Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 47 από 47

Θέμα: Ανακατασκευή Kaze R

  1. #46
    Λοιπόν, τη βρήκα την πατάτα. Είχα βάλει ανάποδα το γρανάζι του εκκεντροφόρου με αποτέλεσμα να βγουν οι βίδες και για καλή μου τύχη να μη πάνε κάρτερ. Άμα είσαι βέγγος....
    Χρόνισα σωστά, έβαλα τα πάντα πάνω και τώρα το μηχανάκι παίρνει μπρος μια χαρά.
    Όμως, ενώ πάνε όλα οκ, ακούγεται ένας ήχος.... Σα να βαράει. Με καινούριο στρόφαλο, καινούρια καδένα, γρανάζι και γλύστρες κλπ κλπ κλπ. Είναι λογικό;
    Το άφησα να δουλέψει όπως μου πρότεινες Κώστα, το πήγα και μια χαλαρή βόλτα, δεν παρατήρησα κάτι. Αλλά ο θόρυβος είναι θόρυβος. Σα να βαράει από μέσα.

    Δείτε λίγο
    https://emalm.com/?v=1X6ha
    Τελευταία τροποποίηση από dimitrisag; 01/11/2023 στις 01:18.

  2. #47
    Λοιπόν παιδιά, αρχικά να ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια που μου δώσατε. Το μηχανάκι δουλεύει κανονικά και είμαι τώρα στο στρώσιμο με βάση τις οδηγίες που είπατε. Δύο φορές έκανα μόνο παρασπονδία με δικαβαλο τη μια και με λιιιγο παραπάνω άνοιγμα την άλλη. Κατά τα άλλα συντηρητική οδήγηση. Λίγα ακόμα έχουν μείνει για την αλλαγή λαδιών.

    Έχω τρεις όμως ερωτήσεις:

    Η μία από τις δύο βίδες της κεφαλής (όχι οι τέσσερις πάνω στην κεφαλή, οι δύο που είναι στα δεξιά του μοτέρ) σα να έχει φάει στροφές. Δηλαδή έχει βιδωσει αλλά δε σφυγγει. Τι μπορώ να κάνω για αυτό; μήπως θέλει κόλλα σπειρωμάτων;

    Κάτω από την κεφαλή βλέπω μια σταγόνα λάδι. Σα να χάνει από κάπου. Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει αν είναι από την κεφαλή χαμηλά ή από το κάτω κοκοράκι. Δεν είναι ότι στάζει. Απλά μια σταγόνα είναι μια σταγόνα. Πώς μπορώ να καταλάβω καλύτερα από πού χάνει;

    Έχω πάρει σιτα λαδιού γιατί έκανα την πατάτα και δεν άλλαξα την παλιά που δεν ήταν και σε καλύτερη κατάσταση. Πιστεύω ότι πρέπει να αλλαχθεί για να κυκλοφορήσει καλύτερα το λάδι και στον στροφαλο. Όταν αλλάξω λάδια θα ανοίξω και καπάκι για να την αλλάξω. Πρέπει να αλλάξω και τη φλάντζα;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ζηταω service manual KAZE R ή FD 112
    από bartman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2016, 14:23
  2. Kaze-R 115 VS Honda Innova 125
    από cooltzo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2015, 17:16
  3. Ανακατασκευη kaze r
    από noe13 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2015, 18:29
  4. ΤΕΧΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ Kaze-r
    από torque στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2006, 16:50
  5. Ζάντες για το Kaze-R?
    από Nikoskazer2000 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 01:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF