Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πρώτο Ταξίδι Ιταλία - Ελβετά - Γαλλία

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22

    Πρώτο Ταξίδι Ιταλία - Ελβετά - Γαλλία

    Καλησπέρα σύντροχοι,

    Τον άλλο μήνα θα βγω για πρώτη φορά Ευρώπη με την μηχανή και με το έτερον ημισυ 1-12 Αυγούστου.
    Το γενικό πλάνο που έχω είναι να περάσω από την πάτρα στην Ανκόνα, βα ανέβω από την πλευρά του Bolzano και να κάνω το Stelvio pass ώστε να συνεχίσω με κατεύθυνση την Chamonix διασχίζοντας την Ελβετία. Να ξεκουραστούμε λίγο στην Σαμονί ( δεν αποκλείω και κανένα κοντινό ταξιδάκι απο εκεί).
    Έπειτα θα κατέβω από τον δρόμο του Ναπολέοντα με κατεύθηνση τις Κάννες και με σκοπό να ακουλουθήσω παραθαλάσσια διαδρομή στον γυρισμό μου προς την Ανκόνα.
    Έχω βγάλει ένα πλάνο το οποίο όμως ακόμα είναι ρευστό και θα ήθελα από όποιον έχει εμπειρία να προτείνει κάτι που δεν πρέπει να χάσω είτε σε διαδρομή είτε σε μέρος.

    - 2/8 Ανκόνα - Διανυκτέρευση είτε κάπου στην λίμνη Garda ( δεν ξέρω αν αξίζει ) είτε στο Trento
    - 3/8 Τρεντ - Bormio ( stelvio pass)
    - 4/8 Βορμιο - Διαμονή κάπου στην Ελβετία
    - 5/8-8/8 3 Βράδια διαμονή στην Chamonix για ξεκούραση και κάποιες δραστηριότητες ( Hiking κλπ)
    - 8/8 Δρόμος του Ναπολέοντα με κατεύθυνση προς τις Κάννες διαμονή σε κάποια πόλη χωρίο στον δρομο
    - 9/8 Άφιξη και διαμονή στις Κάννες για μπανάκι.
    - 10/8 Είτε Διαμονή στις Κάννες ξανά είτε μετακίνηση πάνω στην Γαλλική ριβιέρα σε κάποιο άλλο παραθαλάσσιο μέρος
    - 11/8 Διαμονή κάπου κοντά στην Ανκόνα
    - 12/8 Επιβίβαση στο πλοίο της επιστροφής

    Έχω έναν ενδοιασμό ότι ίσως έχω βάλει πολλά χιλιόμετρα οπότε θα ήθελα και μια γνώμη ως προς αυτό αλλά και ως προς τα μέρη που ακόμα δεν έχω συμπληρώσει στο παραπάνω πλάνο.
    ΥΓ1 Δεν έχω κλείσει διαμονές εκτός από αυτή τις 5-8/8 στην Chamonix καθώς έχουμε σκεφτεί εκεί να κάνουμε κάποιες δραστηριότητες + ξεκούραση.
    ΥΓ2 Αν κανείς βρίσκεται σε κάποια από αυτά τα μέρη παρόμοιες μέρες θα χαρώ να οδηγήσουμε μαζί
    ΥΓ3 Βάζω και έναν χάρτη Printscreen που να δείχνει ένα την διαδρομή που έχω σκεφτεί να ακολουθήσω στο περίπου καθώς το via michelin δεν με αφήνει να βάλω παραπάνω stops ( οπότε δεν δείχνει το κατέβασμα από τον Δρόμο του Ναπολέοντα προς τις Κάννες).
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων map.jpg‎  

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Καλησπέρα, ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε προηγούμενό μου ταξίδι στην Τοσκάνη και τη Γαλλία:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157124

    Η λίμνη Γκάρντα είναι υπέροχη και καλή στάση το Σιρμιόνε και η Ρουτ Ναπολεόν αρχίζει από υπέροχα περάσματα στις Γαλλικές Άλπεις που μπορείς να προσεγγίσεις εύκολα μέσω τούνελ. Θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες στο παραπάνω θέμα.

    Στις Κάννες και την Κυανή Ακτή γενικότερα προσοχή στις τιμές, στα νιάτα μου είχα γυρίσει με 150 δραχμές στην τσέπη

    Με το καλό να πάτε και να το χαρείτε!

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Την Πέμπτη 3/8 το πρωί θα φεύγω από λίμνη Κόμο ή από το Βαρέζε (δεν έχω αποφασίσει ακόμη που θα διανυκτερεύσω) με κατεύθυνση λίμνες Interlaken και Tuhn στην Ελβετία για μια διανυκτέρευση πριν συνεχίσω για Αυστρία περνώντας δίπλα από το Λιχτενσταϊν. Θα περάσετε από κοντά αλλά μάλλον δε θα κουμπώσουν οι ημερομηνίες μας.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Πρώτα από όλα καλά να περάσετε και να γυρίσετε πίσω με όμορφες αναμνήσεις. Οσον αφορά τα χλμ ύστερα από αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό , η γνώμη μου είναι ότι αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι οι ώρες που σου δίνει η κάθε διαδρομή. Πλέον αν και έχει τύχει πολλές φορές να οδηγήσω από το πρωί κυριολεκτικά μέχρι το βράδυ, έχω κατασταλάξει ότι οι ημερήσιες ώρες διαδρομής πρέπει να είναι βαριά έξι ώρες, οπότε αν βάλεις 2 ώρες για στάσεις δύο καφέδες η ότι άλλο, και διάφορες μικροστασεις για φωτογραφίες για βενζίνη κτλπ άλλη μία ώρα σύνολο βγαίνει 9 ώρες η διαδρομή. Οπότε αν ξεκινήσω 9 θα έχω φτάσει 6 το απόγευμα στον επόμενο προορισμό μου. Από εκεί και πέρα αναπροσαρμόζεις στα δικά σου θέλω και στον δικό σου τρόπο ταξιδιού. Και πάλι καλά να περάσετε.

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε προηγούμενό μου ταξίδι στην Τοσκάνη και τη Γαλλία:

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=157124

    Η λίμνη Γκάρντα είναι υπέροχη και καλή στάση το Σιρμιόνε και η Ρουτ Ναπολεόν αρχίζει από υπέροχα περάσματα στις Γαλλικές Άλπεις που μπορείς να προσεγγίσεις εύκολα μέσω τούνελ. Θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες στο παραπάνω θέμα.

    Στις Κάννες και την Κυανή Ακτή γενικότερα προσοχή στις τιμές, στα νιάτα μου είχα γυρίσει με 150 δραχμές στην τσέπη

    Με το καλό να πάτε και να το χαρείτε!
    Μόλις το διάβασα πολύ καλό και αναλυτικότατο ευχαριστώ πολύ. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχουν αλλάξει οι τιμές προς τα πάνω σε σχέση με τότε!!!

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Την Πέμπτη 3/8 το πρωί θα φεύγω από λίμνη Κόμο ή από το Βαρέζε (δεν έχω αποφασίσει ακόμη που θα διανυκτερεύσω) με κατεύθυνση λίμνες Interlaken και Tuhn στην Ελβετία για μια διανυκτέρευση πριν συνεχίσω για Αυστρία περνώντας δίπλα από το Λιχτενσταϊν. Θα περάσετε από κοντά αλλά μάλλον δε θα κουμπώσουν οι ημερομηνίες μας.
    Να σου πω την αλήθεια δεν έχω καταλήξει-βρει ποια ακριβώς θα είναι η διαδρομή μου μέσα στην Ελβετία, σε περίπτωση που δω όντως ότι βγαίνει θα στείλω μήνυμα. Έλεγα να περάσω λίγο πιο κάτω απο σένα δηλαδή από Andermatt που έχω δει ότι έχει κανα 2 πάσα.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giwrgos2012 Προβολή μηνύματος
    Πρώτα από όλα καλά να περάσετε και να γυρίσετε πίσω με όμορφες αναμνήσεις. Οσον αφορά τα χλμ ύστερα από αρκετά ταξίδια στο εξωτερικό , η γνώμη μου είναι ότι αυτό που πρέπει να κοιτάς είναι οι ώρες που σου δίνει η κάθε διαδρομή. Πλέον αν και έχει τύχει πολλές φορές να οδηγήσω από το πρωί κυριολεκτικά μέχρι το βράδυ, έχω κατασταλάξει ότι οι ημερήσιες ώρες διαδρομής πρέπει να είναι βαριά έξι ώρες, οπότε αν βάλεις 2 ώρες για στάσεις δύο καφέδες η ότι άλλο, και διάφορες μικροστασεις για φωτογραφίες για βενζίνη κτλπ άλλη μία ώρα σύνολο βγαίνει 9 ώρες η διαδρομή. Οπότε αν ξεκινήσω 9 θα έχω φτάσει 6 το απόγευμα στον επόμενο προορισμό μου. Από εκεί και πέρα αναπροσαρμόζεις στα δικά σου θέλω και στον δικό σου τρόπο ταξιδιού. Και πάλι καλά να περάσετε.
    Ευχαριστώ πολύ! Όσο για τις ώρες νομίζω ότι είμαι μέσα έχω υπολογίσει 4-5 ώρες την ημέρα σαν μέσο όρο για όλο τον κύκλο

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Επίσης για το θέμα της στάθμευσης έχετε κάποια συμβουλή?
    Εννοείται θα προσπαθώ να βρω πάρκινγκ και θα έχω και μία κλειδαριά μαζί μου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloulop Προβολή μηνύματος
    Μόλις το διάβασα πολύ καλό και αναλυτικότατο ευχαριστώ πολύ. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχουν αλλάξει οι τιμές προς τα πάνω σε σχέση με τότε!!!
    Να είσαι καλά, αυτό είναι το μόνο σίγουρο και το διαπίστωσα κι εγώ φέτος δυστυχώς...
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 12/07/2023 στις 11:01.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloulop Προβολή μηνύματος
    Επίσης για το θέμα της στάθμευσης έχετε κάποια συμβουλή?
    Εννοείται θα προσπαθώ να βρω πάρκινγκ και θα έχω και μία κλειδαριά μαζί μου.
    Κλείσε ξενοδοχεία με κλειστό ή ασφαλές χώρο στάθμευσης, με επίβλεψη, κάμερες κλπ για να είσαι ήσυχος - εγώ κλείνω μέσω Booking.com με το οποίο διαλέγεις φίλτρα για πάρκινγκ, απόσταση από το κέντρο, ακομα και δωρεάν ακύρωση σε κάποιες περιπτώσεις και το συνιστώ!

    Επίσης η περίοδος και τα περισσότερα μέρη που θα πάτε είναι άκρως τουριστικά και ίσως θα χρειαστεί λίγη φειδώ στην κατανομή των ημερήσιων χιλιομέτρων σε μέρη όπως τη λίμνη Γκάρντα και την Κυανή Ακτή για παράδειγμα.

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Κλείσε ξενοδοχεία με κλειστό ή ασφαλές χώρο στάθμευσης, με επίβλεψη, κάμερες κλπ για να είσαι ήσυχος - εγώ κλείνω μέσω Booking.com με το οποίο διαλέγεις φίλτρα για πάρκινγκ, απόσταση από το κέντρο, ακομα και δωρεάν ακύρωση σε κάποιες περιπτώσεις και το συνιστώ!

    Επίσης η περίοδος και τα περισσότερα μέρη που θα πάτε είναι άκρως τουριστικά και ίσως θα χρειαστεί λίγη φειδώ στην κατανομή των ημερήσιων χιλιομέτρων σε μέρη όπως τη λίμνη Γκάρντα και την Κυανή Ακτή για παράδειγμα.
    Ναι σιγουρα αυτό ειναι το αρχικό πλάνο απλά έχω ένα Α άγχος στην περίπτωση που δεν βρω αυτό που θέλω ακριβώς. Διάβασα και το ταξιδιωτικό!!! Λέω να βάλω την διαδρομή που περίγραψες από Κόμο - st moritz- Santa Maria- Stelvio αντίστροφα όπως θα φεύγω την δεύτερη μέρα από Bormio για να μπω Ελβετία.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Ενα αλλο καλό τιπ είναι να εχεις μαζί σου μια κλειδαριά ποδηλάτου όπου σταματάς, δεν λέω περιοχές με μεγάλο κίνδυνο κλοπής αλλά βουνά εθνικά πάρκα και γενικά όπου το κρίνεις δένεις κράνη και μπουφάν μέσα από ένα μανίκι και δεν τα κουβαλάς μαζί σου. Πχ εμείς φέτος είμασταν σε ένα εθνικό πάρκο της Σερβίας, παρκάραμε τα μηχανάκια σε ένα πάρκινγ μέσα σε ένα εθνικό πάρκο και πήγαμε να δούμε ένα σημείο που είχε φοβερή θέα λειπαμε κανένα μισάωρο λίγο πιο πολύ, ε κάναμε αυτό που σου είπα. Σιγά μην τα κουβαλούσαμε μαζί μας.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoloulop Προβολή μηνύματος
    Ναι σιγουρα αυτό ειναι το αρχικό πλάνο απλά έχω ένα Α άγχος στην περίπτωση που δεν βρω αυτό που θέλω ακριβώς. Διάβασα και το ταξιδιωτικό!!! Λέω να βάλω την διαδρομή που περίγραψες από Κόμο - st moritz- Santa Maria- Stelvio αντίστροφα όπως θα φεύγω την δεύτερη μέρα από Bormio για να μπω Ελβετία.
    Ναι, θα τα κανονίσεις σύμφωνα με τις ανάγκες και τις διαθέσιμες ημέρες!

    Η διαδρομή είναι όντως εξαιρετική, προσοχή μόνο μην μπείτε στο τούνελ και χάσετε την παράκτια ομορφιά. Τη διαδρομή αυτή ή μέρος της έκανε και ο Φώτης - husky21 πρόσφατα, αν θέλεις να τον ρωτήσεις για πιο φρέσκια ενημέρωση

  14. #14
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    ωραια το εχεις σχεδιάσει..με το καλο να ξεκινήσεις και να περάσετε ζαχαρη..οσον αφορα τους παραπάνω ολα τα tips ειναι ευστοχα και να τα εχεις κατα νου.
    οπως να εχεις και κατα νου καποια απο εμένα
    έχεις επιλέξει κάποιους προορισμος που χρονικα έχουν πολύ τουρισμο οποτε να εισαι λιγο υπομονετικος με την κίνηση.
    θα υπάρχει κουραση και σε συνδυασμο με την αφορητη ζέστη τουλαχιστον στην Ιταλία και στην Γαλλικη ριβιέρα θα υπάρχει και κάποια εξάντληση(πάρε κανέναν ηλεκτρολύτη μαζί)
    προσοχή στα όρια ταχύτητας γτ έρχονται ραβασάκια στο σπίτι.(υπάρχουν κάμερες ακομα και για παραβίαση κοκκινου σηματοδότη)
    φίξαρε το προγραμμα σου αναλογα με τις αντοχες τις δικές σου αλλα και του συναναβάτη (δεν εισαι μόνος).
    οι μεγάλες πόλεις ειναι φανταστικές υπάρχει όμως αρκετή καθυστέρηση στο μπές βγες οπότε πρέπει να υπολογίσεις και αυτό το χάσιμο χρόνου.(καλό θα είναι να επιλέγεις καταλύματα σε κοντινή αποσταση από συγκοινωνία αν δεν είσαι στο κέντρο της πόλης)
    κοντά στην ανκόνα ειναι το Ριμινι (εκει έμεινα πέρυσι σε μια βόλτα που έκανα) όπως και ο Αγ. Μαρίνος.

    να περάσετε καλα και να το χαρείτε

    φιλικά πάντα
    ..without engineers, science is just philosophy..

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της nikoloulop
    Εγγραφή
    30/08/2016
    Μηνύματα
    22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giwrgos2012 Προβολή μηνύματος
    Ενα αλλο καλό τιπ είναι να εχεις μαζί σου μια κλειδαριά ποδηλάτου όπου σταματάς, δεν λέω περιοχές με μεγάλο κίνδυνο κλοπής αλλά βουνά εθνικά πάρκα και γενικά όπου το κρίνεις δένεις κράνη και μπουφάν μέσα από ένα μανίκι και δεν τα κουβαλάς μαζί σου. Πχ εμείς φέτος είμασταν σε ένα εθνικό πάρκο της Σερβίας, παρκάραμε τα μηχανάκια σε ένα πάρκινγ μέσα σε ένα εθνικό πάρκο και πήγαμε να δούμε ένα σημείο που είχε φοβερή θέα λειπαμε κανένα μισάωρο λίγο πιο πολύ, ε κάναμε αυτό που σου είπα. Σιγά μην τα κουβαλούσαμε μαζί μας.
    Ευχαριστώ πολύ το έχω στο πλάνο καθώς έχω κλειδαρια κράνους οπότε θα πάρω απλά ένα πλαστικοποιημένο συρματόσχοινο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξιδι στην Νοτια Γαλλια
    από dakk900 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2009, 22:11
  2. Πρώτο ταξίδι στην ευρώπη.
    από pepes1gr στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2009, 17:57
  3. Πρωτο ταξιδι εξωτερικο(Please HELP!!!!)
    από jimitris21 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2009, 21:02
  4. ΤΑΞΙΔΙ ΙΤΑΛΙΑ Campo Imperatore
    από integrale στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF