Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Scooter: Xenter 150 - SH150 - People 200GTi - Citycom 300 - Geopolis 300 (Γνώμες;)

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28

    Scooter: Xenter 150 - SH150 - People 200GTi - Citycom 300 - Geopolis 300 (Γνώμες;)

    Καλησπέρα και πάλι. Σαν αποτέλεσμα μιας διαφορετικής συζήτησης που είχα, είπα να σπάσω/μετριάσω λίγο τις απαιτήσεις μου και κοιτάω για scooter με 16άρη τροχό, όσο γίνεται κάτω από τα 2.000€.
    Θέλω ιδανικά, 16άρη τροχό, τάπα καυσίμου μπροστά / όχι ίσιο πάτωμα, ABS, χώρο για full face κάτω από τη σέλα, σχετικά όρθια θέση κι όχι "καναπεδάτο", πάνω από 20 ίππους. Αν έπαιρνα σήμερα, καινούριο κάτι, θα κοίταζα Beverly, SYM HD300, Kymco Agility S300. Αυτές τις διαστάσεις και την "κατηγορία". Δυστυχώς αυτά τα "ιδανικά" θέλω, δε βρίσκονται πουθενά όλα μαζί στις επιλογές που κοιτάω.

    Τα μοντέλα που έχω ξεχωρίσει είναι τα εξής (μα δυστυχώς, λόγω παλαιότητας στα χρήματα αυτά, δεν έχει κανένα ΑΒS):

    Yamaha Xenter 150:
    + Yamaha
    ++ Πιο μοτοσυκλετιστική ανάρτηση πίσω
    + καλές γνώμες γενικά
    - πολύ πολύ μικρός χώρος αποθήκευσης στη σέλα (βέβαια πουλιόταν από τη Yamaha με στάνταρ μπαγκαζιέρα στον εξοπλισμό)
    - για τις διαστάσεις μου, λίγο μικρό
    - 15 ίπποι
    - ίσιο πάτωμα

    Honda SH150:
    + Honda
    + Οικονομική
    ++ κατά γενική ομολογία ένα εξαιρετικό scooter
    - Μικρός χώρος στη σέλα
    - επίσης, κάπως μικρό
    - ίσιο πάτωμα
    - 15 ίπποι

    Kymco People 200GTi:
    + >20 ίπποι (πάνω +30% λοιπόν από τα 150άρια)
    + πιο ευρύχωρο
    - ίσιο πάτωμα
    - μικρός χώρος κάτω από τη σέλα
    - διασχίσαμε την East China Sea πλέον
    - ίσιο πάτωμα

    SYM Citycom 300:
    + το δυνατότερο μεταξύ των επιλογών μου
    + επαρκής χώρος κάτω από τη σέλα
    ++ έχει πραγματικά όσα θέλω (πλην ABS)
    - αν και μερικοί κάτοχοι τα λατρεύουν, διαβάζω και πολλή γκρίνια για πλαστικά, ποιότητα και συνεργεία
    - στα οριακά 2.000€ οι επιλογές είναι περιορισμένες, κρατάνε τιμή

    Peugeot Geopolis 300 (RS):
    + ωραίο και "μουράτο"
    + μοτέρ Piaggio που διαβάζω καλά λόγια
    + ευρύχωρο
    - μικρός χώρος κάτω από τη σέλα
    - λίγο δυσεύρετο για να υπάρχει επαρκής ανταγωνισμός τιμών.


    Μετά παίζει στις τιμές αυτές και το Sym Symphony 200 ΜΕ Abs ΚΑΙ χώρο για ένα full-face κάτω από τη σέλα αλλά σχετικά αδύναμο (2ο άτομο και κατεβαίνουμε το ποτάμι ίσως όχι τόσο καλή ιδέα) συν πιο τραχύ και αερόψυκτο.

    Η ιδανική επιλογή είναι το Citycom, αλλά με φοβίζει το όλο θέμα της (αν)αξιοπιστίας. Έχω διαβάσει και διθυράμβους αλλά και μοιρολόγια. Αγνοώντας αυτό, έχω στην under 16hp κατηγορία το Xenter (με τραβάει πολύ αυτή η διαφορετική ανάρτηση πίσω) και στην άνω των 20 ίππων το Geo 300.


    Έχετε γνώμες για τα μοντέλα αυτά; Θα βάζατε κάποιο ακόμα στην κουβέντα; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Απο ολα αυτα εγω θα πηγαινα στα 2 πρωτα. Πρωτον γιατι ειναι "λεφτα στην τραπεζα" και δευτερον μπορουν μια χαρα να εξυπηρετησουν την δουλεια του εργατη και οταν παρεις το adve που θες να μην το λιωνεις σε αστικα χιλιομετρα

    Απο εκει και περα ασε το Peugeot να πεθανει ησυχο, θα το παντρευτεις αν το παρεις. Το SYM εχει ασπαστο μουτερ μεν αλλα πασχει στα πλαστικα. Το KYMCO ειναι σαν τα γιαπωνεζικα απλα χειροτερο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Λόγω ανάρτησης το γιαμαχα.Στα άλλα θα υποφέρεις.Παθων.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Κι από εμένα πρώτη επιλογή το xenter και δεύτερη το sh. Προσοχή, κυκλοφορούν αρκετά εισαγωγης, προτίμησε κάποιο ελληνικό

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Απο ολα αυτα εγω θα πηγαινα στα 2 πρωτα. Πρωτον γιατι ειναι "λεφτα στην τραπεζα" και δευτερον μπορουν μια χαρα να εξυπηρετησουν την δουλεια του εργατη και οταν παρεις το adve που θες να μην το λιωνεις σε αστικα χιλιομετρα

    Απο εκει και περα ασε το Peugeot να πεθανει ησυχο, θα το παντρευτεις αν το παρεις. Το SYM εχει ασπαστο μουτερ μεν αλλα πασχει στα πλαστικα. Το KYMCO ειναι σαν τα γιαπωνεζικα απλα χειροτερο
    Γιατί το λες αυτό για το Peugeot; Δυστυχώς δεν έχω βρει παρά ελάχιστα πράγματα για το μοντέλο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Λόγω ανάρτησης το γιαμαχα.Στα άλλα θα υποφέρεις.Παθων.
    Λόγω της ανάρτησης κι εγώ προκρίνω το Xenter, φαίνεται καλή περίπτωση. Βέβαια, η δημοσιογραφική κάλυψη της εποχής απ'όσο είδα και διάβασα, καταγράφει μεν την ανάρτηση ως εξέχον σημείο και διαφορετική από την υπόλοιπη αγορά αλλά δε διάβασα τους παιάνες που θα περίμενα. Θα περίμενα δηλαδή να την ξεχωρίσουν περισσότερο από τον ανταγωνισμό. Έχεις καλή εμπειρία από το Xenter ή κακή από υπόλοιπα;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Κι από εμένα πρώτη επιλογή το xenter και δεύτερη το sh. Προσοχή, κυκλοφορούν αρκετά εισαγωγης, προτίμησε κάποιο ελληνικό
    Στο Xenter εννοείς τα εισαγωγής; Ξέρουμε αν ξεχωρίζουν κάπως εμφανησιακά; (πχ σε χρώματα που δεν βγήκε στην Ελλάδα αλλά τα είχε το εξωτερικό)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Honda x 5
    Απίστευτη λειτουργία.
    Το έχουν κάνα δυο τρεις εδώ στο χωριό και ξεχωρίζει από την βελούδινη λειτουργία.
    Ενώ όταν περνάνε τα ιταλο-κινεζο τάδε...
    το καταλαβαίνεις από την πιο τραχιά λειτουργία.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από A-nik-i Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λες αυτό για το Peugeot; Δυστυχώς δεν έχω βρει παρά ελάχιστα πράγματα για το μοντέλο.
    Γιατί είναι φασον Piaggio με όχι τόσο καλή αντιπροσωπεία. Καλύτερα πάρε Beverly που έχει υποστήριξη.

    Το ότι έχεις βρει ελάχιστα κάτι λέει.

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Με αυτά που λέτε και που διαβάζω, μάλλον καλό είναι σε πρώτη φάση να κοιτάξω προς τα 2 150άρια. Υπάρχουν επιλογές στα μεταχειρισμένα (ειδικά για το SH) αν και λόγω της ανάρτησης κοιτάζω πρώτα το Xenter, Θα βάζατε καμιά 3η επιλογή σε αυτή την κατηγορία;

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Για τα εισαγωγής, ο πιο εύκολος τρόπος είναι η πινακίδα κυκλοφορίας: Αν το έτος κυκλοφορίας στην άδεια (και η πινακίδα) είναι πολύ μεταγενέστερα από το έτος κατασκευής του σκούτερ, είναι εισαγωγης 99%. Έχω πετύχει πολλές φορές εισαγωγής sh, λιγότερες xenter αλλά έχω πετύχει και από αυτό. Πιθανώς επίσης δεν θα έχουν book service (ή αν σου δώσουν, θα είναι από την χώρα προέλευσης, οπότε άλλος ένας δείκτης αναγνώρισης τους)

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της A-nik-i
    Εγγραφή
    22/03/2014
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Για τα εισαγωγής, ο πιο εύκολος τρόπος είναι η πινακίδα κυκλοφορίας: Αν το έτος κυκλοφορίας στην άδεια (και η πινακίδα) είναι πολύ μεταγενέστερα από το έτος κατασκευής του σκούτερ, είναι εισαγωγης 99%. Έχω πετύχει πολλές φορές εισαγωγής sh, λιγότερες xenter αλλά έχω πετύχει και από αυτό. Πιθανώς επίσης δεν θα έχουν book service (ή αν σου δώσουν, θα είναι από την χώρα προέλευσης, οπότε άλλος ένας δείκτης αναγνώρισης τους)
    Με συγχωρείς για την καθυστερημένη απάντηση. Σαν γενικότερη τώρα συζήτηση, γιατί να είμαστε διστακτικοί με τα εισαγωγής;

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Πολλές φορές έχουν περάσει από διάφορες χώρες και στο τέλος έχουν εισαχθεί από Βουλγαρία, κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες για γυρισμένα χλμ. Σε όσα είχα δει εγώ, δεν υπήρχε καν book service επίσης και είχαν αστεία λίγα χλμ. Τα θεωρώ ύποπτα, έχουν καεί και γνωστοί μου, οπότε για μένα, προτεραιότητα σε κάτι ελληνικό με βιβλίο σέρβις.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανταλλαγή 300 με 125 . Γνώμες
    από Sachry στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2022, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF