Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Honda pcx 125 και ανεση

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2023
    Μηνύματα
    1

    Honda pcx 125 και ανεση

    την καλημερα μου σε ολο το φορουμ,ως κατοχος πλέον της πολυπόθητης πρώτης μου μηχανής Honda pcx 125 2021 ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει δυνατότητα να αυξήσω λίγο την άνεση σε κραδασμούς,λακκούβες κλπ,κινούμε κατα βάση σε επαρχιακό δρόμο και οι λακκούβες δεν ειναι λίγες,έχετε αποψη η εμπειρία να μου προτείνετε αλλαγές που θα μπορούσα να αυξήσω κάπως την άνεση χωρίς να αλλάξω μηχανη εννοείτε ,σας ευχαριστω.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sotiris85 Προβολή μηνύματος
    την καλημερα μου σε ολο το φορουμ,ως κατοχος πλέον της πολυπόθητης πρώτης μου μηχανής Honda pcx 125 2021 ήθελα να ρωτήσω εαν υπάρχει δυνατότητα να αυξήσω λίγο την άνεση σε κραδασμούς,λακκούβες κλπ,κινούμε κατα βάση σε επαρχιακό δρόμο και οι λακκούβες δεν ειναι λίγες,έχετε αποψη η εμπειρία να μου προτείνετε αλλαγές που θα μπορούσα να αυξήσω κάπως την άνεση χωρίς να αλλάξω μηχανη εννοείτε ,σας ευχαριστω.
    Την καλημέρα μας κι εμείς και καλώς ήρθες.
    Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις. Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
    Είναι η φύση της κατασκευής των τέτοια (σχεδιασμός, κατανομή βάρους κ,λ.π.) που ότι και να βάλεις (αμορτισέρ, π.χ.) θα κοπανάει.
    Άρα αλλάζεις και πας σε κανονική μηχανή
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Σέλα.. θα έλεγα στο motOK.. έχω κάνει δύο φορές εκεί.. η μία σε σκούτερ.. θα πάρεις άλλο μηχανάκι... Μην περιμένεις θαύματα, είναι το αδύναμο σημείο των σκούτερ οι ελληνικοί δρόμοι (γιατί αλλιώς είναι πάρα πολύ άνετα οχήματα)... Ωστόσο η διαφορά του πριν και μετα είναι χαώδης..

  4. #4
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    To βασικό πρόβλημα των σκούτερ είναι οι -συνήθως- μικροί τροχοί. Αν θυμάμαι καλά το PCX φοράει 14".
    Αν είσαι υπέρβαρος στη κατηγορία των 100+ κιλών η αλλαγή αμορτεσέρ θα βοηθήσει λίγο την κατάσταση καθώς δε θα τερματίζουν εύκολα στις λακούβες.
    Η γνώμη μου είναι πως η αντικατάσταση σέλας θα βοηθούσε μόνο σε πολύωρη χρήση σε ταξίδι, δλδ αν ξεπερνάς τις μια-δυο ώρες συνεχόμενες πάνω στη σέλα. Για οδήγηση μέχρι μια ώρα σε επαρχιακό ή μέσα στις πόλεις/χωριά δεν πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη διαφορά καθώς η σέλα του PCX είναι αρκετά φαρδιά και αυτό βοηθάει σημαντικά τα οπίσθια, συγκρινόμενα π.χ. με τα παπιά.

    Το 2011-2012 η εργασία μου απαιτούσε πολλές ώρες πάνω σε μηχανάκι. Έκανα διανομές μεγάλων αποστάσεων εντός της Αθήνας αλλά συχνά ξεπερνούσα και τα 10 χλμ, ο μέσος όρος χιλιομέτρων που έκανα καθημερινά εντός της πόλης ήταν τα 120 χλμ. Δοκίμασα όλα τα τότε παπιά και ο συνδυασμός της σέλας με τα τραγικά αμορτεσέρ τους ήταν μια τραγική εμπειρία στην τότε ηλικία των 42 ετών. Στο PCX 125 βρήκα αυτό που έψαχνα. Η μέση μου ηρέμησε και γενικά όλα μου ήταν μια χαρά εκτός από τις τούμπες σε βροχές που έφαγα με τα τότε εργοστασιακά λάστιχα στις φθινοπωρινές γλίτσες των δρόμων της Αθήνας. Τα αντικατέστησα και όλα καλά.

    Για καλύτερη ποιότητα κύλισης θα έπρεπε ίσως να πας σε ένα SH150 που έχει μεγαλύτερους τροχούς. Πάντως τώρα έχεις αυτό που έχεις και θα σου σύστηνα να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου, πολλά πράγματα τα συνηθίζουμε καθώς όλο το νευρομυϊκό μας σύστημα προσαρμόζεται, αρκεί να μην σου γίνει μια εμμονική σκέψη που δε σε αφήνει να απαλλαχθείς από την αρχική αρνητική ιδέα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    Δυστυχώς τα σκούτερ φίλε αυτό το κακό έχουν, κοπανάνε από τα οπίσθια μέχρι τον αυχενα όλο το σώμα σε κάθε ανωμαλία του δρομου. Προσωπικά το δωσα γιατί η γυναίκα μου έφτασε σε σημείο να φορέσει κολλαρο λόγω του ξύλου που έτρωγε καθημερινά πίσω όταν πηγαίναμε στη δουλειά ή κάτι μίνι εκδρομές που κάναμε.. ειδικα ο πισω επειδη καθεται ακριβως πανω στα διπλα αμορτισερ ειναι απελπιστική η κατάσταση και σκέψου εγώ είχα τρακοσαρι με 16αρηδες τροχούς..
    νταξ εμείς είμαστε και κάποιας ηλικίας αλλά και οι νεότεροι αργά ή γρήγορα μπορεί να την τσιμπήσετε την ευαισθησία..

    Η λύση είναι μοτο 250-300 κυβικών για οικονομια, ευχρηστια από κει και πέρα ανεβαίνεις κυβικά και πας σε άλλες κατηγορίες όπου αλλάζουν τα δεδομένα..

    Προσωπικά δύσκολα θα ξαναπάω σε σκούτερ και σκέψου το λέει αυτο κάποιος που τρώει πολύ καταπόνηση στα χώματα εδώ και μια 25ετια αλλά πραγματικά θεωρώ τα σκούτερ ότι χειρότερο για μέση αυχένα πλατη

    Δοκίμασε να βελτιώσεις τη σελα (το χα κανει κι εγω) όντως βοηθάει καθώς απορροφά ένα μέρος των κοπανηματων.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    75
    Μαγικά δεν γίνονται. Αν τερματίζουν τα αμορτισέρ σου, αύξησε την προφορτιση σε αυτά. Μόνο αυτό μπορείς να κάνεις. Αν δεν τερματίζουν μπορείς να την μειώσεις για να κοπανάει λιγότερο.

Παρόμοια θέματα

  1. Νέο Honda PCX 125/150
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2018, 22:17
  2. Ανταλλακτικά Honda PCX 125
    από dimperd7 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2013, 12:10
  3. honda pcx 125 κανεις???
    από panjimnakos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2012, 06:33
  4. Απορία σχετική με Honda PCX 125
    από sosna στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2010, 00:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF