Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: 'Ελαστικό πτερύγιο' στην άσφαλτο ..

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωση που αναφέρεις Παντελή έχουν μπει για να αποτρέπεται το διπλοπαρκάρισμα. Ίδια περίπτωση και στη Λαμπράκη. Και λειτουργούν μια χαρά ως προς το σκοπό αυτόν.
    Καλημέρα Πέτρο, δεν το είχα σκεφτεί αυτό είναι αλήθεια.

    Αλλά μήπως ήθελε λιγότερα παλούκια και πιο στοχευμένη τοποθέτηση;

    Το μόνο σημείο που μπορεί να διπλοπαρκάρει κάποιος χωρίς να το πολυσκεφτεί είναι στο πάρκο πλησιάζοντας τη θάλασσα,
    οπουδήποτε αλλού μου φαίνεται υπερβολή και νομίζω ότι η επικινδυνότητα είναι μεγαλύτερη της χρησιμότητας.

    Για να είμαι ειλικρινής, μόνο στις φωτογραφίες του Βαγγέλη πιο πάνω μου φαίνεται απολύτως σωστή η χρήση τους.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Όταν κάποιοι πάνε με 160+++ με μοτό και ιχ στον συγκεκριμένο δρόμο, όταν γίνει η στραβή και χαθεί ο έλεγχος θα περάσουν στο αντίθετο ρεύμα με ότι αυτό συνεπάγεται. Δυστυχώς το συγκεκριμένο κομμάτι από πολλούς θεωρείται ως πιστάκι μόνο που δεν έχει σημεία διαφυγής αλλά γκρεμό από την μια και βράχια από την άλλη.
    Σε μια δυσκολη στιγμή αυτά που έβαλαν δεν θα βοηθήσουν. Αλλά από το τίποτα καλύτερα αυτά μπας και σωθεί καμία ζωή. Και μόνο που θα αποτρέψει καποιους να μπουν στο αντιθετο ρεύμα ή θα τους κάνει να μειώσουν ταχύτητα σε λογικά όρια είναι θετικό. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να μπει κανονικό στηθαίο.

    Από τότε που έριξαν φρέσκια άσφαλτο φοβάμαι να περάσω από εκεί τους καλοκαιρινούς μήνες που έχει κίνηση και πάω στο εξοχικό από άλλους δρόμους παρότι μου αρέσει πολύ αυτή η διαδρομή. Αλλά ειλικρινά φοβάμαι με όσα έχω δει να γίνονται.

    Όσον αφορά τις μοτοσυκλέτες, το βρίσκω εξαιρετικά επικίνδυνο να βρεθεί ένα τέτοιο πράμα στην μπροστινή ρόδα υπό κλίση. Για τους θερμόαιμους μάλλον θα είναι πρόβλημα γιατί θα τους χαλάει τις γραμμές. Για τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές νομίζω πως είναι καλό για την ασφάλειά τους που εξαρτάται κατά πολύ από την οδηγική συμπεριφορά των άλλων οδηγών κάθε οχήματος.

    Αλλά με το μπάχαλο που γίνεται στους δρόμους πως μπορεί κανείς να είναι αισιόδοξος πως μια τέτοια παρέμβαση θα βοηθήσει? Είναι σαν το κερασάκι της τούρτας . Δυστυχώς μέρα με τη μέρα όλο και χειροτερεύει η κατάσταση στους δρόμους όπου ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει. Όσο λοιπόν υπάρχει πλήρης απουσία της τροχαίας που αναλώνεται συνήθως σε κλήσεις εισπρακτικού χαρακτήρα, πιστεύω πως θα συνεχίσουμε να σκοτωνόμαστε με στηθαίο ή χωρίς.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Οι κατασκευές αυτές για να μην γίνουν επικίνδυνες προβλέπεται ότι τηρούνται τα όρια ταχύτητας οι αποστάσεις μεταξύ οχημάτων κλπ.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  4. #19
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Την Παρασκευή που μας πέρασε πήγα Σαρωνίδα από αυτόν τον δρόμο και δεν τα είδα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως βλέπω να γίνονται τρελά ατυχήματα με μηχανές, όπως είχαν γίνει παλιότερα με εκείνα τα ανόητα διαχωριστικά που είχαν βάλει για τα λεωφορεία... Απορώ ποιος "φωστήρας" το σκέφτηκε....
    Και εγώ είχα ατύχημα σε αυτά. Ο Τρίτσης ήταν δήμαρχος.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος

    Από τότε που έριξαν φρέσκια άσφαλτο φοβάμαι να περάσω από εκεί τους καλοκαιρινούς μήνες που έχει κίνηση και πάω στο εξοχικό από άλλους δρόμους παρότι μου αρέσει πολύ αυτή η διαδρομή. Αλλά ειλικρινά φοβάμαι με όσα έχω δει να γίνονται.
    επειδη οπως πολλοι ξερουν μενω Σαρωνιδα ανεβοκατεβαινω Αθηνα καθε μερα με το σκουτερ μου !
    Τον χειμωνα ( 18 χρονια τωρα !!), μεσα στην εβδομαδα κατα μεσο ορο 2 ατυχηματα.
    Το καλοκαιρι, μεσα στην εβδομαδα 6 ατυχηματα. Κατα μεσο ορο.
    Και μιλαμε παντα για καθημερινες.

    Οχι ΣΚ !!!

    Προσοχη !!

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Για παράδειγμα στη Μπότσαρη, φαντάσου έναν πολυσύχναστο και σχετικά στενό δρόμο δύο λωρίδων. Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς αποσκοπεί η τοποθέτησή τους εκεί.
    Για να σπας τα @@ του μαλακα που διπλοπαρκαρε και δεν μπορεις να τον παρακάμψεις..
    (έχω πετυχει γερό ξυλο στο περιπτερο της Μποτσαρη στος υψος της Πατρων..)


    edit: Δεν ειδα οτι ηδη σου απαντησε ο Θερμιστορας Θετικου Συντελεστή..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #22
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ίδια περίπτωση και στη Λαμπράκη.
    Τα φορτηγα που φερνουν βουλγαρικο γυρο τα εχεις πετυχει να τα περνανε "κορδονι μπιλιαρδου"..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ημίμετρα και τσαπατσοδουλειές. Δεν πρόκειται να βοηθήσουν πουθενά καθώς από τα χιλιάδες ατυχήματα που έχουν γίνει εκεί, απειροελάχιστα έχουν γίνει λόγω προσπέρασης. Σε ενδεχόμενο λάθος υπολογισμό δεν αποτρέπουν να βγει στο αντίθετο ένα όχημα και φυσικά δεν συνεισφέρουν ούτε στο ελάχιστο στη νούμερο 1 αιτία τόσα χρόνια που είναι οι αναστροφές...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    (έχω πετυχει γερό ξυλο στο περιπτερο της Μποτσαρη στος υψος της Πατρων..)
    Άτιμα φαλλικά σύμβολα

  10. #25
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Άλλο το τσιμεντένιο στηθαίο άλλο αυτό.
    Για την ακρίβεια καλύτερα να έφτιαχναν τσιμεντένιο στηθαίο.

    Αυτά υποτίθεται ότι λυγίζουν. Όμως το να τα χτυπήσεις με κάποια ταχύτητα δε νομίζω να είναι και τόσο καλή εμπειρία.
    Υποτίθεται ότι είναι προσωρινά μέχρι να μπει κάποιου είδους τσιμεντένιο… θα δείξει

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    https://www.4troxoi.gr/epikairotita/...os-toys-video/

    Συνημμένο 445317

    Θα πει κάποιος μην πατάς την διαχωριστική γραμμή,αν όμως πρέπει να γίνει κάποιος ελιγμός (πχ να αποφύγεις ένα εμπόδιο και δεν έχεις περιθώριο από δεξιά) είναι ασφαλές για μοτοσυκλέτα;
    Τα έχει δει κανείς απο κοντά;
    H φωτογραφία αυτή είναι το σημείο που έφυγε ο καλός μας φίλος NKTR (και δεν ήταν ο μόνος)
    Το θεωρώ απίθανο θράσος και προεκλογική παπάτζα να χαλάνε 70000 ευρώ για να πουν ότι ΕΤΣΙ θα λύσουν το πρόβλημα των τροχαίων
    Δεν θέλω να πω τίποτε άλλο γιατί θα αρχίζω τις Χ/Π και τις κατάρες.
    Ντράπηκε και η ντροπή ΑΛΗΤΕΣ
    ανανήψαντας

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    ….. Για τους θερμόαιμους μάλλον θα είναι πρόβλημα γιατί θα τους χαλάει τις γραμμές. Για τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές νομίζω πως είναι καλό για την ασφάλειά τους που εξαρτάται κατά πολύ από την οδηγική συμπεριφορά των άλλων οδηγών κάθε οχήματος..
    Έτσι όπως τα είδα αυτός φαντάζομαι πως είναι ο λόγος που τα έβαλαν. Για να σταματήσουν να περνάνε τη διαχωριστική για πλάκα. Σίγουρα κάτι θα σώσουν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2008, 17:35
  2. αλλη μια στην ασφαλτο...
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 14:59
  3. Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 08:53
  4. μασπιε στην ασφαλτο?
    από nikos force στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 15:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF