Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10

    Αγορά πρώτης μηχανής

    Φίλες και φίλοι χαιρετώ !


    Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
    Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως . Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

    Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


    1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
    2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
    3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
    4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

    Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

    –Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aki-versys-650

    –Honda CB500x

    –Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes...334752196-voge ).

    Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

    Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

    Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Φίλες και φίλοι χαιρετώ !


    Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
    Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως . Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

    Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


    1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
    2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
    3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
    4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

    Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

    –Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aki-versys-650

    –Honda CB500x

    –Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes...334752196-voge ).

    Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

    Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

    Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
    Καλησπέρα!
    Ήπιο Off Road αν εννοείς απλό και πατημένο χωματόδρομο το κάνεις με όλα όσα αναφέρεις.
    Αντί για το Versys 650 γιατί δεν κοιτάς σε πιο καινούριο το Versys 300?
    Θα σε βολέψει για αποστάσεις Κρήτης, εκτός αν σκοπεύεις να μπαίνεις για πάνω από 200 χλμ εθνική , που δεν εχει τόση δύναμη.
    Καλή περίπτωση είναι και το KTM 390 ADV.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Αυτά τα τρία που λες τα έχεις δοκιμάσει έστω και στατικά; Τα φτάνεις;

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Honda CB 500
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!
    Ήπιο Off Road αν εννοείς απλό και πατημένο χωματόδρομο το κάνεις με όλα όσα αναφέρεις.
    Αντί για το Versys 650 γιατί δεν κοιτάς σε πιο καινούριο το Versys 300?
    Θα σε βολέψει για αποστάσεις Κρήτης, εκτός αν σκοπεύεις να μπαίνεις για πάνω από 200 χλμ εθνική , που δεν εχει τόση δύναμη.
    Καλή περίπτωση είναι και το KTM 390 ADV.
    Ναι απλό χωματόδρομο έχω στο νου μου. Αλλά δε θα ήθελα 300αρι να πω την αλήθεια. Έχω σκοπό να κάνω ταξίδια σε εθνική αρκετών χιλιομέτρων οπότε πιστεύω ότι το 300αρι θα κουράσει.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Αυτά τα τρία που λες τα έχεις δοκιμάσει έστω και στατικά; Τα φτάνεις;
    Δυστυχώς όχι. Έχω σκοπό να τα δοκιμάσω έστω και στατικά σύντομα. Όσα βρω τουλάχιστον

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Ναι απλό χωματόδρομο έχω στο νου μου. Αλλά δε θα ήθελα 300αρι να πω την αλήθεια. Έχω σκοπό να κάνω ταξίδια σε εθνική αρκετών χιλιομέτρων οπότε πιστεύω ότι το 300αρι θα κουράσει.
    Οποιοδήποτε από αυτά που αναφέρεις θα σε κουράσει για πολλά χιλιόμετρα σε εθνική.
    Ως εθνική ορίζω δρόμους τύπου, Εγνατία, Ιονία, Ολυμπία, Εθνική Οδός Αθηνών Λαμίας κλπ, όχι π.χ. δρόμους π.χ. Ηράκλειο - Ρεθύμνο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Ανέβα πρώτα να δεις αν φτάνεις και πατάς και με όλο το πέλμα των ποδιών σου κάτω και στα τρία,και μετά μας λες να σου πούμε.ΒΑΣΙΚΟ.Καθ ότι δεν είσαι και πρώτο μπόι και μάλλον ΔΕΝ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Η λίστα που έβαλες είναι από το παλιότερο στο πιο καινουργιο. Επίτηδες;

    Δεν ειναι απλά 3 διαφορετικές μηχανές, είναι και 3 διαφορετικές προσεγγίσεις. Από μεταχείρα δεκαετίας σε κούτα. Δεν υπάρχει σύγκριση θα έλεγα.

    Στο μπατζετ που έβαλες το χοντα μου φαίνεται οριακό σαν μτχ με λίγα χλμ. Θα περιμενα σε αυτά τα λεφτά να έχει χλμ πιο κοντά σε αυτά του καβασάκι οπότε μάλλον θα έγερνα προς το καβασακι. Από την άλλη το χοντα έχει το πλεονέκτημα της πιο οικονομικής χρήσης.
    Είναι και αρκετά παραπάνω άλογα το ένα από το άλλο, διαφορά που θα φαινεται στο δρόμο.

    Δες τα και τα δυο, τόσο σαν κατάσταση όσο και αν "κάθεσαι" σωστά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    cb500x

    στο στρομ δεν πατας κατω η πατας τοσο που θα σου πεσει στανταρ. ειναι για αναβάτες απο 1,72 και πανω.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ανέβα πρώτα να δεις αν φτάνεις και πατάς και με όλο το πέλμα των ποδιών σου κάτω και στα τρία,και μετά μας λες να σου πούμε.ΒΑΣΙΚΟ.Καθ ότι δεν είσαι και πρώτο μπόι και μάλλον ΔΕΝ
    Ας υποθέσουμε οτι τα φτάνω λοιπόν, για να γίνει συζήτηση

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    cb500x

    στο στρομ δεν πατας κατω η πατας τοσο που θα σου πεσει στανταρ. ειναι για αναβάτες απο 1,72 και πανω.
    Ισχύει. Γι αυτό την έβγαλα από τη λίστα

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η λίστα που έβαλες είναι από το παλιότερο στο πιο καινουργιο. Επίτηδες;

    Δεν ειναι απλά 3 διαφορετικές μηχανές, είναι και 3 διαφορετικές προσεγγίσεις. Από μεταχείρα δεκαετίας σε κούτα. Δεν υπάρχει σύγκριση θα έλεγα.

    Στο μπατζετ που έβαλες το χοντα μου φαίνεται οριακό σαν μτχ με λίγα χλμ. Θα περιμενα σε αυτά τα λεφτά να έχει χλμ πιο κοντά σε αυτά του καβασάκι οπότε μάλλον θα έγερνα προς το καβασακι. Από την άλλη το χοντα έχει το πλεονέκτημα της πιο οικονομικής χρήσης.
    Είναι και αρκετά παραπάνω άλογα το ένα από το άλλο, διαφορά που θα φαινεται στο δρόμο.

    Δες τα και τα δυο, τόσο σαν κατάσταση όσο και αν "κάθεσαι" σωστά.
    Α όχι ήταν εντελώς τυχαίο. Τι εννοείς όμως 3 διαφορετικές προσεγγίσεις? Καλύτερα ας πούμε ένα κινέζικο της κούτας απο ένα "επώνυμο" 10ετίας? Από άποψη τεχνολογίας και αξιοπιστίας εννοω.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2022
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Οποιοδήποτε από αυτά που αναφέρεις θα σε κουράσει για πολλά χιλιόμετρα σε εθνική.
    Ως εθνική ορίζω δρόμους τύπου, Εγνατία, Ιονία, Ολυμπία, Εθνική Οδός Αθηνών Λαμίας κλπ, όχι π.χ. δρόμους π.χ. Ηράκλειο - Ρεθύμνο.
    Σίγουρα θα με κουράσει περισσότερο από μια 1000άρα μηχανή. Αλλά για μια δυο φορές το χρόνο ας είναι

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosP55 Προβολή μηνύματος
    Φίλες και φίλοι χαιρετώ !


    Είχα ανοίξει το ίδιο θέμα κανά χρόνο πριν. Τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κάπως οπότε είπα να το ξαναφέρω στην επιφάνεια.
    Τα τελευταία δύο χρόνια είμαι στο ψάξιμο για αγορά πρώτης μηχανής. Τώρα το φθινόπωρο θα μου επιτρέψουν τα οικονομικα μου να κάνω το βήμα. Το budget είναι 5000-6000k. Ύψος αναβάτη 1.67 και βάρος 67 κιλά. Εμπειρία σε μεγάλη μηχανή δεν εχω στην ουσία. Έχω ένα Beverly Cruiser 250 του οποίου έχω πιεί το αίμα παντως . Προβληματίζομαι αρκετά για το τι να πάρω και ήλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας μπας και βγώ από τον προβληματισμό.

    Μερικές πληροφορίες για το τι έχω στο μυαλό μου.


    1. Η μηχανή προορίζεται για καθημερινή χρήση εντός πόλης και προαστίων (μένω Κρήτη)
    2. Θέλω οπωσδήποτε να έχω τη δυνατότητα να πάω μακρινό ταξιδι με σχετική πάντα άνεση και κάποιες δυνατότητες για ήπιο offroad.
    3. Ασφάλεια(abs σίγουρα), καλή κατασκευή και απολαυστική οδήγηση.
    4. Θα ήθελα να πάρω κάτι το οποίο θα με καλύψει για μερικά χρόνια τουλάχιστον. Δε με τρελαίνει η σκέψη να πουλάω και να αγοράζω κατά ριπάς.

    Με αυτές τις σκέψεις έχω καταλήξει σε on/off η κάτι κοντά σε αυτή την κατηγορία. Μετά από αρκετό ψάξιμο και συζητήσεις έχω φιλτράρει 3 μηχανές.

    –Versys 650 (τη συγκεκριμένη)
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...aki-versys-650

    –Honda CB500x

    –Kαι με ψηνει άπειρα και το καινούριο Voge 525 DSX ( https://www.car.gr/classifieds/bikes...334752196-voge ).

    Σκεφτόμουν και για Vstrom αλλα μου πεφτει πολυ ογκώδης και δεν πιστεύω να βολέψει.

    Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η μακροπρόθεσμη αξιοπιστία. Να δώσω λεφτά να πάρω καιρνούριο κινέζικο, ή με τα ίδια λεφτά να πάρω μεταχειρισμένο επώνυμης μάρκας?

    Θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα. Αν έχετε να μου προτείνετε άλλες μηχανές πέρα από αυτές που σκέφτομαι εγω είμαι ολος αυτιά. Η οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές πάνω στην αγορά πρώτη μηχανης. Χίλια συγγνωμη αν σας κούρασα και ένα μεγάλο ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
    Με 5000-6000k παίρνεις Φεράρι ρε συ και σου μένουν ρέστα...

    Πέρα από την πλάκα, το ύψος σου είναι απαγορευτικό για το ds και dsx εγώ που είμαι 1,80 πατάω τα πέλματα ίσα ίσα ..
    Προτείνω να δεις to ac 500 η και το καινούργιο 525 ac
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF