Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Ερώτηση για αγορά μηχανης

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27

    Lightbulb Ερώτηση για αγορά μηχανης

    Καλησπερα στην ομαδα .

    Εδω και καιρο ψαχνω για την πρωτη μου μηχανη . Μετα απο πολλες ερευνες και πρωσοπικο γουστο ειχα καταληξει στην Himalayan οι λογοι ειναι οι εξης

    - οικονομικο μεσα στην πολη
    - ευελικτο
    - ιδανικο για off road
    - εμφανιση

    αλλα παντα αυτο που ξινιζε ειναι η δυναμη της 25 αλογα.

    Και τωρα τελευταια ειδα ενα KLE 500 που μου αρεσει αρκετα αλλα δεν ξερω μηπως να παω σε κατι πιο συγχρονο απο το KLE και για θεμα abs αλλα και καταναλωσης.

    Αλλα ειμαι σε διλημα τι εχετε να προτεινετε αν εχετε και απο προσωπικες εμπειριες

    Υ.Γ.
    Εχω δει και το voge 500 αλλα ειναι αλλη κατηγορια απο αυτο που θελω γι αυτο δεν πολυ κοιταω τωρα (που μεταξυ μας απο τα παραπανω ειναι το καλυτερο)

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Γράψε budget για να γίνουν πιο στοχευμένες προτάσεις
    Α και κάποια χαρακτηριστικά για εσένα βάρος ύψος εμπειρία κλπ

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Budget μεχρι 4500 υψος δικος μου 1.89 και 100 κγ

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    *** update ξεχασα να αναφερω και οτι στα 4500 εχω βρει και Tenere με 80χιλ χλμ

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το Himalayan έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά και ένα βασικό μειονέκτημα κατ' εμέ.

    Πλεονεκτήματα ότι θα είναι οκ για το ύψος σου και θα νιώθεις άνετα σε αυτό, οικονομικό στην κτήση και χρήση του, αλλά βαρύ και σχετικά αδύναμο (ειδικά για το βάρος του).
    Εάν κανείς αυτό το συμβιβασμό τότε φαντάζει ιδανική λύση, ειδικά για light off road καταστάσεις αλλά και αστική χρήση.

    Αξίζει όμως να το δεις από κοντά και να το οδηγήσεις ιδανικά.

    Η εμφάνιση είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα οπότε μόνο εσύ θα μπορείς να κρίνεις τι σου αρέσει και τι όχι.

    Το voge ειδικά το ac 500 είναι ιδανικό αλλά δεν μπορεί να κινηθεί εκτός δρόμου...το dsx κάπως καλύτερα αλλά δεν ξέρω στο budget σου τι γίνεται.

    Ιδανικό επίσης φαντάζει το νέο 525 της voge αλλά ανεβαίνει στα έξι και δεν ξέρω ένα υπάρχει κάτι σε ετοιμοπαραδοτο.

    Τέλος λίγο πιο αιρετική πρόταση αλλά και αυτή με συμβιβασμούς το 300 rallye της Voge.

    Περιμενε να σου πούνε κάποια πρόταση και πιο έμπειρα μέλη.

  6. #6
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Καλησπέρα, τι χρήση ακριβώς θες να κάνεις?
    Γιατί βλέπω να αναφέρεις και το χώμα και την πόλη ?
    Διπλός ή μονός?
    Θες ταξίδι ή αν τύχει για λίγα χλμ εθνική ?
    Καθημερινή χρήση κέντρο π.χ. αθήνας ή σε επαρχία?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Κυριως για μετακινηση εντος αττικης (κεντρο μενω) και μετα για καμια εκδρομη μεχρι επιδαυρο εκει γυρω , γενικα θα ηθελα και δικαβαλο με παρεα.

    Αυτο που ξερω χωρις να ζαλιζω περισσοτερο ειναι το himalyan θα σε παει εκει που θελεις αλλα με περισσοτερες στασεις τωρα για αν ειναι ανετα δεν ξερω σε μεγαλο ταξιδι και επισης με την cruise ταχυτητα να ειναι 100 χμλ

    ειδα και το dsx της voge δεν το ειχα δει ωραιο και δυνατο αλλα φευγει απο το budget

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Ασε τα ιμαλαια,γιατι με 25 αλογα γρηγορα θα το βαρεθεις,ασε που στα κιλα σου + συνεπιβατης,θα σε κουρασει.Ασε επισης το μεταχειρισμενο γιαμαχα γιατι εχει 80 χιλιαδες χλμ.Αν μπορεις να μπεις στις ατοκες δοσεις της voge ,προχωρα σε καποιο απ τα 500αρια μοντελα της καινουργιο,να εχεις 2 χρονια εγγυηση και συγχρονο ABS.Yπαρχει και το 300αρι της καινουργιο μεσα στο μπατζετ σου,με 29 αλογα,οπως και το 350αρι της με 40 αλογα,με μικρη υπερβαση 500 ευρω στο μπατζετ σου.Αλλιως μπαινεις στην αβυσσο των μεταχειρισμενων και ''οπου βγει''.Καλη αγορα,και προσοχη.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Βουρ για το Ιμαλαιαν άμα σου αρέσει αισθητικά αφού βέβαια το οδηγήσεις και σου ταιριάζει. Τα voge πέραν του AC αισθητικά δεν συγκρίνονται με το Enfield.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο στα λεγόμενα του φίλτατου panavour.

    Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό...πήγαινε δες και καβάλα τα οποία μηχανάκια από κοντά.

    Αλλιώς στις φωτό, αλλιώς από κοντά, να δεις πως νιώθεις πάνω σε αυτά.
    Κάτσε στις voge που έχει πληθώρα επιλογών και κάτσε και σε royal αλλά και σε κάποιο μεταχειρισμένο.

    Αυτομάτως πολλά πράγματα θα ξεδιαλύνουν μέσα σου και έπειτα είναι πιο εύκολο να ληφθεί μια πιο ώριμη απόφαση.

    Τέλος, ξέροντας ότι οι εποχές είναι δύσκολες, υπάρχουν περιπτώσεις όμως όπου για την εξοικονόμηση ενός μικρού ποσού από το συνολικό budget, εκ των υστέρων η επιλογή βγαίνει πιο ακριβά από φθορές ή άλλα πράγματα που μπορεί να χρειαστούν (λάστιχα, αλυσίδες γρανάζια κλπ)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Βουρ για το Ιμαλαιαν άμα σου αρέσει αισθητικά αφού βέβαια το οδηγήσεις και σου ταιριάζει. Τα voge πέραν του AC αισθητικά δεν συγκρίνονται με το Enfield.
    Βαλε σημειο στιξης στην προταση,διοτι αναλογως που θα το βαλεις,αλλαζει τελειως το νοημα της προτασης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ασε τα ιμαλαια,γιατι με 25 αλογα γρηγορα θα το βαρεθεις,ασε που στα κιλα σου + συνεπιβατης,θα σε κουρασει.Ασε επισης το μεταχειρισμενο γιαμαχα γιατι εχει 80 χιλιαδες χλμ.Αν μπορεις να μπεις στις ατοκες δοσεις της voge ,προχωρα σε καποιο απ τα 500αρια μοντελα της καινουργιο,να εχεις 2 χρονια εγγυηση και συγχρονο ABS.Yπαρχει και το 300αρι της καινουργιο μεσα στο μπατζετ σου,με 29 αλογα,οπως και το 350αρι της με 40 αλογα,με μικρη υπερβαση 500 ευρω στο μπατζετ σου.Αλλιως μπαινεις στην αβυσσο των μεταχειρισμενων και ''οπου βγει''.Καλη αγορα,και προσοχη.
    Συμφωνω σε οτι λες για ιμαλαια, αλλα voge ειδα το dsx φαινεται σουπερ λιγο πιο ακριβο. Επισης θα ειναι η πρωτη μου μηχανη μεγαλη . Εχω δει για ιμαλαια το power tronic αλλα δινει το boost που λενε πχ περισσοτερη ροπη (παει αλλου το θεμα εδω )

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πρώτον επειδή σου αρέσει μάλλον κυρίως αισθητικά το enfield δες το από κοντά για να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.
    Δεύτερον δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι να βρει κάποιος με 4,5 χιλιάδες
    Τρίτον δεν είναι και το πιο σώφρον με το καλημέρα να μπει καποιο κιτ βελτίωσης καθώς στις περισσότερες των περιπτώσεων πάει περίπατο η εγγύηση

    Αλλά ξαναλέω κάνε ένα κόπο και δες κάποια από κοντά... όσο είναι ακόμη καιρός γιατί κάποιες από αυτές θα κλείσουν κιόλας λόγω διακοπών.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 14:00
  2. Ερωτηση για αγορά!!!!
    από onealpha στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 08:37
  3. Ερωτηση για αγορα Αφρικας
    από Normaden στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2007, 12:23
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ
    από DT_Bear στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2006, 22:23
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF