Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Triumph Speed 400 - Scrambler 400 X (2023)

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    ωραία δικαιολογία....
    Δεν είναι καθόλου δικαιολογία.
    Γιατί νομίζεις ότι κάποιες/κάποια μηχανές/αυτοκίνητα/κλπ έχουν πάντα υψηλότερη τιμή από άλλες/άλλα;
    Λόγω χώρας κατασκευής;

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι καθόλου δικαιολογία.
    Γιατί νομίζεις ότι κάποιες/κάποια μηχανές/αυτοκίνητα/κλπ έχουν πάντα υψηλότερη τιμή από άλλες/άλλα;
    Λόγω χώρας κατασκευής;
    Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι. Πόσο λες να αντέξουν ακόμα οι εν λόγω εταιρίες όταν ξυπνήσει ο κόσμος (που ήδη έχει αρχίσει να ξυπνάει βλέποντας τις πωλήσεις) και δει ότι για ίδιο (στην ουσία, έτσι; ) προϊόν μπορεί να το αποκτήσει με 30 η και 40% λιγότερα χρήματα; μιλάμε πάντα για την μεσαία κατηγορία όπου είναι πιο εμφανής η κατάσταση.
    Να δεχτώ τις τιμές της Aprilia π.χ. οι οποίες γράφουν στην ούγια "made in Italy"....
    Όχι όμως της KTM/Triumph που κατασκευάζουν τα μεσαία τους μοντέλα στο πουθενά (που λέει ο λόγος) και έχουν τιμές κουκουρούκου.
    Εγώ τουλάχιστον ως καταναλωτής δεν το δέχομαι (πλέον).
    Όταν πήρα τον Πήγασο ήξερα ότι ήταν Ιταλικό προϊόν, δεν υπήρχε κάτι ανάλογο τότε στην αγορά με τα θέλω μου και τον πλΕρωσα όσο τον πλήρωσα. Τώρα; μπα όχι.....

    Προσωπικές απόψεις όλα αυτά, έτσι; (αν και πιστεύω ότι αντανακλώ την γενική τάση της αγοράς) πάντα για την χαμηλομεσαία κατηγορία.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ξύπνιος είναι ο κόσμος και αγοράζει τις μοτό που έχουν καλύτερες τιμές.
    Υπάρχουν άλλοι που είναι πιο άνετοι και επιλέγουν και την εταιρεία με την ιστορία της κ.λπ.

    Ακριβώς, λόγο του ότι η οπτική σου είναι καταναλωτή και όχι μοτοσυκλετιστή, είναι φυσικό να κάνεις ορθολογικές επιλογές (έστω).
    Αγοράζεις με πλάνο αντικατάστασης, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράζει με στόχο να έχει και αυτήν για καιρό.

    Αδικείτε πολύ την βιομηχανία της ινδίας και τον απλό κόσμο. Έχουν αρκετή παιδεία σαν κοινωνία, μοτοσυκλετιστική παιδεία και πολύ
    υψηλό επίπεδο βιομηχανίας. Επενδύουν στην ευρώπη και δίνουν δουλειές..

  4. #34
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι. Πόσο λες να αντέξουν ακόμα οι εν λόγω εταιρίες όταν ξυπνήσει ο κόσμος (που ήδη έχει αρχίσει να ξυπνάει βλέποντας τις πωλήσεις) και δει ότι για ίδιο (στην ουσία, έτσι; ) προϊόν μπορεί να το αποκτήσει με 30 η και 40% λιγότερα χρήματα; μιλάμε πάντα για την μεσαία κατηγορία όπου είναι πιο εμφανής η κατάσταση.
    Να δεχτώ τις τιμές της Aprilia π.χ. οι οποίες γράφουν στην ούγια "made in Italy"....
    Όχι όμως της KTM/Triumph που κατασκευάζουν τα μεσαία τους μοντέλα στο πουθενά (που λέει ο λόγος) και έχουν τιμές κουκουρούκου.
    Εγώ τουλάχιστον ως καταναλωτής δεν το δέχομαι (πλέον).
    Όταν πήρα τον Πήγασο ήξερα ότι ήταν Ιταλικό προϊόν, δεν υπήρχε κάτι ανάλογο τότε στην αγορά με τα θέλω μου και τον πλΕρωσα όσο τον πλήρωσα. Τώρα; μπα όχι.....

    Προσωπικές απόψεις όλα αυτά, έτσι; (αν και πιστεύω ότι αντανακλώ την γενική τάση της αγοράς) πάντα για την χαμηλομεσαία κατηγορία.
    O κόσμος ήταν πάντα ελεύθερος να ψωνίζει ό,τι επιθυμεί.
    Απο 'κει και πέρα υπάρχει το πλάνο κάθε εταιρίας και το πού θέλει να τοποθετηθεί στην αγορά.
    Καλώς ή κακώς η τοποθέτηση κρίνεται από την τιμή, όποιος δεν μπορεί, παίρνει κινέζικο.

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ξύπνιος είναι ο κόσμος και αγοράζει τις μοτό που έχουν καλύτερες τιμές.
    Υπάρχουν άλλοι που είναι πιο άνετοι και επιλέγουν και την εταιρεία με την ιστορία της κ.λπ.

    Ακριβώς, λόγο του ότι η οπτική σου είναι καταναλωτή και όχι μοτοσυκλετιστή, είναι φυσικό να κάνεις ορθολογικές επιλογές (έστω).
    Αγοράζεις με πλάνο αντικατάστασης, κάποιος άλλος μπορεί να αγοράζει με στόχο να έχει και αυτήν για καιρό.

    Αδικείτε πολύ την βιομηχανία της ινδίας και τον απλό κόσμο. Έχουν αρκετή παιδεία σαν κοινωνία, μοτοσυκλετιστική παιδεία και πολύ
    υψηλό επίπεδο βιομηχανίας. Επενδύουν στην ευρώπη και δίνουν δουλειές..
    Ρε συ, δεν αδικώ κανέναν ξέρω τι εστί Ινδία (όπως και τι εστί Κίνα) η ένσταση μου έγκειται στο ότι θέλουν να πληρώσω ακριβά κάτι το οποίο το έχουν φτιάξει με (πολύ) χαμηλότερο κόστος από ότι αν το έφτιαχναν "στο σπίτι τους"... Κάτι σαν τα μηλόφωνα ένα πράγμα... Και απλώς δεν το δέχομαι.
    Να είσαι σίγουρος ότι αν είχα "την άνεση" που λες, θα έπαιρνα κάποιο αμιγώς ευρωπαϊκό η ιαπωνικό με δεδομένο κόστος. ΔΕΝ θα έδινα λεφτά για κάτι που το φτιάξανε φτηνά... Αλλά πράγματα, μην τα ξαναλέμε, προσωπική άποψη και δεν αλλάζει.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πανέμορφα τα μικρά. Μπιμπελό πραγματικά.

    Συνεχίζεται πάντως η ίδια ιστορία απ ό,τι βλέπω σε κάθε νήμα του φόρουμ. Δεν άλλαξε κάτι κι ούτε πρόκειται να αλλάξει μάλλον.

  7. #37
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Όμορφα είναι ,τώρα άσχετα με το που κατασκευάζεται 7 χιλιάρικα για 400ρακι ε γάμησετα,είδος πολυτελείας.
    Τόσο πάνε και τα άλλα 400ρια , kawasaki,KTM.
    edit κρίμα δεν είδαμε προς τα δω και τα κινεζοΧαρλεάκια !!
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 30/06/2023 στις 10:50.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Ολα στο τελος απ τις πωλησεις κρινονται.Εμεις μπορει να λεμε οτι θελουμε ,αλλα οι εταιριες τις πωλησεις κοιτανε.Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο ,που λεει και η παροιμια.Παρτε παραδειγμα τις BMW GS.Tα ποιο αμφιλεγομενα μηχανακια,με χιλιαδες φανατικους οπαδους,χιλιαδες πολεμιους,χιλαδες θετικες και αρνητικες κριτικες,με καθε ειδους σχολιο και τονους μελανης,αλλα και τιμες στον Θεό.Και τι εγινε??Το μηχανακι παρ ολα αυτα ειναι ΚΟΡΥΦΗ στις πωλησεις στην κατηγορια του.Αυτο νοιαζει την εταιρεια.Τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #39
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άσε καλύτερα....3 φορές που πήγα, προ αμνημονεύτων χρόνων, είχα την χειρότερη αντιμετώπιση που έχω δει ποτέ!
    Τουπέ μέχρι το ταβάνι, "αυτή είναι η τιμή και αν σου αρέσει" και τέτοια, για ένα πίσω φτερό XLS 250 ζητούσαν ένα νεφρό και έναν κερατοειδή θες κι άλλα;
    Είμαι κάτοχος διαφόρων χόνΔα εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχω παράπονο από ανταλλακτικά.Οσο κοστίζουν στην Ευρώπη τόσο τα βρίσκω και εδώ (όχι από Λ.Καβαλας που δεν έχω πάει ποτέ αλλά γενικά από το δίκτυο της εταιρείας .
    Κάποια ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά από άλλων εταιριών και άλλα πιο φτηνά,για μένα δεν υπάρχει κανόνας στην τιμολόγηση αυτών.
    Εχω μηχανή που σταμάτησε η παραγωγή της πριν 16 χρόνια και βρίσκω ακόμα σχεδόν όλα τα γνήσια ανταλλακτικά από το Ελληνικό δίκτυο (λιγότερο σε στοκ περισσότερο με παραγγελία εντός λίγων ημερών).Νομίζω αυτό μόνο λέει κάποια πράγματα.
    Δεν ξέρω πριν πόσα χρόνια είχες το XLS αλλά σήμερα κάποια πολύ σπάνια ανταλλακτικά για μηχανάκι 40+ ετών 'λογικό' είναι να είναι πανάκριβα .Το τελευταίο ισχύει και για άλλες εταιρείες .

    Και για να μείνουμε στο θέμα (που όντως ξεφεύγει ..) τα μικρά Triumph μάλλον θα πάνε καλά σε πωλήσεις,το εύρος 6500-7000 είναι ψίχουλα για αρκετούς πολίτες/αναβάτες άλλων χωρών και σαφώς λιγότερα από οποιοδήποτε άλλο καινούργιο Triumph στην Ελλάδα.

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος διαφόρων χόνΔα εδώ και πολλά χρόνια και δεν έχω παράπονο από ανταλλακτικά.Οσο κοστίζουν στην Ευρώπη τόσο τα βρίσκω και εδώ (όχι από Λ.Καβαλας που δεν έχω πάει ποτέ αλλά γενικά από το δίκτυο της εταιρείας .
    Κάποια ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά από άλλων εταιριών και άλλα πιο φτηνά,για μένα δεν υπάρχει κανόνας στην τιμολόγηση αυτών.
    Εχω μηχανή που σταμάτησε η παραγωγή της πριν 16 χρόνια και βρίσκω ακόμα σχεδόν όλα τα γνήσια ανταλλακτικά από το Ελληνικό δίκτυο (λιγότερο σε στοκ περισσότερο με παραγγελία εντός λίγων ημερών).Νομίζω αυτό μόνο λέει κάποια πράγματα.
    Δεν ξέρω πριν πόσα χρόνια είχες το XLS αλλά σήμερα κάποια πολύ σπάνια ανταλλακτικά για μηχανάκι 40+ ετών 'λογικό' είναι να είναι πανάκριβα .Το τελευταίο ισχύει και για άλλες εταιρείες .

    Και για να μείνουμε στο θέμα (που όντως ξεφεύγει ..) τα μικρά Triumph μάλλον θα πάνε καλά σε πωλήσεις,το εύρος 6500-7000 είναι ψίχουλα για αρκετούς πολίτες/αναβάτες άλλων χωρών και σαφώς λιγότερα από οποιοδήποτε άλλο καινούργιο Triumph στην Ελλάδα.
    Τον καιρό εκείνο, (μέσα 1980....) η λέξη "δίκτυο" ήταν απλώς ανέκδοτο. Ο καθείς έκανε ότι του καπνίσει, μην κοιτάς τώρα που από την άνεση του καναπέ παραγγέλνεις ότι μπορεί να χρειαστεις. Τότε ήταν

    Και επί του προκειμένου, εννοείται ότι ομιλώ για εντός των τειχών διότι έξω είναι 3 μηνιάτικα (και πολλά λέω) για να το πάρουν.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    τα μικρά Triumph μάλλον θα πάνε καλά σε πωλήσεις,το εύρος 6500-7000 είναι ψίχουλα για αρκετούς πολίτες/αναβάτες άλλων χωρών και σαφώς λιγότερα από οποιοδήποτε άλλο καινούργιο Triumph στην Ελλάδα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και επί του προκειμένου, εννοείται ότι ομιλώ για εντός των τειχών διότι έξω είναι 3 μηνιάτικα (και πολλά λέω) για να το πάρουν.....

    Eχετε υπερεκτιμισει την ευχερεια του κοσμου στις αλλες χωρες να αγοραζει πλεον οτιδηποτε λογω υψηλοτερων μισθων.(δυτικου εννοουμε).Ολοι πλεον δυσκολευονται,οι συνθηκες εχουν δυσκολεψει παντου,και ολοι πλεον εχουν ''ξυπνησει'' και κοιταζουν τι ''πραγματικα και ουσιαστικα'' προσφερει καθε μοτο,εκτος απο το βαρυ ''ονομα''.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #42
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Eχετε υπερεκτιμισει την ευχερεια του κοσμου στις αλλες χωρες να αγοραζει πλεον οτιδηποτε λογω υψηλοτερων μισθων.(δυτικου εννοουμε).Ολοι πλεον δυσκολευονται,οι συνθηκες εχουν δυσκολεψει παντου,και ολοι πλεον εχουν ''ξυπνησει'' και κοιταζουν τι ''πραγματικα και ουσιαστικα'' προσφερει καθε μοτο,εκτος απο το βαρυ ''ονομα''.
    Ίσως όχι όλοι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ολα στο τελος απ τις πωλησεις κρινονται.Εμεις μπορει να λεμε οτι θελουμε ,αλλα οι εταιριες τις πωλησεις κοιτανε.Στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο ,που λεει και η παροιμια.Παρτε παραδειγμα τις BMW GS.Tα ποιο αμφιλεγομενα μηχανακια,με χιλιαδες φανατικους οπαδους,χιλιαδες πολεμιους,χιλαδες θετικες και αρνητικες κριτικες,με καθε ειδους σχολιο και τονους μελανης,αλλα και τιμες στον Θεό.Και τι εγινε??Το μηχανακι παρ ολα αυτα ειναι ΚΟΡΥΦΗ στις πωλησεις στην κατηγορια του.Αυτο νοιαζει την εταιρεια.Τα υπολοιπα ειναι ναχαμε να λεγαμε.
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Ίσως όχι όλοι
    σιγουρα οχι ολοι,αλλα εκει τα εισοδηματα σ αυτην την κατηγορια ειναι σαφως ψηλοτερα για να αγορασεις μια μοτο που η μεση τιμη της ειναι 23000 ευρω.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #44
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο φίλε Bowleno το να έχεις ακόμα τόσο απωθημένο επειδή ήταν περίεργοι κάποιοι πριν 40 χρόνια ε είναι και λίγο σαν να λες πχ ''H Kawasaki είναι γτπ και δεν θέλω ούτε να τα βλέπω γιατί το GPZ 1000 που αγόρασα το 1986 έβγαλε 27 προβλήματα ''
    when life gets complicated... i ride.

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο φίλε Bowleno το να έχεις ακόμα τόσο απωθημένο επειδή ήταν περίεργοι κάποιοι πριν 40 χρόνια ε είναι και λίγο σαν να λες πχ ''H Kawasaki είναι γτπ και δεν θέλω ούτε να τα βλέπω γιατί το GPZ 1000 που αγόρασα το 1986 έβγαλε 27 προβλήματα ''
    Από ότι μου έχουν μεταφέρει κάποιοι κοντινοί μου, έτσι δουλεύουν ακόμα αυτοί εκεί
    Αλλά ο βασικός λόγος είναι ότι είναι (πλέον) υπερεκτιμημένα όπως περιέγραψα πιο πάνω.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph speed triple
    από DionK στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2024, 15:43
  2. Triumph Speed Triple 2008
    από BlaSen στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2008, 11:56
  3. triumph speed trimple
    από X-SFIGA στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2007, 03:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF