Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: Triumph Speed 400 - Scrambler 400 X (2023)

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στους Κινέζους από τούς Ινδούς.
    Καμμία σχέση η μία οικονομία με την άλλη,παρ' ότι πλέον η Ινδία είναι η πολυπληθέστερη χώρα στον κόσμο.Εχει πολύ ψωμί ακόμα να φτάσει την Κίνα.
    Δεν εννοούσα αυτό ρε συ.

    Είναι μια Εγγλέζικη, εγνωσμένη μάρκα, κατασκευάζει σε τριτοκοσμική χώρα ένα μοντέλο και θέλει να το πληρώνεται σαν να το κατασκεύαζε στην Αγγλία.
    Μια τίμια τιμή θα ήταν κάπου στα 5 χιλιάρικα. Εκεί που είναι, όντως άπατο θα πάει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    H τιμή ενός προϊόντος δεν εξαρτάται από τη χώρα κατασκευής αλλά απο τις προδιαγραφές που ακολουθήθηκαν για την κατασκευή του, τα υλικά, τον σχεδιασμό, τη μελέτη και σίγουρα τη θέση που θέλει να λάβει στην αγορά.

    Ξεκολλήστε επιτέλους από τη χώρα.

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν εννοούσα αυτό ρε συ.

    Είναι μια Εγγλέζικη, εγνωσμένη μάρκα, κατασκευάζει σε τριτοκοσμική χώρα ένα μοντέλο και θέλει να το πληρώνεται σαν να το κατασκεύαζε στην Αγγλία.
    Μια τίμια τιμή θα ήταν κάπου στα 5 χιλιάρικα. Εκεί που είναι, όντως άπατο θα πάει....
    Ενώ η Honda που κατασκευάζει σε Ταϊλάνδη το CB500X και το πουλάει όσο το πουλάει, μπορεί γιατί είναι Honda...

    (Πάντως, η Ινδία ΔΕΝ θεωρείται τριτοκοσμική χώρα...πλέον τριτοκοσμικές θεωρούνται χώρες όπως Σιέρρα Λεόνε, Ρουάντα, Γκάμπια, κτλ.)

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    H τιμή ενός προϊόντος δεν εξαρτάται από τη χώρα κατασκευής αλλά απο τις προδιαγραφές που ακολουθήθηκαν για την κατασκευή του, τα υλικά, τον σχεδιασμό, τη μελέτη και σίγουρα τη θέση που θέλει να λάβει στην αγορά.

    Ξεκολλήστε επιτέλους από τη χώρα.
    Χαρούλη, άλλα μεροκάματα και κόστη στην Ινδία και άλλα στην Αγγλία, ναι;
    Δεν αναφέρθηκα σε προδιαγραφές, Αυτό έλειπε, να μην έχει τις δέουσες..... Με χαλάει το ότι ζητάνε λεφτά "made in England" και όχι 'made in India"
    Και για να μην παρεξηγούμαι, το μηχανάκι είναι πολύ ωραίο, άλλωστε παρόμοιας σχεδίασης πήρα. Αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ενώ η Honda που κατασκευάζει σε Ταϊλάνδη το CB500X και το πουλάει όσο το πουλάει, μπορεί γιατί είναι Honda...

    (Πάντως, η Ινδία ΔΕΝ θεωρείται τριτοκοσμική χώρα...πλέον τριτοκοσμικές θεωρούνται χώρες όπως Σιέρρα Λεόνε, Ρουάντα, Γκάμπια, κτλ.)
    Μα γιαυτό ΔΕΝ ξαναπαίρνω Honda. Ο δεύτερος λόγος είναι τα υπόγεια την Λ. Αθηνών.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Χαρούλη, άλλα μεροκάματα και κόστη στην Ινδία και άλλα στην Αγγλία, ναι;
    Δεν αναφέρθηκα σε προδιαγραφές, Αυτό έλειπε, να μην έχει τις δέουσες..... Με χαλάει το ότι ζητάνε λεφτά "made in England" και όχι 'made in India"
    Και για να μην παρεξηγούμαι, το μηχανάκι είναι πολύ ωραίο, άλλωστε παρόμοιας σχεδίασης πήρα. Αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά.
    δεν έχει να κάνει καθόλου το μεροκάματο (μεγαλύτερο κέρδος για το εργοστάσιο).

    Ένα Triumph/Ducati/BMW δεν πρέπει να έχει την ίδια τιμή με το αντίστοιχο κινέζικό του ή ακόμα και γιαπωνέζικό του κι ας βγαίνουν όλα απο το ίδιο εργοστάσιο

    edit: it is a matter of positioning που λεν' και στο χωριό.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 29/06/2023 στις 19:00.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μα γιαυτό ΔΕΝ ξαναπαίρνω Honda. Ο δεύτερος λόγος είναι τα υπόγεια την Λ. Αθηνών.....
    Για αυτό που είπες,έχουν σταλεί πράκτορες του Σαρακάκη,και θα οδηγηθείς σιδηροδέσμιος στα υπόγεια,όπου θα υποβληθείς στο βασανιστήριον του μονταρισματος του νέου τρανσαλπ.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δεν εννοούσα αυτό ρε συ.

    Είναι μια Εγγλέζικη, εγνωσμένη μάρκα, κατασκευάζει σε τριτοκοσμική χώρα ένα μοντέλο και θέλει να το πληρώνεται σαν να το κατασκεύαζε στην Αγγλία.
    Μια τίμια τιμή θα ήταν κάπου στα 5 χιλιάρικα. Εκεί που είναι, όντως άπατο θα πάει....
    Αυτό γίνεται πλέον κατά κόρον,από πολύ μεγάλες μάρκες μοτό εδώ και χρόνια.
    Θου Κύριε φυλακην τω στοματι μου.

  9. #24
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Όμορφο, αλλά δε μου κολλάει το ανάποδο πιρούνι, τουλάχιστον σε αυτό το χρώμα. 7000€ τα βρίσκω πολλά για τέτοια μηχανή, ειδικά Made in India.

    Θεωρώ ότι η χώρα κατασκευής παίζει ακόμα κάποιο ρόλο, όχι μόνο από πλευράς παιδείας/κατάρτισης του μέσου εργάτη (στην Ινδία αμφιβάλλω αν όλοι ξέρουν γραφή/ανάγνωση) αλλά και λόγω συγκεντρωμένου know-how που έχουν οι "παλιοί". Τέλος, η νοοτροπία κάθε λαού αντικατοπτρίζεται εν μέρει στα προϊόντα που παράγει, ασχέτως προδιαγραφών.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αχ βρε κιαρατεδες….
    Σας αρέσει να συγκρίνετε διαφορετικα πράγματα, γιατι; Για επιβεβαίωση;

    Ειναι αλλο πράγμα να οργανώνει ενας παραδοσιακός κατασκευαστής: σχεδιασμό, προμηθευτές, υλικά κατασκευής, ανακλήσεις, μπατζετ για εξέλιξη, πλήρη οργάνωση και υποστήριξη γύρω απο το μοντέλο

    Και αλλο να κατασκευάζει ένας εντελώς ανερχόμενος κατασκευαστής που θέλει να μπει στην αγορά, το είδαμε και το βλέπουμε σε πλήρη εξέλιξη.

    Καλά ειναι αμφότερα αν έχουν ικανοποιημένους πελάτες, όμως άλλη αίσθηση αλλο ειδικό βάρος και εκτόπισμα η κάθε μεριά.

    Από τις φωτογραφίες και μόνο φαίνεται πολύ ψαγμένο φινίρισμα με προσοχή ακόμη και στα καπάκια του μονοκυλινδρου που είναι σε όψη εφάμιλλης σχεδίασης με τα parallel twin τους.

    Ως Triumph στοχο εχει να χωθεί ανάμεσα (μέσω της A2) στα Honda cl500, rebel, cb300r, svartpilen 401, z400rs, g310r, mt03

    Τα voge acx άμεσο ανταγωνιστή έχουν τα: clx της cfmoto, Benelli leoncino, zontes350nk, fantic Caballero και royal Enfield με τις ρετρο σειρες, με την τελευταία να έχει και τον πρωτο λόγο ως πρώτη και παλαιότερη από τις ανερχόμενες

  11. #26
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Πολύ ωραία είναι και φαίνονται προσεγμένα.
    Απ'όσο διάβασα σε ξένα sites η τιμή του μάλλον θα κυμανθεί (αναλογικά με άλλα μοντελα που αναφέρουν) μεταξύ 6500-7000 .Ίδωμεν


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ο δεύτερος λόγος είναι τα υπόγειαΛ. Αθηνών.....
    Τι γίνεται εκεί κάτω ρε παιδιά ,πείτε μου και μένα
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Χαρούλη, άλλα μεροκάματα και κόστη στην Ινδία και άλλα στην Αγγλία, ναι;
    Δεν αναφέρθηκα σε προδιαγραφές, Αυτό έλειπε, να μην έχει τις δέουσες..... Με χαλάει το ότι ζητάνε λεφτά "made in England" και όχι 'made in India"
    Και για να μην παρεξηγούμαι, το μηχανάκι είναι πολύ ωραίο, άλλωστε παρόμοιας σχεδίασης πήρα. Αλλά όχι σε αυτά τα λεφτά.
    Δεν ζητάνε λεφτά made in england η παραγωγή τους είναι και ήταν πάντα Ταϊλάνδη, εκτός ΙΣΩΣ των μοντέλων που πουλάγανε Ευρώπη που τα συναρμολογούσαν Αγγλία.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία είναι και φαίνονται προσεγμένα.
    Απ'όσο διάβασα σε ξένα sites η τιμή του μάλλον θα κυμανθεί (αναλογικά με άλλα μοντελα που αναφέρουν) μεταξύ 6500-7000 .Ίδωμεν



    Τι γίνεται εκεί κάτω ρε παιδιά ,πείτε μου και μένα
    Τίποτα έχουν να πάνε χρόνια, τώρα τα ανταλλακτικά τα έχουν στο ισόγειο....

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    δεν έχει να κάνει καθόλου το μεροκάματο (μεγαλύτερο κέρδος για το εργοστάσιο).

    Ένα Triumph/Ducati/BMW δεν πρέπει να έχει την ίδια τιμή με το αντίστοιχο κινέζικό του ή ακόμα και γιαπωνέζικό του κι ας βγαίνουν όλα απο το ίδιο εργοστάσιο

    edit: it is a matter of positioning που λεν' και στο χωριό.

    ωραία δικαιολογία....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία είναι και φαίνονται προσεγμένα.
    Απ'όσο διάβασα σε ξένα sites η τιμή του μάλλον θα κυμανθεί (αναλογικά με άλλα μοντελα που αναφέρουν) μεταξύ 6500-7000 .Ίδωμεν



    Τι γίνεται εκεί κάτω ρε παιδιά ,πείτε μου και μένα
    Άσε καλύτερα....3 φορές που πήγα, προ αμνημονεύτων χρόνων, είχα την χειρότερη αντιμετώπιση που έχω δει ποτέ!
    Τουπέ μέχρι το ταβάνι, "αυτή είναι η τιμή και αν σου αρέσει" και τέτοια, για ένα πίσω φτερό XLS 250 ζητούσαν ένα νεφρό και έναν κερατοειδή θες κι άλλα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph speed triple
    από DionK στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2024, 15:43
  2. Triumph Speed Triple 2008
    από BlaSen στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2008, 11:56
  3. triumph speed trimple
    από X-SFIGA στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 03:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF