Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Ρουλεμάν

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    η επιλογη ειναι δικη σου
    αλλα ετσι για την κουβεντα....
    ποσο δυσκολοτερο ειναι να αγορασεις 5 συγκεκριμενα ρουλεμαν απο εξειδικευμενο καταστημα σε σχεση με το να παραγγειλεις εργοστασιακα χρησιμοποιωντας parts list και κωδικους ανταλλακτικων
    τα ρουλεμαν ειναι το κλασσικοτερο ανταλλακτικο που δεν παραγει ο κατασκευαστης αλλα το προμηθευεται
    30 ευρω δεν ειναι περιουσια αλλα ειναι το 30% των 95 για πιθανοτατα το ιδιο προιον
    καλοφορετα και καλοταξιδα
    Συμφωνώ μαζί σου, γι' αυτό και άνοιξα το θέμα.
    Έχω σε walking distance από το γραφείο τουλάχιστον τρια εξειδικευμένα καταστήματα.

    Όμως, όλοι μου γράψατε να πάω με τα παλιά στο χέρι για να είμαι σίγουρος.
    Για να γίνει αυτό πρέπει η μηχανή να πάει και να μείνει συνεργείο, μιας κι εγώ δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τα εργαλεία να κάνω αυτή τη δουλειά.
    Γι' αυτό και parts catalogue της Honda με 100% σιγουριά ότι παίρνω αυτό που χρειάζομαι.

    Όταν με το καλό μου έρθουν από τη Honda, θα τα πάρω και θα πάω στο Δονούπογλου να δω πόσο έχουν τα ίδια σε KOYO.
    Το πολύ πολύ να βάλω πάνω τα KOYO και τα άλλα σε βιτρίνα στο σαλόνι με ταμπελάκι "για να μάθεις μαλάκα" ...

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν είναι σοβαρό, αν άλλαζες όλα τα ρουλεμαν θα είχε περισσότερο νόημα.

    Μου κάνει εντύπωση που χρειάζεται ένα ανταλλακτικό που χάλασε και η δεδομένη λύση είναι να αγοραστεί το ίδιο.
    Απο την άλλη το να έχεις την ησυχία σου είναι ωραίο επίσης

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι σοβαρό, αν άλλαζες όλα τα ρουλεμαν θα είχε περισσότερο νόημα.

    Μου κάνει εντύπωση που χρειάζεται ένα ανταλλακτικό που χάλασε και η δεδομένη λύση είναι να αγοραστεί το ίδιο.
    Απο την άλλη το να έχεις την ησυχία σου είναι ωραίο επίσης
    Τα ρουλεμάν είναι μια χαρά, δε θα αντικατασταθούν λόγω φθοράς .

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Επιπροσθέτως, να αναφέρω γενικά πως αν το ρουλεμάν που ψάχνουμε δεν είναι "κοινό", να δουλεύεται σαν διάσταση πολύ δηλαδή, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα το βρούμε ή πως θα είναι σημαντικά φθηνότερο σε "ρουλεμανατζίδικο".

    Επίσης η διάσταση από μόνη της δεν λέει κάτι, αφού έχει σημασία και ο κλωβός, αλλά και τυχόν ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης, των "μακαρονιών" ή "σφαιριδίων".

    Μου έχει τύχει σε ρουλεμάν στροφάλου να μην τα βρίσκω πουθενά στο χωριό μου.

    Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και μιλάμε για ρουλεμάν ψαλιδιού δεν νομίζω να είμαστε σε αυτή την περίπτωση.

    Και εδώ ένα ενδιαφέρον, σχετικό-άσχετο με την κουβέντα:

    6204, σούπα διάσταση--->

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6204-YES.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	444730

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος --->

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6204-NOT.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	444731

    Μια μικρή πατούρα κάνει την διαφορά και σε στέλνει αποκλειστικά στην αντιπροσωπεία.
    (Γ@μημένο Γιαπωνέζικο overengineering).
    Πλάκα κάνω μην παρεξηγηθούμε, είχε λόγο που το έκανε.
    Oldfarts never die

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επιπροσθέτως, να αναφέρω γενικά πως αν το ρουλεμάν που ψάχνουμε δεν είναι "κοινό", να δουλεύεται σαν διάσταση πολύ δηλαδή, δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα το βρούμε ή πως θα είναι σημαντικά φθηνότερο σε "ρουλεμανατζίδικο".

    Επίσης η διάσταση από μόνη της δεν λέει κάτι, αφού έχει σημασία και ο κλωβός, αλλά και τυχόν ειδική επεξεργασία σκλήρυνσης, των "μακαρονιών" ή "σφαιριδίων".

    Μου έχει τύχει σε ρουλεμάν στροφάλου να μην τα βρίσκω πουθενά στο χωριό μου.

    Βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση, μιας και μιλάμε για ρουλεμάν ψαλιδιού δεν νομίζω να είμαστε σε αυτή την περίπτωση.

    Και εδώ ένα ενδιαφέρον, σχετικό-άσχετο με την κουβέντα:

    6204, σούπα διάσταση--->

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6204-YES.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	60,1 KB 
ID:	444730

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος --->

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6204-NOT.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	50,5 KB 
ID:	444731

    Μια μικρή πατούρα κάνει την διαφορά και σε στέλνει αποκλειστικά στην αντιπροσωπεία.
    (Γ@μημένο Γιαπωνέζικο overengineering).
    Πλάκα κάνω μην παρεξηγηθούμε, είχε λόγο που το έκανε.
    Αυτο που λες εχει βαση ιδικα για τα honda.
    Ας πουμε το ρουλεμαν τις γραναζιερας δεν υπαρχει εξω. Και αν το βρεις ειναι πανακριβο.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  6. #21
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    τα βελονοειδές ρουλεμάν που έχεις στο ψαλίδι σου αυτήν την στιγμή υπάρχει τεράστια περίπτωση να είναι full complement δηλαδή να μην έχουν κλωβό για τις βελόνες αλλά να είναι όλο γεμάτο από αυτές.
    στο εμπόριο υπάρχει περίπτωση ή μα μην τα βρεις full complement ή να έχουν ελάχιστη διάφορα οικονομική από τα γνήσια. έτσι την έπαθα και εγώ με το aprilia Μου πριν μερικά χρονιά.

    και μην πεις έλα μωρέ σιγά λιγες βελόνες λιγότερες.
    τα συγκεκριμένα ρουλεμάν είναι full complement γιατί πρώτος σκοπός τους είναι να δέχονται φορτία και δεύτερος να περιστρέφονται , αφού ουσιαστικά το ψαλίδι κάνει ελάχιστη περιστροφή. και αν δεις στους κατάλογους για την ίδια διάσταση η διάφορα τους στα διαχειρισημα φορτία είναι χαοτική.

    υ.γ. δεν ξέρω τον λόγο που τα αλλάζεις αλλά...

    πριν τα βγάλεις σημείωσε με μαρκαδόρο το κάτω μέρος τους αλλά και του άξονα που δουλεύουν , αν αυτός δεν είναι ο πίρος του ψαλιδιού. όταν τα βγάλεις αν δεις το αποτύπωμα από τις βελόνες στον άξονα (που σημαίνει φθορά) τότε έχεις την επιλογή να τα βάλεις ανάποδα όπως και τον άξονα τους ,αν δεν είναι ο πίρος του ψαλιδιού γιατί αυτός πάντα θα σφηγκει στην ίδια θέση.

    υ.γ2 δεν σου λέω να μετρήσεις πόσο οβάλ είναι ο άξονας τους με μικρομετρο , μπορεί ούτε η ίδια η honda να δίνει τέτοια πληροφορία( μπορείς να βρεις από τους πινάκες των ρουλεμάν σε τι διάμετρο άξονα +/- είναι επιτρεπτό να δουλεύει το συγκεκριμένο ρουλεμάν.) άλλα κάλο είναι αν δεις αποτύπωμα να αλλάξεις και άξονα.

    ότι απορία έχεις ....πες μου.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #22
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Στην θέση σου λοιπόν θα ξεκίναγα ως εξής.
    Με τον κωδικό του ρουλεμάν της honda βρησκω στο net φωτογραφία του ρουλεμάν, το πιο πιθανό είναι να δω αν είναι γεμάτα ή όχι από βελόνες.
    Ύστερα, ανάλογα με το τι είναι τα ρουλεμάν με ένα τηλέφωνο στον Δονουπογλου π.χ θα μάθαινα αν υπάρχει το ίδιο ακριβώς ρουλεμάν.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  8. #23
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    γενικά τα ρουλεμάν ειναι μια πονεμένη ιστορία καθώς υπάρχουν αρκετές παραλλαγες/εταιρίες.
    συχνά οι κατασκευαστες κάνουν συμφωνία με προμηθευτές και φέρνουν πχ honda ενα της skf χωρις διακριτικα και με υπερτιμολόγηση. συχνα δε επιλέγουν περίεργους τύπους και πιο ακριβά ετσι ωστε να είναι και δυσέυρετα και με μεγάλο χρόνο αναμονής παραγγελίας. συμφωνώ οτι αν θέλεις να βάλεις απο προμηθευτή skf, koyo nsk, fag κλπ πρέπει να είναι πανομοιότυπα. συνήθως ένα απ όλα είναι καθως οι ίδιοι τελικά τα φτιάχνουν.
    τέλος ενημερωτικά σε εφαρμογές ρουλεμαν τροχαλιών ιμαντοκίνησης σε ΜΕΚ υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμης πχ σε ρουλεμάν εντατήρα ιμάντα ford και skf απο ένα μαγαζί.

    γενικά λόγω της εργασίας μου έχω την άποψη οτι αν η εφαρμογή ειναι απλή /κοινή και δεν θέλει μεγάλο χρόνο επισκευής μπορεί να πάω και σε παραπλήσιο. αν ομως είναι ειδική εφαρμογη σε ένα μηχανημα το οποίο πρέπει να το λύσω σχεδόν όλο και με χρόνο επισκευης μεγάλο (βδομαδα και βάλε) και χρόνο ζωής του ανταλλακτικου μεγαλύτερο των 6 -7 χρονων τότε πάω συμφωνα με την πρόταση του κατασκευαστή
    ..without engineers, science is just philosophy..

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Σωστός ο Airmav. Χρειάστηκα πριν 50-60.000km ρουλεμάν γραναζιέρας και δεν υπήρχε ούτε ετοιμοπαράδοτο από τη Honda αλλά ούτε και στο εμπόριο αυτό το μέγεθος. Έγινε πατέντα με αποστάτη αλλά μετά από κάποιες χιλιάδες km είχε ένα μικρό μπόσικο. Εν τω μεταξύ είχα παραγγείλει το γνήσιο μέσω φίλου απο έξω και τελικά το άλλαξα πρόσφατα. Κόστος κανά 40αρι-50αρι ευρώ. Βέβαια μιλάμε για ανταλλακτικό που στη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα με απασχόλησε για πρώτη φορά στις 340.000km, οπότε μικρό το κακό.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Σχετικά με το ρουλεμάν της γραναζιέρας,στο freewind είναι ανοιχτού τύπου και απο τις δυο πλευρές.
    Υπάρχει λόγος που είναι ετσι,θα είναι καλύτερα αν μπει κλειστό;

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ρουλεμάν της γραναζιέρας,στο freewind είναι ανοιχτού τύπου και απο τις δυο πλευρές.
    Υπάρχει λόγος που είναι ετσι,θα είναι καλύτερα αν μπει κλειστό;
    Κατά τη γνώμη κλειστού τύπου θα ήταν καλύτερα και δεν βλέπω κάποιο λόγο για να είναι αλλιώς.
    Γενικά και στους τροχούς είναι κλειστού τύπου.

    Τα κλειστού τύπου δεν χρειάζονται συντήρηση, αφού έχουν και την σωστή ποσότητα και το κατάλληλο είδος γράσου, το οποίο θεωρητικά (τουλάχιστον) δεν μπορεί να δραπετεύσει, αλλά και ξένα σωματίδια δεν μπορούν να εισέλθουν εντός.

    Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που βαράνε τους τροχούς με το πιεστικό, σε ένα από αυτά τα γνωστά "πλύντο μόνος σου", οπότε αργά ή και πιο γρήγορα το το έρμο το ρουλεμάν θα χαιρετήσει, ότι και αν είναι αυτό.

    Ταπεινή μου άποψη, δεν είμαι και μηχανικός.
    Oldfarts never die

  12. #27
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος

    Το λοιπόν, θα αλλάξω τα ρουλεμάν του ψαλιδιού (η αιτία δεν είναι προς συζήτηση).
    σε πειράζει να μου πεις πως σου ήρθε ν αλλάξεις ρουλεμάν ????
    Από περιέργεια ρωτάω γιατί δεν το ακούσει ξανά ποτέ

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    σε πειράζει να μου πεις πως σου ήρθε ν αλλάξεις ρουλεμάν ????
    Από περιέργεια ρωτάω γιατί δεν το ακούσει ξανά ποτέ
    Εγώ ποντάρω άλλα dogbone, και επειδή δεν είναι και καμιά σοβαρή μαντεψιά αυτό,
    το κάνω πιό συγκεκριμένο: σήκωμα πίσω.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    σε πειράζει να μου πεις πως σου ήρθε ν αλλάξεις ρουλεμάν ????
    Θα αλλαχτεί το ψαλίδι, θα μπει ένα αλουμινίου από Integra.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ ποντάρω άλλα dogbone, και επειδή δεν είναι και καμιά σοβαρή μαντεψιά αυτό,
    το κάνω πιό συγκεκριμένο: σήκωμα πίσω.
    Δε χρειάζεται να αλλάξω ρουλεμάν για νέα dog bones.


  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Θα αλλαχτεί το ψαλίδι, θα μπει ένα αλουμινίου από Integra.
    Σωστό!

    Ελάφρωμα για βέλτιστη αναλογία ίππων ανα κιλό

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ρουλεμαν Τροχου..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2011, 14:32
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2008, 17:01
  3. Αλλαξα ρουλεμαν τιμονιου!!
    από petridist στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 00:06
  4. Aφαιρεση ρουλεμαν λαιμου και αντικατασταση τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2005, 18:52
  5. Ρουλεμαν Για Africa
    από kapeos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 07:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF