Σελίδα 11 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 678910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 231

Θέμα: Αγορά Μηχανής / Scooter

  1. #151
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Πως θα το φορέσεις πάνω από φούστα εφόσον έχει καβάλο; Επίσης δεν έχει προστασίες, είναι αδιάβροχο. Μπερδεύτηκε ο σύντροχος... Λέει ότι μπορεί να πάρει επιγονατίδες.
    Επιγονατίδες πάντως φοράς και με σορτσάκι... λέμε τώρα.
    Τις επιγονατίδες ναι τις εχω σκεφτει κι αυτες, βέβαια δε ξερω κατα ποσο σε προστατεύουν απο θεμα καψιματων κτλ, ή αν απλα προστατεύουν απο σπασιματα, αλλα ειναι κι αυτο μια λυση

  2. #152
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikospiaggio Προβολή μηνύματος
    Με βαση τα κριτηρια που εβαλες
    - χωρους
    -ιπποδυναμη
    -αξιοπιστια
    -επωνυμο
    -για Αθηνα
    - για κοντινες εκδρομες (2-3 ωρες)
    - χωρους
    Θα σου προτεινα
    Xmax 300
    Ευχαριστώ θα το δω κι αυτο, απο θέμα καυσίμου ξερεις περίπου πόσο κατανάλωση εχει?

  3. #153
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    2023 400 αλλα και το 300 ειναι μονο 10κιλα λιγοτερο. επισης και τα δυο καινε. γενικα αστα μην τα κοιτας καθολου ουτε τα καινουργια ουτε τα παλια. εισαι σε καλες διαστασεις, το εχεις το σκουτερ ανετα. προσεξε λιγο μονο το παρκαρισμα σε κατηφορες κτλ που λεει ο νεοσσος. οτι βρεις σε καλο xmax 300 και φορζα. αν δεν σου κάνουν πηγαινε σε downtown η καποιο συμ. τα σκουτερ που ειναι με μικρο μεταξονιο και ισιο πατωμα δεν σου κανουν. πας να παντρεψεις δυο τελειως αντιθετες αναγκες τωρα. καθημερινη μετακινηση με 2-3 φορες ταξιδι. μιλαμε για πολυ ταξιδι δηλαδη, κανενα σκουτερ δεν κανει για τετοιες διαδρομες αλλα τουλαχιστον τα "ξαπλωτα" πανε λιγο καλυτερα.

    εγω θα επερνα μηχανη και θα κραταγα και το σκουτερ για καθε μερα. σκεψου το, δεν ειναι πολλα παραπανω χρηματα.
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Καλα αν εν τέλει αποκλεισω εντελώς την οδηγηση με φουστα και απλα φοραω ενα παντελόνι απο μεσα και το βγαζω μόλις φτάνω στο προορισμό μου μαλλον θα καταλήξω στην αρχική μου επιθυμία που ναι καποια μικρη μηχανή με χαμηλή κατανάλωση που κανει και για τα 2...εχω δει μεταχειρισμένα mt 03 (αππ του 16 και μετα με λιγα κυβικα) που παίζουν σε ιδια λεφτα αν οχι λιγοτερα με αντίστοιχης χρονολογίας xmax 300 ή 400... Οπου και στα 2 με αγχωνει λιγο το θεμα κλοπης και δε ξερω αν η λυση του συναγερμόυ εχει αποτελέσμαα... αλλιώς κοιταγα και τα voge ac300 που δεν θα χω τοσο θεμα κλοπης θεωρώ και απο σκούτερ αντίστοιχα αυτα π προτεινατε το downtown για αποφυγή κλοπης...

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.054
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Καλα αν εν τέλει αποκλεισω εντελώς την οδηγηση με φουστα και απλα φοραω ενα παντελόνι απο μεσα και το βγαζω μόλις φτάνω στο προορισμό μου μαλλον θα καταλήξω στην αρχική μου επιθυμία που ναι καποια μικρη μηχανή με χαμηλή κατανάλωση που κανει και για τα 2...εχω δει μεταχειρισμένα mt 03 (αππ του 16 και μετα με λιγα κυβικα) που παίζουν σε ιδια λεφτα αν οχι λιγοτερα με αντίστοιχης χρονολογίας xmax 300 ή 400... Οπου και στα 2 με αγχωνει λιγο το θεμα κλοπης και δε ξερω αν η λυση του συναγερμόυ εχει αποτελέσμαα... αλλιώς κοιταγα και τα voge ac300 που δεν θα χω τοσο θεμα κλοπης θεωρώ και απο σκούτερ αντίστοιχα αυτα π προτεινατε το downtown για αποφυγή κλοπης...
    αν υπαρχει θεμα κλποης -ο συναγερμος δεν κανει σχεδον τιποτα- ξεχνα το χμαχ και μη σου πω και το φορζα. καλυτερα να βρεις λυση με παντελονι να πας σε ενα καινουργιο voge η κατι παρομοιο. παρε ενα καλο Overpants και οποια μηχανη σου αρεσει.
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 03/02/2024 στις 16:21.

  5. #155
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ θα το δω κι αυτο, απο θέμα καυσίμου ξερεις περίπου πόσο κατανάλωση εχει?
    Περί τα 3,2 L/100km, δηλαδή αρκετά περισσότερο από το παπί σου. Σε σχέση με το παπί θα χάσεις σε κόστος χρήσης και σε ευχρηστία μέσα στην πόλη.

    Έχεις ασφαλή χώρο στάθμευσης για το βράδυ ή θα το αφήνεις στον δρόμο;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #156
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Περί τα 3,2 L/100km, δηλαδή αρκετά περισσότερο από το παπί σου. Σε σχέση με το παπί θα χάσεις σε κόστος χρήσης και σε ευχρηστία μέσα στην πόλη.

    Έχεις ασφαλή χώρο στάθμευσης για το βράδυ ή θα το αφήνεις στον δρόμο;
    Το παπι ειναι οικογένειακο και το δανείστηκα προσωρινά σαν εντελως νεα οδηγός μεχρι να αποκτήσω λίγο εμπειρία και να μαζέψω χρήματα για μηχανη οπότε γνωρίζω εκ των προτέρων οτι θα αλλαξει η κατανάλωση μολις παω σε κατι μεγαλύτερο και το "επιστρεψω", γι'αυτό κοιταω κατι με κατανάλωση μεχρι 4/100 που εχουν και οι μικρες μηχανες που κοιτουσα... δυστυχώς στο δρομο έξω απ τη πολυκατοικία...γενικα παρκαρουν εχει και κάποια honda sh και καποια Suzuki vstrom καινούργια και δεν ειχαν ποτέ θέμα αλλα οσο να ναι υπάρχει ο κίνδυνος κλοπής

  7. #157
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αν υπαρχει θεμα κλποης -ο συναγερμος δεν κανει σχεδον τιποτα- ξεχνα το χμαχ και μη σου πω και το φορζα. καλυτερα να βρεις λυση με παντελονι να πας σε ενα καινουργιο voge η κατι παρομοιο. παρε ενα καλο Overpants και οποια μηχανη σου αρεσει.
    Πιστεύεις και κάποιο mt03 ή Kawasaki sl250 θα εχουν θέμα κλοπης ή δε τραβανε τοσο?

  8. #158
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Αν μένεις στην Αθήνα, είναι ρίσκο να μένει το βράδυ στον δρόμο. Δίπλωμα κατηγορίας Α2 ή Α έχεις βγάλει;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #159
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν μένεις στην Αθήνα, είναι ρίσκο να μένει το βράδυ στον δρόμο. Δίπλωμα κατηγορίας Α2 ή Α έχεις βγάλει;
    Α έχω βγάλει, με μια hornet εκανα μαθήματα

  10. #160
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.054
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις και κάποιο mt03 ή Kawasaki sl250 θα εχουν θέμα κλοπης ή δε τραβανε τοσο?
    mt-03 το παλιο εννοεις? νομιζω αυτα τα δυο δεν τα κλεβουν τοσο. να δεις κατι που παιρνει βαλιτσα. δεν θα την παλεψεις χωρις χωρο.

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Πιστεύεις και κάποιο mt03 ή Kawasaki sl250 θα εχουν θέμα κλοπης ή δε τραβανε τοσο?
    Το Yamaha θα φοβόμουν να το αφήσω έξω (μιλάς για το 330 λογικά). Το 250sl είναι καλή περίπτωση γιατί δεν ήταν καθόλου εμπορικό μοντέλο. Κι εγώ έξω το άφηνα όταν το είχα. Το θεωρώ και ιδανικό για κοπέλα μιας και είναι πάρα πολύ ελαφρύ.

    Σχετικό-άσχετο (μιας και κι εγώ θεωρώ απαραίτητη τη βαλίτσα): Είχα φτιάξει την παρακάτω βάση για το δικό μου.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160006
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 03/02/2024 στις 18:48.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    977
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Σε υπερευχαριστώ δεν ειχα ιδεα ότι υπάρχει κατι τέτοιο! Αυτο απ οτι κατάλαβαινω μπορώ να το φοραω κι απο πανω απ τη φουστα? Ή απο μεσα? Οποτε απλα το βγαζω οταν φτάνω στο προορισμό και το βαζω απο πάνω οταν θέλω να φυγω?
    Πάνω από τη φούστα, αυτά λέγονται overpants.
    Εκτιμώ βέβαια ότι η φούστα δεν είναι μοναστηριού, δηλαδή αστράγαλο.
    Ακριβώς το βάζεις με σκριτς σκρατς και το βγάζεις με το που φτάσεις.

    Κογιότ, φυσικά και παίρνει προστασίες, στα γόνατα τουλάχιστον. Το έχω.

  13. #163
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    mt-03 το παλιο εννοεις? νομιζω αυτα τα δυο δεν τα κλεβουν τοσο. να δεις κατι που παιρνει βαλιτσα. δεν θα την παλεψεις χωρις χωρο.
    Τα καινούργια βασικά που ειναι χαμηλου κυβισμού και χαμηλα κιλα, το mt παίρνει βαλιτσακι απ οτι εχω ψαξει

  14. #164
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το Yamaha θα φοβόμουν να το αφήσω έξω (μιλάς για το 330 λογικά). Το 250sl είναι καλή περίπτωση γιατί δεν ήταν καθόλου εμπορικό μοντέλο. Κι εγώ έξω το άφηνα όταν το είχα. Το θεωρώ και ιδανικό για κοπέλα μιας και είναι πάρα πολύ ελαφρύ.

    Σχετικό-άσχετο (μιας και κι εγώ θεωρώ απαραίτητη τη βαλίτσα): Είχα φτιάξει την παρακάτω βάση για το δικό μου.

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=160006
    Ναι για το 330 μιλαω χρονολογιας 16-19 που παίζουν μεταχειρισμένα στο μπάτζετ π έχω...το Kawasaki μ αρέσει πολυ γτ όντως φαίνεται ελαφρύ αλλα σπανια βρισκω να τα πουλανε...να φανταστώ δε βγαζει εύκολα πρόβλημα κτλ?
    Ευχαριστώ για το λινκ!

  15. #165
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Πάνω από τη φούστα, αυτά λέγονται overpants.
    Εκτιμώ βέβαια ότι η φούστα δεν είναι μοναστηριού, δηλαδή αστράγαλο.
    Ακριβώς το βάζεις με σκριτς σκρατς και το βγάζεις με το που φτάσεις.

    Κογιότ, φυσικά και παίρνει προστασίες, στα γόνατα τουλάχιστον. Το έχω.
    Όχι δε μιλαω για μακρυες φουστες, νορμαλ μηκος που φανταζομαι χωρανε μεσα απ αυτο αν απλα τις μαζέψεις απο μεσα. Αν εχει και προστασίες τελεια

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF