Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Ελαστικό Mitas Ε07- 33,3 ποσοστό επιτυχίας!

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Και εγώ που τα είχα χρησιμοποιήσει λόγω τιμής ,καθώς και γνωστοί,κανένα πρόβλημα.
    Εκεί που είχα προβλήματα είναι με τη Μοιχελίνα,την αγαπημένη μου εταιρεία (ούτε στον εχθρό μου).

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Τα παρακάτω τα είχα γράψει το 2017 σε άλλο forum. Από τότε η MITAS έχει αναγνωριστεί πολύ περισσότερο καθώς πριν από 6-7 χρόνια δεν τα έβρισκες στην Αθήνα και τα έφερνες από τη Β. Ελλάδα για να τα βάλεις στον λαστιχά σου.

    "Τώρα θέλω να τονίσω πως δεν έχω καμιά προσωπική εμπειρία με τα Mitas αν και φλερτάριζα στην ιδέα μεταξύ Ε-09 και Ε-07. Άρα εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μόνο από τη πλευρά μου για την Mitas. Η Τσέχικη Mitas (με έδρα τη Πράγα και σε απόσταση μικρότερη των 140 χλμ από το αντίστοιχο εργοστάσιο της Heidenau (φαίνεται πως το έχει η περιοχή)) ανέκαθεν ήταν εταιρεία κατασκευής ελαστικών γεωργικής χρήσης (τρακτέρ κτλ). Και σήμερα που μιλάμε το 71% των εσόδων της προέρχεται από ελαστικά γεωργικής χρήσης, το 23% από βιομηχανικά ελαστικά, το 4% από άλλες δραστηριότητες και μόνο το 2% αποτελεί έσοδο από μοτοσυκλετιστικά ελαστικά.
    Μπορεί και να μη σημαίνει τίποτα αυτό και δε λέω πως δεν έχει καλές επιλογές αλλά... πιστεύω πως μάλλον δεν επενδύει στην έρευνα και ανάπτυξη των μοτο ελαστικών και πως για αυτό το λόγο η ικανοποιητική χρήση τους περιορίζεται, δηλαδή πρέπει να είναι πολύ στοχοποιημένη. Δεν μπορείς να περιμένεις ικανοποιητικούς μέσους όρους χρήσης σε άσφαλτο και χώμα ταυτοχρόνως".

    Τα οικονομικά στοιχεία που αναφέρω παραπάνω τα είχα βρει την ίδια χρονιά (2017) στη δική τους ιστοσελίδα. Προφανώς από τότε θα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα, ελπίζω προς το θετικότερο όχι για τη συγκεκριμένη σειρά αλλά ευρύτερα για τα μοτο-ελαστικά της εταιρείας.

    Νομίζω είναι ενδεικτικό το ότι βλέπουμε το ίδιο μοντέλο εδώ και 15 χρόνια!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μου φαίνεται παράξενο όλο αυτό το σκηνικό Βασίλη.

    Είχα βάλει τα MC30 στο gs,τα Terra Force στο KLR και 2 φίλοι μου σε GSR 600 και Varadero.Εμένα προσωπικά μου συμπεριφέρθηκαν άψογα στα δικά μου και απ' ότι ξέρω και στων άλλων.

    Μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα στα πιο ον-οφ σαν τα δικά σου.


    Προσοχή μιλάω για το Ε-07 συγκεκριμένα. Δε σημαίνει ότι όλα τα λάστιχα της εταιρείας είναι ελαττωματικά σε αυτό το ποσοστό. Να σημειώσω ότι έχω φορέσει από μία φορά το Ε08 και το Ε09 με τα οποία δεν είχα κανένα πρόβλημα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εσύ και οι φίλοι σου δεν πιάνεστε διότι κινείστε ανθρώπινα. Τούτος δω, όλο στα σπαστήρια της Ελλάδας είναι, τι να κάνει το λάστιχο; τσ βλέπει και παραδίδει πνεύμα....

    Και όμως αυτοί οι πόροι που άνοιξαν στα 2 λάστιχα δε θεωρώ πως σχετίζονται με το off road. Δείχνει αστοχία υλικού!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Δε ρωτάς μήπως βγαίνει κάτι σε ερπύστριες για NC?

    Ποτέ δεν ξες....

  4. #19
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα λάστιχά σου έχουν δείκτη ταχύτητας T, ήτοι έως 190 km/h. Δεν είμαστε σίγουροι με πόσα πηγαίνεις όταν κατεβαίνεις τα βουνά με ούρια θύελλα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Δε ρωτάς μήπως βγαίνει κάτι σε ερπύστριες για NC?

    Ποτέ δεν ξες....
    Είχα δει κάπου ένα κιτ με ερπύστρια που μπαίνει σε εντούρο για σκληρές καταστάσεις!


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα λάστιχά σου έχουν δείκτη ταχύτητας T, ήτοι έως 190 km/h. Δεν είμαστε σίγουροι με πόσα πηγαίνεις όταν κατεβαίνεις τα βουνά με ούρια θύελλα.

    190 πραγματικά για να τα πιάσει το NC χρειάζεται κομπρέσορας!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    27/07/2023
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Είχα δει κάπου ένα κιτ με ερπύστρια που μπαίνει σε εντούρο για σκληρές καταστάσεις!





    190 πραγματικά για να τα πιάσει το NC χρειάζεται κομπρέσορας!
    Βασίλη κάποια στιγμή γράψε 2-3 λόγια για το nc πως είναι σε χωμάτινες διαδρομές. Έχεις κάνει κάποια βελτίωση? Έχει μήπως μεγαλώσει τις διαδρομές των αναρτήσεων? Έχει πειράξει τη σέλα?

    Όσον αφορά τα Mitas στα FIM ελαστικά είναι κορυφαία εταιρεία. Για το Εο7 έχω ακούσει και από αλλού παράπονα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K.Kordix Προβολή μηνύματος
    Βασίλη κάποια στιγμή γράψε 2-3 λόγια για το nc πως είναι σε χωμάτινες διαδρομές. Έχεις κάνει κάποια βελτίωση? Έχει μήπως μεγαλώσει τις διαδρομές των αναρτήσεων? Έχει πειράξει τη σέλα?

    Όσον αφορά τα Mitas στα FIM ελαστικά είναι κορυφαία εταιρεία. Για το Εο7 έχω ακούσει και από αλλού παράπονα.


    Γειά σου φίλε μου. Το NC φοράει Ohlins πίσω και ελατήρια της ίδιας εταιρείας μπροστά. Μεγάλη βοήθεια το πισινό χωμάτινο ελαστικό με ψηλότερο προφίλ (70) από το εργοστασιακό (60). Η διαδρομή δεν έχει αλλάξει αλλά το δουλεύω λίγο σφιχτό οπότε δε βυθίζεται πολύ με εμένα πάνω. Εννοείται ο ρυθμός στο χώμα επιβάλλεται να είναι αργος συγκριτικά με πιο ''ειδικές'' μοτοσυκλέτες, αλλά θεωρώ πως για τη χρήση που κάνω κινούμαι αξιοπρεπώς και πάνω από όλα, χωρίς προβλήματα εδώ και σχεδόν 400.000km. Σέλα δεν έχω πειράξει αλλά είναι και θέμα αντοχής του καθενός. Άλλοι την άλλαξαν αμέσως.

    Επιπλέον να αναφέρω πως χθες δοκιμάστηκε το Dunlop Trailmax Raid με πολύ θετικές εντυπώσεις σε δύσκολο δρόμο. Περισσότερες πληροφορίες στο ταξιδιωτικό που θα γράψω μεσοβδόμαδα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #23
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τη συγκεκριμένη εταιρεία την είχα σταμπάρει από τον 1ο καιρό που ξεκίνησα να βάζω χωμάτινα λάστιχα. Ήταν τρελό value for money με τιμές σχεδόν 100 ευρώ για πισινή διάσταση 150-70-17. Συνημμένο 445175
    Εγώ κάποια στιγμή είχα βάλει σ ένα ΧΤ 660 τα μοταρντ και ήταν μια χαρά για καθημερινή χρήση,
    Πιρέλι MT 60 δεν ήταν αλλά κόστιζαν τα μισά και κράτησαν και αρκετά πριν ξεφτιλιστούν
    (δε θυμάμαι το μοντέλλο αλλά ήταν για ςς μαλακά)
    Στο r1 δεν δοκίμασα και μάλλον δε θέλω :P

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από K.Kordix Προβολή μηνύματος
    Βασίλη κάποια στιγμή γράψε 2-3 λόγια για το nc πως είναι σε χωμάτινες διαδρομές. Έχεις κάνει κάποια βελτίωση? Έχει μήπως μεγαλώσει τις διαδρομές των αναρτήσεων? Έχει πειράξει τη σέλα?

    Όσον αφορά τα Mitas στα FIM ελαστικά είναι κορυφαία εταιρεία. Για το Εο7 έχω ακούσει και από αλλού παράπονα.
    Χωρις να εχω κανει τις διαδρομες του Βασιλη εχω να πω οτι χωρις βελτιωση στις αναρτησεις το NC δεν ειναι ουτε για τον δρομο οχι για εκτος δρομου.

    Με wilbers μπρος πισω και mutant λαστιχο εχουμε κανει χωματινη διαδρομη στα ορεινα της Πινδου (Παρκο εθνικης συμφιλιωσης, Μουτσαλια κλπ) χωρις να κωλωσει καπου το NC.

    Υποψη οτι εκεινα τα NC ειχαν και ποδια motech για να αποφυγουμε κανενα περιεργο γκαπ γκουπ απο κατω.

    Σημ.
    Εγω δεν ειμαι κατηγορια φτερου σαν τον Βασιλη. Το τρωω το φαι μου (και του διπλανου και του απεναντι και του διπλανου τραπεζιου)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ κάποια στιγμή είχα βάλει σ ένα ΧΤ 660 τα μοταρντ και ήταν μια χαρά για καθημερινή χρήση,
    Πιρέλι MT 60 δεν ήταν αλλά κόστιζαν τα μισά και κράτησαν και αρκετά πριν ξεφτιλιστούν
    (δε θυμάμαι το μοντέλλο αλλά ήταν για ςς μαλακά)
    Στο r1 δεν δοκίμασα και μάλλον δε θέλω :P

    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, πλέον όχι μόνο δεν κοστίζουν τα μισά, αλλά φτάνουν πολύ κοντά στα υπόλοιπα επώνυμα. Με τη διαφορά που υπήρχε στις τιμές θα μπορούσες να πεις ότι και να βγει κανένα ελαττωματικό στα 5-6 στο τέλος θα είσαι συν. Τώρα όμως δεν αξίζει! Νομίζω δε βγάζει γόμες για το R1 αλλά έχει σπορ λάστιχο και για αυτό. Δεν έχω ιδέα αν είναι καλό αλλά σίγουρα σε τόσο γκάζι ούτε που θα το δοκίμαζα!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Χωρις να εχω κανει τις διαδρομες του Βασιλη εχω να πω οτι χωρις βελτιωση στις αναρτησεις το NC δεν ειναι ουτε για τον δρομο οχι για εκτος δρομου.

    Με wilbers μπρος πισω και mutant λαστιχο εχουμε κανει χωματινη διαδρομη στα ορεινα της Πινδου (Παρκο εθνικης συμφιλιωσης, Μουτσαλια κλπ) χωρις να κωλωσει καπου το NC.

    Υποψη οτι εκεινα τα NC ειχαν και ποδια motech για να αποφυγουμε κανενα περιεργο γκαπ γκουπ απο κατω.

    Σημ.
    Εγω δεν ειμαι κατηγορια φτερου σαν τον Βασιλη. Το τρωω το φαι μου (και του διπλανου και του απεναντι και του διπλανου τραπεζιου)


    Φίλε κερνάω φαγητό όποτε έρθεις! Κατηγορία φτερού 100 κιλά μοσχάρι δεν πρέπει να έχει υπάρξει ξανά! Θα το κάνω σκρινσοτ για να μη λέει η γυναίκα μου ότι όλο παίρνω κιλά!


    Πέρα από πλάκα παίζει μεγάλο ρόλο το βάρος του αναβάτη. Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από τα εργοστασιακά αμορτισερ που είναι για 70 κιλά ανθρώπους.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό, πλέον όχι μόνο δεν κοστίζουν τα μισά, αλλά φτάνουν πολύ κοντά στα υπόλοιπα επώνυμα. Με τη διαφορά που υπήρχε στις τιμές θα μπορούσες να πεις ότι και να βγει κανένα ελαττωματικό στα 5-6 στο τέλος θα είσαι συν. Τώρα όμως δεν αξίζει! Νομίζω δε βγάζει γόμες για το R1 αλλά έχει σπορ λάστιχο και για αυτό. Δεν έχω ιδέα αν είναι καλό αλλά σίγουρα σε τόσο γκάζι ούτε που θα το δοκίμαζα!





    Φίλε κερνάω φαγητό όποτε έρθεις! Κατηγορία φτερού 100 κιλά μοσχάρι δεν πρέπει να έχει υπάρξει ξανά! Θα το κάνω σκρινσοτ για να μη λέει η γυναίκα μου ότι όλο παίρνω κιλά!


    Πέρα από πλάκα παίζει μεγάλο ρόλο το βάρος του αναβάτη. Μην έχουμε παράλογες απαιτήσεις από τα εργοστασιακά αμορτισερ που είναι για 70 κιλά ανθρώπους.
    Αμα παμε παλι εκει στα κρεατα ειμαι μεσα!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 10:48
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:44
  3. Λα Λαλα Λα Λα Λαλα.....πουτσ...........33
    από Pokermon στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 07:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF