Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Ελαστικό Mitas Ε07- 33,3 ποσοστό επιτυχίας!

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Ελαστικό Mitas Ε07- 33,3 ποσοστό αποτυχίας!

    Τη συγκεκριμένη εταιρεία την είχα σταμπάρει από τον 1ο καιρό που ξεκίνησα να βάζω χωμάτινα λάστιχα. Ήταν τρελό value for money με τιμές σχεδόν 100 ευρώ για πισινή διάσταση 150-70-17. Βέβαια στο δρόμο καταλάβαινα ότι ήταν ένα ελαστικό πολύ κατώτερο των ανταγωνιστικών μοντέλων (AX41-Wild κλπ) αλλά αυτό το θεωρούσα ένα κομμάτι του συμβιβασμού που πάντα κάνεις.

    Δεν κράταγε τόσο καλά αλλά τουλάχιστον έβγαζε χιλιόμετρα και ήταν σούπερ ανθεκτικό σε σκληρή χρήση, μέχρι που τον Δεκέμβρη του 2021 με άφησε στην Πίνδο χωρίς να έχω πατήσει τίποτα (αξίζει να διαβάσετε εκείνη την περιπέτεια εδώ https://www.moto.gr/forums/showthrea...0763&p=3121787). Το λάστιχο με 9.000km βγήκε άχρηστο καθώς ξεκίνησε να χάνει από πολύ μικρούς πόρους που άνοιξαν. Μετά από δεκάδες λάστιχα ποτέ δε μου είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο και θεώρησα πως θα ήταν ένα τυχαίο γεγονός.

    Μεσοβδόμαδα όμως παρατήρησα ότι από την προηγούμενη Κυριακή το ίδιο λάστιχο αλλά σε Dakar έκδοση (πιο σκληρός σκελετός) είχε χάσει 10psi. Αμέσως πήγα στο λαστιχάδικο να το τσεκάρω. Παραδόξως το κορδόνι που είχα βάλει δεν έχανε καθόλου αλλά είχαν ανοίξει 3 μικροί πόροι σε διάφορα σημεία και έχανε από εκεί. Λάστιχο αξίας 150 ευρώ με μόλις 3.500km βγήκε άχρηστο ξανά.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή1.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	445174





    Στα συνολικά 6 πισινά Ε07 (τα 3 Dakar) τα δύο βγήκαν άχρηστα, η σχέση μου με τη συγκεκριμένη εταιρεία ελαστικών τελειώνει εδώ καθώς ούτως ή άλλως πλέoν την πληρώνεις σχεδόν όσο τις πιο επώνυμες και στο τέλος με τέτοιο ποσοστό επιτυχίας, μάλλον βγήκα χαμένος στα 6 λάστιχα. Έτυχε μόνο σε εμένα? Μάλλον όχι γιατί στο παρελθόν είχα διαβάσει για κάποιους που έχαναν σταθερά αέρα όσες φορές μετρούσαν.


    Εννοείται το θέμα δεν αφορά τους ''σαμπρελάτους'' φίλους και φυσικά μπορεί να υπάρχουν ευχαριστημένοι αναβάτες. Παραθέτω απλώς την εμπειρία μου γιατί δεν είναι λίγο πράγμα να βγει off ένα σχεδόν καινούργιο ελαστικό και να μη μπορείς να κάνεις και τίποτα...


    Μπήκε το ολοκαίνουργιο Dunlop Trailmax Raid. Για να δούμε...




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Καταγραφή2.JPG 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	86,0 KB 
ID:	445175
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 31/07/2023 στις 11:23.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος

    Μπήκε το ολοκαίνουργιο Dunlop Trailmax Raid. Για να δούμε...πόσο θα κρατήσει κι' αυτό....

    Εισαι ο μόνος που δεν δικαιούσαι να μιλάς για λάστιχα.......


    Αντε βρέ σε πειράζω, με το καλό να το λιώσεις αυτό........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  3. #3
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Μπήκε το ολοκαίνουργιο Dunlop Trailmax Raid. Για να δούμε...
    Ωραίο πέλμα έχει. Με γεια!
    Θα βγάλει κι αυτό ένα εξαμηνάκι. Πρέπει να δεις τα δικά μου Diablo Rosso Corsa II που είναι σχεδόν αφάγωτο το σχεδιάκι βάθους μισού χιλιοστού στο κέντρο τους, μετά από 2 χρόνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	corsa.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	19,8 KB 
ID:	445176
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/07/2023 στις 17:23.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Κάνεις χαρούμενο τον λάστιχά σου!
    Πολύ καλό φαίνεται το Raid,αντικαταστάτης του 908 να υποθέσω;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Κάποια εγγύηση/έκπτωση δεν έχουν τα μιτας;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εισαι ο μόνος που δεν δικαιούσαι να μιλάς για λάστιχα.......


    Αντε βρέ σε πειράζω, με το καλό να το λιώσεις αυτό........


    Αν είχαν χέρια θα με βάραγαν!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ωραίο πέλμα έχει. Με γεια!
    Θα βγάλει κι αυτό ένα εξαμηνάκι. Πρέπει να δεις τα δικά μου Diablo Rosso Corsa II που είναι σχεδόν αφάγωτο το σχεδιάκι βάθους μισού χιλιοστού στο κέντρο τους, μετά από 2 χρόνια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	corsa.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	19,8 KB 
ID:	445176

    Ευχαριστώ φίλε! Αισιόδοξο σε βρίσκω, άκου 6μηνο!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Κάνεις χαρούμενο τον λάστιχά σου!
    Πολύ καλό φαίνεται το Raid,αντικαταστάτης του 908 να υποθέσω;

    To 908 είναι χωμάτινο λάστιχο και νομίζω δεν πρέπει να έβγαινε καν σε τέτοιες διαστάσεις. Αυτό έτσι όπως το βλέπω είναι κάτι σαν 60 on 40 off.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Κάποια εγγύηση/έκπτωση δεν έχουν τα μιτας;


    Θα είχε νόημα να διεκδικήσω κάτι αν συνέβαινε αυτό στα πρώτα 500km. Στα 3.500 νομίζω θα μπορούσαν να ισχυριστούν το οτιδήποτε. Αν και δε νομίζω να υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία καν στην Ελλάδα...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπάρχουν εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια σε περίπτωση φθοράς του ελαστικού μοτοσυκλέτας εντός του 6μήνου. Ίσως σε συμφέρει να κοιτάξεις στο μέλλον για κάτι τέτοιο.

    Στα αμάξια παρέχουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τέτοιου τύπου ασφάλιση, αλλά συνήθως εξαιρούν περιπτώσεις χρήσης εκτός δρόμου.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν εταιρείες που παρέχουν ασφάλεια σε περίπτωση φθοράς του ελαστικού μοτοσυκλέτας εντός του 6μήνου. Ίσως σε συμφέρει να κοιτάξεις στο μέλλον για κάτι τέτοιο.

    Στα αμάξια παρέχουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα τέτοιου τύπου ασφάλιση, αλλά συνήθως εξαιρούν περιπτώσεις χρήσης εκτός δρόμου.
    Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά με απεριόριστο αριθμό χιλιομέτρων??? Δύσκολο το βλέπω! Καλά σίγουρα το εκτός δρόμου αποκλείει οποιαδήποτε πιθανότητα κάλυψης και ας προορίζεται το ελαστικό για τέτοια τερέν. Πιασ΄το αυγό και κούρευτο βασικά. Νομίζω ότι η μόνη λύση είναι η ''μαύρη πέτρα'' και ξενοιάζεις.


    Υ.Γ: Αν μπορεί ας διορθώσει κάποιος μοντ τον τίτλο γιατί τον έγραψα στα γρήγορα και δεν πρόσεξα ότι λείπει ένα γράμμα. Βασικά αν μπορεί ας αντικαταστήσει τη λέξη επιτυχία με την αποτυχία για να είναι πιο σωστό βάσει ποσοστού!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρον ακούγεται αλλά με απεριόριστο αριθμό χιλιομέτρων??? Δύσκολο το βλέπω! Καλά σίγουρα το εκτός δρόμου αποκλείει οποιαδήποτε πιθανότητα κάλυψης και ας προορίζεται το ελαστικό για τέτοια τερέν. Πιασ΄το αυγό και κούρευτο βασικά. Νομίζω ότι η μόνη λύση είναι η ''μαύρη πέτρα'' και ξενοιάζεις.
    Περιορισμό χιλιομέτρων δεν είδα κάπου. Πρέπει να συμπληρώσεις τα έντυπα της ασφάλισης εντός του μήνα από την αγορά δύο ελαστικών. Τους πρώτους 6 μήνες από την αγορά τους, υποτίθεται ότι σου ασφαλίζουν το ένα για μία ποικιλία ζημιών (έχει εξαιρέσεις).

    Βλέπω ότι σε μοτοσυκλέτες υποστηρίζουν και ημιχωμάτινα ελαστικά. Αποκλείει μοτοσυκλέτες off-road (η δική σου είναι μικτής χρήσης) και σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι αποκλείει και χρήση off-road. Δηλαδή σου παρέχουν εξάμηνη ασφάλεια για ελαστικό Anakee Wild, αλλά μπορούν να σου πουν ότι έπαθε τη ζημιά εκτός ασφάλτου και να μην σου το αντικαταστήσουν.

    https://makemyday.michelin.gr/warran...rranty-plus-2w
    https://makemyday.michelin.gr/legal/warranty-plus

    Παραδείγματα πιθανών αιτιών που μπορούν να οδηγήσουν σε τυχαία ζημιά:

    - Κόψιμο του πλευρού ή του πέλματος του ελαστικού από πρόσκρουση με αιχμηρό ξένο σώμα.

    - Διατρητικό πλήγμα στο ελαστικό από αμβλύ ξένο σώμα.

    Είναι καλή περίπτωση να είναι ασφαλισμένο το λάστιχο στην περίπτωση που τρυπήσει ή σκιστεί το πρώτο εξάμηνο χρήσης του. Έχω ακούσει περίπτωση να βάλει κάποιος καινούρια λάστιχα στο αμάξι, να φύγει από του βουλκανιζατέρ και σε 2 χιλιόμετρα να πέσει σε λακκούβα και να του σκιστεί το λάστιχο. Με τέτοια ασφάλιση καλύπτεσαι σε τέτοιες περιπτώσεις.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ: Αν μπορεί ας διορθώσει κάποιος μοντ τον τίτλο γιατί τον έγραψα στα γρήγορα και δεν πρόσεξα ότι λείπει ένα γράμμα. Βασικά αν μπορεί ας αντικαταστήσει τη λέξη επιτυχία με την αποτυχία για να είναι πιο σωστό βάσει ποσοστού!
    Μπορείς κι εσύ, αν μετά την επεξεργασία στο πρώτο μήνυμα, πατήσεις "Προβολή πλήρους έκδοσης", ώστε να πας στον επεξεργαστή κειμένου που επιτρέπει και την αλλαγή τίτλου στο πρώτο μήνυμα του νήματος.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/07/2023 στις 23:13.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Τα παρακάτω τα είχα γράψει το 2017 σε άλλο forum. Από τότε η MITAS έχει αναγνωριστεί πολύ περισσότερο καθώς πριν από 6-7 χρόνια δεν τα έβρισκες στην Αθήνα και τα έφερνες από τη Β. Ελλάδα για να τα βάλεις στον λαστιχά σου.

    "Τώρα θέλω να τονίσω πως δεν έχω καμιά προσωπική εμπειρία με τα Mitas αν και φλερτάριζα στην ιδέα μεταξύ Ε-09 και Ε-07. Άρα εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μόνο από τη πλευρά μου για την Mitas. Η Τσέχικη Mitas (με έδρα τη Πράγα και σε απόσταση μικρότερη των 140 χλμ από το αντίστοιχο εργοστάσιο της Heidenau (φαίνεται πως το έχει η περιοχή)) ανέκαθεν ήταν εταιρεία κατασκευής ελαστικών γεωργικής χρήσης (τρακτέρ κτλ). Και σήμερα που μιλάμε το 71% των εσόδων της προέρχεται από ελαστικά γεωργικής χρήσης, το 23% από βιομηχανικά ελαστικά, το 4% από άλλες δραστηριότητες και μόνο το 2% αποτελεί έσοδο από μοτοσυκλετιστικά ελαστικά.
    Μπορεί και να μη σημαίνει τίποτα αυτό και δε λέω πως δεν έχει καλές επιλογές αλλά... πιστεύω πως μάλλον δεν επενδύει στην έρευνα και ανάπτυξη των μοτο ελαστικών και πως για αυτό το λόγο η ικανοποιητική χρήση τους περιορίζεται, δηλαδή πρέπει να είναι πολύ στοχοποιημένη. Δεν μπορείς να περιμένεις ικανοποιητικούς μέσους όρους χρήσης σε άσφαλτο και χώμα ταυτοχρόνως".

    Τα οικονομικά στοιχεία που αναφέρω παραπάνω τα είχα βρει την ίδια χρονιά (2017) στη δική τους ιστοσελίδα. Προφανώς από τότε θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, ελπίζω προς το θετικότερο όχι για τη συγκεκριμένη σειρά αλλά ευρύτερα για τα μοτο-ελαστικά της εταιρείας.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    ... Και σήμερα που μιλάμε το 71% των εσόδων της προέρχεται από ελαστικά γεωργικής χρήσης ...
    Κοίτα, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Βασίλης κάνει γεωργική χρήση στα λάστιχα. Έχει οργώσει όλη την Ελλάδα με το μοτοσακό του.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Βασίλης κάνει γεωργική χρήση στα λάστιχα.


    Βασίλη... σωστή μάρκα πήρες αλλά διάλεξες λάθος σειρά ελαστικών.

  13. #13
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    .... Αν μπορεί ας διορθώσει κάποιος μοντ τον τίτλο γιατί τον έγραψα στα γρήγορα και δεν πρόσεξα ότι λείπει ένα γράμμα.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Μου φαίνεται παράξενο όλο αυτό το σκηνικό Βασίλη.

    Είχα βάλει τα MC30 στο gs,τα Terra Force στο KLR και 2 φίλοι μου σε GSR 600 και Varadero.Εμένα προσωπικά μου συμπεριφέρθηκαν άψογα στα δικά μου και απ' ότι ξέρω και στων άλλων.

    Μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα στα πιο ον-οφ σαν τα δικά σου.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μου φαίνεται παράξενο όλο αυτό το σκηνικό Βασίλη.

    Είχα βάλει τα MC30 στο gs,τα Terra Force στο KLR και 2 φίλοι μου σε GSR 600 και Varadero.Εμένα προσωπικά μου συμπεριφέρθηκαν άψογα στα δικά μου και απ' ότι ξέρω και στων άλλων.

    Μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα στα πιο ον-οφ σαν τα δικά σου.
    Εσύ και οι φίλοι σου δεν πιάνεστε διότι κινείστε ανθρώπινα. Τούτος δω, όλο στα σπαστήρια της Ελλάδας είναι, τι να κάνει το λάστιχο; τσ βλέπει και παραδίδει πνεύμα....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 10:48
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:44
  3. Λα Λαλα Λα Λα Λαλα.....πουτσ...........33
    από Pokermon στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 07:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF