Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: TW 125 ΤΕΧΝΙΚΗ ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ...

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    "Φρεναρει" ικανοποιητικά ο κινητηρας οταν αποσυμπλέκεις..??
    Ναι! Ακούγεται κιόλας η κρούση αλλά δεν παίρνει μπροστά εκείνη την ώρα. Ενώ στην ίδια φάση αν πατήσω μια με τη μίζα, έφυγε σφαίρα... Να συμπληρώσω ότι δουλεύει κανονικά αλλά σβήνει συχνά. Ζεστή, κρύα,κατηφόρα, ανηφόρα,ίσιωμα με 2α με 3η, 4η και 5η. Πολύ σπάνια σβήνει με την 1η ταχύτητα και πολύ συχνά σβήνει σε λακούβες, λακουβίτσες κ.λπ. Αυτά είναι όλα τα συμπτώματα που έχω εντοπίσει...
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    σιγουρα ΔΕΝ φταίει αυτο ,αλλα βλέπω στην 2η -3η και 5η φωτο ,οτι λείπει η κατω βίδα απο το καπάκι που εχει μέσα το φίλτρο λαδιού ? η ειναι μέσα σπασμένη η μισή βίδα η ειναι αλενόβιδα κ δεν φαίνεται καλα το κεφάλι της ? αν ναι τότε πως αλλάζεις φιλτρο λαδιού ? η ΔΕΝ το αλλάζεις ποτέ το φ. λαδιού ? για τις διακοπές που κανει αρχεισε με 1 πολυ πολυ καλο καθαρισμό του καρμπυρατέρ

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις πρέπει να απευθυνθείς σε μάστορα. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τα μαρτορια εκεί
    Κάνε μια έρευνα για πλησιέστερη περιοχή καλό μάστορα ρωτά κοστος μεταφοράς με μεταφορική από και προς και στείλε το να στο φτιάξουν μια και καλή

    Το μηχανάκι φαίνεται πολυ ταλαιπωρημένο και με αρκετή διάβρωση σε μεταλλικά σημεία όπως και διαρροές στο μοτερ

    Αν θες να το φτιάξεις δώσε μαζεμένα απο αυτά που δεν έχουν δοθεί τα προηγούμενα χρόνια και καντο καινούργιο
    Δεν ειναι και τίποτα δύσκολο, ούτε και υπερβολικά δαπανηρό, απλό μοτεράκι έχει αεροψυκτο
    Απλως θα χρειαστεί τον σωστό μάστορα
    Άποψη μου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Αυτός ο όρος ''η ΚΡΟΥΣΗ της μηχανής'' ήδη μας δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Οταν συμπλέκεις σπρωχτός -κι όχι αποσυμπλέκεις βεβαίως βεβαίως- δεν έπρεπε να ακούς καμία ''κρουση'', έπρεπε να ακούς την ρόδα να γυρνάει τον κινητήρα.

    Το μοτό σου, στην κατάσταση που είναι στις φωτό, δείχνει σαν να αναζητά ένα λυτρωτικό θάνατο, να ξεκουραστεί το καημένο, κι εσύ σαδιστικά του το αρνείσαι. Το περίεργο είναι που δουλεύει ακόμα, όχι που δεν δουλεύει υπό κάποιες συνθήκες.

    Το μοτό σου, πρέπει να το εξετάσει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, επαγγελματίας με νόμιμο συνεργείο. Πιθανόν να έχεις βρώμικο-βουλωμένο κάποιο ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ, μπορεί να μην φορτίζει καλά από τα πηνία του, μπορεί να έχει μεγάλη φθορά σε ελατήρια πιστονιού ή βαλβίδες και να χάνει συμπίεση, μπορεί πολλά άλλα πράγματα, και με ερωτήσεις και τηλεδιάγνωση από φορουμ, δεν θα βγάλεις άκρη.

    Από Σεπτέμβρη, και ακόμα καλύτερα μόλις πιάσουν τα κρυα, βρες ένα ΣΟΒΑΡΟ επαγγελματία και στείλτου το, να στο φτιάξει. Τέτοια εποχή, δεν νομίζω κανείς να προλαβαίνει να ασχοληθεί, είναι όλοι τόσο κλεισμένοι από τους πελάτες ''μάστορα φεύγω διακοπές αύριο το πρωί, φτιάχτο μου, τι εννοείς είναι εφτά το απόγευμα και δεν προλαβαίνεις'', που ούτε καν μέσα στο μαγαζί δεν θα το βάλουνε για να το δούνε αργότερα. Μηχανές που είναι σε τέτοια κατάσταση, και δείχνουν ότι θα τραβήξει το σήριαλ της επισκευής τους, είναι δουλειές του χειμώνα, που δεν έχει πολύ κίνηση ένα συνεργείο και προλαβαίνει να ''απλωσει'' τις εργασίες του.

    Σε ποιό νησί είσαι; Εχει γραμμή για Λαύριο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    κανενα συνεργειο δεν θα ασχοληθει σοβαρα
    το μηχανακι αυτο θελει ερασιτεχνη με γνωσεις και διαθεση να του δειξει αγαπη
    με ενα απλο σερβις θα παρει τα πανω του αλλα για λιγο

  6. #21
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Έναν ηλεκτρολόγο να του φτιάξει μια καινούργια καλωδίωση χρειάζεται με καινούργιο ρελέ μίζας και διακόπτη.

  7. #22
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    [QUOTE=alexis72;3171321]σιγουρα ΔΕΝ φταίει αυτο ,αλλα βλέπω στην 2η -3η και 5η φωτο ,οτι λείπει η κατω βίδα απο το καπάκι που εχει μέσα το φίλτρο λαδιού ? η ειναι μέσα σπασμένη η μισή βίδα η ειναι αλενόβιδα κ δεν φαίνεται καλα το κεφάλι της ? αν ναι τότε πως αλλάζεις φιλτρο λαδιού ? η ΔΕΝ το αλλάζεις ποτέ το φ. λαδιού ? για τις διακοπές που κανει αρχεισε με 1 πολυ πολυ καλο καθαρισμό του καρμπυρατέρ[/QUOTE


    Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το ψάξω και για τη βίδα και για το καρμπυρατέρ. Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει ΚΑΙ φίλτρο λαδιού.
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις πρέπει να απευθυνθείς σε μάστορα. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τα μαρτορια εκεί
    Κάνε μια έρευνα για πλησιέστερη περιοχή καλό μάστορα ρωτά κοστος μεταφοράς με μεταφορική από και προς και στείλε το να στο φτιάξουν μια και καλή

    Το μηχανάκι φαίνεται πολυ ταλαιπωρημένο και με αρκετή διάβρωση σε μεταλλικά σημεία όπως και διαρροές στο μοτερ

    Αν θες να το φτιάξεις δώσε μαζεμένα απο αυτά που δεν έχουν δοθεί τα προηγούμενα χρόνια και καντο καινούργιο
    Δεν ειναι και τίποτα δύσκολο, ούτε και υπερβολικά δαπανηρό, απλό μοτεράκι έχει αεροψυκτο
    Απλως θα χρειαστεί τον σωστό μάστορα
    Άποψη μου
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω καταλάβει πια (κι εγώ που είμαι άσχετος) ότι κάπως έτσι πρέπει να γίνει...
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτός ο όρος ''η ΚΡΟΥΣΗ της μηχανής'' ήδη μας δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά. Οταν συμπλέκεις σπρωχτός -κι όχι αποσυμπλέκεις βεβαίως βεβαίως- δεν έπρεπε να ακούς καμία ''κρουση'', έπρεπε να ακούς την ρόδα να γυρνάει τον κινητήρα.

    Το μοτό σου, στην κατάσταση που είναι στις φωτό, δείχνει σαν να αναζητά ένα λυτρωτικό θάνατο, να ξεκουραστεί το καημένο, κι εσύ σαδιστικά του το αρνείσαι. Το περίεργο είναι που δουλεύει ακόμα, όχι που δεν δουλεύει υπό κάποιες συνθήκες.

    Το μοτό σου, πρέπει να το εξετάσει ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, επαγγελματίας με νόμιμο συνεργείο. Πιθανόν να έχεις βρώμικο-βουλωμένο κάποιο ζιγκλέρ στο καρμπυρατέρ, μπορεί να μην φορτίζει καλά από τα πηνία του, μπορεί να έχει μεγάλη φθορά σε ελατήρια πιστονιού ή βαλβίδες και να χάνει συμπίεση, μπορεί πολλά άλλα πράγματα, και με ερωτήσεις και τηλεδιάγνωση από φορουμ, δεν θα βγάλεις άκρη.

    Από Σεπτέμβρη, και ακόμα καλύτερα μόλις πιάσουν τα κρυα, βρες ένα ΣΟΒΑΡΟ επαγγελματία και στείλτου το, να στο φτιάξει. Τέτοια εποχή, δεν νομίζω κανείς να προλαβαίνει να ασχοληθεί, είναι όλοι τόσο κλεισμένοι από τους πελάτες ''μάστορα φεύγω διακοπές αύριο το πρωί, φτιάχτο μου, τι εννοείς είναι εφτά το απόγευμα και δεν προλαβαίνεις'', που ούτε καν μέσα στο μαγαζί δεν θα το βάλουνε για να το δούνε αργότερα. Μηχανές που είναι σε τέτοια κατάσταση, και δείχνουν ότι θα τραβήξει το σήριαλ της επισκευής τους, είναι δουλειές του χειμώνα, που δεν έχει πολύ κίνηση ένα συνεργείο και προλαβαίνει να ''απλωσει'' τις εργασίες του.

    Σε ποιό νησί είσαι; Εχει γραμμή για Λαύριο;
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δίκιο. Κάτι τέτοιο θα δρομολογήσω. Μήλο είμαι και μπορώ να το στείλω και Λαύριο (μέσω Σύρου)
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  10. #25
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    κανενα συνεργειο δεν θα ασχοληθει σοβαρα
    το μηχανακι αυτο θελει ερασιτεχνη με γνωσεις και διαθεση να του δειξει αγαπη
    με ενα απλο σερβις θα παρει τα πανω του αλλα για λιγο
    Κι εμένα αυτό με φοβίζει...
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της teotw125
    Εγγραφή
    21/07/2023
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Έναν ηλεκτρολόγο να του φτιάξει μια καινούργια καλωδίωση χρειάζεται με καινούργιο ρελέ μίζας και διακόπτη.
    Να και τα ηλεκτρικά! Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το αφήσω όσο αντέξει έτσι και ''μετά θάνατον'' θα το πάω και σε ηλεκτρολόγο και σε συνεργείο...
    Σε τούτη την πατρίδα τι γυρεύω...

  12. #27
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teotw125 Προβολή μηνύματος
    Να και τα ηλεκτρικά! Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το αφήσω όσο αντέξει έτσι και ''μετά θάνατον'' θα το πάω και σε ηλεκτρολόγο και σε συνεργείο...
    Αν μπορείς να συντηρήσεις την καλωδίωση μόνος σου και να αλλάξεις ρελέ μίζας και διακόπτη. WD40 στις φίσες και μετά καθαριστικό επαφών. Βέβαια τα καλώδια θα είναι σε φάση να σπάει το πλαστικό λόγω πολυμερισμού και να γίνεται κομματάκια, το έχει φάει η αλμύρα.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 24/07/2023 στις 21:33.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    [QUOTE=teotw125;3171339]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    σιγουρα ΔΕΝ φταίει αυτο ,αλλα βλέπω στην 2η -3η και 5η φωτο ,οτι λείπει η κατω βίδα απο το καπάκι που εχει μέσα το φίλτρο λαδιού ? η ειναι μέσα σπασμένη η μισή βίδα η ειναι αλενόβιδα κ δεν φαίνεται καλα το κεφάλι της ? αν ναι τότε πως αλλάζεις φιλτρο λαδιού ? η ΔΕΝ το αλλάζεις ποτέ το φ. λαδιού ? για τις διακοπές που κανει αρχεισε με 1 πολυ πολυ καλο καθαρισμό του καρμπυρατέρ[/QUOTE


    Ευχαριστώ για την απάντηση! Θα το ψάξω και για τη βίδα και για το καρμπυρατέρ. Δεν το ήξερα καν ότι υπάρχει ΚΑΙ φίλτρο λαδιού.
    πολυ ωραίο νησί παντως η μήλος ,εκει ποσα συνεργεία μοτο εχει ξέρεις ? το μοτο οπως σου εγραψαν πιο πανω ειναι πολυ παρατημένο -γεμάτο σκουριές που σίγουρα θα εχει και ΜΕΣΑ στο ντεπόζιτο ,ανοιξε την ταπα βενζίνης (το βραδυ καλύτερα) κ με 1 δυνατό φακό να δεις για σκουριές ΜΗΝ ανάψεις αναπτήρα αν ΔΕΝ εχεις φακό για να δείς ΠΡΟΣΟΧΗ ,ναι στο καπάκι που λείπει η μια βίδα μπαίνει το φίλτρο λαδιού ,υποθέτω οτι θα εχει μεσα σπασμένη βίδα αλλιώς θα εσταζε λάδι απο εκεί ...θέλει αρκετό χρημα για να μαζευτεί κ αν πέσεις σε απατεώνα ...κλάψτα χαράλαμπε...θα ειναι βαρέλι διχως πάτο ,βρες 1 φιλαρακι σου που να ασχολείοται με παπάκια εστω κλπ ,για να σου δειξει εστω τα βασικά ,το καρμπυρατέρ απ οτι βλέπω στις φωτο μαλλον ΔΕΝ ειναι το γνήσιο ,οπότε υπάρχει σοβαρό θεμα αν ταιριάζει αν θελει ρύθμισμα κλπ ,κ το μαύρο πλαστικό που φεύγει απο το καρμπ/τέρ κ μπαίνει στην εισαγωγή του μοτέρ φαινεται σπασμένο ...δηλ. παιρνει πολυ αέρα κ λογικά φταίει κ αυτο -πολυ κακή εντύπωση μου εκανε επίσης μια λεπτομέρεια που για μενα δείχνει τον ασχετο μάστορα ...διπλα στο καρμ/τέρ απο την αριστερή μεριά της μοτο ,υπάρχει μια εντελώς σκουριασμένη μεγάλη βίδα ,αυτη η βίδα ρυθμίζει την καδένα του εκεντροφόρου για να μην ακούγεται ,βρηκε μια τυχαια βιδα π.χ. απο καρότσι οικοδομής ...κ την εβαλε επανω ο μάστορας ...εγω βλέπω βαρέλι δίχως πάτο αν δεν το φτιάξεις μόνος σου εστω τα βασικά ...και τεραστια προσοχή στο φίλτρο λαδιού να μπεί αυτο που προτείνει η yamaha γι αυτο το μηχανάκι κ οχι καποιο απλά να ταιριάζει π.χ. απο χτ125 η χτ250 η serow κλπ ,πολλά μοτέρ κόλλησαν λόγω λάθους φιλτρου λαδιού απο TW σε XT και το αντίθετο

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    μπας κ εισαι ο ιδιος φίλε κ το πουλάς ? απο μήλο κ αυτός ...https://www.car.gr/classifieds/bikes...-yamaha-tw-125

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teotw125 Προβολή μηνύματος
    Κι εμένα αυτό με φοβίζει...
    Άστο να πεθάνει στην ησυχία του και πάρε αυτό που είπαμε, να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha TW 125
    από dimmie_72 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2015, 15:09
  2. tw 125
    από NAYAGOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2010, 08:09
  3. Τεχνική ξεπέτα υπερκυβισμού παπιού! Innova 125
    από lamoun στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2008, 13:47
  4. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 13:56
  5. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 06:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF