Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αγορά μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7

    Αγορά μηχανής

    "Καλησπέρα παιδιά. Είμαι ο Γιώργος και δεν έχω ιδέα από μηχανές, παρά μόνο μια μικρή επιθυμία να αποκτήσω μία. Αρχικά, ψάχνω μια on-off μοτοσυκλέτα που να είναι αρκετά οικονομική. Σκεφτόμουν κάτι για την Transalp, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για άλλες επιλογές επίσης. Ο φίλος μου έχει μια Transalp 650 του '05, την οποία έχω οδηγήσει και παρατήρησα ότι για μια καλή, αποδοτική οδήγηση όσον αφορά την κατανάλωση καυσίμου και την σταθερότητα (τραντάγματα κλπ) σε ταξίδι, οι ταχύτητές μου ήταν πολύ κοντά στα 90 χλμ/ώρα. Θα ήθελα την γνώμη σας αν υπάρχει κάτι άλλο στην ίδια κατηγορία που να είναι αρκετά οικονομικό και να μπορεί να πηγαίνει πιο άνετα (με μία ταχύτητα γύρω στα 110 χλμ/ώρα θα ήμουν ευχαριστημένος).

    Μια άλλη απορία που έχω είναι τι αλλάζει σχετικά με τις χρονολογίες, π.χ. ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ μιας Transalp του '00 και μιας του '06;", Να με απασχολεί η χρονολογία της μηχανής πέρα απο το πόσο παλιά είναι και τι φθορά μπορεί να έχει ??? (γιατι αυτό εγγυτε στην χρήση και συντήρηση που κάνει ο προκάτοχος)

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Μια γενική προσέγγιση λέει ότι όσο πιο σύγχρονη είναι μια μηχανή, λογικά είναι και πιο "άνετη" στην πορεία και σίγουρα πιο οικονομική.

    Το μόνο σίγουρο είναι όμως ότι ειδικά σε κάποιον άπειρο οδηγό, η πιο σύγχρονη θα έχει abs, οπότε και είναι πιο ασφαλής ως επιλογή.

    Γράψε καλύτερα το budget που μπορείς να κινηθείς για να σου γίνουν λίγο πιο στοχευμένες προτάσεις επιλογών.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7
    Μέχρι 2.500 μπορώ να φτάσω για κάτι μεταχειρισμένο προφανώς! Και η αλήθεια είναι πως δεν μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον πρόσφατα χαρακτηριστικά. Δεν νιώθω τόσο άπειρος στην οδήγηση αλλά τοσο στο τι έχουν αυτα τα πράγματα μέσα. Τα service τους τα κόστει που μπορεί να αντιμετοπίσω σε μια λανθασμένη αγορά. ΠΧ βρήκα μια Africa twin του 02 με 180.000 χλμ στα 1900 $. το αγοράζεις ? Τι σημαίνει η απόσταση των 180000 χλμ ? Θα εέχει σημαντική φθορά ? τι κατανάλωση θα έχει ? (μπορώ να τα δω απο κάποιο επίσημο site ) αλλά θα πρέπει να περιμένω ότι το site πχ λέει 5 lt στα 100χλμ ... μήπως απο την τεράστια διαδρομή που έχει διανησει εγώ να περιμένω μεγάλη πτώση στην απόδοσή της ? δλδ μπορέι να καίει 8 lt τώρα ?

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα, με 100-110 μπορείς να πας πολύ άνετα για όχημα και αναβάτη με σχεδόν όποιο όχημα έχει μια σχετική ανεμοκάλυψη.
    Δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα 650+ κ.ε . Αυτά που κοιτάς δεν είναι οικονομικά αν γκαζώνεις, με 110 πορεία και χιλιάρα πίστας να έχεις δεν θα κάψει πολύ.
    Οι φθορές της μοτοσυκλέτας είναι συχνότερες από ένα ΙΧ ,ΙΧ οδηγάς;Δίπλωμα για μοτο έχεις;
    Ένα αυτοκίνητο του 02 από μάντρα ή ιδιώτη θα το εμπιστευόσουν 100% ;
    Μία Αφρικα αν είναι κακορυθμίσμένη ναι μπορεί να σου καίει τόσο ακόμα και με λίγα χλμ,επίσης μέσα στην πόλη το πιο πιθανό είναι να βλέπεις τέτοια νούμερα έτσι και αλλιώς.
    Οικονομικό μόνο αν πάρεις κάτι πιο καινούργιο σε λιγότερα κ.ε που είναι φτιαγμένο για αυτό τον σκοπό,μοτοσυκλέτα και οικονομία δεν πάνε μαζί εκτός στοχευμένων περιπτώσεων.
    Ότι γλιτώνεις σε βενζίνη σε σχέση με ένα ΙΧ θα το πληρώνεις σε λάστιχα,γρανάζια,αλυσίδες,τακάκια φρένων,μάστορες και διάφορα άλλα.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, με 100-110 μπορείς να πας πολύ άνετα για όχημα και αναβάτη με σχεδόν όποιο όχημα έχει μια σχετική ανεμοκάλυψη.
    Δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα 650+ κ.ε . Αυτά που κοιτάς δεν είναι οικονομικά αν γκαζώνεις, με 110 πορεία και χιλιάρα πίστας να έχεις δεν θα κάψει πολύ.
    Οι φθορές της μοτοσυκλέτας είναι συχνότερες από ένα ΙΧ ,ΙΧ οδηγάς;Δίπλωμα για μοτο έχεις;
    Ένα αυτοκίνητο του 02 από μάντρα ή ιδιώτη θα το εμπιστευόσουν 100% ;
    Μία Αφρικα αν είναι κακορυθμίσμένη ναι μπορεί να σου καίει τόσο ακόμα και με λίγα χλμ,επίσης μέσα στην πόλη το πιο πιθανό είναι να βλέπεις τέτοια νούμερα έτσι και αλλιώς.
    Οικονομικό μόνο αν πάρεις κάτι πιο καινούργιο σε λιγότερα κ.ε που είναι φτιαγμένο για αυτό τον σκοπό,μοτοσυκλέτα και οικονομία δεν πάνε μαζί εκτός στοχευμένων περιπτώσεων.
    Ότι γλιτώνεις σε βενζίνη σε σχέση με ένα ΙΧ θα το πληρώνεις σε λάστιχα,γρανάζια,αλυσίδες,τακάκια φρένων,μάστορες και διάφορα άλλα.
    ΈΕΕΕχω όλα τα δηπλώματα και στην κατοχή μου μόνο ενα μικρό στροογυλοφάναρο που το ψηλοφτιάχνω μόνος μου χωρις να έχει χρειαστεί κάτι σημαντικό που δεν μπορω να δω σε κανα youtube να κάνω (πχ άλαγμα γραναζιών ή κάποιας φλάτζας). Οι καταναλώσεις που έδωσα παραπάνω τις είπα εντελός τυχαία στην προσπάθεια μοιυ να δώσω κάποιο παράδειγμα!

    Προφανώς φαντάζομαι μια μηχανή μεγάλη δεν θα βάζω και τόσο έυκολα χέρι εγω και θα ππηγαίνω σε μάστορα ... οπότε τα κόστει θα εκτιναχθούν!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Το Τρανσαλπ 650 ειναι μια αξιοπιστη λυση για πρωτη μηχανη.Δεν εβγαζε προβληματα.Μειονεκτημα ειναι η καταναλωση βενζινης,λογω παλιας σχεδιασης μοτερ καιει ακομα και στις μικρες ταχυτητες ταξιδιου(120km/h) επισης εχει και 5 ταχυτητες αντι για 6.

    Αν σου αρεσει το v-strom 650 τοτε ψαξε να παρεις το suzuki μιας και ειναι καλυτερο.Αν σ αρεσει το Τρανσαλπ650 οκ,αλλα καλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε το βελτιωμενο Τρανσαλπ700.


    Σημασια εχει να βρεις ενα καλο μεταχειρισμενο.Αφρικα 750 δε θα επαιρνα,παραειναι παλιο πια.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Το 700 Transalp είναι σαφώς καλύτερο σε όλα από το παλιό 650 εκτός της ανεμοκάλυψης και του Off χαρακτήρα. (21-17 το 650 , 19-17 το 700)

    Το 650 είναι μια καλή λύση αν το Budget είναι πολύ χαμηλό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7
    Νομίζω απο τις πιο ψυχοφθόρες διαδικασίες να επιλλέξεις μηχανή!
    Να ποστάρω μια που βρήκα στο car.gr να μου πείτε την γνώμη σας? (Ρωτάω μήπως δεν το επιτρέπει η σελίδα)

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Ελεύθερα!

  10. #10

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Δύσκολο να πω απο τις φωτο,θέλει προσεκτικό τσεκάρισμα απο κοντά,προσοχή στο καρέ του άξονα κίνησης να είναι οκ.
    Αν δεν έχεις κάποιο φίλο που να ξέρει,πρέπει να πάει σε μηχανικό.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7
    Δεν πρέπει να ανοίξει για να το δω αυτό? Άρα μάλλον μάστορα οποσδήποτε. Πρέπει να είναι σφηχτό το γρανάζι πάνω του?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Πρέπει να βγει το γρανάζι για να δεις την κατάσταση του καρε.
    Το γρανάζι πρέπει να ασφαλίζει κανανικά χωρίς πατέντες και να έχει ενα μικρό τζόγο.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Αυτή την μαλακία με τα θερμονωτικά στην εξάτμιση δεν θα την καταλάβω ποτέ στα 650.
    Κάνε ένα τσεκ γενικό στην συγκεκριμένη. Βλέπω πατεντούλες πολλές.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2023
    Μηνύματα
    7
    Ελπιζω αυτή η μικρή υπερβολή με τα θερμομωνοτικα να σημαίνει ότι είναι και αρκετά προσεκτικός ο προκάτοχός της.
    Τα 2000€ είναι πολλά για μια τέτοια μηχανή ?
    Υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος κάποιο αξιόπιστο μηχανικό ? Κι αν ναι πόσο θα κόστιζε ένα καλό τσεκαπ ?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF