Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 126

Θέμα: Gt Air II VS Profile V VS Rpha 71

  1. #61
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Κύριοι, νομίζω ότι αναλύσαμε τα περή προδιαγραφών.

    Αρκετά.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Η μάχη μεταξύ αραι και σοέι ήταν πάντα έντονη
    είχα xr1000 μετά rx7gp και πλέον X-Spirit III.

    Εγω πχ δεν ξαναπάω σε αραι εκτός κι αν είναι καλύτερη προσφορά από ο,τι βρω σε σοέι

    Η αλλαγή από το rx7gp στο X-Spirit ήταν η μέρα με τη νύχτα.
    Το πρώτο ήταν ένας εσωτερικά ποιοτικός κουβάς με τα κλιπς των αεραγωγών να ξεκολλανε, και το σοέι είναι ένα πολύ καλοζυγισμενο κράνος με το γνωστό εσωτερικό της σοει, που δεν είναι τόσο καλό όσο αυτό της αραι, αλλά με ρύθμιση στα μάγουλα και τον αυχένα για να έχεις μεγαλύτερη ορατότητα όταν είσαι τέρμα κάτω σε ss μηχανάκι.

    Και η μία μάρκα και η άλλη βγάζουν κορυφαία κράνη.
    Η αραι είναι κάπως πίσω στον σχεδιασμό και αυτό φαίνεται από το ότι πχ στα κράνη της για το motogp, έβαλε αεροδυναμικό βοήθημα σαν αυτό που έχει η σοέι εδώ και χρόνια. Αυτό που μένει τώρα είναι ξεφύγει από το παραμύθι του σχήματος λόγω ασφαλείας και να ακολουθήσει και στα κράνη παραγωγής.

    Ο,τι λέει ο καθένας για το ένα ή το άλλο, είναι απλώς γνώμες που σε καμία περίπτωση δεν είναι αντικειμενικές.
    Χάρη και στο motogp όπως και στα μοντέλα δρόμου και η αραι έχει αεροδυναμικό βοήθημα. Κολλητό όμως! Που σε μια πτώση ξεκολλάει και δεν δημιουργεί πρόβλημα. Το είχα και έπεσα με αυτό. Και όντως έφυγε αμέσως.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  3. #63
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Όλα είναι κολλητά.
    Και μάλλον δεν μιλάμε για το ίδιο βοήθημα.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 04/08/2023 στις 18:23.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Εντάξει παιδιά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Όντως, όλοι μέχρι στιγμής φορούσαμε κράνη 22.05. Πολλοί είχαμε ατύχημα με τέτοιο κράνος και μια χαρα μας προστάτευσε, εφόσον ακόμη γράφουμε εδώ. Εμένα, για παράδειγμα, με προστάτευσε ένα Airoh των 100E (το πρώτο μου κράνος), όταν μια πετάχτηκε από στοπ και βρέθηκα να χτυπήσω με το κεφάλι στη ρόδα του αυτοκινήτου (ακόμα έχω φυλάξει το κράνος με τις λαστιχιές πάνω). Αυτό δεν το κάνει εξίσου ασφαλές μ ένα κράνος των 250, πόσο δε μάλλον, μ ένα κράνος >500Ε.

    Είμαι της άποψης ότι όσο αυξάνονται οι προδιαγραφές, τόσο καλύτερα είναι από θέμα ασφάλειας.

    Σ ένα βίντεο documentary για το Ροσσι, χαρακτηριστικά έδειξε τις διαφορές στις στολές από τότε που ξεκίνησε μέχρι την τελευταία του. Προφανώς, όσο πιο παλιά τόσο μικρότερη ασφάλεια του παρείχε. Τότε, όμως αυτά ήταν τα δεδομένα.

    Ας πηγαίνουμε μπροστά, λοιπόν, κι όχι πίσω.

    Οπότε σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, πραγματικά με διευκολύνατε. Όταν έρθει η ώρα θα δοκιμάσω Arai Quantic και Shoei NXR2 και θα δω ποιο μου κάθεται καλύτερα. Αν μου κάθονται και τα δύο το ίδιο, λογικά θα κλίνω προς Shoei λόγω μικρότερου θορύβου.
    Μεχρι στιγμής παντως είμαι ευχαριστημένος με το nxr2 εγώ, από εξαερισμό είναι αρκετά καλό, εχω γράψει σε ανάλογο τοπικ ένα review αν θες τσέκαρε
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος

    Ο,τι λέει ο καθένας για το ένα ή το άλλο, είναι απλώς γνώμες που σε καμία περίπτωση δεν είναι αντικειμενικές.
    Επιτελους καποιος το εγραψε
    Επισης εκτος του οτι δεν ειναι αντικειμενικες
    δεν εχουν και καμια τεκμηριωση

  6. #66
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Καλά τα είπες harris _x αλλά συγκρίνεις το xspitit iii με το GP κ όχι με το Rx7-v που είχαν βγεί αντίστοιχη περίοδο.
    Δεν είπα το Evo που έκανε αναβάθμιση.
    Απλά σαν σημείωση...

    Κατά τ αλλά κ shoei k arai είναι τοπ.
    Αλλά δεν μπαίνει ανάμεσα τους η HJC.
    Ride(s) the wind of change...

  7. #67
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλά τα είπες harris _x αλλά συγκρίνεις το xspitit iii με το GP κ όχι με το Rx7-v που είχαν βγεί αντίστοιχη περίοδο.
    Δεν είπα το Evo που έκανε αναβάθμιση.
    Απλά σαν σημείωση...

    Κατά τ αλλά κ shoei k arai είναι τοπ.
    Αλλά δεν μπαίνει ανάμεσα τους η HJC.
    Πολύ σωστά, γι'αυτο άλλωστε γράφω και ότι οι απόψεις δεν είναι αντικειμενικές.

    Και ναι, η ΗJC είναι μακρυά ακόμα.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Μα δεν κάναμε συγκριτικό arai vs shoei αλλά αυτό που λέμε είναι πως κάποια κράνη(όπως το xspirit3) είναι πολύ ασφαλέστερα από τις προδιαγραφες τις όποιες υπερκαλυπτουν με ευκολία! Και φυσικά είναι ΠΟΛΎ ασφαλέστερα από τα περισσότερα τα οποία απλά και με δυσκολία καλύπτουν την βασική προδιαγραφή. Απλό.
    Και κάποιοι θεωρούν πως όλα είναι ίσωμα και όλα είναι το ίδιο πράγμα απλά για να δικαιολογησουν την επιλογή τους.

    Υγ. Αν πιάσεις στα χέρια σου ένα xspirit3 και ένα gt air 2 θα καταλάβεις γιατί το ένα θεωρείται ασφαλέστερο από το άλλο.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #69
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δοκίμασα το HJC RPHA 71 και δεν με ενθουσίασε. Η αίσθηση μου φάνηκε υποδεέστερη από το Arai Chaser που έχω, ενώ και τα πλαστικά μού φάνηκαν πιο φθηνά. Μου φάνηκε κάπως ογκώδες. Το HJC έχει βέβαια το θετικό των προδιαγραφών ECE 22.06 και της εσωτερικής ζελατίνας για τον ήλιο.

    Μέσα στις επιλογές μου είναι το Shark Skwal i3. Επίσης με προδιαγραφές ασφαλείας ECE 22.06 και με θετικό στοιχείο τα ενσωματωμένα μπροστινά και πίσω LED. Τα πίσω αναβοσβήνουν κατά το φρενάρισμα, ενεργοποιούμενα από αισθητήρα επιτάχυνσης. Αρνητικά στοιχεία το microlock κούμπωμα και το θερμοπλαστικό υλικό κατασκευής.

    Ποια είναι η γνώμη σας;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #70
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Τι μπατζετ έχεις;

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασα το HJC RPHA 71 και δεν με ενθουσίασε. Η αίσθηση μου φάνηκε υποδεέστερη από το Arai Chaser που έχω, ενώ και τα πλαστικά μού φάνηκαν πιο φθηνά. Μου φάνηκε κάπως ογκώδες. Το HJC έχει βέβαια το θετικό των προδιαγραφών ECE 22.06 και της εσωτερικής ζελατίνας για τον ήλιο.

    Μέσα στις επιλογές μου είναι το Shark Skwal i3. Επίσης με προδιαγραφές ασφαλείας ECE 22.06 και με θετικό στοιχείο τα ενσωματωμένα μπροστινά και πίσω LED. Τα πίσω αναβοσβήνουν κατά το φρενάρισμα, ενεργοποιούμενα από αισθητήρα επιτάχυνσης. Αρνητικά στοιχεία το microlock κούμπωμα και το θερμοπλαστικό υλικό κατασκευής.

    Ποια είναι η γνώμη σας;
    περιμενες δηλαδη οτι το 71 θα ειχε οποιαδήποτε επαφη με το αραι σου?
    το σκβαλ βγαινει σε 2 μεγεθη κελυφους που σημαινει οτι αξιζει να το παρεις μονο ας εισαι Μ μεγεθος και ειναι λεξαν, το καλυτερο υλικο πριν περασεις σε οργανικα. η τιμη που βλεπω εξωτερικο 230ευρω ειναι οκ θα ελεγα αλλα η ελληνικη 300ευρω ουτε για πλακα. κοιτας την χειροτερη κατηγορία κρανους, 200-350ευρω. Αν το θες για απλη χρηση θα πηγαινα κατευθειαν στον κατασκευαστη που εβαλε το λεξαν στα κρανη και βγαζει ακομα το κορυφαιο για την τιμη του nolan n60-6.

  12. #72
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Τι μπατζετ έχεις;
    ~450€.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #73
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Γιατι δεν κοιτάς nxr2 ή quantic?

  14. #74
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Γιατι δεν κοιτάς nxr2 ή quantic?
    Το SHOEI NXR2 δεν έχει sun visor. Το Arai Quantic παίρνει εξωτερικό sun visor, αλλά θα πρέπει να φθάσεις κοντά 700€ για να το έχεις με αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #75
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το SHOEI NXR2 δεν έχει sun visor. Το Arai Quantic παίρνει εξωτερικό sun visor, αλλά θα πρέπει να φθάσεις κοντά 700€ για να το έχεις με αυτό.
    Δεν σε βολεύει το γυαλί ηλίου στο κράνος; Το κράνος μου έχει sun visor αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν έχει την ίδια ποιότητα όρασης με γυαλιά ηλίου..

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2020, 23:37
  2. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2020, 13:38
  3. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 20:29
  4. HJC RPHA-ST vs SHOEI GT-AIR
    από ΕμμΖαι στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2014, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF