Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Ducati Multistrada V4 Raly vs ΒΜW GSA 1250 (1300 ??)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Ορκιζομαι καθως το μηχανακι ειναι καλυμμενο με εγγυηση μεχρι το 2025 και εκτος αυτου δεν εχουν ακουστει καποια αξια λογου προβληματα απο αξιοπιστη πηγη. Ενδεικτικες τιμες συντηρησης σε multi 1260 (δικυλινδρο)
    Απο το αρχειο μου..
    Ετησιο κοστος σερβις και τακακια πισω σε 1260 multistrada

    Συνημμένο 444901
    μιλουσα για την τιμη οτι θα πληρωσεις τα ιδια. εχουν ανεβει και τα σερβις αρκετα.

  2. #32
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μιλουσα για την τιμη οτι θα πληρωσεις τα ιδια. εχουν ανεβει και τα σερβις αρκετα.
    Μην το λες,τολμώ να σου πω ότι μειώθηκαν κιόλας.
    1.Αλλαγή υγρά φρένων στο gs (λέγοντας αλλαγή εννοώ όχι απλώς ποτηράκι-δαγκάνα αλλά και τα υγρά της μονάδας abs,είναι πιο περίπλοκο σαν διαδικασία).
    2.Καινούργια σετ τσιμούχες-ξύστρες και για τα 2 καλάμια γιατί το αριστερό δάκρυζε λίγο.
    Μια ολόκληρη μέρα το μηχανάκι μέσα.110€ τα υλικά + 70€ εργασία.

  3. #33
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Γενικά δεν μου φαίνεται εξωφρενική η συντήρηση, αν περιορίζεται στη συντήρηση και όχι σε ζημιές. Απορώ μόνο αν η Κοσμοκαρ έχει την τεχνογνωσία να συντηρεί τέτοια μηχανήματα, δεδομένου πως εμπειρικά δουλεύουν καλά με τα αυτοκίνητα.
    I had a dream ...

  4. #34
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.721
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    harris_x σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Επειδή έχεις οδηγήσει και τα δύο, θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις περισσότερες εντυπώσεις. Με το V4, αν το πάρω, δε θα πάω πίστα. Μου αρέσουν τα ταξίδια, και που και που ψυχοθεραπεία. Αλλά η παθητική και ενεργητική ασφάλεια, τα φρένα, οι αναρτήσεις, για εμένα είναι πολύ σημαντικά. Αν έχεις το κουράγιο, γράψε μου 1-2 πραγματάκια παραπάνω. Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και κερνάω και μπύρα (με μεζέ)
    Και τα δύο μηχανάκια είναι εκπληκτικά.
    Η ποιότητα κύλισης και η άνεση είναι άνευ προηγουμένου και στα δύο.
    Αν δεν είχαν την διαφορά στην ανάρτηση δεν θα μπορούσα να επιλέξω. Πραγματικά θα πήγαινα βάσει εμφάνισης.

    Όμως το telelever δεν σου δίνει καμία πληροφορία για το μπροστινό και εμένα αυτό με ενοχλεί.
    Από την άλλη πλευρά το σύστημα αυτό σου επιτρέπει να φρενάρεις εντός της στροφής χωρίς να επηρεάζεται η γραμμή σου.

    Αν είσαι φαν του trail braking, μακριά από το BMW.
    Αν δε σε νοιάζει, επέλεξε βάσει εμφάνισης, εξοπλισμού και τιμής.

  5. #35
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Και τα δύο μηχανάκια είναι εκπληκτικά.
    Η ποιότητα κύλισης και η άνεση είναι άνευ προηγουμένου και στα δύο.
    Αν δεν είχαν την διαφορά στην ανάρτηση δεν θα μπορούσα να επιλέξω. Πραγματικά θα πήγαινα βάσει εμφάνισης.

    Όμως το telelever δεν σου δίνει καμία πληροφορία για το μπροστινό και εμένα αυτό με ενοχλεί.
    Από την άλλη πλευρά το σύστημα αυτό σου επιτρέπει να φρενάρεις εντός της στροφής χωρίς να επηρεάζεται η γραμμή σου.

    Αν είσαι φαν του trail braking, μακριά από το BMW.
    Αν δε σε νοιάζει, επέλεξε βάσει εμφάνισης, εξοπλισμού και τιμής.
    Test Ride μόνο. Κανονίζω
    I had a dream ...

  6. #36
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Μια χαρά και τα 2, το v4 μου φαίνεται υπερβολικά δυνατό και γρήγορο γιαυτο που είναι.

    Εφόσον μπαίνεις στο τριπάκι θα σου πρότεινα δεις και τα υπόλοιπα της κατηγορίας (εάν δε τα έχεις απορρίψει για κάποιο λόγο), ένα παραπλήσιο θα ήταν το πληθωρικό Tiger 1200

    Από γιαπωνέζικο θα πρόσθετα και το versys1000 στην πλούσια έκδοση ως πιο ταπεινή και ουσιαστική επιλογή

  7. #37
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    βε 4
    δεν υπάρχει σύγκριση !
    Το πήρα έπαθα πλάκα!!!!

    σπαμ
    (θα σου έλεγα να κοιτάξεις και μότο γκούτσ βε 85 )

  8. #38
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Μου έχει κάτσει κάποιο μεταξύ των δύο. Τα θεωρώ τα δύο κορυφαία στην κατηγορία τους και αυτή τη φορά, ας με αξιώσει ο Θεός να πάρω ένα από αυτά.
    I had a dream ...

  9. #39
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    βε 4
    δεν υπάρχει σύγκριση !
    Το πήρα έπαθα πλάκα!!!!

    σπαμ
    (θα σου έλεγα να κοιτάξεις και μότο γκούτσ βε 85 )

    Ποιο ακριβώς πήρες?
    I had a dream ...

  10. #40
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

    Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
    Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

    Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
    Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
    Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

    Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

    Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  11. #41
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

    Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
    Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

    Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
    Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
    Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

    Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

    Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σου. Γενικά είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με τις BMW σου; Ειδικά με την τελευταία. Σε ευχαριστώ και πάλι
    I had a dream ...

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.029
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Ας καταθεσω και εγώ μια άποψη ως πρώην κάτοχος τριών GS (1150, 1200 και 1250). Multi έχω οδηγήσει παλαιότερα όχι όμως το V4.

    Το GS είναι (κατ' εμε) εξαιρετικό και ανίκητο σε ένα κυρίως πράγμα. Στο ταξίδι. Είναι ανετο, δυνατό, σταθερό και ασφαλές κάτω από όλες τις συνθήκες (δεν συμφωνώ καθόλου με τα αρνητικά σχόλια για το Telelever/Paralever - Ισως ισχύουν εαν το πιέσεις πολύ κάτι που εγώ δεν κάνω πλέον σε 300Kg).
    Από εκεί και πέρα κίνηση σε πόλη ή απάτητο χώμα είναι μαζοχισμός.

    Η ποιότητα είναι επίσης κορυφαία.
    Έχει έρθει στην κατοχή μου το Κ1200s του σημαντικότερου έλληνα δημοσιογράφου/εκδότη ειδικού τύπου με μόνο 15Κ χιλιόμετρα και αξίζει να δεί κανείς την κατάστασή του μετά από 17 χρόνια. Είναι κυριολεκτικά καινούργιο.
    Θεωρώ δύσκολο να βρεθεί Ducati/Honda/Yamaha κλπ. σε τέτοια κατάσταση. Κάνε ένα απλό cheeck. Βάλε στο car αναζήτηση για πάνω από 100κ χλμ και δες τι βγάζει.

    Σαφέστατα το Ducati είναι piece of Art σε αντίθεση με το GS που θυμίζει αγελάδα (ειδικά το ADV).

    Τέλος και τα δύο είναι υπερ τιμολογημένα. Γίνονται εύκολα στόχος της κάθε μαφίας που πλέον αλωνίζει την Ελλάδα και πληρώνεις αναγκαστικά μικτή που για αυτά τα μηχανάκια αυξάνει το κόστος περαιτέρω ώστε κάπου τελικά το πράγμα ξεπερναει τα όρια (για μένα πάντα).
    το καλυτερο ποστ που διαβασα φετος εδω μεσα

  13. #43
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WWW Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάρτησή σου. Γενικά είχες αντιμετωπίσει προβλήματα με τις BMW σου; Ειδικά με την τελευταία. Σε ευχαριστώ και πάλι
    Κανένα πρόβλημα με καμία.

    Το 1150 πουλήθηκε με 80κ χλμ,
    το 1200 με 40κ και
    το 1250 με λιγότερα από 15κ λόγω μόνιμης εγκατάστασής μου στο εξωτερικό.

    Σε όλα όμως τήρησα αυστηρά τα service (στον Γέρακα) και ποτέ δεν τροποποίησα κάτι στα μηχανάκια.
    Η τιμή μεταπώλησης δε σε όλες τις περιπτώσεις ήταν για μένα παραπάνω από ικανοποιητική.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  14. #44
    I had a dream ... Το avatar του/της WWW
    Εγγραφή
    23/08/2004
    Μηνύματα
    447
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Κανένα πρόβλημα με καμία.

    Το 1150 πουλήθηκε με 80κ χλμ,
    το 1200 με 40κ και
    το 1250 με λιγότερα από 15κ λόγω μόνιμης εγκατάστασής μου στο εξωτερικό.

    Σε όλα όμως τήρησα αυστηρά τα service (στον Γέρακα) και ποτέ δεν τροποποίησα κάτι στα μηχανάκια.
    Η τιμή μεταπώλησης δε σε όλες τις περιπτώσεις ήταν για μένα παραπάνω από ικανοποιητική.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Βοηθήσες πάρα πολύ και σε ευχαριστώ!!!
    I had a dream ...

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2008
    Μηνύματα
    15
    Ας γράψω και εγώ 2λογια από το 2006 κάτοχος Bmw gs
    Το πρώτο 2006 μέχρι το 2009 gs πουλήθηκε με μηδέν πρόβλημα και με 40 000 χιλιομετρα
    Το Δευτέρα 2009 μέχρι το 2021 ga adve πουλήθηκε με μηδέν πρόβλημα και με 180.000 χιλιομετρα
    Το τρίτο 2021 gs adve αγορά με 38.000 χιλιομετρα και με μηδέν πρόβλημα Ζαχαρώνω το Ducati v4 τρέλα έτσι γιατί βαρέθηκα και μετά από τόσα χρόνια θέλω να αλλάξω εταιρεία
    fULL TAIM σκια

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αντιπαραθεση BMW R1250 GS ADV VS DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO
    από extisatokat στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2019, 10:03
  2. Tracer 900 vs Ducati Multistrada plus used BMW 1200GS 2015..... ????
    από gdiakod στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2017, 22:58
  3. ΚΤΜ 990 adventure vs Ducati multistrada 1200
    από uberalles στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2010, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF