Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: προς Θεσσαλονικεις ΙΙ: Ναυάγιο - Ποταμός Επανωμής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459

    προς Θεσσαλονικεις ΙΙ: Ναυάγιο - Ποταμός Επανωμής

    Πήγα για ένα μπανάκι με αμάξι. Έμεινα στον ποταμό και δεν προχώρησα προς ναυάγιο γιατί σε αρκετά σημεία του παραλιακού δρόμου είχε αρκετή άμμο και μασησα. Παλιότερα είχα πάει με αυτοκίνητο.

    Έχει πάει κανένας τώρα τελευταία μέχρι το Ναυάγιο με μηχανή?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Δεν νομίζω να πηγαίνει εύκολα δίτροχο εκτός από καθαρόαιμο εντουράκι ή κρος εκεί.

    Αυτοκίνητο κανονικό πηγαίνει με το ζόρι αν είναι τα πράγματα όπως τα θυμάμαι, αλλά αν δεν το έχεις ξανακάνει φαίνεται δύσκολο ως αδύνατο.

    Έχω χρόνια να πάω βέβαια, αλλά το θυμάμαι ακριβώς όπως το περιγράφεις!

    ΥΓ: Αν θέλεις την ίδια θάλασσα και την ησυχία σου, βγαίνοντας από Επανωμή διάλεξε τον μεσαίο δρόμο προς Γελαδάρικο, έχει λίγο χωματόδρομο μετά το εκκλησάκι του Αγίου Παντελεήμονα και το γεφυράκι στα Φοκάλια αλλά αξίζει

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Μέχρι λίγο πριν το ναυάγιο από τα πατημένα σημεία πάει.
    Από εκεί και πέρα πηγαίνουν τα atv και τα τζιποειδη. Δε θα έπρεπε όμως γιατί η περιοχή περιοχή είναι χαρακτηρισμένη ως νατουρα. Θέλει λίγο τρόπο με το οικοσύστημα


    Μια βαρια μοτο είναι λίγο ταλαιπωρία εκεί, γιατί θα το παρατήσεις σε σημειο με άμμο που μπορεί να μην μπορεί να σταθεί στο πλαϊνό και να πέσει.
    Ιδανικό είναι μικρό ελαφρύ μηχανάκι / σκούτερ ως 125cc. Αλλά μετά από μια τέτοια έλευση θέλεις καλό καθαρισμό / λίπανση σε αλυσίδα κίνησης και φίλτρο αέρα

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παιδια ευχαριστω

    Doc, Εχω την εντυπωση οτι ειναι προστατευμενη περιοχή μεσα. Εκει δεν πανε αμαξια.

    Tsber, μπορεις να βαλεις ενα μαπσ γιατι δεν το επιασα και με ενδιαφερει πολυ?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/12/2022
    Μηνύματα
    12
    δεν είναι εύκολος ο δρόμος προς τα εκεί εκτός αν έχεις εργαλείο για χώμα

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Παιδια ευχαριστω

    Doc, Εχω την εντυπωση οτι ειναι προστατευμενη περιοχή μεσα. Εκει δεν πανε αμαξια.

    Tsber, μπορεις να βαλεις ενα μαπσ γιατι δεν το επιασα και με ενδιαφερει πολυ?
    Μου θύμισες τα παιδικά μου χρόνια, έχουμε ένα κτήμα με ελαιόδεντρα στην περιοχή όπου μέναμε τα καλοκαίρια εγώ κι ο αδελφός μου με τη γιαγιά και τον παππού, ενώ οι γονείς μας πηγαινοέρχονταν στη Θεσσαλονίκη.

    Εδώ έμαθα να οδηγώ αυτοκίνητο και μοτοσικλέτα και ξέρω την περιοχή πολύ καλά. Και χάρηκα που έγραψες την Επανωμή με ωμέγα όπως τότε

    Βγαίνοντας από την Επανωμή λοιπόν υπάρχουν τρεις δρόμοι προς τη θάλασσα, ενας προς Ποταμό, ένας προς Μεσημέρι και ο μεσαίος με μία πινακίδα προς παραλία Γελαδάρικο, περνάς ένα εκκλησάκι, μετά ένα γεφυράκι και μετά από λίγο χωματόδρομο φτάνεις στην παραλία, που εγώ δεν την ήξερα ποτέ σαν Γελαδάρικο παρεμπιπτόντως, στα νιάτα μου ήταν ανώνυμη:

    https://maps.app.goo.gl/rqVmJrXrigmMwRHf9

    Δεν είναι κάτι φανταιζί αλλά το νερό είναι ίδιο με το Ναυάγιο, είναι ρηχή και δεν έχει πολυκοσμία ούτε κίνηση στον δρομάκο. Περίπου στο ένα μπόι νερό έχει φύκια στον βυθό. Αν σου αρέσει η ησυχία δοκίμασε την, δεν έχεις κάτι να χάσεις!

    Γενικά σχετικά με το Ναυάγιο, όσες φορές πήγα ήταν με αυτοκίνητο απλό σεντάν προσθιοκίνητο, δεν είναι δηλαδή το Παρίσι Ντακάρ η κατάσταση, απλώς χωρίς τακουνάτο ελαστικό με μοτό δεν πας για τους λόγους που προαναφέραμε.

Παρόμοια θέματα

  1. προς Θεσσαλονικεις: ΖΕΠ Κισσός
    από Dr.Monty στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2021, 15:13
  2. Προς Θεσσαλονικεις
    από the who στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2009, 12:45
  3. Προς Θεσσαλονικείς!
    από kreator στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2009, 05:38
  4. Προς Θεσσαλονικείς...
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2007, 20:19
  5. Προς θεσσαλονικεις!!!!!
    από Vezouvios στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2006, 20:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF