Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Πρώτη μηχανή......ή σκούτερ;;;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2023
    Μηνύματα
    4

    Πρώτη μηχανή......ή σκούτερ;;;

    Καλησπέρα σε όλους,

    Τον τελευταίο καιρό έχω μπεί στο τρυπάκι για αγορά δίκυκλου και λόγω εξοικονόμησης καυσίμου και για την προσωπικη μου κ.....α
    Ετσι λοιπον αρχισα να ψαχνω ενα μικρο σκουτερ καθως ναι μεν εχω διπλωμα απεριοριστο αλλα εμπειρια μηδεν! Ηθελα πανω απ ολα να μου αρεσει εξωτερικα να ναι οικονομικο (εως 4500-5000μαξ) και να μπορει να παει ενα μικρο ταξιδακι τα σκ (40-50χιλιομετρα) και μια στο τοσο εννοωντας 1 φορα το εξαμηνο να μπορω να το παω στο χωριο (160χιλιομετρα). Ετσι λοιπον επεσα πανω στο Aprillia sr gt 200 το οποιο νομιζω θα με καλυψει σε ολους τους τομεις. Να τονισω οτι η χρηση του θα ναι κυριως στο ομορφο κεντρο της αθηνας!

    Επειτα ομως αρχισε να μπαινει μια δευτερη σκεψη στο μυαλο μου.......ο συμπλεκτης. Ετσι λοιπον αρχισα να χαζευω μηχανακια 300 κυβικα τυπου Voge 300r και cfmoto 300nk και αλλες τετοιου κυβισμου και ειδους και μπηκα σε σκεψεις. Το διλημμα μου είναι παω σε μια αρκετα γνωστη μαρκα οπως ειναι η aprilia και μενω στο σκουτερ με το βλεμμα μου στο μελλον να παρω και μια μεγαλυτερου κυβισμου και να το εχω σαν δευτερο για την πολη και το αλλο για βολτες ή παω σε καποια μηχανη τυπου cfmoto η voge για να "προπονηθω" για οταν ερθει η ωρα της μεγαλης μηχανης; Η διαφορα στα αλογα θα ναι τοσο μεγαλη που θα με δυσκολεψει για τις ελαχιστες εξορμησεις που θα κανω; Το βλεμμα μου το εχω μονο σε καινουργιες μηχανες καθως μετα απο κακη εμπειρια του αδερφου μου θελω να αποφυγω τα μεταχειρισμενα. Το ξερω οτι σιγουρα χανω πολλες ευκαιριες αλλα θελω προς το παρον λογω της απειριας μου στο χωρο να αποφυγω να με πιασουν κοροιδο.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Με αυτά τα δεδομένα, πας καρφί στο voge ac η acx 300!
    40-50 χλμ. Είναι μικρή βόλτα, βασικά.
    Τα 160 μεγάλη βόλτα, ούτε καν ταξίδι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2023
    Μηνύματα
    4
    Θα ηταν μια καλη επιλογη το voge 350ac η ειναι "ρισκο"?

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chryator Προβολή μηνύματος
    Θα ηταν μια καλη επιλογη το voge 350ac η ειναι "ρισκο"?
    Η καλύτερη, στα λεφτά που διαθέτεις, θα το πάρεις κούτα και σου μένουν και 500 για εξοπλισμό (κράνος κ.λ.π.)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Με το 350ac εξαντλεί το budget του (5000€)

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2023
    Μηνύματα
    4
    Απο εξοπλισμο ειμαι καλα ευτυχως γιατι οταν εδωσα για διπλωμα αγορασα και κρανος και μπουφαν και γαντια και μποτακια γιατι ηξερα οτι καποια στιγμη θα μου χρειαστουν

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Αν σκέφτεσαι σκούτερ αλλα γλυκοκοιταζεις την μηχανή παρε μηχανή.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Άποψη μου πάρε μηχανή, αν και η συμπεριφορά των σκούτερ έχει βελτιωθεί πολύ δεν μπορούν να συγκριθούν με μια μηχανή.

    Το ξέρω ότι είπες όχι μτχ αλλά είναι κρίμα να μην έχεις πρόσβαση στο ac 500 της voge που φαντάζει ιδανικό για τη χρήση που το θες (εναλλακτικά το 525 dsx)

    Βέβαια το θέμα είναι να βρεθεί κάποιο μτχ αλλά και με μια μικρή υπέρβαση πχ δόσεις άτοκες για το χιλιάρικο το παίρνεις και καινούργιο. (Εκτός από τον καλύτερο κινητήρα το έξτρα κόστος είναι στα καλύτερα υλικά που έχουν φρένα, λάστιχα, αναρτήσεις κλπ)

    Κάνε έναν κόπο και δες τα από κοντά εάν είναι εφικτό ή και να το οδηγήσεις, για να ξέρεις περί τίνος πρόκειται.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2023
    Μηνύματα
    4
    Πολυ ωραιο και το 500ac αλλα μετα αν παμε στα 6000 με τον εναν η με τον αλλον τροπο (ειτε δοσεις ειτε υπομονη) μετα καλη επιλογη δεν ειναι και το mt-03 της yamaha; Γενικα ψιλο κωλυομαι λογω εταιρειας φοβαμαι την voge αν και εχω ακουσει γενικα παρα πολυ καλα πραγματα και για την εταιρεια και για την αντιπροσωπεια.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Εγώ έχω το 300ds αλλά έχω ελάχιστα χλμ για να εκφέρω άποψη. Είχα μια διαρροή που τώρα παρέλαβα από το συνεργείο και θέλω να τσεκάρω ότι διορθώθηκε, καθώς και ένα θέμα στο καντράν που περιμένω να αλλαχθεί. Στο δρόμο είναι ωραίο και άνετο, ένα 500αρι όμως θα είναι πιο ολοκληρωμένο αν μπει στην εξίσωση το δικάβαλο. Το 350ac δεν έχει πουλήσει ιδιαίτερα οπότε δεν έχω διαβάσει σχόλια, αλλά φαίνεται καλή λύση πάντως για να πάρεις κάτι κοντά στα 40 άλογα. Το mt03 είναι πολύ πιο δυνατό (αρκεί να το στροφάρεις) αλλά δεν ξέρω τι παίζει σε αναμονή παράδοσης, όπως και στο ότι βγαίνεις εκτός budget (εκτός αν δεις ελαφρώς μτχ)

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chryator Προβολή μηνύματος
    Πολυ ωραιο και το 500ac αλλα μετα αν παμε στα 6000 με τον εναν η με τον αλλον τροπο (ειτε δοσεις ειτε υπομονη) μετα καλη επιλογη δεν ειναι και το mt-03 της yamaha; Γενικα ψιλο κωλυομαι λογω εταιρειας φοβαμαι την voge αν και εχω ακουσει γενικα παρα πολυ καλα πραγματα και για την εταιρεια και για την αντιπροσωπεια.
    Εγώ έχω το 500 ac και πριν είχα το 300 κανένα θέμα και με τα δύο.
    κάποια μέλη εδώ έχουν το 500 ds (ίδιο μοτέρ) όπου επίσης δεν είχαν κανένα θέμα.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF