Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Βενζινάδικα

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Γιατί βγάζεις τα εταιρικά από τα πρατήρια που έχει νερό η βενζίνη,και αυτά μανούλα δεν τα 'κανε;

  2. #32
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Απασχολεί κι εμένα αυτό και πάντα προσέχω πού βάζω. Όταν είμαι εκτός πόλης ρωτάω ντόπιους.

    Πάντως δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος. Έβαζα επί 20+ χρόνια βενζίνη στο ίδιο πρατήριο, με πολύ καλές εντυπώσεις, σε αυτονομία και λειτουργία κινητήρα. Έβλεπα διάφορα εάν έβαζα από άλλου. Ε, στα 21 χρόνια μου έβαλαν σε αυτό το βενζινάδικο, καύσιμο που μου δημιούργησε πρόβλημα. Την ίδια περίοδο το έπαθαν κι άλλοι γνωστοί μου, οπότε χάθηκε η εμπιστοσύνη και πήγα αλλού.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Γιατί βγάζεις τα εταιρικά από τα πρατήρια που έχει νερό η βενζίνη,και αυτά μανούλα δεν τα 'κανε;
    Η ίδια μανούλα που έφτιαξε τον αισθητήρα λάμδα.

  4. #34
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σας, ένας γνωστός παράγοντας που μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στο δίτροχο μας είναι η επιλογή και η τοποθέτηση κακής ποιότητας βενζίνης είτε αυτή περιέχει μόλυβδο είτε οτιδήποτε. Οι βλάδες αφορούν βουλωμένα μπέκ , ο αισθητήρας λάμδα να είναι μόνιμα ανοιχτός ακόμα και σκορτσαρίσματα και ακανόνιστο ρελαντί. Όσο για τα καρμπυρατέρ τα ζιγκλέρ θα χορεύουν μπαμπολέιρο και θα υπάρχουν σβησίματα και χίλια δυο άλλα. Μέτα απο αυτή την εισαγωγή λοιπόν ας παραθέσουμε όλοι τρόπους για το πώς μπορούμε να βρούμε πρατήριο το οποίο είναι εταιρικό φυσικά και όχι κάποιου ιδιώτη που συνεργάζεται με την εκάστοτε εταιρεία και που να έχει καλή ποιότητα βενζίνης για την μηχανή μας καθώς είναι κάτι που την τελευταία 3ετία έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε αρκετά μοτέρ.


    Καλημέρα, πριν ανοίξεις νέο θέμα, δοκίμαζε πρώτα την αναζήτηση καθώς δεν είσαι ο μόνος που τον απασχολούν αυτά.
    Όταν υπάρχουν πολλά θέματα που πραγματεύονται το ίδιο πράγμα χάνονται εύκολα.
    Οι απαντήσεις πιο πάνω πιστεύω θα σε καλύψουν.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Γιατί βγάζεις τα εταιρικά από τα πρατήρια που έχει νερό η βενζίνη,και αυτά μανούλα δεν τα 'κανε;
    Διότι οι εταιρίες ΔΕΝ ρισκάρουν το όνομά τους και επίσης ΔΕΝ έχουν λόγο να το κάνουν.
    Στα εταιρικά αυτοί που τα δουλεύουν είναι υπάλληλοι της μαμά εταιρίας, ΔΕΝ έχουν κάποιο συμφέρον/κέρδος να νοθεύσουν τα καύσιμα.
    Σου αρκούν αυτά;
    Όταν βρεις αποδείξεις απτές ότι ΕΤΑΙΡΙΚΟ (εν γένει, εταιρία) πρατήριο νοθεύει/κλέβει και δεν ξέρω τι άλλο, βάλτες εδώ.
    Ως τότε, θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις, γενικά, πράγματα που δεν στέκουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Διότι οι εταιρίες ΔΕΝ ρισκάρουν το όνομά τους και επίσης ΔΕΝ έχουν λόγο να το κάνουν.
    Στα εταιρικά αυτοί που τα δουλεύουν είναι υπάλληλοι της μαμά εταιρίας, ΔΕΝ έχουν κάποιο συμφέρον/κέρδος να νοθεύσουν τα καύσιμα.
    Σου αρκούν αυτά;
    Όταν βρεις αποδείξεις απτές ότι ΕΤΑΙΡΙΚΟ (εν γένει, εταιρία) πρατήριο νοθεύει/κλέβει και δεν ξέρω τι άλλο, βάλτες εδώ.
    Ως τότε, θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις, γενικά, πράγματα που δεν στέκουν....
    Μην εισαι απολυτος. Με αναζητηση 1 λεπτου
    https://ypen.gov.gr/wp-content/uploa...1_prostima.pdf

    Μπορει το εταιρικο να ειναι πιο ασφαλες αλλα δεν ειναι ολα. Υπαρχουν υπαλληλοι που μπορει να θελουν εξτρα χαρτζηλικι πχ.

    Προφανως σε ενα εταιρικο ειναι πιο δυσκολο και ο πελεκης πεφτει αμεσως μολις το παρουν χαμπαρι αλλα παρασπονδιες γινονται

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Πιστεύω νοθεύουν το 100% των πρατηρίων στην Ελλάδα, άλλος λίγο άλλος περισσότερο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    147
    Οτι το καύσιμο στην Ελλάδα δεν είναι "καθαρό" γενικότερα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    Το CBF600 που το είχα 15 χρόνια, είχε κατανάλωση σε εθνική γύρω στα 5.5λτ/100χλμ σε ταχύτητες στα 140-150.
    Όταν πριν δυο χρόνια πήγα Ιταλία-Αυστρία, κατέγραψα μέχρι και τρεις συνεχόμενες μετρήσεις στα 4.3lt (!!!) και καμία πάνω απο 5lt σε ένα ταξίδι 3500χλμ.

  9. #39
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω νοθεύουν το 100% των πρατηρίων στην Ελλάδα, άλλος λίγο άλλος περισσότερο.
    Αυτό..

  10. #40
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sorath Προβολή μηνύματος
    Οτι το καύσιμο στην Ελλάδα δεν είναι "καθαρό" γενικότερα, αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

    Το CBF600 που το είχα 15 χρόνια, είχε κατανάλωση σε εθνική γύρω στα 5.5λτ/100χλμ σε ταχύτητες στα 140-150.
    Όταν πριν δυο χρόνια πήγα Ιταλία-Αυστρία, κατέγραψα μέχρι και τρεις συνεχόμενες μετρήσεις στα 4.3lt (!!!) και καμία πάνω απο 5lt σε ένα ταξίδι 3500χλμ.
    Ακριβως ετσι ειναι. Οταν πας εξω καταλαβαινεις την διαφορα.
    Το 09 που βγηκα εξω με το Σουζουκι νομιζα οτι χαλασε το λαμπακι της ρεζερβας και δεν αναβε και πηγα να βαλω και σοκαριστηκα οταν ειδα τι ειχε καψει...
    Και δεν ειναι οτι κινουμασταν και χαλαρα...

    Ποιος θα ασχοληθει εδω να πιασει ποιον...ενα ρδελο ειμαστε παντου. Στα καυσιμα θα γλυτωναμε που ειναι Η μπιζνα?
    Ride(s) the wind of change...

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Μην εισαι απολυτος. Με αναζητηση 1 λεπτου
    https://ypen.gov.gr/wp-content/uploa...1_prostima.pdf

    Μπορει το εταιρικο να ειναι πιο ασφαλες αλλα δεν ειναι ολα. Υπαρχουν υπαλληλοι που μπορει να θελουν εξτρα χαρτζηλικι πχ.

    Προφανως σε ενα εταιρικο ειναι πιο δυσκολο και ο πελεκης πεφτει αμεσως μολις το παρουν χαμπαρι αλλα παρασπονδιες γινονται


    Από τη λίστα μέτρησα 6 εταιρικά σε σύνολο 170 πρατηρίων. Δηλ 3.5%!

    Είμαι κι εγω από αυτούς που προτιμούν εταιρικό. Δέχομαι ότι και εκει μπορεί να παιχτεί απάτη, συμφωνούμε όμως ότι είναι λιγότερο πιθανό σε σχέση με ένα ιδιωτικό;
    Θέλω να πιστεύω και σε μικρότερη έκταση.
    Το ενθαρρυντικό για μένα προσωπικά είναι ότι οι περισσότεροι νοθευουν το πετρέλαιο κι εγώ δεν χρησιμοποιω πετρέλαιο, αν και δεν λέει κάτι αυτό.

    Μετά την πρόσφατη μαφιόζικη εκτέλεση ιδιοκτήτη πρατηριων καυσίμων, έγινε σαφές τι χρήμα ξεπλένουν από τα καύσιμα οπότε ακόμα ένας λόγος να αποφεύγω όσο μπορώ τα ιδιωτικά. Αμφιβάλλω ότι υπάρχει έστω και ένας που ξεπλένει χρήμα με καθαρή βενζινη/πετρελαιο και σωστές αντλίες.
    Έχω σημειώσει τα εταιρικά δίπλα στο σπίτι μου και τη δουλειά μου και βάζω σταθερά μόνο σε εκείνα.


    Τώρα θα μου πείτε ότι υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες και τους βάζω όλους στο ίδιο σακί και μπλα μπλα μπλα και @@ μάντολες. Φυσικά και θα τους βάλω, δεν είναι δική μου δουλειά να επιβεβαιώσω ποιοι είναι καλοι και ποιοι όχι. Εϊναι δική τους ευθύνη να κερδίσουν την εμπιστοσυνη μου. Εγώ είμαι υπεύθυνος για το δικό μου συνάφι, όχι για το δικο τους.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    CBF600 με 140-150 πεντέμισι λίτρα στα εκατό;;;

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια την εφαρμογή fuelGR και παίρνω μια ιδέα για τα άγνωστα βενζινάδικα σε βόλτες ή ταξίδια .

    Επίσης με βοηθάει να επιλέξω και το καλύτερο στην γειτονιά, αυτί δηλαδή με τις καλύτερες κριτικές και νομίζω πως δουλεύει καλά.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    CBF600 με 140-150 πεντέμισι λίτρα στα εκατό;;;
    Τώρα, δεν ξέρω αν σου φαίνεται πολύ ή λίγο. Πάντως ναι, και μιλάμε οτι είχα το καρμπυρατερ μοντέλο

    https://www.spritmonitor.de/en/detail/517989.html

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Από τη λίστα μέτρησα 6 εταιρικά σε σύνολο 170 πρατηρίων. Δηλ 3.5%!

    Είμαι κι εγω από αυτούς που προτιμούν εταιρικό. Δέχομαι ότι και εκει μπορεί να παιχτεί απάτη, συμφωνούμε όμως ότι είναι λιγότερο πιθανό σε σχέση με ένα ιδιωτικό;
    Θέλω να πιστεύω και σε μικρότερη έκταση.
    Το ενθαρρυντικό για μένα προσωπικά είναι ότι οι περισσότεροι νοθευουν το πετρέλαιο κι εγώ δεν χρησιμοποιω πετρέλαιο, αν και δεν λέει κάτι αυτό.

    Μετά την πρόσφατη μαφιόζικη εκτέλεση ιδιοκτήτη πρατηριων καυσίμων, έγινε σαφές τι χρήμα ξεπλένουν από τα καύσιμα οπότε ακόμα ένας λόγος να αποφεύγω όσο μπορώ τα ιδιωτικά. Αμφιβάλλω ότι υπάρχει έστω και ένας που ξεπλένει χρήμα με καθαρή βενζινη/πετρελαιο και σωστές αντλίες.
    Έχω σημειώσει τα εταιρικά δίπλα στο σπίτι μου και τη δουλειά μου και βάζω σταθερά μόνο σε εκείνα.


    Τώρα θα μου πείτε ότι υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες και τους βάζω όλους στο ίδιο σακί και μπλα μπλα μπλα και @@ μάντολες. Φυσικά και θα τους βάλω, δεν είναι δική μου δουλειά να επιβεβαιώσω ποιοι είναι καλοι και ποιοι όχι. Εϊναι δική τους ευθύνη να κερδίσουν την εμπιστοσυνη μου. Εγώ είμαι υπεύθυνος για το δικό μου συνάφι, όχι για το δικο τους.
    Μια απο τα ιδια. Ακομα και σε ταξιδια θα γεμισω απο εταιρικα, εφοσον φυσικα υπαρχουν. Με εφαρμογες οπως το fuelgr ή fueldaddy, βρισκω τα εταιρικα στην περιοχη που βρισκομαι ή θα βρισκομαι και μπαινουν στις ενδιαμεσες στασεις του gps.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχετικά με βενζινάδικα..............
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 12:20
  2. Βενζιναδικα...
    από gollum στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 07:45
  3. ΝΕΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 12:18
  4. βενζιναδικα.. sos!
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 14:30
  5. Βενζινάδικα!!!!
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF