Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Αντικατάσταση σπασμένου κοντέρ με καινούριο - τι να προσέξω;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630

    Αντικατάσταση σπασμένου κοντέρ με καινούριο - τι να προσέξω;

    Μετά από χρόνια κυκλοφορίας σε καρόδρομους νησιού και (κυρίως) ένα ατύχημα που είχα προ 4ετίας, το κοντέρ του παπιού μου (Kymco Jetix 50) έγινε κυριολεκτικά κομμάτια εσωτερικά. Η πλαστική επιφάνεια κάτω από τις ενδείξεις των οργάνων του κοντέρ έχει σπάσει σε πολλά σημεία, κομματάκια πλαστικού έχουν φύγει, ενώ και οι "φωλιές" σχεδόν όλων των ενδεικτικών λυχνιών έχουν διαλύσει. Τελευταία πράξη του δράματος χθες, όταν "έφυγε" από τη θέση της η ψηφιακή μικρή οθόνη με τις ενδείξεις σχέσεων (1,2,3,4,0), αφού έσπασαν τα πλαστικά που τη συγκρατούσαν, με συνέπεια να εξαφανιστούν οι αντίστοιχες ενδείξεις από το ορατό πλαίσιο του πίνακα οργάνων.
    Το κοντέρ είναι το παρακάτω:
    https://www.car.gr/parts/view/339864...3720a-lgb9-e80
    κι έχει παραγγελθεί ήδη το γνήσιο.
    Με δεδομένο ότι έχω μεν μια σχετική εμπειρία σε επισκευές στο παπί, αλλά δεν έχω ξαναασχοληθεί με ντίζες/ηλεκτρικά/καλωδιώσεις, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω κατά την τοποθέτηση του νέου κοντέρ;
    Πχ σε ότι έχει να κάνει με την ντίζα κοντέρ, ποια είναι η διαδικασία αποσύνδεσης της από το παλιό κοντέρ - σύνδεσής της στο νέο;
    Χρειάζεται κάποια ρύθμιση; Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω;
    Παρακαλώ τα φώτα σας παιδιά.

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Το μόνο που πρέπει να προσέχεις σε αυτά τα μηχανάκια είναι το κούμπωμα και ξεκούμπωμα των πλαστικών, να μη σπάσουν... αν δεν ανοίγει εύκολα μη το ζορίζεις... κάποιο κόλπο θα υπάρχει να ξεκουμπώνει.

    Τα υπόλοιπα θα τα δεις στο λύσιμο, άλλες ντίζες κουμπώνουν και άλλες βιδώνουν.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 25/07/2023 στις 17:48.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως τα πλαστικά είναι ένα θέμα όπως πολύ σωστά λες, και το έχω διαπιστώσει κι εγώ, ειδικά σε ότι αφορά το τιμόνι (μάσκα τιμονιού κλπ).
    Ο προβληματισμός μου σε σχέση με τη ντίζα κοντέρ είχε να κάνει με το αν απαιτείται πέρα από το βίδωμα/κούμπωμά καθαυτό (η δική μου πρέπει να είναι βιδωτή) κάποια ρύθμιση προκειμένω πχ να μεταφέρονται σωστά οι στροφές του τροχού στο κοντέρ μέσω της ντίζας;
    Στο παρακάτω βίντεο που βρήκα και αφορά παρόμοιο παπί της Kymco (Nexxon) με το δικό μου, φαίνεται ο τύπος γύρω στο 1:50 με 2:10 να βιδώνει και να ξεβιδώνει (ή μήπως ρεγουλάρει) τη ντίζα στο κοντέρ, σα να προσπαθεί να πετύχει κάτι στο κούμπωμά της.
    https://www.youtube.com/watch?v=WSwgj08Ru_Y
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 25/07/2023 στις 23:55.

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Δεν έχει κάτι να ρεγουλάρεις στην ντίζα. Μπορεί να έχει και 10άρα βίδα στο πλάι η ντίζα... αυτό θα το δεις λύνοντας, μην αγχώνεσαι. Να την γρασάρεις καλά πριν την τοποθετήσεις. Σιγά σιγά τις δουλειές που κάνεις, καλή παρατηρητικότητα και όλα θα πάνε καλά.

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Τώρα που ανέβασες βίνδεο και έχω εικόνα αυτή η ντίζα είναι βιδωτή δεν ρεγουλάρει τίποτα.. απλά την βιδώνει και μετά την ξεβιδώνει και την ξανά βιδώνει πάλι για λόγους που μόνο αυτός ξέρει. Ίσως για να σιγουρευτεί πως πάτησε-φώλιασε καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 26/07/2023 στις 00:25.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    το μηχανάκι δεν το ξέρω αλλά αν περνάει κτο θα σου ζητηθεί η απόδειξη αγοράς του νέου κοντέρ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ευτυχώς δεν περνάει ΚΤΕΟ καθότι 50αρι, αλλά έτσι κι αλλιώς σκοπεύω να κρατήσω την απόδειξη αγοράς του νέου κοντέρ, καθώς επίσης και να βγάλω φωτογραφία με την τωρινή ένδειξη χλμ του αρχικού κοντέρ.

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να προσέξω για μετ/νο παπί?
    από teonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 17:46
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2007, 21:54
  3. τι να προσέξω στην παραλαβή;
    από vthn στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 09:51
  4. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΣΤΟ V-strom?
    από kostas_33 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 23:52
  5. Xr 250, τι να προσεξω;
    από Stergios69 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2006, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF