Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Βενζινάδικα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2005
    Μηνύματα
    39

    Βενζινάδικα

    Παιδιά τα μάτια σας ανοιχτά στα "φτηνά" βενζινάδικα, έχει παραγίνει το κακό, τους τσεκάρω φουλάροντας το Μπέβερλυ και μου έχει τύχει από τα 8 λ που χωράει, άντε 8,5 με το λαιμό, να μου "βάλουν" μέχρι και 9,5 !!! Κι επειδή να πλακωθούμε μπορεί να είναι και επικίνδυνο, απλά δεν ξαναπατάω, έχω σχολάσει τρείς μέχρι τώρα. Κάποιο κόλπο με την πίεση πρέπει να παίζει ...

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Τσέκαρε τα εταιρικά στην περιοχή σου και προτίμησε τα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα φαρουεστ βενζινάδικα,άσε που δε σου ζητάνε να ξεκαβαλησεις.
    Γιαναμαι δίκαιος ούτε στα εταιρικά είχα πρόβλημα στην Αθηνα,στην επαρχία....

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τα φαρουεστ βενζινάδικα,άσε που δε σου ζητάνε να ξεκαβαλησεις.
    Γιαναμαι δίκαιος ούτε στα εταιρικά είχα πρόβλημα στην Αθηνα,στην επαρχία....
    Πολύ δύσκολο έως και αδύνατον να έχεις θέμα με την ποιότητα αλλά και ποσότητα στα εταιρικά.
    Γιαυτό βάζω μόνο σε τέτοια εδώ και 2 χρόνια και έχω την κεφάλα μου ήσυχη
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το ξεκαβαλημα ειναι και θέμα ασφάλειας. Που ξέρουν ότι δεν θα μιζάρεις και θα φύγεις;


    Μέσα από το site κάθε εταιρείας έχω σταμπάρει κάποια εταιρικά κοντά στο σπίτι μου. Επειδη τωρα βάζω μόνο 98 έχω δει και ποια από αυτά προσφέρουν επίσης 98αρα.
    Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει ένα σελ, γεμίζω κάθε τρίτη με την προσφορά. Άλλωστε κάπου μια βδομάδα κανονικής χρήσης μου βγαζει το ρεζερβουάρ.
    Οπότε έχω καλή ποιότητα (98 vs 95) σε καλή τιμή.

    Σχετικά με την ποιότητα ας κρατάμε μικρό καλάθι. Η νοθεία έχει εξελιχθεί πολύ.
    Μου έλεγε φίλος ότι πλέον γίνεται με λάδι μηχανής. Δεν θυμάμαι την ακριβή αναλογία, αλλά ρίχνουν ορυκτέλαιο. Έτσι το νοθευμένο καυσιμο δεν έχει καμίά πρακτική παρενέργεια και ανιχνεύεται μόνο με χημική ανάλυση.

    Προσωπικά, όπως έγραφα και τις προάλλες, είδα διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα από 95 σε 98. Και έβαζα πάντα σε εταιρικό πρατήριο, όχι συγκεκριμένη μάρκα απαραίτητα αλλά επιβεβαιωμένο από την ιστοσελίδα της εκάστοτε εταιρείας.
    Και δεν έχω κανα καινουργιο μοτέρ για να ειναι σχεδιασμένο για βενζινη με πολλά οκτάνια, τεχνολογία '90 με καρμπυρατέρ.

    Οπότε μόνο ως προς την ποσότητα θα εμπιστευόμουν ένα εταιρικό πρατήριο, όχι απαραίτητα και ως προς την ποιότητα.

    Μια ακόμη λεπτομέρεια που προσέχω είναι ποιος δίνει και απόδειξη. Έχει τυχει να μου δώσουν μόνο το απόκομμα της κάρτας που δεν ειναι απόδειξη, γεγονός που τουλάχιστον σε εμένα γεννούσε υποψίες. Το παρέβλεπα μόνο όταν τα λίτρα που έβαζε ήταν αληθοφανή με βάση τους υπολογισμούς μου.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Άμα πας με αμαξι γιατι δε σου λένε να βγεις έξω,άμα φοβούνται πως θα τη κοπανησεις;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145

    Καλή ερώτηση, δεν το είχα σκεφτεί!

    Ίσως (λέω εγώ τώρα) στα περισσότερα αυτοκίνητα η ταπα ανοίγει με το κλειδί οπότε θέλοντας και μη πρεπει να δώσεις το κλειδί σου;


    Το σίγουρο είναι πως δεν ζητάνε να κατέβεις από τη μηχανή για να σου τη "σπάσουν". Και είναι μια οδηγία που δεν ακολουθουν όλα τα βενζινάδικα. Έχω φουλάρει και καβάλα.

    Την επόμενη φορά θα το ρωτήσω πάντως.

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Άμα πας με αμαξι γιατι δε σου λένε να βγεις έξω,άμα φοβούνται πως θα τη κοπανησεις;
    Οι περισσότεροι οδηγοί αυτοκινήτου δε φοράνε κράνος, οπότε φαίνεται η φάτσα τους όταν συναλάσσονται με το βενζινά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Στο αμάξι, αν θα γίνει κάποιο λάθος και τρέξει λιγη βενζίνη, το πολύ πολύ να απομακρυνθούν ολοι τρεχοντας και αυτο θα μεινει στη θέση του μεχρι ν αντιμετωπιστεί το συμβάν απο το προσωπικό του πρατηρίου.

    Οταν καθεσαι πάνω στο μηχανάκι και ξεκινήσει η βενζίνη να τρέχει πάνω σου, απο τον πανικό θα πηδήξεις, αυτο θα πέσει κάτω, θα χυθεί η βενζίνη και θα γινουμε τσέρνομπιλ.

    Ναι και μένα με τσαντίζει να σηκώνομαι, αλλά δεν ειναι και τοσο σπουδαίο.
    Θέμα συνήθειας είναι.
    Στο παπί πως σηκωνόμαστε αναγκαστικά και δε λέμε τιποτα;
    Θυμάμαι στο μπέβερλυ που είχα, η τάπα ήταν αναμεσα στα πόδια του οδηγού χαμηλά. Εκεί ο υπάλληλος πρέπει να σκήψει σαν να ετοιμάζεται να σου κάνει «μετάνοια». Αμήχανο τουλάχιστον.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Θυμάμαι στο μπέβερλυ που είχα, η τάπα ήταν αναμεσα στα πόδια του οδηγού χαμηλά. Εκεί ο υπάλληλος πρέπει να σκήψει σαν να ετοιμάζεται να σου κάνει «μετάνοια». Αμήχανο τουλάχιστον.
    Το έκανα εικόνα και.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Το ξεκαβαλα είναι καθαρά για θέμα ασφάλειας,
    όχι για να μην την κάνεις και ούτε απλά για να μην τρέξει.
    Εάν γίνει ανάφλεξη πρέπει (υποτίθεται) ψύχραιμα ο υπάλληλος να κλείσει την τάπα για να σβήσει η φωτιά,
    εάν είσαι καβάλα θα δημιουργηθεί πανικός και πιθανόν ατύχημα.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Χθες ήταν η πρώτη φορά που δεν έβαλα από εταιρικό πρατήριο μετά από μήνες, γιατί βρέθηκα σε περιοχή που δεν γνωρίζω και έπρεπε εκτάκτως να βάλω diesel στο αμάξι. Το αποτέλεσμα:
    Σε Peugeot 208 με 40αρι ρεζερβουάρ και ακόμα 70-80χλμ αυτονομίας σύμφωνα με το trip computer, κατάφεραν και έβαλαν 41 λίτρα.
    Ένα χρόνο που έχω το αυτοκίνητο και βάζω πάντα σε ΕΚΟ εταιρικό Diesel Avio, το max που παίρνει είναι 38.5 λίτρα, δεν έχω βάλει ούτε μία φορά περισσότερο. Γενικά πολύ ευχαριστημένος με τα εταιρικά ΕΚΟ και το Avio. Πλέον και βενζίνη στην μηχανή εκεί βάζω.
    Βιαζόμουν γιατί είχα ραντεβού αλλιώς θα καλούσα την αστυνομία και θα έκανα μανούρα άσχημη, με εκνευρίζει να με κοροϊδεύουν έτσι.

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δεν χρειάζεται μανούρα, μπορούμε και οφείλουμε να φερθούμε ευγενικά. Για περιπτώσεις που κρίνουμε ότι έχουμε εξαπατηθεί, έχουμε το δικαίωμα να υποβάλλουμε καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Εμπορίου του Υπουργείου Ανάπτυξης.

    https://www.gocar.gr/news/feed/40692...ataggelia.html

    Σας έκλεψαν στο βενζινάδικο; Αυτό πρέπει να κάνετε

    Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη ούτε χρονοβόρα. Για την ακρίβεια, αρκεί ένα τηλέφωνο στη γενική γραμματεία Εμπορίου και Προστασίας του Καταναλωτή, στον αριθμό 1520. Μπορείτε να κάνετε ανώνυμη ή επώνυμη καταγγελία. Η διαφορά, είναι ότι στην πρώτη περίπτωση, δεν θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη της υπόθεσης, ενώ στη δεύτερη, θα σας ειδοποιήσουν για τα αποτελέσματα. Είτε καταγγείλετε το βενζινάδικο ανώνυμα, είτε επώνυμα, ο έλεγχος θα γίνει.

    Προσωπικά δεν διαπληκτίζομαι ποτέ με υπάλληλο. Κάνω μία ευγενική νύξη στον υπεύθυνο του καταστήματος και προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα συναινετικά. Αν δεν επιθυμούν να δώσουν λύση, κάνω συνήθως μία-δύο προσπάθειες ακόμα εγγράφως, όπου συνήθως λύνεται. Αφήνω τις καταγγελίες ως τελευταία λύση. Σπάνια φθάνω σε τέτοιο σημείο και κυρίως το κάνω για φίλους. Η καταγγελία, αν έχεις επιχειρήματα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πετύχει. Όμως πρέπει να χρησιμοποιείς τους θεσμικούς πόρους με φειδώ και μόνο όταν έχουν αποτύχει δικές σου προσπάθειες να λύσεις το θέμα σε επικοινωνία με κάποιον υψηλά ιστάμενο της επιχείρησης (όχι με υπάλληλο που δεν έχει τη δικαιοδοσία ή επίγνωση της νομικής ευθύνης).

    Η Προστασία Καταναλωτή και η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων κάνουν εξαιρετική δουλειά. Έχω 100% επιτυχή επίλυση όσες φορές ζήτησα την αρωγή τους.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/07/2023 στις 13:47.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Νεοσσε, να σε προτεινουμε στο τέλος του χρόνου για βραβείο Δαλάι Λάμα...
    Μόνο για το πως έφτασες να αιωρεισαι δεν μας εχεις μιλήσει ακόμα ρε συ
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Οι εταιρείες έχουν βάλει σαν κυματοθραύστη τους υπαλλήλους, είτε στο τηλεφωνικό κέντρο, είτε στη δια ζώσης εξυπηρέτηση. Δεν τις πειράζει αν τους μιλήσει κάποιος άσχημα για παράπτωμα της επιχείρισης. Απλά τρώει λίγο από τον χρόνο τους. Είναι μέσα στις προβλεπόμενες διαδικασίες να αποσβένονται τέτοια θέματα, χωρίς να κλιμακωθούν και φυσικά δεν αλλάζει κάτι σε αυτή την περίπτωση.

    Η κοινοποίηση σε κοινωνικά δίκτυα καίει περισσότερο κάποιες επιχειρήσεις, αλλά κι εκεί κινδυνεύεις να δεχθείς μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, οπότε δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση.

    Οπότε μία όμορφη, τεκμηριωμένη, ευγενική καταγγελία με την απόδειξη αγοράς και τον τύπο του οχήματος, είναι πιο αποτελεσματική από τα παραπάνω.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. σχετικά με βενζινάδικα..............
    από DoctorS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 12:20
  2. Βενζιναδικα...
    από gollum στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 07:45
  3. ΝΕΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    από m1ke στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 12:18
  4. βενζιναδικα.. sos!
    από n1k3man στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2005, 14:30
  5. Βενζινάδικα!!!!
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 11:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF