Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Ducati Multistrada V4 Raly vs ΒΜW GSA 1250 (1300 ??)

  1. #16
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχουν ακουστεί σοβαρές ζημειές για την νέα γενιά των κινητήρων της Ducati, και η απόδοσή του, ο ήχος του, ο χαρακτήρας του αν συγκριθεί με τον boxer είναι αλλού για αλλού.

    Στο BMW υπολόγισε το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ φαινόμενο η μεταβολή της στροφορμής του κινητήρα να σπρώχνει την μοτοσυκλέτα δεξιά-αριστερά, και το δευτεροτρίτης ποιότητας και αίσθησης κιβώτιο ταχυτήτων και τελικής μετάδοσης, που ειδικά η τελευταία είναι λίγο...αναλώσιμη.

    Ούτε στα BMW έχουν ακουστεί σοβαρά προβλήματα, γιατί υπάρχει απίστευτη Omerta. Μιλάμε για σιωπηρές ανακλήσεις που έχουν μέχρι αλλαγές κινητήρων σε ολόκληρες σειρές ενός μοντέλου, και δεν βγαίνει εκτός κατόχων ΤΙΠΟΤΑ έξω, σιωπηρά όλα. Το έχουν και σαν κουλτούρα, έχω δει, σε forum τους, η αδερφή admin να μπανάρει τον αδερφό της, επειδή τόλμησε να γράψει ότι οδήγησε ένα Hornet και του φάνηκε ωραίο.

    Δεν λέω ότι δεν έχει το κοινό της και η BMW R σειρά, καλό χρυσό και άγιο για το κοινό του, λέω ότι δεν έχει καμία επαφή με το Ducati.
    Κατστοπιστικός. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ. Γιατί ? Γιατί ενώ κυκλοφορούν τόσα πολλά GS, περισσότερα από multistrada κι έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν x2 φορές άλλα τόσα, δεν βλέπω κατόχους GS να θέλουν να "ορμηνέψουν" λίγο τα ερωτήματα αυτού του νήματος
    I had a dream ...

  2. #17
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TONYBANDIT Προβολή μηνύματος
    Ducati και BMW είναι για ανθρώπους με βαθιές τσέπες και στην αγορά αλλά κυρίως στην συντήρηση.
    Αν η τσέπη σου είναι ρηχή και δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό παίρνεις Ιάπωνα η ακόμα καλύτερα κρατάς αυτό που έχεις.
    Βέβαια υπάρχει και η λογική μια ζωή την έχουμε......
    Tonny το DL-1000 είναι ο Ιάπωνας που δε δίνω. Έχω κάνει τους λογαριασμούς μου και το αντέχω. Σε ευχαριστώ για το ειλικρινές ενδιαφέρον
    I had a dream ...

  3. #18
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    [...]
    Στο BMW υπολόγισε το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ φαινόμενο η μεταβολή της στροφορμής του κινητήρα να σπρώχνει την μοτοσυκλέτα δεξιά-αριστερά,

    .
    Αυτό έπαψε να υφίσταται από το 2013 κι ύστερα.

  4. #19
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Δεν θα επέλεγα το BMW γιατί το telelever είναι πολύ μεγάλη μαλακία.

    Έχω οδηγήσει αρκετά και τα δύο.
    Το BMW σε ταξίδι/βόλτα και το V4 σε περιβάλλον πίστας.
    Είναι και τα δύο υπέροχα μηχανάκια αλλά το V4 είναι αλλο πράμα.

    Αν το πας γρήγορα, πάρε το V4, αν είσαι συντηρητικός, πάρε οποίο σου αρέσει πιο πολύ.

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    Κατστοπιστικός. Αυτή την αίσθηση έχω κι εγώ. Γιατί ? Γιατί ενώ κυκλοφορούν τόσα πολλά GS, περισσότερα από multistrada κι έχουν κυκλοφορήσει στο παρελθόν x2 φορές άλλα τόσα, δεν βλέπω κατόχους GS να θέλουν να "ορμηνέψουν" λίγο τα ερωτήματα αυτού του νήματος
    Ίσως με αυτή την απόφαση να επιλέγουμε αυτό που χρειάζεται να ασχολείσαι ελάχιστα λιγότερο.
    Σε κάθε έκφανση, στην οδήγηση, στην συντήρηση, στην φύλαξη.
    Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν έλεγα ότι είναι λίιιγο πιο cool ή πως βαρίουνται λίγο παραπάνω;

    Σαν να λέγαμε πως στο duc είναι 49% ο μοτοσυκλετιστής και 51% η μοτό ενώ στο gs 51% και 49% αντίστοιχα.

    Αυτά μπορώ να σου πω χρηστικά, πως το αντιλαμβάνεται το σώμα μου κατά κάποιο τρόπο.

    Μετά έχει να κάνει τι έχει αναπτύξει σαν παιδεία στην μοτοσυκλέτα, υπάρχουμε κάποιοι τελείως τρελοί με τον boxer.
    Έχει την μοναδικότητα του, τον χαρακτήρα του, γούστα είναι αυτά.
    Μου φαίνεται δύσκολο ομως να βρεις μποξερα να μιλήσει αρνητικά για ducati, όπως και για guzzi.
    Έχουν μοναδικά χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν την φόρμα του κινητήρα και είναι δικύλινδρα.
    Θα ήταν παράλογο να μην αρέσουν. Ανάλογα σε τι φάση είσαι διαλέγεις.

    Εγώ σήμερα είμαι για guzzi

  6. #21
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Δεν θα επέλεγα το BMW γιατί το telelever είναι πολύ μεγάλη μαλακία.

    Έχω οδηγήσει αρκετά και τα δύο.
    Το BMW σε ταξίδι/βόλτα και το V4 σε περιβάλλον πίστας.
    Είναι και τα δύο υπέροχα μηχανάκια αλλά το V4 είναι αλλο πράμα.

    Αν το πας γρήγορα, πάρε το V4, αν είσαι συντηρητικός, πάρε οποίο σου αρέσει πιο πολύ.
    harris_x σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδή έχεις οδηγήσει και τα δύο, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις περισσότερες εντυπώσεις. Με το V4, αν το πάρω, δε θα πάω πίστα. Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία. Αλλά η παθητική και ενεργητική ασφάλεια, τα φρένα, οι αναρτήσεις, για εμένα είναι πολύ σημαντικά. Αν έχεις το κουράγιο, γράψε μου 1-2 πραγματάκια παραπάνω. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και κερνάω και μπύρα (με μεζέ)
    I had a dream ...

  7. #22
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ίσως με αυτή την απόφαση να επιλέγουμε αυτό που χρειάζεται να ασχολείσαι ελάχιστα λιγότερο.
    Σε κάθε έκφανση, στην οδήγηση, στην συντήρηση, στην φύλαξη.
    Θα το καταλάβαινες καλύτερα αν έλεγα ότι είναι λίιιγο πιο cool ή πως βαρίουνται λίγο παραπάνω;

    Σαν να λέγαμε πως στο duc είναι 49% ο μοτοσυκλετιστής και 51% η μοτό ενώ στο gs 51% και 49% αντίστοιχα.

    Αυτά μπορώ να σου πω χρηστικά, πως το αντιλαμβάνεται το σώμα μου κατά κάποιο τρόπο.

    Μετά έχει να κάνει τι έχει αναπτύξει σαν παιδεία στην μοτοσυκλέτα, υπάρχουμε κάποιοι τελείως τρελοί με τον boxer.
    Έχει την μοναδικότητα του, τον χαρακτήρα του, γούστα είναι αυτά.
    Μου φαίνεται δύσκολο ομως να βρεις μποξερα να μιλήσει αρνητικά για ducati, όπως και για guzzi.
    Έχουν μοναδικά χαρακτηριστικά που χαρακτηρίζουν την φόρμα του κινητήρα και είναι δικύλινδρα.
    Θα ήταν παράλογο να μην αρέσουν. Ανάλογα σε τι φάση είσαι διαλέγεις.

    Εγώ σήμερα είμαι για guzzi
    Πως και για Guzzi ? Και ποιο μοντέλο ?
    I had a dream ...

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα,δεν έχω οδηγήσει καμία από τις δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι και τα 2 είναι καταπληκτικά οχήματα.
    ''Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία.'' δικά σου λόγια, αν δεν σε ενδιαφέρει να λυσάς το V4 πάρε όποιο σου αρέσει από εκεί και πέρα.
    Όχι πως είναι αργό το BMW φυσικά.

    Α και αυτό που ήθελα να γράψω , ταξίδεψα μια φορά με παρέα μπαρμπάδες με GS σε πολύ ορεινό δρόμο με φουρκέτες και όλα τα καλά.Εγώ με Tdm χωρίς τις τεχνολογίες που αναφέρεις να πρέπει να έχω το νου μου τι θα γίνει
    αν χρειαστεί να φρενάρω πάνω σε ζόρικη στροφή ,αν έχει χώμα μετά,τα γνωστά.
    Ε λοιπόν οι παπούδες πήγαιναν αέρα με τα gs και με περνούσαν κυριολεκτικά από πάνω και δεν ήταν ήταν στυλ οδηγάω στο όριο,πήγαινε άνετα το όχημα.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #24
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,δεν έχω οδηγήσει καμία από τις δύο αλλά είμαι σίγουρος ότι και τα 2 είναι καταπληκτικά οχήματα.
    ''Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία.'' δικά σου λόγια, αν δεν σε ενδιαφέρει να λυσάς το V4 πάρε όποιο σου αρέσει από εκεί και πέρα.
    Όχι πως είναι αργό το BMW φυσικά.

    Α και αυτό που ήθελα να γράψω , ταξίδεψα μια φορά με παρέα μπαρμπάδες με GS σε πολύ ορεινό δρόμο με φουρκέτες και όλα τα καλά.Εγώ με Tdm χωρίς τις τεχνολογίες που αναφέρεις να πρέπει να έχω το νου μου τι θα γίνει
    αν χρειαστεί να φρενάρω πάνω σε ζόρικη στροφή ,αν έχει χώμα μετά,τα γνωστά.
    Ε λοιπόν οι παπούδες πήγαιναν αέρα με τα gs και με περνούσαν κυριολεκτικά από πάνω και δεν ήταν ήταν στυλ οδηγάω στο όριο,πήγαινε άνετα το όχημα.
    katsar αυτο ακριβώς με ενδιαφέρει κι εμένα. Το DL-1000 πλέον είναι Obsolete ως προς τα τεχνολογικά βοηθήματα. Και, αχρείαστα να είναι, ας υπάρχουν.
    I had a dream ...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Στην πατρα εχει δυο αντιπροσωπους ντουκατι. ΑV MOTORS Βασιλοπουλος και Λυμπερατος Σταματης.
    Το κοστος συντηρησης ειναι οικονομικο δεδομενου του προγραμματος σερβις του κατασκευαστη.
    Το μηχανακι δεν εχει βγαλει καμμια βλαβη μεχρι τωρα.
    Εδω το recording των επισκεψεων μου στην κοσμοκαρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης 2023-07-14 215647.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	28,6 KB 
ID:	444892

    10-12-2021 στο σερβις των 1000 χιλιομετρων δεν θυμαμαι ποσο ακριβως πληρωσα περιπου στο 80 αρι

    1-12-2022 ετησιο σερβις + λαδια φιλτρο 159 ευρω

    12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα

    στις 60000 (ζωη ναχουμε ) τσεκαρισμα βαλβιδων

    Το σερβις γινεται στην κοσμοκαρ που εχει 30% ακριβοτερα εργατικα απο τις αλλες αντιπροσωπιες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	multistrada.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	444893
    κουκουρουκουκου

  11. #26
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Στην πατρα εχει δυο αντιπροσωπους ντουκατι. ΑV MOTORS Βασιλοπουλος και Λυμπερατος Σταματης.
    Το κοστος συντηρησης ειναι οικονομικο δεδομενου του προγραμματος σερβις του κατασκευαστη.
    Το μηχανακι δεν εχει βγαλει καμμια βλαβη μεχρι τωρα.
    Εδω το recording των επισκεψεων μου στην κοσμοκαρ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Στιγμιότυπο οθόνης 2023-07-14 215647.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	28,6 KB 
ID:	444892

    10-12-2021 στο σερβις των 1000 χιλιομετρων δεν θυμαμαι ποσο ακριβως πληρωσα περιπου στο 80 αρι

    1-12-2022 ετησιο σερβις + λαδια φιλτρο 159 ευρω

    12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα

    στις 60000 (ζωη ναχουμε ) τσεκαρισμα βαλβιδων

    Το σερβις γινεται στην κοσμοκαρ που εχει 30% ακριβοτερα εργατικα απο τις αλλες αντιπροσωπιες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	multistrada.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	444893
    Πολύ καλό post. Βοηθάει πολύ. Σε ευχαριστώ πολύ ...
    I had a dream ...

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    Πως και για Guzzi ? Και ποιο μοντέλο ?
    Tο V100, μου μοιάζει πιο απλό από το ducati και πιο μαζεμένο από ενα gs.
    Mου αρέσει πολύ ο σχεδιασμός του, δόμησαν muscle χαρακτηριστικά σε μια απλή σπορ φόρμα.
    Το βρίσκω πολύ ταιριαστό σε σχέση με τον κινητήρα που θεωρώ ότι με καλύπτει πλήρως.

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Χωρίς να έχω οδηγήσει και εγώ και τα δύο, θα έλεγα δαγκωτο Ducati, η BMW οταν βγάζει καινούριο μοντέλο πχ τώρα με το 1300 όπως και με τα προηγούμενα, τα πρώτα χρόνια ουσιαστικά κάνει δοκιμή πάνω στις πλάτες των αγοραστών να δούνε που πονάνε αλλά και πάλι αξιόπιστη δεν την λές. εχοντας ομως οδηγήσει gs με telelever εχω να πω πως δεν μου άρεσε η αίσθηση γιατί δεν ήξερα που πατάει το μπροστινό. Οπότε αφού το αντέχει η τσέπη σου Ducati και πάλι Ducati

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    12-2023 επομενο ετησιο θα πληρωσω τα ιδια λεφτα
    καλα μην ορκιζεσαι. παντως ειναι πολυ καλα τα διαστηματα σερβις και νορμαλ τιμες. η αρχικη τιμη αγορας ποναει λιγο. αραγε ειναι και τα v2 τοσο καλα οσο τα v4?

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καλα μην ορκιζεσαι. παντως ειναι πολυ καλα τα διαστηματα σερβις και νορμαλ τιμες. η αρχικη τιμη αγορας ποναει λιγο. αραγε ειναι και τα v2 τοσο καλα οσο τα v4?
    Ορκιζομαι καθως το μηχανακι ειναι καλυμμενο με εγγυηση μεχρι το 2025 και εκτος αυτου δεν εχουν ακουστει καποια αξια λογου προβληματα απο αξιοπιστη πηγη. Ενδεικτικες τιμες συντηρησης σε multi 1260 (δικυλινδρο)
    Απο το αρχειο μου..
    Ετησιο κοστος σερβις και τακακια πισω σε 1260 multistrada

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZoRf9uM.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	444901
    κουκουρουκουκου

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αντιπαραθεση BMW R1250 GS ADV VS DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO
    από extisatokat στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2019, 10:03
  2. Tracer 900 vs Ducati Multistrada plus used BMW 1200GS 2015..... ????
    από gdiakod στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2017, 22:58
  3. ΚΤΜ 990 adventure vs Ducati multistrada 1200
    από uberalles στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2010, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF