Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 75

Θέμα: Panigale V4S MY2022: Μετά από 3000 χλμ και 5 trackdays

  1. #46
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Αυτό που είχε ήταν στοκ δλδ εργοστασιακό και ναι έχουν ίδια φρένα. Λες και άμα δεν είχε υπήρχε περίπτωση να τον φτάσω Και το δικό μου να έπαιρνε ίδιους χρόνους θα έκανε σίγουρα.

    Αυτό που λες για το R3 είναι ωραίο point αν και άσχετο από το θέμα εδώ. Σε όλες τις πίστες αλλά κυρίως στο Montmelo, πάντα μα πάντα στους αγωνιζόμενους έχει παιδάκια κάτω των 13 που τρέχουν με 125 άντε 250. Αν δεις πώς μπαίνουν στις στροφές θα καταλάβεις πώς κάνουν το χρόνο που είπες και ακόμη καλύτερους. Επίσης στα ρεκόρ πίστας πάντα στο τοπ 5 έχει 600άρια. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι οποιοδήποτε μηχανάκι θέλει χέρια και πολλά χλμ προπόνηση. Μην συγκρίνεις τον Diaz ή τον όποιο χρόνο Moto2, Moto3.

    Mια φορά, νομίζω είχα βάλει και φωτό εδώ, είχα πετύχει την ομάδα της Austin Racing όπου ήταν στο trackday ο ίδιος ο Austin και ο γιος του με ένα φίλο του που ήταν και οι πιλότοι. Συνειδητοποίησα ότι τα παιδάκια αυτά προπονούνται 2-3 φορές την εβδομάδα ενώ άλλα μικρά που χω δει στην Ισπανία ακόμη και κάθε μέρα. Πέραν από την προπόνηση που δεν είναι καθόλου αμελητέο έχουν σε μεγάλο βαθμό άγνοια κινδύνου. Οι χρόνοι που είπα πριν ότι δεν θέλω να ξεπεράσω είναι δικά μου όρια που χουν να κάνουν πρώτον με δικές μου αναστολές-φόβους και δεύτερον με την ικανοποίηση που ήδη έχω και με τους χρόνους που χω κάνει μέχρι στιγμής. Προφανώς το μηχανάκι στα κατάλληλα χέρια, όπως είναι μπορεί να κάνει και 1:45
    Εγώ αν οδηγούσα όπως εσύ στα 2:00 όπως έκανες με το KTM σου η τα 2:05 που κανείς τώρα και θα πας σίγουρα κάτω από 1:58 (γιατί τα 600khm μονο από οδήγηση θα γίνουν ποιο πολλά στο μέλλον) θα ήμουν παραααα πολύ ευχαριστημένος.

    Αυτό που λες ανοίγω γκάζι με άγνοια, πολύ σωστά τα λες για τις μικρές ηλικίες
    Το έχω δει με 15 Χρονά σε ΥΖ125 που πήγαιναν στο χώμα σαν διάολος και εγώ με το δικό μου έλεγα....

    Στα της επένδυσης που έχεις κάνει, πολύ σωστά λες και κρίνεις ότι εδώ πέσιμο είναι 4ψηφιο σε €€€€

    Πολύ ωραία η Ντουκα σου και να την χαίρεσαι σε αυτές τις παγκόσμιες πίστες

  2. #47
    Πολύ σωστή προσέγγιση, Macdeath!
    Οι χρόνοι έρχονται "αβίαστα", δεν είναι αυτοσκοπός το τι θα γράψει το χρονόμετρο αλλά είναι το improvement gauge σου.
    Κι εγώ αν ήμουν 10sec από motogp αναβάτη θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    ΠΑΡΤ ΔΥΟ

    Μετά από μερικές στριφτερές βόλτες μόνος αλλά και με συνεπιβάτη, πήγα και πάλι στο μέρος που ανέφερα στο πρώτο μέρος (έχει και link Google Maps). Κάτι σαν τα λιμανάκια της Βαρκελώνης μόνο που είναι πολύ πιο έξω από την πόλη και με πολύ περισσότερους μπάτσους + ελικόπτερο. Πολύ πιο όμορφο μέρος βέβαια και πολύ πολύ πιο ζόρικο γιατί έχει πολύ πιο κλειστές και συνεχόμενες στροφές. Anyway,το βάζω στο Sport mode (περισσότερα παρακάτω) και ξεκινάω για πρώτη φορά να το πηγαίνω γρήγορα σε δρόμο. Μαζί μου ήταν ένας καλός φίλος και ο υπεύθυνος του CSS όσο λειτουργούσε στην Ισπανία. Πήγαμε αρκετά γρήγορα αλλά θα μπορούσα και περισσότερο αν δεν είχα "θέμα" με τα φρένα. Δεν υπήρχε κανένα θέμα φυσικά απλά όντας συνηθισμένος σε ένα ABS της KTM του 2014 ξαφνιάστηκα όταν σε απότομα φρεναρίσματα άρχισε να πηγαίνει ο κώλος πέρα δώθε, οπότε δεν φρέναρα όσο απότομα θα ήθελα. Αν εξαιρέσω βέβαια αυτή την αίσθηση τα υπόλοιπα χωρίς, σχεδόν, καμία απολύτως ρύθμιση ήταν τέλεια. Η μετάβαση από naked σε SS μου φάνηκε πολύ πιο ομαλή από ότι περίμενα, πόσο μάλλον σε ένα δρόμο με συνεχόμενες κλειστές στροφές. Όσο κουραστικό μου φαινόταν αρχικά σε εθνικές και μες στην πόλη με το που φτάναμε σε στροφές τα ξέχναγα όλα. Πολύ εύκολες, αβίαστες και ακριβείς αλλαγές στην κατεύθυνση σε απανωτές στροφές σε συνδυασμό με την εργονομία να μεταφέρεις το σώμα σου από τη μία πλευρά στην άλλη. Εδώ να αναφέρω ότι χρειάζεται να ξύνεις γόνατο ή να φιλάς τον καθρέφτη για να στρίψει σε τέτοιους δρόμους. Προφανώς είναι πολύ πιο ασφαλές αν το κάνεις διότι μειώνεις την κλίση αλλά για κανέναν λόγω δν είναι όσο απαιτητικό περίμενα. Εν ολίγοις έστριβα όπως και με το SuperDuke με ελάχιστη παραπάνω προσπάθεια όσον αφορά το body position. Κάτι που με ένα μαγικό τρόπο, τόσο στη πίστα όσο και στο δρόμο σε ωθεί το μηχανάκι να το κάνεις. Ειδικά στην πίστα, δεν παίζει να μπω σε στροφή είτε αργά αλλά πολύ περισσότερο γρήγορα, χωρίς να με "ωθεί" το μηχανάκι να βγάλω κορμό και οπίσθια προς το εσωτερικό της στροφής. Πραγματικά είναι πολύ περίεργο αλλά και εντυπωσιακό για εμένα. Μέχρι στιγμής τα μόνα πράγματα που είχαν πειραχτεί στο συνεργείο ήταν η προσφόρτιση τόσο στο μπροστινό όσο και στο πίσω. Μάλλον το παρακάναμε γιατί ειδικά με δεύτερο άτομο το πίσω έγινε πααααρα πολύ σκληρό. Αργότερα, μετά από τα πρώτα δύο trackdays, πήγα πίσω και τους ζήτησα να τα χαλαρώσουν αν και στη συνέχεια ξανα φόρτωσα το μπροστινό. Ενδιαφέρον γεγονός ότι σε αυτή την βόλτα με τον πρώην εκπαιδευτή μου είναι ότι ναι μεν εξεπλάγην από το πόσο γρήγορα πήγαινα αλλά από την άλλη ανέφερε ότι ήταν σαν να μην έχω μάθει τπτ. Από τη μία χάρηκα γιατί ποτέ δεν μπορούσα να τον ακολουθήσω όταν πήγαινε γρήγορα ενώ πλέον είναι το αντίθετο από την άλλη προβληματίστηκα. Η πρώτη επίσκεψη στη πίστα βέβαια μου έφερε στο μυαλό μία μία τις λέξεις του.

    Πριν πάω στο επόμενο μέρος που είναι η πίστα, να υπενθυμίσω κάτι που είχα γράψει και στο με ΕΙΔΑ. ΠΤΩΣΗ! Ω ναι... Πέρσι έπεσα με ότι μέσο υπάρχει (τρέχοντας, με ποδήλατο - που ήταν και το χειρότερο - καθώς και δύο φορές με μηχανάκι) οπότε μάλλον ήταν αναμενόμενο να γίνει. Να θυμίσω ότι ουσιαστικά πήγαινα πιο γρήγορα από ότι έπρεπε παρότι ήμουν αρκετά κάτω από το ρυθμό μου. Ήταν στο ίδιο σημείο που προανέφερα οπότε δεν κτλβα καν πώς έγινε το low-side αλλά όπως έγραψα είτε πάτησα άσπρη διαχωριστική είτε πιο πιθανό υγρασία. Κάπως εκεί φοβήθηκα το μπροστινό γιατί έφυγε χωρίς καμία προειδοποίηση. Λογικό όμως για΄τι στην πίστα προειδοποιεί ενώ ο δρόμος ποτέ δεν είναι ο ίδιος από στροφή σε στροφή. Anyway μην φύγω offtopic αλλά χωρίς φουλ προστασίες (μπουφάν, τζιν, γάντια, μποτάκια) θα είχα σακατευεί πολύ άσχημα. Έχω βάλει φωτό εδώ αν θυμάμαι καλά και τα είπα και στο βίντεο της μοτοκίνησης. Πάμε στην πίστα λοιπόν...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Πρώτη φορά πίστα λοιπόν, μετά από τούμπα κιόλας, το άγχος και ο ενθουσιασμός ήταν στα ύψη. Πήγα στην πίστα που έχω πάει περισσότερες φορές (Castellolí) και εκεί που είχα τους γρηγορότερους χρόνους με το ΚΤΜ. Αρχικά μπήκα με το Sport mode το οποίο είναι για γρήγορη οδήγηση σε δρόμο. Ουσιαστικά είναι στη φουλ υποδύναμη αλλά οι χάρτες ανά ταχύτητα, το ABS, traction, slide και wheelie control είναι πιο πολύ για δρόμο. Δεν χρειάστηκα τπτ παραπάνω για εκείνη τη μέρα αν και το έβαλα και στο Race B. Τα ηλεκτρονικά και ειδικά οι αναρτήσεις είναι Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Α. Πραγματικά τα πείραζα κυρίως από περιέργεια αλλά πέραν του μπροστινού που τερμάτιζε στα φρεναρίσματα, τα υπόλοιπα δουλεύανε τέλεια από μόνα τους. Η πρώτη επίσκεψη όμως δεν ήταν όπως την φανταζόμουν... Σε χρόνους ήταν μαύρα χάλια +15" το καλύτερο που πέτυχα από τους χρόνους που έκανα με το SuperDuke, φρέναρα πολύ νωρίς συνεχώς και το χειρότερο φοβόμουν πάρα πολύ αν στρίψω γιατί ένιωθα τελείως εκτός από το μηχανάκι. Όσο και να προσπαθούσα να έχω σωστό body position δεν μπορούσα με τπτ να νιώσω σταθερός και ένα με το μηχανάκι. Επίσης ακουμπούσα το γόνατο με πολύ περισσότερη δυσκολία από ότι με το SuperDuke ενώ θα έπρεπε να είναι το αντίθετο. Από την άλλη όμως, στις γρήγορες στροφές, φαινόταν ξεκάθαρα το potential που έχει το μηχανάκι. Ναι μεν δεν έμπαινα με τα ίδια χλμ που έμπαινα με το SD αλλά η ακρίβεια και η σταθερότητα που είχε ήταν μέρα με νύχτα (θυμίζω ότι το SD φόραγε Andreani και Ohlins). Επίσης εκπληκτικό ότι παρότι ήμουν σαν πρώτη φορά και τελείως ατσούμπαλος, σωματικά δεν κουράστηκα καθόλου. Μετά από δυο trackdays στο Castellolí και 3 στο Montmelo κάπως ξεκλειδώσαν όλα και άρχισα να είμαι πολύ κοντά στους χρόνους του SD με πολύ λιγότερη προσπάθεια, πίεση και τσίτα.

    Η τελευταία φορά στο Montmelo ήταν η πιο ενδεικτική όσον αφορά το τι μέλλει γενέσθαι. Κατα λάθος μπήκα πρώτο session με το Sport mode και ένιωσα κατευθείαν ότι κάτι δεν πάει καλά. Έβλεπα συνέχεια να ανάβουν slide και traction χωρίς να πιέζω. Βγαίνω έξω λοιπόν και το αλλάζω σε Race A. Ουσιαστικά τα Riding Modes που έχει είναι τέσσερα (Race A-B, Sport και Road) όπου μόνο το τελευταίο ρίχνει την υποδύναμη. Το κάθε mode έχει διαφορετικές ρυθμίσεις στα πάντα, από αναρτήσεις και ABS μέχρι traction και slide control. Ακόμα και στο RaceA όμως η χαρτογράφηση είναι στο High (έχει Low-Medium-High-Full). Aκόμη δεν έχω δοκιμάσει το Full όπου είναι το πιο brutal που έχει. Ουσιαστικά σε πίστα παίζεις με το RaceB σε περίπτωση που δεν είσαι σε GP πίστα και έχει ατέλειες και με το A στην αντίθετη περίπτωση. Άφησα τα πάντα στα default εκτός από το Compression του μπροστινού, γιατί πάλι τερμάτιζε στα φρένα και το wheelie control το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν σε αφήνει να σηκώσεις πολύ το μηχανάκι. Επίσης το ABS το αφήνω ενεργοποιημένο σε performance mode και για το πίσω. Έτσι ουσιαστικά σου επιτρέπει να σηκώσεις τον πίσω τροχό όσο θέλεις εσύ αλλά σε περίπτωση πλαγιολίσθησης θα επέμβει αν δει ότι το παρακάνεις. Πραγματικά η τεχνολογία του ABS με έχει αφήσει άναυδο ή ακόμη καλύτερα μαλάκα. Με το ΚΤΜ ποτέ δεν το απενεργοποιούσα και δούλευε "υπερωρίες" στην πίστα χωρίς να χρειάζεται. Της Ducati παρατηρώντας τα βίντεο δεν έχει επέμβει ούτε μία φορά ακόμη και όταν αρχίζει να κουνιέται ο κώλος έντονα. Όπως είπαμε και πριν, τα φρένα τα θεωρώ κορυφαία αλλά σε πολύ έντονη χρήση, αυτό μου το έχουν πει δεν το έχω νιώσει ακόμη, έχει ένα μικρό fade στους τελευταίους γύρους κάθε session. Θεωρώ ότι βοήθησαν οι ψύκτρες που έβαλα και θα βοηθήσουν ακόμη περισσότερο τακάκια και υγρά. Ότι άλλο αλλαχτεί μάλλον πιο πολύ από ψώνιο θα είναι.

    Όσον αφορά την ταχύτητα και την δύναμη εδώ εξεπλάγην αλλά όχι όπως πολλοί μπορείτε να περιμένετε. Ναι είναι πύραυλος, όπως είναι και το R1M και το BMW και το Aprilia. Παρόλα αυτά, αν έχεις καβαλήσει SD1290 και έχεις νιώσει τη ροπή από 1η μέχρι και 3η δύσκολα να σε τρομάξει άλλο μηχανάκι εργοστασιακό. Οπότε από τίναγμα και έκρηξη σε χαμηλά δεν είχα καμία έκπληξη ούτε τις πεταλούδες στην κοιλιά που χα νιώσει πρώτη φορά με το SD. ΟΜΩΣ... Το πραγματικά τροματικό με αυτό το μηχανάκι, τουλάχιστον συγκριτικά με το ΚΤΜ είναι ότι το γκάζι δεν τελειώνει ποτέ. Όταν ένιωθα ότι με 240 ήταν σαν να μην έχει δώσει ακόμα τπτ και ότι τότε αρχίζει η δύναμη του η αλήθεια είναι πώς είναι λίγο τρομακτικό σαν συναίσθημα. Εν ολίγοις πηγαίνω +20/30 χλμ πάνω από ότι με το KTM αλλά επ' ουδενί δεν το νιώθω ούτε στις στροφές ούτε στην ευθεία. Πέτυχα 2-3 SD μέχρι στιγμής και κάπως συνειδητοποίησα τα ωφέλη της αεροδυναμικής όταν είδα πώς τα προσπερνούσα, το ίδιο και το Streetfighter.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Xωρίς να υπερβάλω το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι ξεκάθαρα για πίστα διότι όσο πιο γρήγορα το πας τόσο πιο ασφαλές και σταθερό το νιώθεις. Τα όρια του είναι πολυυυυυυ παραπάνω από τα όρια ενός μεσαίου ή γρήγορου trackday οδηγού και τα ηλεκτρονικά του σε βοηθάνε να πιέσεις χωρίς να φλερτάρεις συνεχώς με την πτώση. Ξεκάθαρα θεωρώ ότι είναι πανάκριβο για αυτά που προσφέρει αλλά κάπου εδώ μπαίνει στο παιχνίδι και η φίρμα, η μόδα, το design και τα πρωταθλήματα που πήρε η Ducati.

    Υ.Γ.1: Έχω βάλει πολλές φωτό από trackdays οπότε θα βάλω την εξαιρετική μπύρα που συνόδευσε το γραπτό (Basqueland από τη χώρα των Βάσκων) και για ποζεριά το ποτήρι από την πίστα του Montmelo

    Y.Γ.2: Πριν λίγες ώρες βγήκε αυτό το βίντεο το οποίο είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλλον επιβεβαιώνει τα όσα είπα περί ευκολίας του Panigale. Προσωπικά βέβαια θεωρώ τα ηλεκτρονικά της BMW ανώτερα και πολύ πιο βοηθητικά για το μέσο αναβάτη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0124.jpg 
Προβολές:	186 
Μέγεθος:	76,7 KB 
ID:	445435

  6. #51
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Υπαρχει στο Perfomance, ενα πακετο (λαθος απο μεριας Ducati, αλλα σου λεει...πρεπει να αρμεξω την αγελαδα) σου δινει την επιλογη Slick και Rain, στο V4R το εχει μεσα

    Λογικα με ολα αυτα τα semi slick ελαστικα και slick θα εχει πλεονεκτημα η απλα θεμα marketing ?

    https://www.kfm-motorraeder.de/en/it...ati-96580271AA

    https://store.ducatilodi.com/ducati-...-ordinare.html
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 16/08/2023 στις 10:18.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Θέλαν πολύ να μου το πουλήσουνε, έχει και διαφορετικά maps για κάθε Circuit. Διυλήζουμε τον κόνωπα έχω να πω εγώ ή να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε που λέει και ο φιλόσοφος της γενιάς μας από τα Πετράλωνα. Ήδη ως έχει το V4S το οδηγάνε ο Zarco και ο Martin και οι χρόνοι που κάνουνε είναι αλλού και 5" πιο αργοί από τους GP τους. Δεν είμαι κατά των ηλεκτρωνικών και των βοηθημάτων αλλά ένας άλλος λόγος που ήθελα να αργήσω να αλλάξω το SD ήταν ότι ήθελα πρώτα να εξελιχθώ εγώ και μετά τα ηλεκτρονικά

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στα "αρνητικά" του συγκεκριμένου μοντέλου, πέραν από την υπερβολική ζέστη και τιμή είναι το ακόλουθο. Από το SD είχα συνηθίσει το trail braking το οποίο δεν το εφάρμοσα συνειδητά αλλά μετά έγινε συνήθειο. Πόσο σωστά ή λάθος το έκανα άγνωστα αλλά γενικά όπως έχω ξαναπεί είχε πλεονέκτημα τα φρένα. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, ειδικά σε κλειστές στροφές είναι πιο πολύπλοκο από ότι περίμενα. Το cornering ABS όντως είναι εξαιρετικό παρότι ακόμη δεν είμαι ακόμη τόσο confident να τσαρουχώσω τα φρένα μες στη στροφή αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς φόβο και αναστολές. Το θέμα λοιπόν είναι ότι σε κλειστές στροφές και κυρίως σε όσες ακολοθούν μετά από μεγάλες ευθείες, δεν στρίβει πολλές φορές και σου ανοίγει τη γραμμή έως ότου αφήσεις τελείως τα φρένα. Όπως είπα στις αναρτήσεις έχω πειράξει μόνο το compression (brake support όπως το αναφέρει το DES Evo) οπότε ίσως με πιο απαλό rebound ή πιο απότομο, ειλικρινά δεν ξέρω, μπορεί να βελτιωθεί η συγκεκριμένη συμπεριφόρα.

    Και άλλο ένα μείον αρκετά πιο ενοχλητικό είναι η νεκρά. Η δεν θα μπαίνει με την καμία ή θα μπαίνει εκεί που δεν πρέπει. Την προτελευταία φορά στο montmelo μπήκε στην προτελευταία στροφή στην οποία μπαίνεις με 130-140 ++ Φυσικά χέστηκα πάνω μου και δεν ψήθηκα να καρφώσω 2α οπότε βγήκα έξω και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγα τα μούτρα μου. Δν θα πάθαινα απολύτως τπτ εγώ αλλά δεν εγγυώμαι ότι τα φτερά θα την γλιτώνανε Όταν το είπα στο συνεργείο αρχίσανε τις πίπες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ την 1η στην πίστα ποτέ. Από μία άποψη το ακούω αλλά υποτίθεται δεν απευθύνεται μόνο σε experts το Panigale. Πρώτο αυτό, δεύτερον μιλάμε για ένα μηχανάκι που πιάνει 200 με τη 2α οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μη μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και πρώτη αν θες. Φυσικά στην στροφή που πήγα να το κάνω ήταν λάθος, δεν θυμάμαι γιατί φρέναρα τόσο. Τρίτο και σημαντικό, στο launch video της Ducati από το Jerez, που είναι πιο γρήγορη πίστα από το Montmelo, οι οδηγοί χρησιμοποιουν την 1η.

  9. #54
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Θέλαν πολύ να μου το πουλήσουνε, έχει και διαφορετικά maps για κάθε Circuit. Διυλήζουμε τον κόνωπα έχω να πω εγώ ή να χαμε να λέγαμε και να χαμε να πούμε που λέει και ο φιλόσοφος της γενιάς μας από τα Πετράλωνα. Ήδη ως έχει το V4S το οδηγάνε ο Zarco και ο Martin και οι χρόνοι που κάνουνε είναι αλλού και 5" πιο αργοί από τους GP τους. Δεν είμαι κατά των ηλεκτρωνικών και των βοηθημάτων αλλά ένας άλλος λόγος που ήθελα να αργήσω να αλλάξω το SD ήταν ότι ήθελα πρώτα να εξελιχθώ εγώ και μετά τα ηλεκτρονικά
    αυτο που εχεις ειναι SBK, μεχρι και γωνιομετρο εχει πανω στο copckit ποση κλιση εχεις παρει και χρονομετρο.
    Στην επενδυση που εχεις κανει και λογο του οτι πας πιστες, θα τα βγαλει τα χρηματα του.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Για εμένα είναι ήδη τεράστιο βήμα τεχνολογικά και ήδη μου δίνει παραπάνω από όσα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Το χρονόμετρο btw είχε 300€ για να μπει πάνω και εν μέρει τσάμπα το έβαλα γιατί οι περισσότεροι διοργανωτές για ασφάλεια σου ζητούν να έχεις το δικό τους Δεν θυμάμαι να το χω κοιτάξει ποτέ οδηγόντας. Όντως μετράει κλίση και YAW angle αλλά νομίζω αν επενδύσω σε κάτι όσον αφορά αυτό το κομμάτι θα ήταν το GPS EVO+ ή κάπως έτσι που σου δίνει πιο πολλά δεδομένα για τελεμετρία. Αυτό με τους χάρτες τώρα δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσει τόσο πολύ, πόσο μάλλον όταν ποτέ δεν έχω Slick ούτε Rain.

    Όσον αφορά την επένδυση και το RTO νομίζω είναι λίγο υποκειμενικά θέματα σχετικά με το τι θέλει ο καθένας. Δεν θεωρώ κανόνα το ότι "έλα μωρέ έσκασες τόσα € για τη μοτό οπότε τσιγκουνέυεσαι 200-300 για λάστιχα, φρένα, ή 5 χιλιάρικα να βάλεις μια Akrapovic. Για μένα προτιμώ να επενδύω σε trackdays μέχρι να νιώσω ότι υπάρχει άμεση ανάγκη για κάτι (όπως με τα φρένα ή τις αναρτήσεις με το SD ) από το να δώσω σε μπλινκ μπλινκ και fancy αξεσουάρ. Τουτέστιν προτιμώ να βάλω λιγότερο racing, λάστιχο, φρένο ή οτιδήποτε ακριβό και να επενδύσω αυτά τα χρήματα σε ένα ακόμη trackday. Προτιμώ δλδ να πάω σε 10 και ας μην είμαι στο top performance σε κανένα από αυτά από το να πάω σε 5 και να είμαι 2 δεύτερα κάτω λόγω του τι έχω βάλει. Παρότι ξεκάθαρα δεν είμαι από τους τοπ γρήγορους ούτε pilot, θεωρώ ότι με τόσα χλμ έχω αρκετή εμπειρία. Με βάσει του τι έχω δει και στον εαυτό μου και σε άλλους οδηγούς που ξεκινήσαμε μαζί (ένας από αυτούς μάλιστα τρέχει στο Ισπανικό πρωτάθλημα τώρα) είδα ότι η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως και όχι οτιδήποτε ανταλλακτικό ή αναλώσιμο γράφει racing. Γνώμη μου είναι αυτή φυσικά και δεν θεωρώ ότι έχω αποκτήσει κάποιου είδους σοφία απλά μοιράζομαι μαζί σας το τι έχω δει στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους. Το 2ο θεωρώ ότι είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όταν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες πίστες... Θα έχεις δίπλα σου current ή μελλοντικούς αγωνιζόμενους και όταν αυτοί έχουν μονοψήφια ηλικία όπως λέγαμε πριν εκεί συνειδητοποιείς πολλά

  11. #56
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Κάτι που ξέχασα να αναφέρω στα "αρνητικά" του συγκεκριμένου μοντέλου, πέραν από την υπερβολική ζέστη και τιμή είναι το ακόλουθο. Από το SD είχα συνηθίσει το trail braking το οποίο δεν το εφάρμοσα συνειδητά αλλά μετά έγινε συνήθειο. Πόσο σωστά ή λάθος το έκανα άγνωστα αλλά γενικά όπως έχω ξαναπεί είχε πλεονέκτημα τα φρένα. Στο συγκεκριμένο μηχανάκι, ειδικά σε κλειστές στροφές είναι πιο πολύπλοκο από ότι περίμενα. Το cornering ABS όντως είναι εξαιρετικό παρότι ακόμη δεν είμαι ακόμη τόσο confident να τσαρουχώσω τα φρένα μες στη στροφή αλλά σου δίνει την αίσθηση ότι μπορείς να το κάνεις χωρίς φόβο και αναστολές. Το θέμα λοιπόν είναι ότι σε κλειστές στροφές και κυρίως σε όσες ακολοθούν μετά από μεγάλες ευθείες, δεν στρίβει πολλές φορές και σου ανοίγει τη γραμμή έως ότου αφήσεις τελείως τα φρένα. Όπως είπα στις αναρτήσεις έχω πειράξει μόνο το compression (brake support όπως το αναφέρει το DES Evo) οπότε ίσως με πιο απαλό rebound ή πιο απότομο, ειλικρινά δεν ξέρω, μπορεί να βελτιωθεί η συγκεκριμένη συμπεριφόρα.

    Και άλλο ένα μείον αρκετά πιο ενοχλητικό είναι η νεκρά. Η δεν θα μπαίνει με την καμία ή θα μπαίνει εκεί που δεν πρέπει. Την προτελευταία φορά στο montmelo μπήκε στην προτελευταία στροφή στην οποία μπαίνεις με 130-140 ++ Φυσικά χέστηκα πάνω μου και δεν ψήθηκα να καρφώσω 2α οπότε βγήκα έξω και ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έφαγα τα μούτρα μου. Δν θα πάθαινα απολύτως τπτ εγώ αλλά δεν εγγυώμαι ότι τα φτερά θα την γλιτώνανε Όταν το είπα στο συνεργείο αρχίσανε τις πίπες ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ την 1η στην πίστα ποτέ. Από μία άποψη το ακούω αλλά υποτίθεται δεν απευθύνεται μόνο σε experts το Panigale. Πρώτο αυτό, δεύτερον μιλάμε για ένα μηχανάκι που πιάνει 200 με τη 2α οπότε δεν βρίσκω το λόγο να μη μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και πρώτη αν θες. Φυσικά στην στροφή που πήγα να το κάνω ήταν λάθος, δεν θυμάμαι γιατί φρέναρα τόσο. Τρίτο και σημαντικό, στο launch video της Ducati από το Jerez, που είναι πιο γρήγορη πίστα από το Montmelo, οι οδηγοί χρησιμοποιουν την 1η.

    ανετα βαζεις 1η μιας και ειναι close ratio κιβωτιο, δεν ξερω αν το S εχει ακριβως το ιδιο με το R (που εκει ειναι τελειως close ratio), αλλα αν δεν εισαι τιποτα κοντα στον κοφτη δεν εχεις θεμα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Ανέβασα δύο βίντεο που φαίνεται το παραπάνω θέμα. Ήταν πρώτη φορά που μπήκα πίστα με το Ducati.

    https://youtu.be/GOD_3N2A4_A
    https://youtu.be/8-jdgY_ZCx4

  13. #58
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Για εμένα είναι ήδη τεράστιο βήμα τεχνολογικά και ήδη μου δίνει παραπάνω από όσα μπορώ να χρησιμοποιήσω. Το χρονόμετρο btw είχε 300€ για να μπει πάνω και εν μέρει τσάμπα το έβαλα γιατί οι περισσότεροι διοργανωτές για ασφάλεια σου ζητούν να έχεις το δικό τους Δεν θυμάμαι να το χω κοιτάξει ποτέ οδηγόντας. Όντως μετράει κλίση και YAW angle αλλά νομίζω αν επενδύσω σε κάτι όσον αφορά αυτό το κομμάτι θα ήταν το GPS EVO+ ή κάπως έτσι που σου δίνει πιο πολλά δεδομένα για τελεμετρία. Αυτό με τους χάρτες τώρα δεν νομίζω ότι θα με βοηθήσει τόσο πολύ, πόσο μάλλον όταν ποτέ δεν έχω Slick ούτε Rain.

    Όσον αφορά την επένδυση και το RTO νομίζω είναι λίγο υποκειμενικά θέματα σχετικά με το τι θέλει ο καθένας. Δεν θεωρώ κανόνα το ότι "έλα μωρέ έσκασες τόσα € για τη μοτό οπότε τσιγκουνέυεσαι 200-300 για λάστιχα, φρένα, ή 5 χιλιάρικα να βάλεις μια Akrapovic. Για μένα προτιμώ να επενδύω σε trackdays μέχρι να νιώσω ότι υπάρχει άμεση ανάγκη για κάτι (όπως με τα φρένα ή τις αναρτήσεις με το SD ) από το να δώσω σε μπλινκ μπλινκ και fancy αξεσουάρ. Τουτέστιν προτιμώ να βάλω λιγότερο racing, λάστιχο, φρένο ή οτιδήποτε ακριβό και να επενδύσω αυτά τα χρήματα σε ένα ακόμη trackday. Προτιμώ δλδ να πάω σε 10 και ας μην είμαι στο top performance σε κανένα από αυτά από το να πάω σε 5 και να είμαι 2 δεύτερα κάτω λόγω του τι έχω βάλει. Παρότι ξεκάθαρα δεν είμαι από τους τοπ γρήγορους ούτε pilot, θεωρώ ότι με τόσα χλμ έχω αρκετή εμπειρία. Με βάσει του τι έχω δει και στον εαυτό μου και σε άλλους οδηγούς που ξεκινήσαμε μαζί (ένας από αυτούς μάλιστα τρέχει στο Ισπανικό πρωτάθλημα τώρα) είδα ότι η επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως και όχι οτιδήποτε ανταλλακτικό ή αναλώσιμο γράφει racing. Γνώμη μου είναι αυτή φυσικά και δεν θεωρώ ότι έχω αποκτήσει κάποιου είδους σοφία απλά μοιράζομαι μαζί σας το τι έχω δει στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους. Το 2ο θεωρώ ότι είναι και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα όταν μπορείς να μπαίνεις σε τέτοιες πίστες... Θα έχεις δίπλα σου current ή μελλοντικούς αγωνιζόμενους και όταν αυτοί έχουν μονοψήφια ηλικία όπως λέγαμε πριν εκεί συνειδητοποιείς πολλά
    αλλο τα slick με κορωνα απο αλλο πλανητη και αλλο τα SP παραγωγης.
    550 εχουν τα Pirelli SP corsa και 600 τα slick.

    τωρα για την Ισπανια που εισαι, εγω θα πηγαινα σε σχολη οπως αυτη εδω που σε βαζει σε αλλο επιπεδο οδηγησης.

    https://www.youtube.com/watch?v=zTmr-Ld_iKE

    κατι σαν αυτο που εκαναν μαθημα στην σχολη του KRTC (Kenny Roberts Training Camp) το 1995 οταν την μετεφερε απο την Αμερικη στην Ισπανια, για να τους κανει 2η φυση να χανουν το μπροστινο με το πισω και ελεγχομενο slide.
    με XR100 σε flat track κομματι, και να φρεναρουν με τα λαστιχα χωρις φρενα και να μαθουν την εισοδο με φορα στην στροφη.

    και σε κλειστο ασφαλτινο χωρο με διχρονο YSR 50αρι μοτοσυκλετακι με gas gas 250 διχρονο κινητηρα να κανουν 360 μοιρες slide.

    Το ιδιο εφεραν και εδω στην Ελλαδα στα 1α διοδια, με την ARP Academy (χωρις να κανω διαφημηση, απλα ειναι πολυ καλη), οπου εχει ασφαλτινη πιστα και χωματινη (2 στο συνολο), και μαθαινεις στα προτυπα Kenny Roberts Training Camp και Lorenzo Competizione
    https://www.arp-academy.com/

    που σε μικρο χωρο κανεις μαθημα για συνθηκες παιζω με τα ορια της προσφυσης (αν καποιος θελει να φτασει σε αυτο) , εξοπλισμενη με pit bikes και εξοπλισμο αναβατη.

    https://www.youtube.com/watch?v=bfkCremPNzE

    Ντίνος Μαυρόπουλος (Dinos 31)

    https://www.youtube.com/watch?v=C7clYXz0GWg

    ασχετος ποσο καλος ειναι καποιος (ακομα και αγωνιζομενος, γιατι οσο ζεις μαθαινεις)

    Ειχα διαβασει ενα αφιερωμα καποτε στους 2ΤΡΟΧΟΥΣ που ελεγε αναλυτικα για την σχολη του Roberts, και πως φυγανε τα χαμογελα στους δικους μας οταν τους εβαλαν με XRαρακια να κανουν αυτα που ζηταγε ο Kenny, οι τουμπες....

    Για σενα που μενεις εκει πλεον, σχολη οπως του Lorenzo ειναι οτι πρεπει, μιας και παρεχουν τα παντα (pit bikes, εξοπλισμο αναβατη πληρη κτλ κτλ)
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 16/08/2023 στις 13:36.

  14. #59
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Ανέβασα δύο βίντεο που φαίνεται το παραπάνω θέμα. Ήταν πρώτη φορά που μπήκα πίστα με το Ducati.

    https://youtu.be/GOD_3N2A4_A
    https://youtu.be/8-jdgY_ZCx4
    να το πας πισω μηπως θελει καμια ρυθμιση ο λεβιες, οταν σηκωνεις το ποδι σου (φανταζομαι εχεις αναποδη διαταξη στο σασμαν)

  15. #60
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις λίγο χρόνο περιέγραψε τον τρόπο σου
    να βγαίνουν τα πιστόνια γιατί μου φαίνεται βουνό στις μη διαιρούμενες.
    Σκεφτόμουν έναν εξωλκεα που έχω δει.
    Δεν συγκράτησα πώς τον αναφέρουν όμως.

    ετουτονα εννοείς;
    Βοηθάει πολυ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrIoannis Προβολή μηνύματος
    Προς Θεού ΔΕΝ αφαιρούμε τα έμβολα! Το έχω βάλει επανειλημμένως το βιντεάκι στο forum. Είναι το πιο αναλυτικό βιντεάκι από έναν αξιόλογο μηχανικό. Αξίζει να το κάνει κάποιος ακόμη και όταν δεν μπαίνει πίστα. Τα εργαλεία υπάρχουν σε όλα τα γκαράζ και η διαδικασία μετά την 1η-2η φορά πανεύκολη.
    Γιατί όχι ρε συ;
    Ίσα ίσα που βγάζοντας τα τελείως, πετυχαίνεις καλυτερο καθάρισμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2023, 10:41
  2. διαρροη μπροστινου μετα απο 1500 χλμ σε TDM 900
    από alkis1990 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2013, 14:04
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2007, 12:46
  4. Φίλτρο μετά από 6000 χλμ.
    από dirtbird στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2006, 09:45
  5. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF