Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 126

Θέμα: Gt Air II VS Profile V VS Rpha 71

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456

    Gt Air II VS Profile V VS Rpha 71

    Είμαι σε αναζήτηση καινούριου κράνους και είμαι ανάμεσα στα 3 αυτά μοντέλα. Η αγορά θα γίνει από Σεπτέμβρη, απλά θέλω να ακούσω τις απόψεις σας για τα συγκεκριμένα. Αυτό που μ ενδιαφέρει είναι να είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβα (αν και φοράω ωτασπίδες).

    Το ξέρω ότι από άποψη ποιότητας Shoei και Arai είναι κορυφαίες εταιρίες. Τώρα για την HJC δεν έχω άποψη, αλλά για να τιμολογείται τόσο κοντά σε σχέση με τ άλλα 2 πιστεύω δεν θα υστερεί (αν και Κορέα).

    Θέση οδήγησης όρθια (NC750X), με touring ζελατίνα, που μου φέρνει τον αέρα ακριβώς από τη μέση της ζελατίνας του κράνους και πάνω. Τώρα έχω ένα ταπεινό AGV K1 που αν και πολλοί το θεωρούν χάλι, δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα εδώ και 5 χρόνια που το έχω, πέραν από τα μαξιλαράκια που έχουν μαζέψει λίγο από την χρήση και τα πλυσίματα.

    Η χρήση της μηχανής είναι, κυρίως, αυτοκινητόδρομος και επαρχιακοί. Ελάχιστα κινείται εντός Αθήνας.

    Τέλος, κάποιο προβληματισμοί μου είναι, όσον αφορά το Shoei, το κούμπωμα που δεν είναι D-ring και το 25.05.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Σε αντίστοιχο setup με το δικό σου, χρησιμοποιώ καθημερινά το RPHA71 με ωτοασπίδες και είναι τούμπανο.
    Είχα τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα για το Shoei (αν και μπορείς να το πάρεις με double D ring αν θες να "μπλέξεις"), το Αrai δεν έχει την εσωτερική ζελατίνα που για εμένα είναι πλέον must.

    Χωρίς ωτοασπίδες, εγώ πΧια δεν την παλεύω (ειδικά στις διαδρομές που κάνω).


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    μια χαρα κορυφαια εταιρεια ειναι κ η HJC
    Οι ακριβες σειρες τους δεν εχουν να ζηλεψουν το παραμικρο απο σοει κ αραι
    Οι βασικες κ μεσαιες δε σειρες τους ειναι τα απολυτα vfm
    Τελευταία τροποποίηση από husky21; 02/08/2023 στις 10:35.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της Ilias_83
    Εγγραφή
    18/06/2012
    Μηνύματα
    70
    Νομίζω πως από τα 3 που κοιτάς το GT Air II είναι το πιο αθόρυβο σε διάφορα συγκριτικά και μετρήσεις που έχω δει στο youtube.
    Ωστόσο όπως λέει και ο McGyver ταξιδεύω με ωτοασπίδες και τις χρησιμοποιώ ακόμα και εντός πόλης.
    Σε κρατάνε πιο ήρεμο, πιο ξεκούραστο και πιο συγκεντρωμένο.
    No one told you when to run,
    you missed the starting gun

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Είμαι κάτοχος του GT Air 2 (και του GT Air πριν), τα θεωρώ πολύ καλά κράνη και μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με τα πιο σπορ κράνη που είχα πριν (Arai RX-7 Corsair και HJC RPHA 11) όσον αφορά τον θόρυβο και την άνεση. Προσωπικά στο 2 με έψησε η δυνατότητα ενσωμάτωσης της ενδοεπικοινωνίας στο κράνος, ο βελτωμένος μηχανισμός ζελατίνας και αερισμός σε σχέση με το προηγούμενο GT Air.

    Όσον αφορά τα δικά σου μοντέλα που κοιτάς, και τα 3 είναι κορυφαία κράνη σε premium τιμές και όποιο και να επιλέξεις δεν θα χάσεις. Κοίτα καταρχήν πιο σου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι (στο δικό πχ η εφαρμογή της Arai είναι η καλύτερη και του HJC λίγο περίεργη αν και αλλάξαν τα καλούπια στις νέες σειρές). Επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας, το εσωτερικό ζελατινάκι το θεωρώ απαραίτητο και είναι ο λόγος που δεν κοίταξα καθόλου σε Arai. Όμως, θεωρώ ότι η παρουσία της εσωτερικής ζελατίνας κόβει τους μετωπικούς αεραγωγούς και άρα επιπλέον εισροή αέρα που δεν καλύπτεται με τίποτα από τον έναν κεντρικό στο πάνω μέρος, κάτι που με ενόχλησε πολύ στο πρώτο GT Air και βελτιώθηκε στο 2, δεν φτάνει όμως στο επίπεδο πιο σπόρ κρανών με περισσότερους αεραγωγούς. Εκεί είναι που κερδίζει επιπλέον πόντο το Arai με τους ενσωματωμένους αεραγωγούς στην ζελατίνα, όσοι τους έχουμε δοκιμάσει λέμε τα καλύτερα! Για μένα όμως, η εσωτερική ζελατίνα ήταν πιο σημαντική. Επίσης, τα Arai λένε ότι είναι τα πιο θορυβώδη!

    Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Διαβάζω σε πολλα site οτι τα κράνη 22.05 θα πωλουνται μεχρι 1/1/24. π.χ. "The new regulations will come into effect by January 2024, and that means that ECE 22.05 helmets will be available for sale until that period. After that, only ECE 22.06 helmets will be available for sale, for the countries that follow the ECE’s regulations."
    Απο εδώ https://www.rideapart.com/features/6...ard-explained/

    Αρα πρακτικά αυτο σημαίνει οτι μια σειρά απο κράνη θα βγουν σε σημαντικές προσφορές στο τελος του χρόνου. Το GTAIRII είναι και αυτο 22.05. Ισχυει κατι τέτοιο ή εχω καταλάβει κατι λαθος?

  7. #7
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    To ARAI παιρνει το συστημα για τον ηλιο αλλα εξωτερικα.
    Η ARAI δεν θελει να αφαιρεσει υλικο απο το κελυφος για να κανει εσοχη για το συγκεκριμενο συστημα κ το τοποθετει εκτος ζελατινας κανοντας την ιδια δουλεια θεωρω.
    Δεν το εχω δοκιμασει βεβαια...

    Εγω σιγουρα δεν θα αγοραζα κρανος χωρις DD...
    Μετα ποιο απο τα 2 μου καθεται καλυτερα.
    Καλος εξαερισμος κ λιγος θορυβος δεν μπορει να ταιριαξει.

    Εγω μετα απο 6.5 χρονια με το RX7-V παλι σε ARAI θα παω.
    Δεν αναφερω πως ακομα ειναι σε κατασταση καινουριου κ τα υλικα ειναι πολυ καλης ποιοτητας.
    Ride(s) the wind of change...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    To ARAI παιρνει το συστημα για τον ηλιο αλλα εξωτερικα.
    Η ARAI δεν θελει να αφαιρεσει υλικο απο το κελυφος για να κανει εσοχη για το συγκεκριμενο συστημα κ το τοποθετει εκτος ζελατινας κανοντας την ιδια δουλεια θεωρω.
    Δεν το εχω δοκιμασει βεβαια...

    Εγω σιγουρα δεν θα αγοραζα κρανος χωρις DD...
    Μετα ποιο απο τα 2 μου καθεται καλυτερα.
    Καλος εξαερισμος κ λιγος θορυβος δεν μπορει να ταιριαξει.

    Εγω μετα απο 6.5 χρονια με το RX7-V παλι σε ARAI θα παω.
    Δεν αναφερω πως ακομα ειναι σε κατασταση καινουριου κ τα υλικα ειναι πολυ καλης ποιοτητας.
    Νομίζω ότι είναι υπερβολικό το να μην αγοράσει κάποιος κράνος επειδή δεν έχει DD δέσιμο. Τόσα χρόνια με DD και όταν πήγα σε μικρομετρικό δεν με χάλασε καθόλου, τα περί ασφάλειας κτλ δεν με αγγίζουν από την στιγμή που κορυφαίες εταιρείες τα βγάζουν στην παραγωγή. Από εκεί και πέρα, η Arai κατά την γνώμη μου είναι κολλημένη σε συγκεκριμένα πράγματα (τα οποία τεκμηριώνει πάντα με το να ισχυρίζεται ότι δεν κάνει παραχωρήσεις στην ασφάλεια) και αυτό σε κάποιους κάνει, σε άλλους όχι. Το σύστημα της εξωτερικής ζελατίνας πχ το θεωρώ χαζό μιας και αν το ανεβάσεις ουσιαστικά το κάνεις ανεμοπαγίδα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  9. #9
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι είναι υπερβολικό το να μην αγοράσει κάποιος κράνος επειδή δεν έχει DD δέσιμο. Τόσα χρόνια με DD και όταν πήγα σε μικρομετρικό δεν με χάλασε καθόλου, τα περί ασφάλειας κτλ δεν με αγγίζουν από την στιγμή που κορυφαίες εταιρείες τα βγάζουν στην παραγωγή. Από εκεί και πέρα, η Arai κατά την γνώμη μου είναι κολλημένη σε συγκεκριμένα πράγματα (τα οποία τεκμηριώνει πάντα με το να ισχυρίζεται ότι δεν κάνει παραχωρήσεις στην ασφάλεια) και αυτό σε κάποιους κάνει, σε άλλους όχι. Το σύστημα της εξωτερικής ζελατίνας πχ το θεωρώ χαζό μιας και αν το ανεβάσεις ουσιαστικά το κάνεις ανεμοπαγίδα.
    Προφανως ο καθενας κανει τις επιλογες του οπως πιστευει.
    Εγω ειπα πως δεν θα το εκανα. Αλλοι το κανουν κ καλα κανουν.
    Απο την στιγμη που ειναι το ασφαλεστερο συστημα κ χρησιμοποειται κ στους αγωνες δεν νομιζω πως μπορει να στγκριθει με το μικρομετρικο.
    Θεωρω πως πολυ ευκολα θα μπορουσε κ η ARAI να βαλει το ζελατινακι εσωτερικα...δεν ειναι καμια τρομερη πατεντα.
    Καθε κατασκευαστης εχει τα δικα του. Η χρηση ενος κρανους στα χρονια κ η ποιοτητα του φαινεται.
    Δεν μιλαμε κ σε περιπτωσεις πτωσεων...(μακρια απ ολους μας).

    Καποιος με profile κ εξωτερικο ζελατινακι θα μπορουσε να προσφερει περισσοτερο feedback πως ειναι εν κινησει κ αν ενοχλει (που παλι θεωρω εχει γινει το απαριατητο τεστ).
    Ride(s) the wind of change...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Το air ειναι αντικειμενικά το καλύτερο κρανος τουρισμου και τα 22.05 ειναι πιο ελαφρια γενικως. Δοκιμασε τα και διαβασε τα reviews. Αν ειχα τα λεφτα για τα δυο ιαπωνικα δεν θα κοιτουσα για κανενα λογο το hjc.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζοντας τα site εξωτερικού, το Shoei έχει τρελές προσφορές, ίσως λόγω 22.05. Οπότε το καθιστά καλό deal. Στο fc moto δε, παίζει φθηνότερα από το hjc. Το ίδιο και το Arai Profile V.

    Θα πάω να τα φορέσω και τα 3, να τσεκάρω πως κάθονται, αν και είμαι πολύ περίεργος για το Arai. Άλλοι λένε τα καλύτερα για την εφαρμογή τους, κι άλλοι τα χειρότερα. Τόση διαφορά από κεφάλι σε κεφάλι;

    Όσον αφορά την εσωτερική ζελατίνα, δεν είχα σε κανένα από τα προηγούμενα κράνη μου, άρα δεν με προβληματίζει, τόσο, αν θα υπάρχει ή όχι. Ο θόρυβος ας πούμε είναι κάτι που θα με χαλάσει. Οπότε συμβιβάζομαι, ας πούμε, να θησιάσω τον αερισμό για το θόρυβο.

    Άλλος προβληματισμός που μου προέκυψε είναι μήπως το Arai, λόγω του ότι είναι ουσιαστικά το οικονομικότερο της εταιρίας, υστερεί σε ποιότητα. Όσους ξέρω με Arai έχουν το chaser που δεν έχει καμία σχέση με το profile v. Είναι κάποιος που να έχει άποψη για το συγκεκριμένο από θέμα ποιότητας;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Όποιο από τα 2 made in Japan καθεται καλύτερα αλλα κοίτα και το NXR2 με DDring.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Να πω και εγώ την γνώμη μου στο θέμα αν και ακούστηκαν σχεδόν όλα από τα παιδιά πριν.
    Είμαι κάτοχος gt air 2,arai rx7v και spirit 3 οπότε έχω εικόνα στο θέμα. Και πήρα πρόσφατα δώρο στον κουμπάρο μου το αραι quantic να αντικαταστήσει ένα gt air 1 και είναι ενθουσιασμενος με την αλλαγή!
    Αν θες την κορυφαία ασφάλεια πας σε αραι.τελος.
    Αν θες κορυφαίο εξαερισμό πας σε αραι.τελος.
    Το gt air είναι ντροπή να ονομάζεται έτσι καθώς από εξαερισμό είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ.ότι και να ανοίξεις αέρα δεν νιώθεις!
    Η φασαρία είναι κυρίως συνάρτηση του ποσου αέρα μπαίνει, για αυτό και σε αγωνιστικό κράνος δεν ασχολείται κανείς με τον θόρυβο. Αφενός γιατί φοράς ωτοασπίδες και αφετέρου γιατί αυτό σημαίνει καλύτερο εξαερισμό.
    Το gt air 2 το πήρα πέρυσι και σκέφτομαι να το αλλάξω αλλά με βολεύει η ενσωματωμένη ενδοεπικοινωνια!
    Οποτε πρέπει να σκεφτείς τα θέλω σου.
    Ανέσεις και μπιχλιμπιδια ή κορυφαία ασφάλεια και εξαερισμό?
    Σίγουρα στην καθημερινότητα μας θέλουμε μια ισορροπία και κάποιες ανέσεις αλλά αν ήξερα ότι αύριο θα πέσω θα φορούσα μόνο το αραι!
    Τέλος στο θέμα άνεσης εντάσσεται και το μικρομετρικο κούμπωμα που ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ πως είναι κατώτερο από το DD.

    Υγ. Μην πάρεις 22.05.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζοντας τα site εξωτερικού, το Shoei έχει τρελές προσφορές, ίσως λόγω 22.05. Οπότε το καθιστά καλό deal. Στο fc moto δε, παίζει φθηνότερα από το hjc. Το ίδιο και το Arai Profile V.

    Θα πάω να τα φορέσω και τα 3, να τσεκάρω πως κάθονται, αν και είμαι πολύ περίεργος για το Arai. Άλλοι λένε τα καλύτερα για την εφαρμογή τους, κι άλλοι τα χειρότερα. Τόση διαφορά από κεφάλι σε κεφάλι;

    Όσον αφορά την εσωτερική ζελατίνα, δεν είχα σε κανένα από τα προηγούμενα κράνη μου, άρα δεν με προβληματίζει, τόσο, αν θα υπάρχει ή όχι. Ο θόρυβος ας πούμε είναι κάτι που θα με χαλάσει. Οπότε συμβιβάζομαι, ας πούμε, να θησιάσω τον αερισμό για το θόρυβο.

    Άλλος προβληματισμός που μου προέκυψε είναι μήπως το Arai, λόγω του ότι είναι ουσιαστικά το οικονομικότερο της εταιρίας, υστερεί σε ποιότητα. Όσους ξέρω με Arai έχουν το chaser που δεν έχει καμία σχέση με το profile v. Είναι κάποιος που να έχει άποψη για το συγκεκριμένο από θέμα ποιότητας;
    Από θέμα ποιότητας, όλα τα Arai είναι κορυφαία. Σε παλίοτερες βασικές σειρές δεν έβγαινε όλη η εσωτερική επένδυση αλλά νομίζω ότι πλέον σε όλα βγαίνει. Εδώ θα δεις ένα συγκριτικό των ιαπωνικών κρανών.
    https://www.youtube.com/watch?v=P5NNunVFGvA
    Εφόσον δεν σε χαλάει η έλλειψη εσωτερικής ζελατίνας, δεν βλέπω τον λόγο να μην το κοιτάξεις και αν έχει καλή εφαρμογή να το πάρεις.

    Επίσης, δεν θα απέκλεια το HJC (αν σου "κάθεται" καλά) ακόμα και αν είναι σε αντίστοιχα χρήματα. Βγάζουν πολύ καλά κράνη και αν πας colori κουβεντιάζουν και την τιμή
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι ότι κοιτάζοντας τα site εξωτερικού, το Shoei έχει τρελές προσφορές, ίσως λόγω 22.05. Οπότε το καθιστά καλό deal. Στο fc moto δε, παίζει φθηνότερα από το hjc. Το ίδιο και το Arai Profile V.

    Θα πάω να τα φορέσω και τα 3, να τσεκάρω πως κάθονται, αν και είμαι πολύ περίεργος για το Arai. Άλλοι λένε τα καλύτερα για την εφαρμογή τους, κι άλλοι τα χειρότερα. Τόση διαφορά από κεφάλι σε κεφάλι;

    Όσον αφορά την εσωτερική ζελατίνα, δεν είχα σε κανένα από τα προηγούμενα κράνη μου, άρα δεν με προβληματίζει, τόσο, αν θα υπάρχει ή όχι. Ο θόρυβος ας πούμε είναι κάτι που θα με χαλάσει. Οπότε συμβιβάζομαι, ας πούμε, να θησιάσω τον αερισμό για το θόρυβο.

    Άλλος προβληματισμός που μου προέκυψε είναι μήπως το Arai, λόγω του ότι είναι ουσιαστικά το οικονομικότερο της εταιρίας, υστερεί σε ποιότητα. Όσους ξέρω με Arai έχουν το chaser που δεν έχει καμία σχέση με το profile v. Είναι κάποιος που να έχει άποψη για το συγκεκριμένο από θέμα ποιότητας;
    arai regent-x λεγετε στην αμερικη αν θες να δεις τιμες και review. παντως σαν κλαση το air ειναι απο πανω και απο τα δυο. τιμολογιακα δηλαδη δεν ειχαν ποτε την ιδια τιμη. επισης το 22.06 παιζει σε large να φτάνει τα 1,6κ. αν κανεις ταξιδια αρκετα μπορει να νιωσεις λιγο το βαρος.
    το εσωτερικο του 71 δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα δυο. δες τα απο κοντα καλυτερα. μεγαλο φαουλ -αν ισχυει- στο αραι δεν βγαινει το chin curtain. εγω δεν την παλευω με αυτο το πραγμα.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2020, 23:37
  2. Shoei Gt air ii - HJC RPHA 70 - xlite 803 - Airoh gp 500
    από miketaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2020, 13:38
  3. Shoei GT Air vs Schuberth C3 Pro
    από paramedic στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2019, 20:29
  4. HJC RPHA-ST vs SHOEI GT-AIR
    από ΕμμΖαι στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2014, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF