτι φαίνεται και ειδικά το injection η ροπή του δεν θα υπάρχει καν. Και φοβάμαι την μπιέλα του.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Κοίτα αν δεν ζητάει τιμή καινούριου για το f1 παρε το με κλειστά τα μάτια και σε ένα χρόνο που θα θες να αλλάξεις σε μεγαλύτερο βάλε το εδω αγγελία και θα φυγει αέρα!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Το innova ειχε μεγαλυτερο προβλημα το καρμπυρατερατο. Τωρα σχετικα με ροπες κλπ, ολα τα 4χρονα παπια στα 110 με 125 κυβικα, το ιδιο ειναι πανω κατω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Θα πρότεινα f1 αν δεν ήταν στην μέση η βενζίνη.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Κοίτα αν δεν ζητάει τιμή καινούριου για το f1 παρε το με κλειστά τα μάτια και σε ένα χρόνο που θα θες να αλλάξεις σε μεγαλύτερο βάλε το εδω αγγελία και θα φυγει αέρα!!
    Ζητάει 1300 και ο άνθρωπος το έχει προσέξει πολύ. Από κατανάλωση πως πάει αυτό; Σαν το dinamik? 3-4 στα 100;
    Δηλαδή από Yamaha crypton R συμπλεκτατο, dinamik και F1 προτείνεις F1?

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JasonEV Προβολή μηνύματος
    Το innova ειχε μεγαλυτερο προβλημα το καρμπυρατερατο. Τωρα σχετικα με ροπες κλπ, ολα τα 4χρονα παπια στα 110 με 125 κυβικα, το ιδιο ειναι πανω κατω.
    Δεν διαφωνώ αλλά το injection το σκοτώνει το μηχανάκι στα χαμηλά απλά για να τηρεί τις προδιαγραφές των ρύπων. Στην τελική έχουν όντως την ίδια όλα 100-105 εκεί. Το καρμπυρατέρ όμως τραβάει πολύ πιο όμορφα στα χαμηλά το νιώθεις ζωντανό και η διαφορά κατανάλωσης είναι σχεδόν μηδαμινή άντε να καίει μισό λιτρο παραπάνω στα 100. Από 2t πιστεύεις αξίζει dinamik ή f1? Ή να πήγαινα προς crypton R με συμπλεκτη;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Θα πρότεινα f1 αν δεν ήταν στην μέση η βενζίνη.
    Έχω ψήθει άσχημα και εγώ αλλά αν μου τρώει πολύ πολύ παραπάνω από ότι ένα 4t δεν θα αξίζει γιατί θέλω να κρατήσω κανα λεφτο να πάω σε μεγαλύτερη μετά. Αν τρώει απλά παραπάνω χωρίς υπερβολική διαφορά μου φαίνεται είναι το καλύτερο δεδομένου ότι είναι και το πιο «παρθενικό» από όλα.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Το modenas το αφήνεις θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά, το crypton νομίζω θα σου βγει πολύ παραπάνω και τα κλέβουν και πολύ, καταναλώση στο f1 είναι κάτι πάνω από 4 λίτρα όπως το έχω υπολογίσει σε αυτό που έχουμε τώρα, αλλά αφού το θες για την καύλα σου και την βόλτα πάρε τον και θα έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όταν θα σπας την δευτέρα .

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Το modenas το αφήνεις θα έχεις θέμα με ανταλλακτικά, το crypton νομίζω θα σου βγει πολύ παραπάνω και τα κλέβουν και πολύ, καταναλώση στο f1 είναι κάτι πάνω από 4 λίτρα όπως το έχω υπολογίσει σε αυτό που έχουμε τώρα, αλλά αφού το θες για την καύλα σου και την βόλτα πάρε τον και θα έχεις ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά όταν θα σπας την δευτέρα .
    Κατάλαβα, το crypton παρεπιπτόντως την έριξα την τιμή από 1500 στα 1100. Όποτε δεν είναι ακριβό για το μοτέρ του που είναι πολύ καλό σύμφωνα με τον μηχανικο. Απλά ο συμπλέκτης με προβληματίζει πρώτον και δεύτερον θέλω επειγόντως να αλλάξω την εξάτμιση του σε περίπτωση που το πάρω και θα μου βγει +150 μαλλον. Το F1 παροτι του 2001 δεν έχει δουλεύετε ο καθόλου απλά η κατανάλωση τώρα που το σκέφτομαι θα είναι λίγο θέμα. Αλλά είναι πιο γρήγορο έτσι; Και τραβάει καλύτερα λογικά από κριπτον; Crypton R 115 τι τελική έχουν; Αξίζουν με συμπλεκτη;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα παπιου
    από clyde2 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2009, 17:40
  2. αγορα παπιου 125
    από ΙΠΟΚΡΑΤΗΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2007, 16:51
  3. Αγορά Παπιού
    από duffy duck στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2006, 17:20
  4. Αγορά παπιού
    από pontiki στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 21:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF