Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 51

Θέμα: Αυξημένη θερμοκρασία KLR 650

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97

    Αυξημένη θερμοκρασία KLR 650

    Καλησπέρα σας παιδιά.Ειρθε στα χερια μου για 2 φορα ένα KLR 650 πριν από λίγες μέρες και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Το μηχανάκι ζεσταίνεται εύκολα και περνει μπρος το βεντιλατερ σχετικά γρήγορα και μετά από λίγο αν είμαι σε κίνηση ανάβει το κόκκινο λαμπάκι της θερμοκρασίας.Εχει αλλαχτεί το ψυκτικο υγρό και ελέγχθηκε ο θερμοστάτης μήπως και έχει μείνει κλειστός. Τελος τα λαδια ειναι πεντακαθαρα οπως και το ψυκτικο.Τι άλλο μπορώ να ελέγξω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Ψυγείο σε τι κατάσταση είναι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Να ελέγξεις αν γυρίζει το impeler- η φτερωτή της αντλίας νερού.
    Λύσε το καπάκι της δεξιά του μοτέρ,άσε τα υγρά να χυθούν (ή αν είναι παραφλού μάζεψέ το σε μια λεκάνη από κάτω) και κοίτα την φτερωτή αν είναι μπόσικη στον άξονα.Εν ανάγκη βάλε μπρός για λίγα δευτερόλεπτα το μηχανάκι και σιγουρέψου ότι γυρίζει κανονικά.

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Αυτό που λέει ο karellen.

    Μπορείς να το ελέγξεις αρχικά και με ζουληγμα του 1ου σωλήνα μετά τη φτερωτή, όταν ο θερμοστατης είναι ακόμα κλειστός.
    Θα πρέπει να είναι πολύ σκληρότερος από όταν το μηχανάκι είναι σβηστό και κρύο. Αν δεν είναι, τότε η φτερωτή δεν ανεβάζει πίεση στο κύκλωμα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97
    Καλησπέρα παιδια.βγηκε το καβούκι της αντλιας νερού,η φτερωτη δεν έχει κάποιο κενό και δουλεύει κανονικά.καθαρισα όλα τα σωληνάκια που πάνε πάνω στο καπακι.Τι άλλο μένει να ελέγξω?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Δες το ψυγείο, που σου είπε και ο telegonos. Μήπως είναι βουλωμένο.

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Στο δικό μου το 600 η βελόνα της θερμοκρασία, στο καντραν, από τη μέση που ήταν πήγαινε ξαφνικά στα κοκκινα και ύστερα από μερικές στιγμές ξαναγυρνουσε στο κανονικό.
    Φυσικά ηταν αδυνατον να οφείλετο στην κυκλοφορία του νερού γιατί τόσο απότομη μεταβολή προς το καυτό και στο καπάκι προς το κρύο είναι αδύνατη.

    Υπέθεσα πως έχει πρόβλημα ο δείκτης που δείχνει αλλά αντ' άλλων όμως δεν πρόλαβα να το ελέγξω γιατί το KLR πουλήθηκε.
    Παρόμοιο (ή μάλλον ολόιδιο) σύμπτωμα παρουσίασε και ένα ninja 250 φίλου μου σε ένα ταξίδι πρόπερσυ,η βελόνα θερμοκρασιας βάρεσε κόκκινο, σταματήσαμε να συμπληρώσουμε νερό αλλά το ψυγείο και το παγούρι ήταν γεματα. Του το κάνε άλλες 3-4 φορές και σταμάτησε.

    Αν μπορούσες να ελέγξεις τα δύο καλωδιακια που δίνουν την θερμοκρασία στο όργανο, το ένα ξεκινάει από την κεφαλή του κυλίνδρου κοντά στο μπουζι και το αλλο στο κάτω μέρος του δεξιού ψυγείου. Επίσης έλεγξε τον ίδιο το δείκτη θερμοκρασίας στο καντράν, εσύ ή σε ένα συνεργείο.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97
    Το KLR που έχω δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας. Έχει μόνο λαμπάκι θερμοκρασίας αλλά καταλαβενω ότι το μηχανάκι βράζει από την θερμοκρασία που εκπέμπει

  9. #9
    μελος Το avatar του/της mikepap
    Εγγραφή
    02/02/2013
    Μηνύματα
    154
    Καινουργια γνησια ταπα ψυγειου.
    αν δειτε αντρα σε μπαλκονι,να ποτιζει γλαστρες,προφανως τα φυτα καπνιζονται.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97
    Η τάπα είναι όντως φθαρμενη αλλά δεν μπόρεσα να βρω καινούργια

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marioscbr600 Προβολή μηνύματος
    Το KLR που έχω δεν έχει δείκτη θερμοκρασίας. Έχει μόνο λαμπάκι θερμοκρασίας αλλά καταλαβενω ότι το μηχανάκι βράζει από την θερμότητα που εκπέμπει
    Διόρθωσις, να μην σκίζουν και οι Φυσικοί τα πτυχία τους. Εκμπέμπεται η θερμότητα. Η θερμοκρασία που είναι μια στάθμη -δλδ μια μέτρηση- της θερμότητας σε ένα μέσο, ανεβαίνει ή κατεβαίνει. Μια μέτρηση προφανώς δεν εκπέμπεται.

    Το ψυγείο που σε ρώτησα σε τι κατάσταση είναι, έχουμε κάποια απάντηση;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97
    Ναι έχεις δικαιο η θερμότητα θερμότητα που εκπέμπει.Το ψυγείο αφού το καθάρισα δείχνει να είναι καθαρό.Δεν έχει κάποιο κόλλημα η κάποιο στράβωμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν είναι έστω και λίγο βουλωμένο?

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marioscbr600 Προβολή μηνύματος
    Ναι έχεις δικαιο η θερμότητα θερμότητα που εκπέμπει.Το ψυγείο αφού το καθάρισα δείχνει να είναι καθαρό.Δεν έχει κάποιο κόλλημα η κάποιο στράβωμα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω αν είναι έστω και λίγο βουλωμένο?
    Εγώ σε διάφορες ανακατασκευές που έχω κάνει, ακολουθώ την εξής πρακτική: Αφαιρώ τους σωλήνες σύνδεσης, και βάζω κάπως στεγανά ένα σωλήνα νερού βρύσης στην είσοδο ή στην έξοδο του ψυγείου. Ανοίγω την βρύση και το αφήνω κανά λεπτό να τρέχει ή μέχρι να δω να βγαίνει καθαρό και διαυγές το νερό από την άλλη μεριά. Επαναλαμβάνεις με την αντίθετη φορά, βάζοντας δλδ το λάστιχο από την άλλη μεριά του ψυγείου. Ε μετά το αδειάζεις προφανώς.

    Υπάρχουν και ειδικά χημικά, που καθαρίζουν το ψυγείο, τα ρίχνεις στο κύκλωμα και το δουλεύεις λίγη ώρα, και μετά το αδειάζεις, και καλή δουλειά κάνει και το λευκό ξίδι του σουπερμάρκετ αυτό που έχει στα καθαριστικά σε τετράλιτρες συσκευασίες όχι το μαγειρικό ξίδι, αρκεί να μην το παραφήσεις και κάνει ζημειά.

    Ενα CBR που έφτιαξα πέρσι, όταν του έβαλα την βρύση να περάσει μέσα από το ψυγείο του, έβγαλε αυτό, και στην πραγματικότητα ήταν πιο πολύ γιατί μέχρι να βγάλω την φωτό είχε τρέξει το μεγάλο μέρος της λάσπης:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210613_112520.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	444577

    Ακόμα χειρότερα αν έχεις βουλωμένο ψυγείο, προφανώς θα δυσκολεύεται πολύ το νερό να περάσει μέσα του ή δεν θα περνάει σχεδόν καθόλου.

    Γενικά τα αλουμινένια ψυγεία, δεν είναι για πάντα, και αν μια μηχανή δεν έχει ζήσει σε ιδανικές συνθήκες φύλαξης, στην δεκαετία αρχίζουν τα προβλήματα. Αν όλα τα άλλα αποτύχουν, η αλλαγή με νέο, επιβάλεται, και ευτυχώς στις μέρες μας, βρίσκεις με καλές τιμές και μικρό ρίσκο ποιότητας στα διάφορα aliexpress.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    97
    Το ψυγείο καθαριστικε με το τρόπο που είπες φίλε μου και έβγαλε λιγο πορτοκαλί βρωμιά.. Γενικότερα η μηχανή έχει 18000 χιλιόμετρα αν βοηθάει κάπου.Το νερό βγαίνει από το ψυγείο καθαρό

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Marioscbr600 Προβολή μηνύματος
    Το ψυγείο καθαριστικε με το τρόπο που είπες φίλε μου και έβγαλε λιγο πορτοκαλί βρωμιά.. Γενικότερα η μηχανή έχει 18000 χιλιόμετρα αν βοηθάει κάπου.Το νερό βγαίνει από το ψυγείο καθαρό
    Πάρε τάπα που σου είπαν πιο πάνω... Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο συνήθης ένοχος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τη γνωμη σας για Klr 650
    από geoJ στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:24
  2. Ktm Lc4 640 ή Klr 650?
    από adiakritoss στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2006, 19:50
  3. KLR 650 sm
    από zeli στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2005, 12:56
  4. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF