Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πρόβλημα με το κοντέρ - ταμπλό του Modenas Kristar 125

  1. #1

    Πρόβλημα με το κοντέρ - ταμπλό του Modenas Kristar 125

    Καλημέρα στην παρέα. ¨εχω ένα πρόβλημα με το ταμπλό του Kristar. Τον τελευταίο καιρό δεν ανάβει μερικές φορές η ένδειξη των ταχυτήτων, ο δείκτης βενζίνης δουλεύει όποτε θέλει και το ίδιο και το κοντέρ. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giovani64 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα. ¨εχω ένα πρόβλημα με το ταμπλό του Kristar. Τον τελευταίο καιρό δεν ανάβει μερικές φορές η ένδειξη των ταχυτήτων, ο δείκτης βενζίνης δουλεύει όποτε θέλει και το ίδιο και το κοντέρ. Είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?
    Πρώτος ύποπτος η μπαταρία!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Έχω το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου Kristar. Πρώτα παρέδωσε πνεύμα το κοντέρ (ο χιλιομετρητής όμως συνεχίζει να γράφει σωστά χιλιόμετρα). Τελευταία κάνει κόλπα ο δείκτης βενζίνης. Η ένδειξη των ταχυτήτων πρέπει να οφείλεται σε καμένα λαμπάκια.

    Χωρίς πλάκα, δοκίμασε μια μικρή σφαλιάρα στο ταμπλό εν κινήσει, σε εμένα δουλεύει για κάποιο διάστημα, είναι σαν να κάνεις reset
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dino809 Προβολή μηνύματος
    Έχω το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου Kristar. Πρώτα παρέδωσε πνεύμα το κοντέρ (ο χιλιομετρητής όμως συνεχίζει να γράφει σωστά χιλιόμετρα). Τελευταία κάνει κόλπα ο δείκτης βενζίνης. Η ένδειξη των ταχυτήτων πρέπει να οφείλεται σε καμένα λαμπάκια.

    Χωρίς πλάκα, δοκίμασε μια μικρή σφαλιάρα στο ταμπλό εν κινήσει, σε εμένα δουλεύει για κάποιο διάστημα, είναι σαν να κάνεις reset
    και γω με σφαλιάρα έχω αποτελέσματα. ο χιλιομετρητής δουλεύει κανονικα. λες να ειναι το κοντερ? με την ιδια σειρα χαλάσανε. πρωτα κοντέρ μετα εκανε τρελά ο δείκτης βενζίνης και τώρα τα λαμπάκια για τις ταχύτητες. τα λαμπάκια δεν είναι καμένα. πότε δουλεύουν και πότε όχι
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πρώτος ύποπτος η μπαταρία!
    μπαταρία δεν είναι σίγουρα. παίρνει μπρος με την πρώτη και φλας και φώτα δουλεύουν κανονικά
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  6. #6
    Στο συνεργείο που το πηγαίνω μου είπαν ότι είναι θέμα κοντέρ πάντως.

    Άσχετο αλλά βλέπω όλο και λιγότερα στους δρόμους, έχουμε μείνει λίγοι πια που επιμένουμε με το συγκεκριμένο. Το δικό μου έχει 135.000 χλμ και αντέχει ακόμα πάντως.
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Δεν πουληθηκαν και πολλα η αληθεια ειναι.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Εγώ είχα το kriss 125 που έχει διαφορετικό κοντέρ αλλά ίδιο μοτέρ, το κοντέρ δούλευε οπότε ήθελε αυτό μετατις 20χιλ χλμ, ειναι κλασικό πρόβλημα όσα έχω δει στο δρόμο και έχω ρωτήσει είχαν το ίδιο θέμα, αλλά από την άλλη και όταν δούλευε ότι ήθελε έδειχνε είχε τρελή απόκλιση από την πραγματικότητα στα 100 κοντέρισια ήταν 80 πραγματικά, αφου δουλεύει ο μετρητής μη σε νοιάζει, μπορείς να βρεις ένα μτχ να βάλεις άλλα και αυτό τα ίδια θα κάνει, εγω κατά καιρούς ελυνα την ντιζα χαμηλά και το φυσαγα και δουλευε για λίγο αλλά μετά παλι τα ίδια.

  9. #9
    Τελικά άλλαξα το κοντέρ και έβαλα καινούργιο. ¨ολα δουλεύουν καλά εκτός από τις ταχύτητες. Σε αυτό φταίει μια πλακέτα που είναι στο σασμάν η οποία αλλάζει όπως μου είπαν . Το δικό μου έχει μόνο 22.000 χλμ
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  10. #10
    Θα μπορούσες να μου πεις πόσο κόστισε το καινούριο και από που το πήρες;
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  11. #11
    Το πήρα από Σέρρες. Το είχε ο αντιπρόσωπος της SYM. Το πήρα 30 ευρώ

  12. #12
    Σε ευχαριστώ πολύ, μου φαίνεται καλή τιμή.

    Θα το ψάξω κι εγώ για το δικό μου.
    Voge SR1 - Voge 300 ACX - Sym HD300 - Suzuki 650 Freewind - Modenas Kristar - Honda AX-1 - Yamaha F1z

  13. #13
    Τελικά άλλαξα και την πλακέτα και δουλεύει η ένδειξη μια χαρά. Πριν από λίγο καιρό ξεχασα να βγάλω το λουκέτο δισκόφρενου και μου στράβωσε τον δίσκο. Άλλαξα δίσκο και έβαλα ιμιτασιόν. Φρενάρει καλά αλλά σφυρίζει λίγο και έχει πετάξει ήδη σκουριές.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΟΥ CRYPTON R 115cc..!
    από gianniskriti στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2010, 19:27
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2009, 15:51
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ
    από ΟΤΙΝΑΝΕ στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2009, 16:57
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 19:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF