Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 231

Θέμα: Αγορά Μηχανής / Scooter

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως χρειάζεται και κάποιες ημέρες κτήσης...πχ η κάθε ασφάλεια έχει ένα ειδικό επασφαλιστρο για τους νέους οδηγούς

    Δεν ξέρω ένα ισχύει κάτι για τους νέους οδηγούς και τα tedt ride.

    Εάν το test ride γινόταν από αγγελία ιδιώτη δεν νομίζω να ζητούσε και δίπλωμα οδήγησης πρίν

  2. #47
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως χρειάζεται και κάποιες ημέρες κτήσης...πχ η κάθε ασφάλεια έχει ένα ειδικό επασφαλιστρο για τους νέους οδηγούς

    Δεν ξέρω ένα ισχύει κάτι για τους νέους οδηγούς και τα tedt ride.

    Εάν το test ride γινόταν από αγγελία ιδιώτη δεν νομίζω να ζητούσε και δίπλωμα οδήγησης πρίν
    Έχω αγοράσει και πουλήσει αρκετά μηχανάκια. Η μοναδική περίπτωση όπου δεν ζήτησα δίπλωμα από ιδιώτη ήταν όταν έδωσα τον Πήγασο σε μέλος του φόρουμ....
    Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω σε άγνωστο ιδιώτη το προς πώληση όχημα (είτε μηχανή είτε αμάξι, το ίδιο κάνει) χωρίς να δω δίπλωμα σε ισχύ διότι ο διάολος, ως γνωστόν, έχει ΠΟΛΛΑ ποδάρια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Αυτό είναι το σωστό αλλά δεν σημαίνει ότι το κάνουν όλοι δυστυχώς.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Έχω αγοράσει και πουλήσει αρκετά μηχανάκια. Η μοναδική περίπτωση όπου δεν ζήτησα δίπλωμα από ιδιώτη ήταν όταν έδωσα τον Πήγασο σε μέλος του φόρουμ....
    Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω σε άγνωστο ιδιώτη το προς πώληση όχημα (είτε μηχανή είτε αμάξι, το ίδιο κάνει) χωρίς να δω δίπλωμα σε ισχύ διότι ο διάολος, ως γνωστόν, έχει ΠΟΛΛΑ ποδάρια.....
    Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τη μηχανή μου σε αγνωστο ακομα και να μου εδειχνε διπλωμα για διαστημοπλοιο.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Για τα bajaj τι γνωμη εχετε?

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Για τα bajaj τι γνωμη εχετε?
    Για τα μπάζα ίσως;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    στα review παντως δεν λένε κάτι κακό από το 2016 που είδα και μετά..

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε

  9. #54
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε
    Το ABS είναι πιο απαραίτητο από το να έχει ρόδες το μηχανάκι για έναν καινούριο οδηγό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Τώρα που το πήρες και μπράβο σου κάνε έναν κόπο και πάρε σβαρνα τις αντιπροσωπείες να δεις τα υποψήφια μηχανάκια και από κοντά.

    Να ανέβεις να δεις πως νιώθεις πάνω τους.

    Για νέο οδηγό το acx είναι πολύ καλό και οικονομικό και ίσως πιο ελαφρύ από το ds.

    Έλα σε επαφή μαζί τους και έπειτα πιο κατασταλαγμένη κανείς την επιλογή σου.

  11. #56
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChristinB Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και παλι! Επανέρχομαι πλεον με το δίπλωμα μου που πήρα τελικα πριν 2 εβδομάδες (απεριόριστο) και δυστυχώς οσες μηχανες κοιτουσα να έχουν πουληθει τωρα που παιρνω τηλεφωνα...πλεον βρίσκω διαθεσιμη μια beneli bn 302 του 17 με 33.000χλμ στα 2750 κι ένα sym wolf 250ni του 16 με 30.000 στα 1.900. Δε ξέρω τι αξιοπιστία έχουν αυτα τα 2 απλα στο sym με προβληματίζει το οτι δεν εχει abs. Όποια γνωμη ή και πρόταση για κατι αλλο που δεν εχει πεσει στην αντίληψη μου θα με βοηθηουσε
    Πες μας πάλι πόσο είναι το ταβάνι σου για να σου πούμε και πιο εύκολα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Για νέο οδηγό πλέον μηχανάκι μόνο με ABS.

  13. #58
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το ABS είναι υποχρεωτικό από το 2016 για όλες τις καινούριες μοτοσυκλέτες άνω των 125cc, ενώ αυτή την περίοδο γίνονται διαβουλεύσεις για την επέκταση της υποχρεωτικότητάς του ακόμα και σε μικρές μοτοσυκλέτες και μοτοποδήλατα. Προσωπικά το θεωρώ απαραίτητο για νέο οδηγό και πολύ σημαντικό για σχεδόν όλους τους οδηγούς που κινούνται στον αστικό ιστό.

    Στα αμάξια το ABS είναι υποχρεωτικό από το 2004. Δεν είναι τυχαίο, διότι έχει επαληθευτεί πολλάκις ότι η ακαριαία αντίδραση των περισσότερων οδηγών αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών σε συνθήκες πανικού, είναι το τσαρούχωμα ή γράπωμα των φρένων. Σε μοτοσυκλέτα χωρίς ABS, συνήθως πέφτεις κάτω με τέτοια αντίδραση με ό,τι αυτό συνεπάγεται πρωτίστως για τη σωματική σου ακεραιότητα, και δευτερευόντως για τις ζημιές στη μοτοσυκλέτα σου και σε οχήματα τρίτων.

    Θα πρότεινα να μην κοιτάζεις καν μοτοσυκλέτες που δεν έχουν ABS.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/07/2023 στις 18:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #59
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Γι αυτο εχω αποκλείσει και πολλες άλλες γιατί κι εγω νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με Abs απλα επειδή το sym ηταν αρκετα οικονομικό γι αυτό το σκεφτηκα αλλα ναι με αγχωνει να μην εχει...το ταβανι μου βασικα είναι τα 2.800 κι αυτα με το ζόρι δηλαδή (ούτε διακοπές δε παω φέτος χαχα). Το acx το βρίσκω το πιο οικονομικό στα 3.300 γι αυτο και δε το εγραψα...

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/06/2023
    Μηνύματα
    79
    Και λεω 2.800 γιατι σκέφτομαι οτι θα θελει κι ενα service, συν ασφαλεια, συν κανα συναγερμο αν δεν εχει οποτε θα ανεβω στα 3.000 για πλακα... επίσης εχω βρει και τα cfmoto σ αυτες περίπου τις τιμες απλα εκει το μονο που σκέφτομαι ειναι οτι επειδή εχουν αρκετα ηλεκτρονικά πανω τους σε περίπτωση πτώσης μπορει να έχουν πολυ πιο ακριβα κόστη επισκευής απ οτι ενα πιο καθαρά μηχανικό

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF