Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Πρώτη μηχανή μεσαία Naked

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2022
    Μηνύματα
    2

    Πρώτη μηχανή μεσαία Naked

    Καλησπέρα στην παρέα,

    Πριν απο ένα χρόνο πηρα επιτέλους το δίπλωμα μηχανής (απεριόριστο) και έφυγα για το φανταρικό μου. Τώρα που τελειώνω θέλω να πάρω μηχανή κυρίως για χρηση μεσα στην αθηνα σπιτι δουλεια γυρω στα μαξ 30 χλμ πηγαινε ελα και εννοειται βολτες τα σκ του στυλ χαλκιδα, λαυριο, ωρωπο κοκ και κανα ταξιδακι που και που αλλα στα πλαισια του στυλ ευβοια κορινθο τα κοντινα γενικα.

    Σε γενικες γραμμες είμαι ανάμεσα στα yamaha mt-07, triumph trident 660 και honda cb650r. Απο την δικη μου πλευρα θεωρω οτι οτι το mt θα βολεψει αρκετα καθως ο δικυλινδρος κινητηρας ειναι οτι πρεπει για την κινηση της αθηνας αλλα απο την αλλη απο αποψη ηχου προτιμω παντα το trident. Ενα αλλο υπερ πιστευω ειναι οτι το trident ερχεται με traction control πραγμα που για εναν αρχαριο αναβατη ειναι τεραστιο πλας. Το μονο που με φοβιζει ελαχιστα ειναι η αξιοπιστια που βεβαια δεν εχω διαβασει κατι κακο αλλα αλλο να παιρνεις Yamaha η Honda και αλλο triumph αποψη η οποια μπορει ξεκαθαρα να ειναι λαθος. Απο την αλλη ομως η trident εχει τα περισσοτερα συστηματα και γενικα ηλεκτρονικα σε σχεση με τις αλλες δυο.

    Γενικα ψαχνω για μηχανη street naked κουτα εως 10.000 ευρω και οχι μεταχειρισμενη καθως δεν θελω να μπλεχτω σε ολη αυτη την διαδικασια αφου δεν γνωριζω πολλα πραγματα και ψαχνω μια μηχανη την οποια θα "παντρευτω" ουσιαστικα γιατι δεν θελω πχ να παρω τωρα το mt-03 ωστε να το πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω το Mt-07. Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα εγκρατης και προσεκτικος οσον αφορα την οδηγηση (απο το ελαχιστο που εχω οδηγησει το σκουτερ του αδερφου μου καθως και απο τα 6 χρονια που οδηγαω αυτοκινητο) οποτε καγκουριες και τρελες δεν νομιζω να κανω. Τελος η αγορα σκουτερ δεν με ενδιαφερει καθολου καθως θελω καθαρα μοτοσυκλετα με συμπλεκτη κτλπ κτλπ και οχι απλα γκαζι φρενο. Να πω οτι ειμαι και 1.73 στα 75 κιλα αλλα το να παταω στις μυτες στην μηχανη δεν με φοβιζει καθολου.

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων καθε αποψη και προταση ειναι καλοδεχουμενη.

  2. #2
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλησπέρα.
    Και οι 3 επιλογές σου είναι πολύ καλές μοτοσυκλέτες από όπου και να τις πιάσεις.
    ΕΓΩ θα έπαιρνα το Χόντα για λόγους νοσταλγίας λόγο 4 κυλίνδρων αλλά και γιατί είδα χτες ένα σε μπλε χρώμα παρκαρισμένο και είναι μπιμπελό.
    Ειλικρινά πάρε όποια σε φτιάχνει ,νομίζω δεν υπάρχει λάθος επιλογή, με το καλό.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Ωραίες επιλογές όλες τους , με τα + και τα - η καθεμια και να προσθέσεις το Honda Hornet CB750 , το Aprilia Tuono 660 και το Suzuki GSX-8S.

    Ναι, στο σενάριο που βάζεις το ΜΤ-07 θα σε βολέψει και όχι , η έλλειψη traction control δεν θα σε επηρρεάσει αν στοιχειωδώς γνωρίζεις τα βασικά, είναι
    πολύ προβλέψιμο στις αντιδράσεις του και δεν έχει μειώσει το ενδιαφέρον του κόσμου ως προς αυτό αυτή η έλλειψη.
    Απλά έχει μπολικη ροπή στις χαμηλομεσαίες και αυτό θέλει λίγη προσοχή για κάποιον πρωτάρη.

    Το Trident είναι ενδιαφέρουσα πρόταση επίσης , το έχουνε / είχανε καναδυο μέλη και γράψαν τις εντυπώσεις τους εδώ
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=159962

    Όμορφα διλήμματα έχουν προκύψει στην αναζήτηση σου, καλοτάξιδο ότι και να επιλέξεις.

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Για την κουβέντα, και το Χόντα έχει TC
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν θέλω να γίνω ο ξενέρωτος, αλλά προσωπικά δεν θα έπαιρνα κούτα ως πρώτο μηχανάκι.

    Θα έπαιρνα κάτι για να μάθω, κάτι που δεν θα με πονέσει πολύ αν κάποιο ατύχημα της πρώτης απειρίας συμβεί...δεν χρειάζεται να είναι παλιό, ίσως και τριετίας απλά να μην είναι κούτα.

    Στα naked που κοιτάς υπάρχουν πολλές ευκαιρίες, δεδομένου ότι αρκετοί χρήστες τα αλλάζουν για λόγους ευχρηστίας με κάποιο adventure.

    Όταν το μάθεις και δεις τι πραγματικά χρειάζεσαι τότε πιο συνειδητά κανείς την επιλογή σου.

    Πχ αρκετοί θέλουν τα γυμνά,(μέσα σε αυτούς και εγώ και τελικά το πήρα) αλλά τελικά καταλήγουν για λόγους προστασίας από αέρα κλπ σε adventure.

    (Προσωπικά δεν φαίνεται να το επιλέγω καθώς δεν σκοπεύω να κάνω ταξίδι με το δικό μου)

    Αυτά όλα καθαρά προσωπική μου άποψη από έναν όχι και τόσο ώριμο 43αρη... χαχαχα.

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλω να γίνω ο ξενέρωτος, αλλά προσωπικά δεν θα έπαιρνα κούτα ως πρώτο μηχανάκι.

    Θα έπαιρνα κάτι για να μάθω, κάτι που δεν θα με πονέσει πολύ αν όταν κάποιο ατύχημα της πρώτης απειρίας συμβεί....

    Δύο οι ξενέρωτοι. Η πρώτη πτώση με καινούργια μηχανή "πονάει" περισσότερο και δεν ξέρω νέο αναβάτη που δεν έπεσε, έστω και μία ψιλή. Πάρε κάτι που να είναι όσο καλό μπορείς αλλά να μην το λυπάσαι αν πάθει κάτι.

  7. #7
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Απόψεις λεμε , ο καθένας την δικιά του , ξέρετε

    Αυτή που σου αρέσει περισσότερο οπτικά και θα ένιωθες καλύτερα αν ήταν δικιά σου να πάρεις !

    Όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας ειναι παρα πολυ καλά !

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    295
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kwnchrys Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα,

    Πριν απο ένα χρόνο πηρα επιτέλους το δίπλωμα μηχανής (απεριόριστο) και έφυγα για το φανταρικό μου. Τώρα που τελειώνω θέλω να πάρω μηχανή κυρίως για χρηση μεσα στην αθηνα σπιτι δουλεια γυρω στα μαξ 30 χλμ πηγαινε ελα και εννοειται βολτες τα σκ του στυλ χαλκιδα, λαυριο, ωρωπο κοκ και κανα ταξιδακι που και που αλλα στα πλαισια του στυλ ευβοια κορινθο τα κοντινα γενικα.

    Σε γενικες γραμμες είμαι ανάμεσα στα yamaha mt-07, triumph trident 660 και honda cb650r. Απο την δικη μου πλευρα θεωρω οτι οτι το mt θα βολεψει αρκετα καθως ο δικυλινδρος κινητηρας ειναι οτι πρεπει για την κινηση της αθηνας αλλα απο την αλλη απο αποψη ηχου προτιμω παντα το trident. Ενα αλλο υπερ πιστευω ειναι οτι το trident ερχεται με traction control πραγμα που για εναν αρχαριο αναβατη ειναι τεραστιο πλας. Το μονο που με φοβιζει ελαχιστα ειναι η αξιοπιστια που βεβαια δεν εχω διαβασει κατι κακο αλλα αλλο να παιρνεις Yamaha η Honda και αλλο triumph αποψη η οποια μπορει ξεκαθαρα να ειναι λαθος. Απο την αλλη ομως η trident εχει τα περισσοτερα συστηματα και γενικα ηλεκτρονικα σε σχεση με τις αλλες δυο.

    Γενικα ψαχνω για μηχανη street naked κουτα εως 10.000 ευρω και οχι μεταχειρισμενη καθως δεν θελω να μπλεχτω σε ολη αυτη την διαδικασια αφου δεν γνωριζω πολλα πραγματα και ψαχνω μια μηχανη την οποια θα "παντρευτω" ουσιαστικα γιατι δεν θελω πχ να παρω τωρα το mt-03 ωστε να το πουλησω σε 1-2 χρονια για να παρω το Mt-07. Σε γενικες γραμμες ειμαι αρκετα εγκρατης και προσεκτικος οσον αφορα την οδηγηση (απο το ελαχιστο που εχω οδηγησει το σκουτερ του αδερφου μου καθως και απο τα 6 χρονια που οδηγαω αυτοκινητο) οποτε καγκουριες και τρελες δεν νομιζω να κανω. Τελος η αγορα σκουτερ δεν με ενδιαφερει καθολου καθως θελω καθαρα μοτοσυκλετα με συμπλεκτη κτλπ κτλπ και οχι απλα γκαζι φρενο. Να πω οτι ειμαι και 1.73 στα 75 κιλα αλλα το να παταω στις μυτες στην μηχανη δεν με φοβιζει καθολου.

    Σας ευχαριστω εκ των προτερων καθε αποψη και προταση ειναι καλοδεχουμενη.
    Ωραία όλα αλλά προσωπικά νομίζω σε γυμνό θα πήγαινα στο CB. Είναι πανέμορφο και ο τετρακυλινδρος ειναι άλλη φάση. Απλά έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά λειτουργίας από του ΜΤ (φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και για το 660) που θα πρέπει να ζυγισεις. Ίσως αυτή η ροπή χαμηλά του ΜΤ να βολέψει σε αρχαριο. Εμένα μου έχει φανεί χρήσιμη πολλές φορές. Η έλλειψη TC μην σε φοβίζει καθόλου. Με το 180 πίσω λάστιχο έχει υπεραρκετή πρόσφυση. Κατα λάθος δεν υπάρχει περίπτωση να γλιστρήσει. Πρέπει να δώσεις πολύ γκάζι με 2α πχ σε δρόμο γυαλί.

    Για την αγορά μεταχειρισμένου δεν θα συμφωνήσω. Η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή για να έχει νόημα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Και τα τρία είναι πολύ καλές μηχανές και δεν θα χάσεις και λεφτά αν το μετανιώσεις ίσως λίγο πιο δύσκολα να φύγει το triumph. Ένα μειονέκτημα έχουν για εμένα σε σχέση με τα γυμνά της προηγούμενης δεκαετίας, έχω κάτσει συνοδηγός και στα τρία και η θέση για τον συνεπιβάτη είναι μικρή και άβολη, νομίζω στο hornet to 750 είναι καλύτερη που νομίζω πρέπει να το βάλεις και αυτο στις επιλογές σου.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Εξοπλιστικά έχει τα περισσότερα, ποιοτικά φαίνεται άψογο, ο τρικύλινδρος δε υστερεί πουθενά έναντι του τετρακυλινδρου, ενώ παρέχει αμεσότερη ροπή χαμηλά. Ήχος εφάμιλλος και όχι τοσο φιμωμένος όσο του χοντα. Ενώ τεχνικά υπερτερεί σε όλα.


    Ένα είναι το μείον για μενα και βασικό, η κόψωκωλια με το χαζό φτερό στο ψαλίδι αντί ως ουρά κατάληξη της σέλας.

    Αν δεν έβρισκα τρόπο να καστομαρω την ουρά στο σωστό σημειο θα πηγαινα στο χοντα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Trident πανεμορφη. Αξιολογη entry level, πρακτικη και σπορτιφ οσο πρέπει χωρίς να τρομάζει πουθενά.
    CB ρετρό αισθητική, θυμίζει κάτι από cafe racer. Το μόνο που με χαλάει πάνω της είναι η οθόνη της, όλα τα χοντα την ίδια έχουν. Άμα καλομάθεις όμως στον τετρακύλινδρο όλα τα άλλα σου φαίνονται τρακτέρ.

    Το ΜΤ το αφήνω τελευταίο. Δε λέω καλό μοτέρ, σβέλτο και μανιτζεβελο αλλά μέχρι εκεί. Σε χαρακτήρα δεν φτάνει τα άλλα δυο. Είναι μηχανακι που είτε σου αρέσει πολύ είτε καθόλου. Κατά τα άλλα "πολυφορεμένο".

    Εναλλακτικά θα πρότεινα και το SV650, ότι πιο vfm υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά.
    Το χορνετ επίσης αξίζει την προσοχή.

    Το απρίλια σβήνει όλα τα παραπάνω, αλλά ξεπερνά το μπατζετ των 10Κ και πλέον μιλάμε για μηχανάκι βόλτας και όχι για καθημερινή χρήση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Καλές επιλογές και οι τρεις με διάφορες μεταξύ τους λόγο κινητήρα και όχι μόνο, παρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ να βλέπεις στο γκαράζ σου και να βολτάρεις
    Θα σου πρότεινα μιας και δεν έχεις οδηγική εμπειρία ομως να κανείς μαθήματα ασφαλούς οδήγησης ώστε να μπορείς με ασφαλεια να χαρείς την νέα μοτοσυκλετα σου

    υγ εγώ παντως για το cb θα πήγαινα
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    FWIW
    Εμένα που δεν με ψήνει ιδιαίτερα η κατηγορία, ούτε η Ho(u)nda,ούτε ο τετρακύλινδρος, αυτό το γ@μήδι το CB, μου έχει κολλήσει στο μυαλό, σαν μύξα σε χαρτομάντιλο.
    Πανέμορφο με βελούδινο ήχο...
    Το έχει ένας στη γειτονιά και με το που το βλέπω, λέω θα σπάσω τον κουμπαρά από τα κάλαντα και πάω αντιπροσωπεία.
    Oldfarts never die

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2022
    Μηνύματα
    2
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Ακομα σε διλημμα ειμαι και πιστευω θα συνεχισω να ειμαι μεχρι να παω σε αντιπροσωπεια
    Το GSX8S και το SV650 τα εχω βγαλει τελειως εκτος καθως δεν μου αρεσουν καθολου οπτικα κατι δεν μου κολλαει ενω πχ το GSX750 που ειχε κυκλοφορησει ελλαδα ελαχιστα ηταν για μενα ΤΟΠ.
    Γενικα προς το mt-07 κλινω καθως ετυχε να το οδηγησω εντελως τυχαια χθες και το ενιωσα λιγο γαντι. Συν οτι η καταναλωση δεν θα εχει φανταζομαι καμια σχεση με τα αλλα.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Έπεσε το μάτι μου σε διαφήμιση στο fb σήμερα που μιλάει για προσφορά στο trident -400 €, κάπου στα 8.750 τελική.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF