Σελίδα 10 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 302

Θέμα: Παιδική Χαρά.

  1. #136
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    https://www.gazzetta.gr/gmotion/2270967/apokleistiko-h-voge-etoimazei-entyposiki-superbike

    Κινεζια θα είναι.
    Το URL μάλλον είναι από κινέζικο μετατροπέα greeklish που κάνει λάθη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #137
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SJK91 Προβολή μηνύματος
    Ο άλλος συγκρίνει το 500ds με multistrada V4. ΟΚ.

    Υπομονή να βγάλει η Κίνα αντίστοιχο και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε. Το οποίο ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ θα γίνει και πολύ σύντομα. Πριν 10 χρόνια έβγαζαν κάτι 50αρια lifan που πουλούσαν τα Praktiker και τώρα έχουμε 4+ εταιρείες με αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.
    Το ίδιο έγινε με τα κίνητα.
    Για την ηλεκτροκίνηση δεν αξίζει να μιλήσω καν.

    Μιλάμε για την κυρίαρχη χώρα σε τεχνολογία που είναι 20 χρόνια μπροστά από την Δύση, ήδη αναπτύσσει το 6G και φωτονικούς υπολογιστές και ο Έλλην αμφιβάλλει για το αν μπορέσει να φτιάξει ένα πλαίσιο και να χαρτογραφήσει ένα μοτέρ.

    Απόψεις παιδιά, μην ταράσσεστε, σε 5 χρόνια εδώ θα είμαστε να τα λέμε (μακάρι).

    ΥΓ: Ενδεικτικό βίντεο πως βλέπουν οι Κινέζοι τους Βρετανούς και τη Δύση γενικότερα
    https://www.youtube.com/watch?v=cLEup9RaR3I
    Πόσο υπομονή ακόμα ; Παιδί ήμουν όταν το άκουσα πρώτη φορά και τώρα που έχω δικά μου το ακούω ακόμα.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    559
    Μακάρι να βγει, να είναι ανταγωνιστικό με τα υφιστάμενα SS, να δείτε ότι θα έχουν ίδια τιμή μπας και λήξει επιτέλους το θέμα.

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να βγει, να είναι ανταγωνιστικό με τα υφιστάμενα SS, να δείτε ότι θα έχουν ίδια τιμή μπας και λήξει επιτέλους το θέμα.
    Δεν ειναι καινουργια υποθεση οτι τα χιλιαρια ετοιμαζονται και οχι μονο στα ss
    https://www.motomag.gr/news/nea-mont...-einai-gegonos

    αλλα και σε αλλες κατηγοριες...

    cf moto 1250 TR-G

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1250TR-G_Twilight_Blue_Left_45.jpg 
Προβολές:	190 
Μέγεθος:	50,2 KB 
ID:	447670

    καθε ομοιοτητα με BMW r1250 rt ειναι τυχαια

    https://www.google.com/search?sca_es...3GwUuW3Rg,st:0
    Τελευταία τροποποίηση από Johny the Fox; 02/11/2023 στις 20:36.
    κουκουρουκουκου

  5. #140
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SJK91 Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για την κυρίαρχη χώρα σε τεχνολογία που είναι 20 χρόνια μπροστά από την Δύση, ήδη αναπτύσσει το 6G και φωτονικούς υπολογιστές και ο Έλλην αμφιβάλλει για το αν μπορέσει να φτιάξει ένα πλαίσιο και να χαρτογραφήσει ένα μοτέρ.
    Δηλ. χώρες της Δύσης που έχουν μπορέσει να φτιάξουν πλαίσια, και να χαρτογραφήσουν μοτέρ, έχουν μείνει τεχνολογικά 20 χρόνια πίσω και δεν μπορούν να αναπτύξουν 6G και κβαντικούς υπολογιστές... εδώ ο Έλλην δεν αμφιβάλλει;
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 02/11/2023 στις 21:25.

  6. #141
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.765
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα δεν είναι οτι οι κάτοχοι ευρωπαικών και γιαπωνέζικων κράζουν τα κινέζικα μηχανάκια....
    Το πρόβλημα είναι οτι κάποιοι κάτοχοι κινέζικων, νομίζουν οτι έπιασαν τον παππά απο τα @@ και αγόρασαν την κορυφαία μοτοσυκλέτα όλων των εποχών, με 5000-7000.
    Οσοι το κάνουν αυτό, είναι δικό ΤΟΥΣ πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα γενικό.

    Πιο πρόβλημα είναι για εμένα οι ''ψυχίατροι'' που αυτόκλητα πάνε να ''γιατρέψουν'' αυτούς που έχουν ''πρόβλημα''. Και καταλήγει όπως εδώ, ένας άνθρωπος που ξεκίνησε να γράφει για το κινέζικο μοτό του, να δέχεται επιθέσεις, ειρωνίες, και εξυπνάδες για το ''προβλημά του''. Για εμένα το τελευταίο είναι πραγματικό πρόβλημα.

    Αφήστε, όλοι, όλους, στην τρέλα τους (εκτός κι αν γίνεται έγκλημα δλδ). Και πρόβλημα κανένα, ούτε γενικό, ούτε ''ειδικό''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #142
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οσοι το κάνουν αυτό, είναι δικό ΤΟΥΣ πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα γενικό.

    Πιο πρόβλημα είναι για εμένα οι ''ψυχίατροι'' που αυτόκλητα πάνε να ''γιατρέψουν'' αυτούς που έχουν ''πρόβλημα''. Και καταλήγει όπως εδώ, ένας άνθρωπος που ξεκίνησε να γράφει για το κινέζικο μοτό του, να δέχεται επιθέσεις, ειρωνίες, και εξυπνάδες για το ''προβλημά του''. Για εμένα το τελευταίο είναι πραγματικό πρόβλημα.

    Αφήστε, όλοι, όλους, στην τρέλα τους (εκτός κι αν γίνεται έγκλημα δλδ). Και πρόβλημα κανένα, ούτε γενικό, ούτε ''ειδικό''.
    Αυτό το post το κρατάω για μελλοντική χρήση...



    Δεν διαφωνώ. Όπως παρατήρησες, εγώ δεν είπα πουθενά αρνητικό λόγο για το μηχανάκι ώς επιλογή.
    Ο καθένας παίρνει αυτό που κρίνει ώς καλύτερη επιλογή για τα δεδομένα του. Χου αμ άι του τζάτζ...

    Όμως ρε φίλε, οι έμμεσες ή άμεσες ειρωνείες απο κάποιους κατόχους κινέζικου, προς κατόχους γιαπωνέζικων ή ευρωπαικών και τους άλλους που εξυμνούν την κίνα και τα προιόντα της ώς τα καλύτερα της γής, κούρασαν πολυ.
    Νισάφι πια... Εμπόριο είναι.
    Δημιουργήθηκε λόγω πληθωρισμού μία τρύπα στα οικονομικά μηχανάκια, και οι κινέζοι ώς καλοί επιχειρηματίες βρέθηκαν να την καλύψουν.
    Για να μπορέσεις να πουλάς ένα προιόν τόσο φτηνότερο απο τον ανταγωνισμό, εκτός απο το κόστος της κατασκευής του ίδιου του προιόντος, χρειάζεται και μια διαφορετική δομή στην ίδια την εταιρία.
    Με αυτή τη δομή όμως, δεν μπορείς να βγάλεις "ακριβό" προιόν, όπως ακριβώς και με την άλλη δομή δεν μπορείς να βγάλεις φτηνό.

    Οι Ευρωπαίοι και οι Ιάπωνες μαλάκες δεν είναι. Απλά τόσα χρόνια έχουν στήσει τις εταιρίες τους με τον ακριβό τρόπο. Αναγκαστικά, τα προιόντα τους εχουν ένα στάνταρ τιμής, που τη δεδομένη στιγμή είναι ψηλό για τα ελληνικά (και όχι μόνο) δεδομένα. Μία μία οι εταιρίες, πρέπει να πάρουν την απόφαση και ή να ρίξουν το κόστος τους, (παίρνοντας σβάρνα και την ποιότητα σε όλες τις εκτάσεις και όχι μόνο στην κατασκευή) ωστε να ανταγωνιστούν τους κινέζους ή να επιμείνουν σε αυτό το μοντέλο που πλέον για το μεγαλύτερο ποσοστό, είναι premium αγορά.

    Οικονομική ανάλυση χωρίς να έχουμε όλα τα δεδομένα, δεν μπορούμε να κάνουμε, αλλα πολύ πιθανό, αυτές οι εταιρίες που έχουν κάνει την ανάλυσή τους, να βλέπουν οτι η κερδοφορία τους την τρέχουσα φάση να είναι ίδια, παρά τις μειωμένες πωλήσεις, λόγω αυξήσεων των τιμών στα ανταλλακτικά για παράδειγμα...

    Αν δούν οτι το οικονομικό μοντέλο δεν βγαίνει, σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρουν την απόφαση να στραφούν σε κάποιο που να βγαίνει. Είτε αυτό είναι να γίνουν πιο premium και να πουλάνε 40.000 το κομμάτι, είτε να απολύσουν τα υψηλόβαθμα στελέχη που έφτασαν την εκάστοτε εταιρία εκεί που είναι, και να στραφούν στο μοντέλο της Κίνας με οικονομικότερα προιόντα.
    Η πρώτη εταιρία που έχω δεί να το κάνει αυτό, είναι η Triumph με το speed 400 το οποίο ανέπτυξε "σε συνεργασία" με την bajaj. Δεν παίζει αυτη η μηχανή να μην έχει "θυσίες" σε σχέση με την υπόλοιπη γκάμα της Triumph, αλλα η εταιρία πήρε την απόφαση να βγάλει ένα φτηνό όχημα που να έχει τα φόντα να πουλήσει στην τεράστια αγορά της Ινδίας και να έρθει σε κόντρα με τα κινέζικα στην Ευρώπη.
    Είναι ένα τεράστιο ρίσκο, που άμα δεν της βγεί, θα αμαυρώσει πολύ το όνομά της.
    Για φανταστείτε, το μοντέλο αυτό να σπάει και να χαλάει όλη την ώρα... Ποιόν θα βρίζουν οι κάτοχοι? Την Bajaj?
    Ε λοιπόν, ένα κινέζικο brand που έχει κάνει όνομα τα τελευταία 5 χρόνια, χέστηκε αμα τα μηχανάκια της διαλύονται στα εξ ων συνετέθησαν μέσα σε 10 χρόνια... Η ίδια η μαμά εταιρία θα το ξέρει απο την αρχή αυτό. Σε 10 χρόνια παίζει να μην υπάρχει κάν και η μαμά εταιρία να έχει φτιάξει μία καινούρια μπράντα που θα την αντικαταστήσει για τα επόμενα 10...

    Ο panavour περιμένει ένα ανταλλακτικό 2 μήνες τώρα, απο καινούριο μοντέλο...
    Εμένα, 19 χρόνων μηχανή και εξειδικευμένα ανταλλακτικά του δικού μου μοντέλου, έρχονται σε 3 εργάσιμες. 1 βδομάδα αμα δεν είναι διαθέσιμα στην κεντρική αποθήκη της Ευρώπης.
    Παναβούρη μου καλέ, τί θα έκανες λοιπόν, αν αυτό το ανταλλακτικό σου είχε ακινητοποιήσει την μοτοσυκλέτα? Θα πρότεινες σε όλα τα θέματα να πάρουν κινέζικο?
    Για ρώτα και τον Corpse, αμα του πάθει κάτι το loncin μοτέρ του, σε πόσες μέρες θα είναι διαθέσιμο το ανταλλακτικό? Κάτι μου λέει σε 1 βδομάδα μαξ θα το έχει στα χέρια του και αυτός...

    Κάποιοι λοιπόν, δεν μπορούν να καταλάβουν οτι δεν μπορούμε να κρίνουμε απο τόσο νωρίς αυτές τις εταιρίες.
    Αμα αλλάζεις μηχανάκια κάθε 5 χρόνια, αλλα δεν έχεις πολλά λεφτά για να πάρεις κάτι επώνυμο, ή άμα είσαι 18 χρονών και προσπαθείς να πάρεις την πρώτη σου μηχανή, ναι είναι πολύ καλές επιλογές.
    Άμα όμως θές να πάρεις μια μοτοσυκλέτα να την κρατήσεις μία ζωή, το ρίσκο είναι τεράστιο.

  8. #143
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.004
    Βαρέθηκα να διαβάζω σε διάφορα θέματα, πώς οι κινέζοι είναι οι μεσσίες που θα σώσουν τον κόσμο ή που θα κατακτήσουν το κόσμο κλπ...
    Οι Κινέζοι έχουν την νοοτροπία του φτηνού προιόντος. Η μέχρι τώρα ιστορία αυτό μας έχει δείξει και οι μοτοσυκλέτες αυτών των εταιριών δεν το αλλάζει. Πάλι φτηνές είναι.
    Προσωπικά λοιπόν, δεν πιστεύω οτι η Κίνα θα βγάλει ποτέ μοτοσυκλέτες εφάμιλλες των γιαπωνέζικων ή των ευρωπαϊκών. Για τι πολύ απλά, δεν θέλουν. Γιατι πολύ απλά, είναι πιο συμφέρον για αυτούς, να παράγουν τεράστιες ποσότητες σε χαμηλή τιμή, ωστε να χρειάζονται πολλά εργατικά χέρια (και όχι πολλά στελέχη) και πολλά εξαρτήματα (για να δουλεύουν και οι περιφερειακές εταιρίες στη Κίνα) και όχι μικρότερες ποσότητες σε υψηλότερη τιμή που έχει τα αντίθετα αποτελέσματα...
    Το οτι η τρέχουσα οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα μας έχει ωθήσει στην αγορά τους, δεν σημαίνει οτι είναι και οι καλύτεροι.

  9. #144
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.155
    Δεν έχουν νοοτροπία του φτηνού κατα την γνώμη μου.
    Η φιλοσοφία με την οποία μεγαλώνουν, εξαιρετική θρησκεία, τεράστιος πληθυσμός - μικρότερη αξία ζωής - ευμετάβλητη ζωή όσον αφορά το μέρος διαμονής κ.λπ.
    τους κάνει ρεαλιστές.

    Δεν θεωρούν λογικό να βγάλεις το σχολείο με ένα καλό στυλό που κάνει 5.
    Θέλουν πρόσβαση στην ίδια χρήση με 0.15 και την διάρκεια της ανάγκης για παραγωγή (θέσεις εργασίας).
    Ζούνε το τώρα κατά κάποιο τρόπο.

    Αυτό δεν τους αποκλείει το ποιοτικό ή το υπεραξίας, το επιθυμούν και το παράγουν εκεί που θεωρούν ότι αξίζει τον κόπο
    και για όποιον τους το παραγγείλει.

    ψιλο άσχετο, πολλά χρόνια τώρα ο Τσακι Τσαν κάνει κινεζικές παραγωγές στην προσπάθεια του να γνωρίσει την κίνα στον κόσμο.
    Αν έχεις το νού σου στο "φόντο" θα δεις εκπληκτική ποιότητα εκεί που χρειάζεται και τεχνολογία αιχμής.

  10. #145
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    ...
    Αν η αγορά, λειτουργούσε τόσο απλοϊκά, οι οικονομικές σπουδές θα ήταν σεμινάριο, μιας εβδομάδας και η οικονομικές θεωρίες γραμμένες σε post-it.

    Επιμελώς μένουν απ' έξω, ο συρφετός χαρτογιακάδων, μανατζεραίων, μαρκετιστών, διαφιμιστάδων, copywriters και άλλων λοιπών εξωτικών τίτλων και θέσεων της δυτικής παραγωγής, που στοιχίζουν ένα σκασμό φράγκα.
    Δεν θα μιλήσω για ολιγοπώλια, χειραγωγήσεις, χρηματισμούς, συναλλαγές κάτω από το τραπέζι μέχρι και εμπόλεμες συρράξεις.

    (Όπα το χόντρυνα, ξεπεράσαμε και το λεξιλόγιο 100 λέξεων και τη συνθηματολογία, που επιβάλλεται να χρησιμοποιούμε στο φόρουμ και θα μπούνε να μας λένε γιa μονόκερους και άστοχες βολές).

    Πάμε στο θέμα μας!

    Εγώ βλέπω ότι είστε 2-3 που μπαίνετε σε κάθε θέμα με κινέζικο, να πείτε τα ίδια και τα ίδια.
    Άντε καταλαβαίνω τον "κινεζόφιλο" που πήρε το προϊόν και έχει μια αναμενόμενη τάση να υπερασπιστεί την αγορά του και η γνώμη του λαμβάνεται υπόψιν, με γνώμονα αυτό το bias.
    Το ίδιο ισχύει και για τις όλες τις άλλες γνώμες.


    Ο άλλος μας εκθείαζε πριν από λίγο καιρό τον Αϊ φον (μεγάλη η χάρη του) που είναι κατασκευασμένο στη Κίνα, αλλά τα Κινέζικα που τα περιμένει από παιδί να έρθουν από την πόρτα, έχουν στρογγυλοκάτσει στο σαλόνι του.

    Το που θα πάνε οι Κινέζοι (και όλοι οι υπόλοιποι) και τι θα κάνουν, ΔΕΝ το ξέρει κάνεις, γιατί κανείς δεν έχει ούτε την γνώση, ούτε την πρόσβαση σε τέτοιου τύπου δεδομένα και αν έχει δεν γράφει στο μότο.γκρρρρ.
    Αν έχετε εσείς την γνώση και την πληροφορία, δηλώστε παραίτηση από την δουλειά σας, έμαθα ότι ανανεώνουν το δυναμικό τους εκεί κάτω στην Goldman Sachs, τώρα που τους έφυγε το Κασσελάκι (στην φάκα).

    Τώρα πως διαβάζει και πως γράφει κανείς την Ιστορία, το βλέπουμε κάθε μέρα.

    Το ερώτημα είναι απλό:
    Αξίζει το CBX τα 7500€;;;;
    Αξίζει το DSX τα 6500;;;;;
    Όχι ποιο είναι καλύτερο, γιατί δεν υφίσταται τέτοιο ερώτημα, δεν έχει σημασία γιατί η απάντηση είναι σφόδρα υποκειμενική.
    Η δικιά μας υποκειμενικότητα καλείται να αποδελτιώσει εκείνη την πληροφορία που την ενδιαφέρει.
    (Ωχ μωρέ πάλι περίεργες λέξεις και θα εισβάλουν τα ΕΚΑΜ της γλωσσολογικής πειθαρχείας να μας συνετίσουν).

    Άλλος θέλει ένα Τ-shirt για να καλύψει το μαρμάρινο στήθος του και άλλος για να κοιμάται ήσυχος το βράδυ θέλει ραμμένο πράσινο κροκοδειλάκι.

    Τα υπόλοιπα είναι συζητήσεις για τον Κρίκο, το Καφενείο, πριν μπούμε στο γήπεδο και το ΚΨΜ.

    Κουφάλες Κινέζοι, ποτέ δεν θα καταφέρεται να αντιγράψεται τον μοναδικό ελληνικό Φρεντοτσίνο, ξέρω τι σας λέω έχω πληροφορίες από τα ανώτερα κλιμάκια της "Συνωμοσίας των μπαρίστας της Χαλκιδικής".

    This text was generated with AI.
    Oldfarts never die

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ....
    Συγχαρητηρια...Μολις κατεστρεψες τον λογο υπαρξης ολων των φορουμ απανταχου της γης.....

    Τι καταλαβες;

    Δεν χωραμε μανα μου ολοι στον Κρικο, Σκιτσο, Μετροπολις



  12. #147
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    ...
    Προφανώς και η αγορά δεν λειτουργεί τόσο απλοικά... Αυτό εννοώ (μεταξύ άλλων) όταν μιλάω για τη διαφορά στις δομές των εταιριών.
    Το μόνο που λέω, είναι οτι ακόμα είναι νωρίς για να μπορούμε να κρίνουμε αν τα κινέζικα προιόντα είναι τόσο καλά όσο οι "κινεζόφιλοι" τα παρουσιάζουν να είναι.

    Κρίνοντας πάνως εξ ιδίων, που το ανταλλακτικό των 68€ για το δικό μου κινέζικο, δεν ήταν διαθέσιμο στην αντιπροσωπία και με ενημέρωσαν για αναμονή αγνώστου χρόνου (δηλαδή πάνω απο 1 μήνα) και που αν δεν μπορούσα να το επισκευάσω μόνος μου, δεν θα είχα που να πατήσω το αριστερό μου πόδι πάνω στο μηχανάκι, δεν μπορώ να πώ πως το αφτερ σειλς ήταν ικανοποιητικό...
    Μιλάμε τώρα για τη βάση του αριστερού μαρσπιέ που κρίνοντας απο το πλαστελίνιο απο το οποίο είναι κατασκευασμένο και τη θέση του στη μηχανή, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα στραβώσει σε περίπτωση πτώσης...

    BTW, σε αντίστοιχη περίπτωση σπασμένου μαρσπιέ λόγω πτώσης που είχα παλιά με το BMW και το ανταλλακτικό δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο, έβγαλαν απο άλλο μηχανάκι, ίδιο με το δικό μου, μου το έβαλαν και όταν ήρθε το ανταλλακτικό, το έβαλαν στο άλλο μηχανάκι... Λές να το είχα πληρώσει και αυτό στην τιμή της μοτοσυκλέτας?


    Το πού θα είναι οι Κινέζοι στο μέλλον, όντως δεν το ξέρει κανείς. Την προσωπική μου εκτίμηση έγραψα.
    Παρόλα αυτά, πρέπει πάντα να είσαι επιφυλακτικός στις νέες μπράντες, ανεξάρτητα απο την καταγωγή τους. Διαφωνείς?

    Συμφωνούμε ώς προς την υποκειμενικότητα της επιλογής. Δεν μπορούμε να μπουμε άλλωστε, ούτε στην τσέπη του άλλου, αλλα ούτε να κρίνουμε και τις ανάγκες του...
    Όμως δεν είναι δυνατόν κάποιος που έκανε συνειδητή επιλογή ενός φτηνού προιόντος, γιατι αυτό μπορούσε να πάρει ή γιατι αυτό τον βόλευε, να προσπαθεί να πείσει τον υπόλοιπο κόσμο, πως όλες οι άλλες επιλογές είναι λάθος και μόνο η δική του είναι σωστή...
    Το οτι το iphone (που δεν θέλω να το βλέπω ούτε σε εικόνα) είναι κατασκευασμένο στην Κίνα, δεν λέει όλη την ιστορία. Το QC που επιβάλει η apple και τις αυστηρές προδιαγραφές σε υλικά και εξαρτήματα, δεν τα έχουν οι κινέζικες εταιρίες παραγωγής κινητών και είναι ένας απο τους λόγους που είναι φτηνότερα.


    Αυτό που προσπαθώ να πώ εγώ, είναι οτι δεν γίνεται να είμαστε τόσο απόλυτοι... Γίνεται?
    Πραγματικά ρε φίλε, βαρέθηκα να διαβάζω τους "υπέρ των Κινέζικων" να παρουσιάζουν την επιλογή τους ώς την καλύτερη του κόσμου, όταν το έχουν στα χέρια τους 2 χρόνια ξέρω γώ...
    "Εμείς οι υπόλοιποι" αυτό που λέμε είναι πως είναι νωρίς για να κρίνεις... Κάτσε να δούμε πώς θα πάει το πράγμα.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Προφανώς και η αγορά δεν λειτουργεί τόσο απλοικά... Αυτό εννοώ (μεταξύ άλλων) όταν μιλάω για τη διαφορά στις δομές των εταιριών.
    Το μόνο που λέω, είναι οτι ακόμα είναι νωρίς για να μπορούμε να κρίνουμε αν τα κινέζικα προιόντα είναι τόσο καλά όσο οι "κινεζόφιλοι" τα παρουσιάζουν να είναι.
    Μαζί σου, αλλά δεν διάβασα και κανένα να λέει, "μάγκες, όπως το κόβω, αυτό το μηχανάκι θα φτάσει τα 100 χρόνια".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Κρίνοντας πάνως εξ ιδίων, που το ανταλλακτικό των 68€ για το δικό μου κινέζικο, δεν ήταν διαθέσιμο στην αντιπροσωπία και με ενημέρωσαν για αναμονή αγνώστου χρόνου (δηλαδή πάνω απο 1 μήνα) και που αν δεν μπορούσα να το επισκευάσω μόνος μου, δεν θα είχα που να πατήσω το αριστερό μου πόδι πάνω στο μηχανάκι, δεν μπορώ να πώ πως το αφτερ σειλς ήταν ικανοποιητικό...
    Μιλάμε τώρα για τη βάση του αριστερού μαρσπιέ που κρίνοντας απο το πλαστελίνιο απο το οποίο είναι κατασκευασμένο και τη θέση του στη μηχανή, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα στραβώσει σε περίπτωση πτώσης...

    BTW, σε αντίστοιχη περίπτωση σπασμένου μαρσπιέ λόγω πτώσης που είχα παλιά με το BMW και το ανταλλακτικό δεν ήταν άμεσα διαθέσιμο, έβγαλαν απο άλλο μηχανάκι, ίδιο με το δικό μου, μου το έβαλαν και όταν ήρθε το ανταλλακτικό, το έβαλαν στο άλλο μηχανάκι... Λές να το είχα πληρώσει και αυτό στην τιμή της μοτοσυκλέτας?
    Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου γιαπωνέζικο, είναι γνωστό θέμα, είναι πολύ μαλακό το μέταλλο που χρησιμοποίησαν, με πολύ κοντό σπείρωμα και μαλ@κισμένο σχεδιασμό που κάνει την επιδιόρθωση αρκετά δύσκολη, συν το ότι ψαχνόμασταν να δούμε ποιος θα πάρει την αντιπροσωπεία στη χώρα.
    Δεν θυμάμαι να το διάβασα πουθενά, ότι η "Καφασάκι" είναι ΓΤΠ, γιαπωνέζοι βρωμοτσίπηδες.
    Για τσιμούχες, ξύστρες και λοιπά σκατούλια για service πιρουνιών αναμονή 40 μέρες. (OK ήταν Ιούλιος).
    Από την άλλη αντιπροσωπεία KTM του χωριού, ποτέ δεν πήρα απάντηση για τίποτα.
    Και δεν θα μιλήσω για μηχανάκια άλλων (που εκ των πραγμάτων δεν τα έχω μελετήσει σε βάθος) από Βραζιλίες, Κίνες, Ταϊλάνδες με branding Japan/Europe όμως που βρωμούσανε φτηναδούρα.
    Εκεί γαργάρες με σάκε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Το πού θα είναι οι Κινέζοι στο μέλλον, όντως δεν το ξέρει κανείς. Την προσωπική μου εκτίμηση έγραψα.
    Παρόλα αυτά, πρέπει πάντα να είσαι επιφυλακτικός στις νέες μπράντες, ανεξάρτητα απο την καταγωγή τους. Διαφωνείς?
    Όχι αλλά θα πρόσθετα και τις παλιές μπράντες.
    Δεν είμαι σίγουρος για τα loncin και τα bajaj από όπου και αν πρόερχονται και όπως κι αν φαβτίζονται, αλλά δεν παίρνω ως δεδομένη και καμία παλιά μπράντα.
    Η δικιά μου αίσθηση είναι ότι θα πληρώνουμε περισσότερο για κατώτερης ποιότητας "προϊόν", με πολύ καλύτερη συσκευασία.
    Υπάρχει τεράστιο shifting σε ότι ξέραμε μέχρι στιγμής.
    Αυτό με κάνει το λιγότερο σκεπτικό.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 03/11/2023 στις 12:06.
    Oldfarts never die

  14. #149
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Συμφωνούμε ώς προς την υποκειμενικότητα της επιλογής. Δεν μπορούμε να μπουμε άλλωστε, ούτε στην τσέπη του άλλου, αλλα ούτε να κρίνουμε και τις ανάγκες του...
    Όμως δεν είναι δυνατόν κάποιος που έκανε συνειδητή επιλογή ενός φτηνού προιόντος, γιατι αυτό μπορούσε να πάρει ή γιατι αυτό τον βόλευε, να προσπαθεί να πείσει τον υπόλοιπο κόσμο, πως όλες οι άλλες επιλογές είναι λάθος και μόνο η δική του είναι σωστή...
    Το οτι το iphone (που δεν θέλω να το βλέπω ούτε σε εικόνα) είναι κατασκευασμένο στην Κίνα, δεν λέει όλη την ιστορία. Το QC που επιβάλει η apple και τις αυστηρές προδιαγραφές σε υλικά και εξαρτήματα, δεν τα έχουν οι κινέζικες εταιρίες παραγωγής κινητών και είναι ένας απο τους λόγους που είναι φτηνότερα.
    Πολύ πιθανόν, αλλά οι πωλήσεις βασίζονται στο status symbol, που έχει καλλιεργήσει η μπράντα, πολλές φορές πλασματικό και όχι σε αυτό που πραγματικά προσφέρει.
    Τι να τις κάνει τις 4-5 super κάμερες με τα άφθονα megapixel, όταν δεν ξέρει να καδράρει. Θα βγάζει την ίδια μ@λακία μεγαλύτερη και με μεγαλύτερη ευκρίνεια.
    Μα φυσικά γιατί φαίνεται γαμάτο το δαγκωμένο μήλο, δίπλα στο φρεντοτσίνο που λέγαμε πιο πάνω.
    Τα features είναι irrelevant, αυτό που κυρίως μετράει είναι η μούρη.
    Άσε που το 15 λένε ότι ενσωμάτωσε και την εφαρμογή i-blanket, για τις κρύες μέρες του χειμώνα.
    Αν δεν ξέφυγε από το QC, δεν είναι bug είναι feature.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Αυτό που προσπαθώ να πώ εγώ, είναι οτι δεν γίνεται να είμαστε τόσο απόλυτοι... Γίνεται?
    Πραγματικά ρε φίλε, βαρέθηκα να διαβάζω τους "υπέρ των Κινέζικων" να παρουσιάζουν την επιλογή τους ώς την καλύτερη του κόσμου, όταν το έχουν στα χέρια τους 2 χρόνια ξέρω γώ...
    "Εμείς οι υπόλοιποι" αυτό που λέμε είναι πως είναι νωρίς για να κρίνεις... Κάτσε να δούμε πώς θα πάει το πράγμα.
    Εγώ δεν διάβασα κάτι τέτοιο και μέχρι ένα σημείο το καταλαβαίνω.
    "Καινούργιο κοσκινάκι μου".
    Ο άλλος πήρε καινούργιο μηχανάκι κούτα και χαίρεται και πρέπει εμείς να βγούμε να του την πέσουμε και να του χαλάσουμε το γλυκό, γιατί έτσι;
    Από την άλλη μπορούμε νομίζω οι περισσότεροι, να αξιολογήσουμε την πληροφορία και να εκτιμήσουμε την πραγματική της αξία, ακόμα και μέσα από αυτό το υποτιθέμενο κύμα ενθουσιασμού.

    Από την άλλη βλέπω πέσιμο στα όρια του χυδαίου, με γενικεύσεις, θεωριές του ποδιού κλπ κλπ. από κόσμο που μας έχει κάνει ήδη ξεκάθαρο ότι ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΙΝΕΖΟ!!!
    Το καταλάβαμε, πάμε παρακάτω.

    Αν βγει κάποιος όπως και βγήκε το παλικάρι με το 300 και είπε για την αντλία, εσύ για το πατάκι, εγώ για το τριμπούρδελο μου, νομίζω ότι όλοι βγαίνουμε σοφότεροι.
    Έτσι απλά, μοτοσυκλετιστικά, με λίγες λεξούλες, χωρίς πολλά πολλά.
    Και όποιος έχει ανησυχίες για τα κοινωνικοοικονομικοπολιτικά δρώμενα δόξα το binary έχει εκεί έξω πολύ πράγμα να διαβάσεις, να συζητήσεις, να διαφωνήσεις κλπ.

    Cheers!
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 03/11/2023 στις 12:12.
    Oldfarts never die

  15. #150
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος

    Αυτό που προσπαθώ να πώ εγώ, είναι οτι δεν γίνεται να είμαστε τόσο απόλυτοι... Γίνεται?
    Πραγματικά ρε φίλε, βαρέθηκα να διαβάζω τους "υπέρ των Κινέζικων" να παρουσιάζουν την επιλογή τους ώς την καλύτερη του κόσμου, όταν το έχουν στα χέρια τους 2 χρόνια ξέρω γώ...
    "Εμείς οι υπόλοιποι" αυτό που λέμε είναι πως είναι νωρίς για να κρίνεις... Κάτσε να δούμε πώς θα πάει το πράγμα.
    Όλοι αυτό κάνουν όποια μάρκα και να πάρουν. Πάντα υπάρχει η περίπτωση να φας την φόλα της εταιρίας ακόμα και αν αυτή λέγεται χόνδα ή πεν φε... κάτσε να δούμε.

    Τώρα ο ενθουσιασμός των κατόχων Κινέζικων μότο τους κάνει να χαζοχαίρονται στα δύο χρόνια γιατί "Εμείς οι υπόλοιποι" τους έχουμε ζαλίσει τα παπάκια για την μηχανή που πήραν και πως θα χαλάσει με το καλημέρα, ή όχι;

Σελίδα 10 από 21 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213141520 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. η παιδικη χαρα
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2006, 14:05
  2. Γεια και χαρα σας!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2004, 20:53
  3. Γεια Χαρα Στουσ Μισουσ Τεστ Νο2
    από celtic13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 05:43
  4. Γεια Χαρα Σε Ολουσ......
    από celtic13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 18:09
  5. Γεια και χαρα
    από sonus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF