Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Παράλλη χρήση αυτοκινήτου & scooter

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2023
    Μηνύματα
    3

    Παράλλη χρήση αυτοκινήτου & scooter

    Καλησπέρα στα αλάνια του moto gr !

    Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε forum για moto μιας και μέχρι τώρα ποτέ δεν είχα
    το ''μικρόβιο'' της ταχύτητας και της μηχανής - 30ετών , έχω σχεδόν μηδενική επαφή με μηχανές δεν έτυχε να έχω καβαλήσει μέχρι και σήμερα.

    Tους τελευταίους 4 μήνες ωστόσο έπεσε στα χέρια μου ένα ηλεκτρικό ποδήλατο με χειρόγκαζο το οποίο χρησιμοποίούσα για μικρές μετακινίσεις
    μέσα στην πόλη , μου άρεσε πολύ η αίσθηση και η ευελιξία και από εκει σκέφτηκα το ενδεχόμενο να πάω ένα βήμα πιο πέρα παίρνοντας βενζινοκίνητο scooter, για να αντικαταστήσω όσο μπορώ το αμάξι και να πετύχω μεγαλύτερη οικονομία σε μηνιαία καύσιμα. Άρα κατα 80% θα κάνω την προσθήκη για λόγους οικονομίας και 20% ευελιξίας βόλτα άνεσης κτλπ.


    Μπαίνω στο θέμα λοιπόν , μερικές ερωτήσεις ισως φανούν πολύ απλές , θα χρειαστώ λίγη ή πολύ από την εμπειρία σας ευπρόσδεκτη η κάθε απάντηση !


    Αρχικά τα δεδομένα μου είναι : καθημερινή μετακίνηση με το αμάξι απο ανθούπολη- συνταγμα (τον μήνα περίπου συνολικά 300χλμ ) με κόστος 70 € περίπου το μήνα , πρόκειται να κρατήσω και το αυτοκίνητο ουτοσώστε σε βροχή κρύο κτλπ να
    μετακινούμαι με αυτό όπως είπα και πριν , έχω παρκινγ πυλωτης - με συρώμενη καγκελόπορτα στο οποίο βάζω το αμάξι και οριακά χωράει και μηχανή

    1) κόστος για ένα μικρό / μεγάλο service ανα έτος ? και τι περιλαμβάνει?

    2) κόστος ασφάλειας/ σήμα /ΚΤΕΟ άλλο τυχόν πάγιο έξοδο που πρέπει να ξερω?

    3)συνηθισμένες βλάβες και σχετικά κόστη σε δίτροχα 50cc-125cc ?
    η χειρότερη βλάβη που θα μπορούσε να προκύψει σε κόστος ποια θα μπορούσε να είναι και πόσο ξεφεέυγει οικονομικα?

    4)Από την εμπειρία σας, ποια θεωρούνται ΄΄εγγύηση '' (honda , sym ,piaggio ) και είναι οικονομικά με φθηνά ανταλακτικά και
    έυκολη διαθεσιμότητα ανταλακτικών για παν ενδεχόμενο δεδομένου του οτι απλά θέλω να κάνω τη δουλειά μου με ασφάλεια και οικονομία
    χωρίς να με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις?

    5)στο aftersales ποια εταιρία θεωρείται πιο αξιόπιστη συγκριτικά με τις άλλες?

    Ψάχνω μία δοκιμασμένη - σίγουρη επιλογή με ελάχιστα προβλήματα , δεν με ενδιαφέρoυν επιδόσεις και εμφάνιση τόσο.
    Να δω κάτι σε μεταχειρισμένο? αν αξίζει μπορώ να πάω κατευθείαν και σε κούτα , maximum Μέχρι 2-2,5k .

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    καλησπερα και καλως μας ηρθες...

    για τη διαδρομη Ανθουπολη-Συνταγμα το πιο βολικο και γρηγορο (και ασφαλες), ειναι η γραμμη 2 του μετρο
    που θα σου κοστιζει 27€ το μηνα.. καβαλαω μηχανακια παρα πολλα χρονια, κανω καθημερινα τη διαδρομη
    Κορυδαλλος-Ηλιουπουλη και περισυ τετοια εποχη περιπου, οταν η βενζινη ξεπερασε τα 2€ και η μηχανη ηθελε
    25€ βενζινες την εβδομαδα για τις μετακινησεις μου, την αφησα στην ακρη και παω με το μετρο. οταν λιγο καιρο
    μετα χρειαστηκε να παω στη δουλεια με τη μηχανη, απορουσα πως διαολο τη παλευα 14 χρονια και εκανα αυτο το
    δρομολογιο καθε μερα και ζω ακομα.. οποτε μηχανη πλεον μονο για εκδρομες και ταξιδια, και καμια κοντινη αποσταση
    στη περιοχη μου.. αμα εχεις μηδενικη εμπειρια απο δικυκλα καλυτερα να το αποφυγεις για αποκλειστικα αστικη μετακινηση..

    τωρα περαν αυτου, αμα επιμενεις, απ'ολα τα σκουτερ που εχω οδηγησει στη κατηγορια που θες, μακραν το πιο ανετο για μενα
    ειναι το honda pcx (και πιθανων και απο τα πιο αξιοπιστα).
    ετησια συντηρηση δε ξερω ποσο κοστιζει, το βρισκεις ομως ευκολα με το αναλογο γκουγκλαρισμα..
    ασφαλεια περιπου στα 120 το χρονο, τελη στα 22, καυσιμα περιπου κανα 10ρικο την εβδομαδα
    50αρι αποφυγε το οπως ο διαολος το λιβανι.. Αν εχεις δυνατοτητα χωρου φορτισης, μιας και τα χιλιομετρα ειναι λιγα, παρε κατι
    σε ηλεκτρικο.. πολυ λιγοτερη συντηριση απο τα θερμικα, νομιζω μηδενικα τελη, και εννοειται πως το παραπανω κοστος στο
    λογαριασμο του ρευματος, θα ειναι πολυ μικροτερο απο το κοστος της βενζινης..

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Αυτο αναρωτιομουν κι εγω...
    Ανθουπολη συνταγμα με αυτοκινητο;

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    πατινι και μετρο

    δεν αξιζει να παρεις τιποτε αλλο για αυτο που θες

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/07/2023
    Μηνύματα
    3
    γιατι οχι ? απλα πάρκαρα το αυτοκινητο κοντα στον κεραμεικό και μετα πηγαινε με τα πόδια απο κεραμεικο συνταγμα

Παρόμοια θέματα

  1. Στα scooter βάζουνε λάδια αυτοκινήτου, ή μοτό;
    από nikonian στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2017, 08:29
  2. Επικινδυνη οδηγηση...αυτοκινητου κ' πεζων
    από Πατρινός στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 22:00
  3. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 18:07
  4. scooter 50cc ???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 21:04
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF