Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Προετοιμασια και συμβουλες για ταξιδι

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Σπαμ ον

    Σε σκέφτομαι και κάνω όνειρα για μας

    Σπαμ οφ
    Όλα τα όνειρα
    Που κάναμε εμείς
    Τα έκανες συντρίμμια με τη μία
    Εσύ μου έκλεψες
    Το γέλιο μιας ζωής
    Και εγώ μια άψυχη φωτογραφία

    ®Συλλογος φίλων & μελετητών έργου Βασιλείου Τερλέγκα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Επίσης, μετά από μερική εμπειρία που έχω. δεν σπάω το ταξίδι σε χιλιόμετρα, αλλά σε ώρες οδήγησης με βάση το gmaps χοντρικά.

    Γιατί μπορεί να είσαι σε δρόμο με μέση ωριαία 140χλμ άρα έχεις κάνει 700χλμ σε 5 ώρες τιμόνι, με μέση ωριαία τα 80χλμ (σε κάποιο σφιχτό κομμάτι) είναι 8ώρες και 45 λεπτά.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Σας παρακολουθω,μην νομιζετε οτι δεν ασχολουμαι με το θεμα που ανοιξα αλλα επειδη η σουφρα μου εχει γινει σαν γερμανικο βολαν που ελεγε και ο γεωργιου(δουλευω 12 ωρες την μερα) γι αυτο δεν εχω απαντησει ακομα.

    Για να δωσω λιγο την ιστορια.Το μηχανακι αγοραστηκε εδω απαν με την προοπτικη να μετοικισει καποια στιγμη στην Ελλαδα.Το τριβαλιτσο ηρθε προικα με το μοτοσακο και ο σακος που θα εχω αγοραστηκε αφενος για μελλοντικα τα ξιδια αφεταιρου γισ να εχω καπου τα πραγματα που χρειαζεται να ειναι μαχιμα,εννοω ρουχα,εσωρουχα μπιχλιμπιδια που θα χρειαστω αυτες τις 3-4 μερες στο ταξιδι μιας και οι βαλιτσες κλειδωνουν πανω στην μηχανη και δεν ψηνομαι να λυνω και να δενω καθε μερα και για αυτο οι διαμονες θα ειναι με παρκινγκ

    Σας ευχαριστω ολους για τον κοπο και την διαθεση να απαντησετε

    Περισσοτερα απο παρασκευη που εχω ρεπο γιατι πρεπει να γυρισω στο κατεργο

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Για να έχεις τέτοιο μηχανάκι δεν πεινάς, οπότε πάρε λίγα πράγματα και πολλά λεφτά.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Για να έχεις τέτοιο μηχανάκι δεν πεινάς, οπότε πάρε λίγα πράγματα και πολλά λεφτά.
    Αν και ειμαι σε ωρα σερβις ψηθηκα να σου απαντησω.Συ μαλλον εισαι απο το 41τακατο,για τσακαλο σε βλεπω.

    Παντως εαν θελεις εμεις εδω ψαχνουμε ατομα,μπορεις να ερθεις και εσυ για να μην "πεινας".

    Και το κλεινω εδω.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Για την ιστορία αν μετά το Στέλβιο πάρεις εθνική για Μπάρι με σκοπό να πάρεις κάποιο σαπιοκάραβο και να έρθεις Ελλάδα
    (και δεν βολτάρεις στην Τοσκάνη ας πούμε)
    τότε με τα ίδια χλμ αν πάρεις την ανατολική διχάλα θα βρεθείς στα Τίρανα
    οκ Είναι λίγο πιο αντρικό έτσι αλλά άμα θες το συζητάμε


    κατά τα άλλα ότι είπε ο Σάμκτουμαν και άλξ954

    Συμβουλή τζάμπα
    Μη σκέφτεσαι πολύ σήκω και φύγε θα τη βρεις την άκρη στο δρόμο
    Ποτέ δεν θα ετοιμαστείς για όλα Δεν υπάρχει.
    Αλλά Ευρώπη είσαι μπορείς να βρείς στο δρόμο τα πάντα
    Από γυναίκα έως ΤΔΜ που δε χαλάει ΠΟΤΕΣ
    λ7 να υπάρχουν


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Επίσης, μετά από μερική εμπειρία που έχω. δεν σπάω το ταξίδι σε χιλιόμετρα, αλλά σε ώρες οδήγησης με βάση το gmaps χοντρικά.
    Γιατί μπορεί να είσαι σε δρόμο με μέση ωριαία 140χλμ άρα κλπ κλπ .
    Ξεκολλάτε με τα γμδια τα GPS
    Όταν σχεδιάζεις τη διαδρομή
    επιλέγεις κομμάτια που θα κάψεις γιατί δεν σ ενδιαφέρουν (εκεί πας τέζα)
    και κομμάτια που θες να δεις

    Κάπως έτσι μετράς σε ντεπόζιτα χαχαχαχαχαχαχα
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 21/08/2023 στις 23:44.
    ανανήψαντας

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Σας παρακολουθω,μην νομιζετε οτι δεν ασχολουμαι με το θεμα που ανοιξα αλλα επειδη η σουφρα μου εχει γινει σαν γερμανικο βολαν που ελεγε και ο γεωργιου(δουλευω 12 ωρες την μερα) γι αυτο δεν εχω απαντησει ακομα.

    Για να δωσω λιγο την ιστορια.Το μηχανακι αγοραστηκε εδω απαν με την προοπτικη να μετοικισει καποια στιγμη στην Ελλαδα.Το τριβαλιτσο ηρθε προικα με το μοτοσακο και ο σακος που θα εχω αγοραστηκε αφενος για μελλοντικα τα ξιδια αφεταιρου γισ να εχω καπου τα πραγματα που χρειαζεται να ειναι μαχιμα,εννοω ρουχα,εσωρουχα μπιχλιμπιδια που θα χρειαστω αυτες τις 3-4 μερες στο ταξιδι μιας και οι βαλιτσες κλειδωνουν πανω στην μηχανη και δεν ψηνομαι να λυνω και να δενω καθε μερα και για αυτο οι διαμονες θα ειναι με παρκινγκ

    Σας ευχαριστω ολους για τον κοπο και την διαθεση να απαντησετε

    Περισσοτερα απο παρασκευη που εχω ρεπο γιατι πρεπει να γυρισω στο κατεργο


    Διόρθωση γιατί δεν άντεξα, ο Γεωργίου δεν είχε πει σαν Γερμανικό βολάν αλλά σαν Γερμανικό Κράνος


    Με το καλό το επερχόμενο ταξίδι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Αν και νεος οδηγός (20Κ km), το 90% των χιλιομετρων τα εχω κανει αλλαζοντας πόλεις και μεταφέροντας πράγματα σε αυτες για ολιγοήμερη διαμονή. Κάποτε ειχα ρωτήσει και εγω το ιδιο ακριβως με εσένα και πηρα πάρα πολύ καλές συμβουλες.

    Ο τρόπος που εχω καταλήξει να ταξιδεύω, σε higher level, εχει να κανει με νοητική κατηγοριοποίηση των πραγματων. Κατάλαβα οτι μου ειναι πολυ αβολο να ανοιξω ακομα και μια βαλίτσα κατα τη διαρκεια του ταξιδιου. Δεν θέλω(!!!!). Επομένως τα πραγματα τα διαχωρίζω σε πραγατα που "μεταφέρονται" και πραγματα που "χρησιμοποιούνται" δλδ που θα χρειαστω και τα θέλω να ειναι προσβασιμα. Με βάση αυτα σου παραθέτω, χωρίς ειρμό, καποια notes:

    --Στις πλαϊνές βαλίτσες βάζω ότι περισσότερο μπορώ απο τα πράγματα που "μεταφέρονται". (π.χ. ρούχα που δεν χρειάζομαι στο ταξίδι.)
    --Πάνω πάνω αλλα εσωτερικά στις πλαινες (και εξωτερικά απο τους εσωτερικους σάκους που έχω προμηθευτεί - αρα για σενα εξω απο της vaccum), βαζω ενα ελαφρύ παπούτσι και κατι που ισως χρειαστει και χρειαζομαι εύκολη προσβαση, π.χ. ενα φουτερ/ζακέτα.
    --Στην κεντρική βαλίτσα βάζω οτιδήποτε εκτος απο ρούχα. (Λαδι για αλυσίδα, φωτογραφικές, τρόμπα, ηλεκτρονικά...)
    --Οτι και να γίνει ΔΕΝ ξεκινάω αν δεν εχω (στη κεντρική βαλίτσα):
    1) Μωρομάντηλα για τα ιπταμενα που σκανε πανω στο κράνος,
    2) Εφημερίδα για να την βάλεις σαν αντιανεμικό πρόχειρο (αν ειναι καλοκαιρι μπορει να μη θελεις να κουβαλάς ολη την προστασια απο το μπουφάν. Με εχει σωσει κανα δυο φορές κυρίως χαράματα που σε μια δυο ώρες η θερμοκρασία ανεβαινει και πολυ ευκολα πεταω τις εφημερίδες.
    3) λεπτές σακουλες σκουπιδιών (καλής ποιότητας) τις οποίες χρησιμοποιώ μεσα απο το παπούτσι (αλλα πανω απο την κάλτσα) όταν βρέχει
    4) Αδιάβροχο (ζακέτα)
    5) Δεύτερο ζευγάρι γάντια
    6) Λαιμό (ακόμα και το καλοκαίρι)

    Τέλος εχω ένα μπακπακ που χωράει πολυ πράγμα. Κατα το ταξίδι όλα αυτα που θα είχα μαζι μου σε μια βόλτα (αδειες ταυτοτητες πορτοφόλι) και θα ήταν στην μπακπακ, τα εχω περάσει σε μια σακούλα και τα τοποθετώ στην κεντρική βαλίτσα. Μολις κατέβω για στάση, τα παιρνω και τα τοποθετω στο μπακπακ. Ουσιαστικά ταξιδεύω με άδειο μπακπακ με εξαίρεση το λαπτοπακι μου γιατι δεν εμπιστεύομαι τους κραδασμούς. Μη ταξιδεύψεςι με γεμάτο μπακπακ, μπορει να σε κουράσει.

    Καλα κακα, αυτα ειχα να σου πω.

    Οπως μου ειχαν και πει και εμενα (για πολυ μικροτερο ταξιδι), θα το θυμασαι για παντα. Για μενα κανε λιγοτερα χιλιομετρα καθε μέρα γιατι η κουράση θα ερθει αναπόφευκτα
    Να το ευχαριστηθείς και να στέλνεις κανα update

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Για να λυθουν καποιες αποριες θα δωσω συντομα το στορυ.

    Οπως ειπα και πιο πανω το μηχανακι αγοραστηκε ετσι ωστε καποια στιγμη μεσα στα επομενα 1-2 χρονια,οπου σκοπευω να επιστρεψω μονιμα στην Ελλαδα,να εκτελωνιστει και να παρει Ελληνικες πινακιδες.

    Ο κυριος λογος που αγοραστηκε εδω(Αγγλια) ειναι η τιμη του οπου σε συνδιασμο με καποιες ευνοϊκες διαταξεις για τους κατοικους εξωτερικου που αποφασιζουν να επαναπατριστουν(το κοστος εκτελωνισμου και τελων ταξινομησης ειναι μηδεν) κανουν την τιμη αγορας ασυγκριτα φθηνοτερη σε σχεση με το να το αγοραζα στην Ελλαδα.Μονο εξοδο η αμοιβη του εκτελωνιστη και κατι παραβολα για τις πινακιδες.

    Παρενθεση:Οποιος συμφορουμιτης ενδιαφερεται μπορω να του εξηγησω μεσες ακρες ποια ειναι η διαδικασια.

    Ετσι λοιπον υπηρχαν δυο δρομοι.

    Ή το φορτωνω και το κατεβαζω Ελλαδα ή το καβαλω.Στην αρχη λογω σωματικης κουρασης εκλινα περισσοτερο στο να το στειλω και να ερθω με το αεροπλανο.Ομως τις τελευταιες δυο εβδομαδες,θες λογω απωθημενου θες λογω ακριβων αεροπορικων(ειναι ιδεολογικο το ζητημα)αποφασισα να το κατεβασω οδικως.

    Για αυτο λοιπον θα εχω το τριβαλιτσο μαζι μου ακομα και αν δεν το χρειαζομαι.


    Οποτε ας παμε στα μεχρι τωρα δεδομενα του ταξιδιου.

    Ακουσα τις αποψεις σας και οντως νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να παρω μια ακομα μερα αλλα συνυπολογιζοντας την κουραση που εχω και το μπατζετ το οποιο ηδη εχει ξεφυγει απο την αρχικη προβλεψη μαλλον εμενω στον αρχικο σχεδιασμο για 3 διανυκτερευσεις και πλοιο απο μπαρι.

    Σκεφτομαι να ξεκινησω στις 15/9 και η πρωτη διανυκτερευση να ειναι καπου στην Γαλλια.Απο εκει και μετα ιδανικα θα ηθελα να συμβουν 2 πραγματα.

    1ον Να περασω το Στελβιο νορμαλ ωρα(αν ειναι δυνατον μεσημερακι)
    2ον Να ξυπνησω την Δευτερα καπου που να μην εχω πολυ δρομο μεχρι το Μπαρι(μαξιμουμ 5 ωρες) για να μην με φαει το αγχος αν θα προλαβω το καραβι

    Ακομα δεν εχω καταληξει σε ποιες πολεις θα διανυκτερευσω.
    Η μια λυση ειναι να κανω μια καταδρομικη την πρωτη μερα και να φτασω μεχρι Στρασβουργο(8 ωρες λεει ο γοογλε) και μετα να ειμαι χαλαρος και ισως ξοδεψω τις αλλες δυο διανυκτερευσεις στην Ιταλια ή μια στο Λιχτενσταιν και μια στην Ιταλια.

    Η Δευτερη λυση ειναι μια διανυκτερευση Νανσι και μετα Λιχτεσταιν και Ιταλια(αυτη η λυση σπαει την διαδρομη ισοποσα και μαλλον ειναι η επικρατεστερη).

    Πιστευετε οτι τις διαμονες πρεπει να τις κλεισω απο τωρα ή μηπως ειναι καλυτερα να τις κλεινω την ιδια μερα για να αποφυγω εξτρα πιεση σχετικα με τα χιλιομετρα που πρεπει να βγαλω?

    Τωρα οσον αφορα τον εξοπλισμο ο αρχικος σχεδιασμος ηταν να κατεβω φουλ νιντζα mode.Κρανος και body armour αυστηρα,αντε και κανενα αδιαβροχο αλλα τελικα επεκρατησε η λογικη και πηγα χθες και αγορασα μπουφαν,παντελονι,μποτες και γαντια.

    Μενει μονο μια μπαλακλαβα,ενα σετ αδιαβροχα και ωτοασπιδες.
    Αληθεια τα αδιαβροχα ποσο πιο μεγαλα θα πρεπει να ειναι?

    Το gps αγοραστηκε και περιμενω την παραλαβη.Μεσα στις επομενες ημερες θα παρω και ενα intercom για να ακουω μουσικη.

    Απο εργαλεια μαλλον θα εχω μονο αυτα που ειχε προικα το μηχανακι μια και οτι πιανουν τα χερια μου γινεται ανθρακας,ελπιζοντας οτι στην απευκταια περιπτωση που χρειαστω κατι θα με καλυψει η πανευρωπαικη οδικη που θα κλεισω.

    Ενα σπρει αλυσιδας,οπως αναφερθηκε,θα το εχω μαζι μου.

    Σχετικα με το φορτωμα τωρα που εχω μια πιο ξεκαθαρη εικονα,θα ειναι λιγο παιζω και μαθαινω.
    Θα εχω να μεταφερω καποια ρουχα για να εχω τις ημερες που θα ειμαι στην Ελλαδα.Αυτα θα μπουν στις σακκουλες κενου μιας και δεν θα τα χρησιμοποιησω στο ταξιδι και ολα μαζι στην μια πλαινη βαλιτσα.
    Στην αλλη πλαινη βαλιτσα θα μπει η κουκουλα της μοτο(και μαλλον γεμισε).
    Τωρα δεν ξερω πως ακριβως θα ζυγιστει το μηχανακι αλλα ελπιζω.

    Στον σακο αυτα που θα χρειαζομαι κατα την διαρκεια του ταξιδιου και στο top box καποια πραγματα που χρειαζεται να ειναι ευκολα προσβασιμα ετσι ωστε στο μπακπακ να μεινει μονο το λαπτοπ για να μην με πιασει η μεση.

    Αυτα προς ωρας.

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ρε φίλος, με το συμπαθειο κιόλας, διαβάζοντας σε μου γεννιέται το αίσθημα ότι είσαι νουμπας.
    Νόμιζα όμως ότι καβαλας καιρό.
    Γιατί στο λέω;
    Έχεις κάνει ποτε 8 ώρες τιμόνι σε μια ημέρα; για να έχεις εικόνα του πως είσαι εσυ κυρίως.
    Εγώ από το από πανβ ποστ, καταλαβαίνω ότι υπάρχει πιεση χρόνου, ότι η αντοχή του αναβάτη είναι ερωτηματικό, ότι δεν προκυπτει χώρος (και κατά συνέπεια χρόνος) για κάτι το απρόοπτο.
    Δε θέλω να σε αποθαρρυνω αλλά κοίτα ένα παραδειγμα.
    Φορτώνεις το πλανο σου την πρώτη μέρα ας πουμε να βγάλεις 800χλμ, κάτι που όπως καταλαβαίνω δεν έχεις ξανακάνει.
    Και ξυπνάς την επόμενη και είσαι γαλλικό οχτώ και πονας από το πιασιμο. Καθίσταται αδυνατον να οδηγήσεις. Εκεί τι κάνεις;
    Θέλει λιγο προπονηση η φάση.
    Επίσης, προσωπικά, δεν αντέχω να έχω τίποτα φορτωμένο στην πλατη μου στη βόλτα/ταξίδι. Αυτό το έχεις τσεκάρει σε καμια κοντινή;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258

    Post

    Σε ταξιδι με λες νουμπα επειδη δεν υπαρχει και καμια αλλη λεξη που να μπορει να περιγραψει περισσοτερο την ασχετοσυνη μου οσον αφορα το ταξιδι με μοτο.Εχω μηχανακι απο το 2007 αλλα για αυτο για το οποιο σιγουρα δεν εκανε αυτο το μηχανακι ηταν για ταξιδια.
    Οποτε η μεγαλυτερη συνεχομενη αποσταση(με 20λεπτες στασεις για ανεφοδιασμο και τσιγαρο) ειναι 4 ωρες-400 χλμ και κατι κλασσικες μονοημερες με στασες για καφε/φαγητο στην αττικοβοιωτια.

    Κατανοω τις ενστασεις σου αλλα το μονο που δεν με τρομαζει σε ολο αυτο ειναι το πως θα ειμαι μετα απο 8 ωρες οδηγηση.
    Μπορει να ακουστει υπερβολικο αλλα καταπονω τοσο πολυ το σωμα μου καθημερινα(ευτυχως χωρις κουσουρια μεχρι αυτην την στιγμη) που το να καθομαι 6-7-8 ωρες την ημερα πανω σε μια σελα μου φαινεται σαν ευλογια αυτην την στιγμη.

    Μπορει να με πονεσει λιγο η μεση?Μπορει.
    Μπορει να πιαστει ο κωλος μου?Μπορει.
    Μπορει να μουδιασουν τα χερια και να πονεσουν τα γονατα?Μπορει
    Θα κανω μια σταση μιση ωρα και ολα καλα.Θα κοιμηθω και το βραδυ και θα στρωσω.
    Και ακομα και αν δεν στρωσω ολοτελα 3 μερες ειναι θα περασουν.Ετσι και αλλιως δοκιμη κανω,να δω αν θα μου αρεσει να αντεχω τετοιες καταστασεις.

    Το μονο που εχω στο νου μου ειναι να μην συμβει καμια στραβη στο μηχανακι.Αλλα λιγο το οτι ειναι 1 ετους,λιγο η οδικη που θα κλεισω να περιλαμβανει τα παντα με κανει να προσπαθω να βαλω στην ακρη οποιο αγχος μου δημιουργειται.

    Μην με παρεξηγεις αλλα ειμαι απο τους ανθρωπους που πρεπει να κανουν κατι για να πουν "τελικα ειχε δικιο ο γαυρος".

    Και να δωσω μια λεπτομερια που ισως λυσει καπως τις αποριες.Δεν υπαρχει πιεση χρονου πρακτικα.Αυτη η πιεση χρονου που φαινεται ειναι στο μυαλο μου για να μεινουν περισσοτερες μερες που μπορω να τις περασω στην Ελλαδα.

    Ολες οι διακοπες μου θα ειναι 3½ εβδομαδες.Αν συμβει στραβη μεσα σε αυτες τις 3 μερες του ταξιδιου τι να κανω?Θα κατσω να το πιω στο ζουμι μου.Θα ξοδεψω 1-2 επιπλεον μερες και 100-200ε παραπανω σε διαμονη.Οκ,οι στραβες ειναι μεσα στην ζωη.

    Μου αρεσαν παντως οι παρατηρησεις σου.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Η μόνη στραβή που μπορεί να συμβει στη μηχανή είναι ατύχημα στη χειρότερη και λάστιχο στην καλύτερη. Φτου φτου μακρυά αλλά δεν μπορείς να τα προβλέψεις. Με την προυπόθεση ότι κινείσαι σε ανθρωπινους ρυθμούς, τους όποιους περιορισμούς τους θέτει το σώμα σου και μόνο.
    Από εκεί και πέρα αν είναι σε καλή κατάσταση μηχανικά τιποτα δεν θα συμβεί στη μηχανή.

    Τα έξοδα για τον εξοπλισμό μπορεί να τα βάζεις στα γενικά έξοδα του ταξιδιου, ο εξοπλιμός ομως αυτός καθεαυτός θα σου μείνει και θα ξαναχρησιμοποιηθεί. Αναποφευκτα κάποια στιγμή θα έμπαινες στη διαδικασία να τον αγοράσεις. Καλό είναι που πήρες ότι πήρες.


    Εγώ από την πλευρά μου μόνο ένα μπορώ να σου πω: ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ! Είμαι σίγουρος ότι όταν φτάσεις Ελλάδα θα πεις "τι, μονο αυτό ήταν; σιγά τα ωα!" Σίγουρα θα έχει κουραση αλλά στο τέλος θα δεις ότι δεν ειναι δα και κανένας άθλος. Άλλωστε πάντα υπάρχει η πρώτη φορά!



    Σκεφτόμουν κι εγώ να έφερνα τη μηχανή οδικώς αν ζητούσαν κανα τρελό ποσό στη μεταφορική. Τελικά το κόστος μου φάνηκε νορμάλ κι επιπλέον θα οδηγουσα χειμώνα (νοέμβρης) με ότι συνεπάγεται αυτό (σιχαίνομαι τη βροχή και την μέρα της αναχώρησης είχε χιονισει!) κι επιπλέον θα χρειαζόμουν δευτερο άτομο να φέρει το αυτοκίνητο. Έχοντας ταξιδέψει πολλές φορές τετοιες αποστάσεις με το αυτοκίνητο, το μόνο που θα με άγχωνε κάπως ήταν αν θα άντεχα σωματικά πολλές ώρες επάνω στη μηχανή.

  13. #28
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Φαντάζομαι είναι προφανες ότι δεν έχω σκοπό να σε κάνω να μαγκωσεις και να μην κάνεις τη βόλτα σου.
    Απλά το ειπα επειδή το πολλές ώρες τιμόνι, καλώς ή κακώς δε το έχουν όλοι.
    Και έχουμε δει, με άσχημα αποτελέσματα, τι επιφέρει η κόπωση του "όλη μέρα τιμόνι". Ως προς αυτά προσπαθησα να σε πονηρεψω. Αμα νιώθεις δυνατός, τότε εννοείται βουρ στον πάτσα.
    Επίσης κάτι ακόμα.
    Στραβές στο δρόμο δεν είναι μόνο μια βλάβη (ασχέτως μεγέθους) στο μηχανάκι ή κάποιο ατυχημα.
    Στραβή μπορεί να είναι μια διορία που δεν συναντήθηκε (ωράριο πλοίου πχ), ένα κλειστό τούνελ, φυσικά φαινόμενα που σε αφήνουν αποκλεισμένο στη Ριεκα για 3 ημέρες (ναι ναι), ετσετερά ετσετερά...
    Επειδή η φασουλα του ταξιδευειν είναι γαματη και εθιστικη, και αφου όπως λες θα είναι η πρώτη σου μεγάλη εξόρμηση, προτεινω χωρίς σκέψη να αυξήσεις τις μέρες που θα κάνεις στο μηχανάκι!
    Και βγαλτην πιο μαζεμένα στο παλάτι ποτέ σανυ Γκρις
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Η μόνη στραβή που μπορεί να συμβει στη μηχανή είναι ατύχημα στη χειρότερη και λάστιχο στην καλύτερη...
    Ναι ρε,εννοειται οτι δεν μετανιωνω που πηρα τον εξοπλισμο.Εξαλλου το μπουφαν ηταν προυπολογισμενο στο μπατζετ που ειχα για την αγορα της μηχανης.Τωρα τα υπολοιπα μην φανταστεις,βασικη ποιοτητα εξοπλισμου ειναι,οχι το πιο ακριβο αλλα ουτε και το πιο φθηνο.Οποτε μου αυξησε το μπατζετ του ταξιδιου γυρω στις 300-350 λιρες μαζι με το gps.Και ειναι και αυτο που ειπες,καποια στιγμη θα τα επαιρνα οπως και να εχει οποτε τι τωρα τι μετα.

    Οσον αφορα την συγκριση κοστους μεταφορας με ταξιδιου και παλι 200-300 λιρες ειναι η διαφορα.

    Για μεταφορα μου ζητησαν 650 λιρες και το αεροπορικο για να ερθω θα κοστιζε γυρω στις 200,συνολο 850.Το ταξιδι θα μου βγει γυρω στις 1100 λιρες αλλα θα εχω και την ευχαριστηση να οδηγησω ενα μηχανακι που αγορασα τον Ιουνιο,το εχω οδηγησει απο τοτε 2 ωρες(ολογραφως δυο ωρες) και μετα τις διακοπες που θα επιστρεψω στην Αγγλια θα κανω να το ξαναοδηγησω 4 μηνες.

    Αλλα και θελω να ξεφυγει λιγο το μυαλο μου.Να ειμαι εγω,οι σκεψεις μου και ο δρομος για μερικες ημερες.
    Για αυτο αγοραστηκε ετσι και αλλιως,για αγχολυτικο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι είναι προφανες ότι δεν έχω σκοπό να σε κάνω να μαγκωσεις και να μην κάνεις τη βόλτα σου.
    Απλά το ειπα επειδή το πολλές ώρες τιμόνι, καλώς ή κακώς δε το έχουν όλοι.
    Και έχουμε δει, με άσχημα αποτελέσματα, τι επιφέρει η κόπωση του "όλη μέρα τιμόνι". Ως προς αυτά προσπαθησα να σε πονηρεψω. Αμα νιώθεις δυνατός, τότε εννοείται βουρ στον πάτσα.
    Επίσης κάτι ακόμα.
    Στραβές στο δρόμο δεν είναι μόνο μια βλάβη (ασχέτως μεγέθους) στο μηχανάκι ή κάποιο ατυχημα.
    Στραβή μπορεί να είναι μια διορία που δεν συναντήθηκε (ωράριο πλοίου πχ), ένα κλειστό τούνελ, φυσικά φαινόμενα που σε αφήνουν αποκλεισμένο στη Ριεκα για 3 ημέρες (ναι ναι), ετσετερά ετσετερά...
    Επειδή η φασουλα του ταξιδευειν είναι γαματη και εθιστικη, και αφου όπως λες θα είναι η πρώτη σου μεγάλη εξόρμηση, προτεινω χωρίς σκέψη να αυξήσεις τις μέρες που θα κάνεις στο μηχανάκι!
    Και βγαλτην πιο μαζεμένα στο παλάτι ποτέ σανυ Γκρις
    Ουτε καν ρε.Προφανως καταλαβαινω τις προθεσεις σου απλα σου ειπα,εχω την αισθηση οτι το εχω.
    Τωρα οσον αφορα τις στραβες σου ειπα πριν.Αν κατσουν εκατσαν.
    Το πλοιο που ειναι η μονη ανησυχια βαση πλανου,θα πρεπει να γινει μια διανυκτερευση στο Ριμινι ωστε να μπορω να ειμαι σχετικα νωρις στο Μπαρι.


    Τα αδιαβροχα ποσο πιο μεγαλα να τα παρω?1 ή 2 νουμερα?

    Επισης πηρα αυτες τις μποτες https://www.google.com/search?sca_es...h=707&dpr=1.25 οι οποιες υποτιθεται οτι ειναι αδιαβροχες.Ειναι οντως αδιαβροχες ή θα χρειαστω αδιαβροχο καλυμα για τα παπουτσια?
    Τελευταία τροποποίηση από Shinigami Ryuk; 26/08/2023 στις 22:47.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    προτείνω να αγοράσεις (τα εχω πάρει εδω και χρόνια ) (εκτός απο αυτα που εχεις γράψει και εiναι απαραίτητα οπως και οδική βοήθεια κλπ )
    2 σχετικά φθηνά πραγματάκια που θα τα εχεις και μόνιμα και ειναι πολυ ΧΡΗΣΙΜΑ για πολύωρο ταξίδι ,
    α) αυχενικό κολάρο super απαραίτητο
    β) ζώνη μέσης super απαραίτητο και αυτο

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια και συμβουλες για αγορα xt 600
    από greggiak στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2022, 13:03
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2021, 16:38
  3. Προετοιμασία για ταξίδι, η λίστα
    από npat στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2017, 18:07
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF