Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Προετοιμασια και συμβουλες για ταξιδι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258

    Προετοιμασια και συμβουλες για ταξιδι

    Μαλλον θα χρειαστει να κανω το πρωτο μου ολιγοημερο ταξιδι με μοτοσακο.

    Επειτα απο ενδελεχες ψαξιμο στο φορουμ(εδω να πω μια συγνωμη στους αντμινς μιας και ο χρονος ψαξιματος περιοριστηκε στο 1,5ms)και αφου δεν βρηκα τις απαντησεις που εψαχνα αποφασισα να απευθυνθω απευθειας στους γκουρου ετσι ωστε μεσω της συζητησης να εξαχθουν καποια βασικα συμπερασματα οσον αφορα την προετοιμασια ενος ταξιδιου αλλα και συμβουλες σχετικα με την συμβιωση με το μοτοσακο σε συνθηκες ταξιδιου(φορτωμα,που θα μπει τι,στασεις,κτλ.).
    Μηπως και μεινει αυτο το θρεντ μνημειο στην ανθρωποτητα.

    Παμε λοιπον

    Αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι:
    -gps
    -Αδιαβροχα σωματος.
    -αδιαβροχα παπουτσιων.
    -Οδικη που να καλυπτει τα παντα
    -Σακουλες vacuum(αυτες που αφαιρεις τον αερα με την ηλεκτρικη σκουπα) για τα πραγματα που θα μπουν στις βαλιτσες.
    -Κατι που να επιδιορθωνει το λαστιχο σε εκτακτη αναγκη.(δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο αλλα πιστευω θα υπαρχει).

    Και μεχρις εδω φτανει το μυαλο μου.

    Ο εξοπλισμος της μοτο ειναι τριβαλιτσο μαζι με ενα σακο που θα παρω για την θεση του συνεπιβατη η οποια δενεται με δικους της ιμαντες.(χρειαζομαι αραγες επιπλεον δεσιμο με οκταποδα?)

    Τα χλμ συνολικα ειναι 2500 τα οποια πιθανοτατα θα σπασουν σε 3 διανυκτερευσεις στην στερια και μια εν πλω.Προσπαθω να τα βαλω κατω ωστε να βγουν γυρω στα 700χλμ την μερα(ειναι αραγε εφικτο?).

    Αυτα μεχρις εδω.

    Ενιγουεις,ελπιζω να ανταποκριθειτε στο καλεσμα μου μιας και ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη.

    σε ολους.

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Αν μας πεις και με τι μοτοσακό και που θες να πας, θα βοηθηθείς περισσότερο νομίζω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Το μοτοσακο ειναι το νορντεν και η διαδρομη θα ειναι Λονδινο-Στελβιο-Μπαρι.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Το μοτοσακο ειναι το νορντεν και η διαδρομη θα ειναι Λονδινο-Στελβιο-Μπαρι.
    Λείπει ακόμα ο STF ρε γμτ..... δες πάντως το θρεντ του, πως έχει φορτώσει, να πάρεις ιδέες.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Δες εδω Βέβαια είναι το Nuda το δικό του αλλά μια βοήθεια θα την έχεις νομίζω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Το ειχα δει το θρεντ του STF και η αληθεια ειναι οτι καπως ετσι θα ηθελα να το παω και εγω.Να μην ειναι πολυ φορτωμενο το μηχανακι γιατι δεν εχω ξαναοδηγησει με βαλιτσες και νομιζω οτι δεν αισθανομαι αυτοπεποιθηση να το οδηγαω βαρυ,ηδη μου φαινεται βαρυ.
    Και το τριβαλιτσο δλδ σχεδον αδειο θα ειναι,λιγα ρουχα για να εχω οσο θα κατσω Ελλαδα.

    Περισσοτερο οι αποριες μου ειναι οσον αφορα πραγματα που χρειαζεσαι ενα ταξιδι με μοτοσυκλετα και λογω απειριας δεν παει το μυαλο μου.
    Λεπτομερειες του στυλ ποσα χλμ ειναι εφικτα σε μια μερα,ποσο μεγαλυτερο πρεπει να ειναι το αδιαβροχο και τετοια πραγματα.

    Θα μου πεις οτι τα περισσοτερα ειναι σχετικα αλλα μεσω της συζητησης θα καταληξω στα συμπερασματα που κανουν σε εμενα.Και γενικα νομιζω οτι θα ηταν καλο να υπαρχει ενα συγκεντρωτικο νημα με συμβουλες για ταξιδια.Μικρες λεπτομερειες που καποιος απειρος μπορει να μην εχει σκεφτει.

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Για τις σακούλες vacuum να υπολογίσεις πώς αν τις χρησιμοποιήσεις κάπου θα πρέπει να 'χεις
    σκούπα, για να τις ξαναχρησιμοποιήσεις με τα ίδια ρούχα......
    Συν ότι ναι μεν, βολεύουν λόγω εκμετάλευσης χώρου, αλλά ξεφεύγεις εύκολα στο βάρος......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αν ειναι άδειο το τριβάλιτσο, τι τον θες τον σάκο; Εκτός αν μεταφέρεις κάτι που δεν χωράει στη βαλίτσα.
    Επίσης αν χωράνε όλα στις πλαινές ίσως ήταν καλύτερα να αφήσεις την επάνω (και να δέσεις μόνο το σάκο αν δεν μπορείς να τον αποφύγεις).

    Η σακούλες είναι πολύ πρακτικές (εκτός από το κέρδος στον όγκο προσφέρουν και αδιαβροχοποίηση) αλλά μόνο για ρούχα που θες μονο να μεταφέρεις, όχι να χρησιμοποιήσεις στο ταξίδι. Προσοχή βέβαια να μην τρυπήσουν.


    Στα συμπράκαλα θα προσέθετα και το προφανές: λάδι για την αλυσίδα. 700 χλμ τη μέρα ειναι πολλά, ένα ψέκασμα στην αρχή (ή στο τέλος) της ημέρας δεν θα άφηνε την αλυσίδα να στεγνώσει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.363
    Καλημέρα και με το καλό να κινήσεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    -Σακουλες vacuum(αυτες που αφαιρεις τον αερα με την ηλεκτρικη σκουπα) για τα πραγματα που θα μπουν στις βαλιτσες.
    Ρίξε αν θέλεις μια ματιά σε κάποιες προτάσεις που διευκολύνουν το ταξίδι, εδώ θήκες οργάνωσης αποσκευών που κάνουν το φόρτωμα παιχνίδι και ένα πρακτικό και ασφαλές πορτοφόλι:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=160125&page=4

    Και εδώ ωτοασπίδες μοτοσικλέτας - καταπληκτικές στον αυτοκινητόδρομο και ένα ειδικό σφουγγαράκι καθαρισμού της ζελατίνας:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=162247&page=6

    Θα σου πρότεινα επίσης να λαδώνεις την αλυσίδα σου κάθε 500χλμ αυστηρά και μετά από βροχή λόγω μαζεμένης καταπόνησης.

    Τα 700 χιλιόμετρα την ημέρα είναι εφικτά αλλά αν είναι δυνατό προσπάθησε να βάλεις άλλη μία διανυκτέρευση ώστε να μην "κυνηγάς" το κοντέρ κάθε μέρα.

    Βρες ακόμα έναν όμορφο προορισμό στο ενδιάμεσο για να κάνεις λιγότερα χιλιόμετρα και να τον ευχαριστηθείς πιο άνετα!

    Τσέκαρε και τις ιδιαιτερότητες κάθε χώρας, πχ βινιέτες αυτοκινητοδρόμων. Στη Γαλλία γράψανε έναν φίλο μου γιατί δεν είχε high vis κίτρινο γιλέκο.

    Καλά να περάσεις και να το ευχαριστηθείς!

  10. #10
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Καλησπέρα,

    Όσο μεγαλώνω και ταξιδεύω, τόσο πλεον πιστεύω περισσότερο στο δόγμα "όσο το δυνατόν λιγότερα". Δυο σώβρακα και δυο φανέλες που έλεγε και ο Κωνσταντάρας σε μια ταινια.

    Κοίτα, μέχρι την μια εβδομάδα, χρειάζεσαι ελάχιστα πράγματα. Ειδικά αν είσαι σόλο, το τριβάλιτσο μου φαίνεται αδιανόητο.

    Οπότε ότι εγραψες, σπρέυ αλυσίδας οποσδήποτε, μερικά εργαλεία για βασικά πράγματα (κανένα τέντωμα αλυσίδας, ή αν κάτι λασκάρει), δεματικά, ταινία τεφλόν (δινει πολλές λύσεις), και μερικά φάρμακα δια πάν ενδεχόμενο (προσωπικά σε αυτό δίνω μεγάλη σημασία, διότι μπορεί κατι απλό να σου δημιουργήσει πρόβλημα) Αυτό με το κίτρινο γιλέκο που λεέι ο φίλος πάνω, παίζει, οπότε πάντα εχω ένα. Α, και ένα ισοθερμικό καλού κακού για πάνω. Ενα Ψ@@κρυο παντα μου τυχαίνει. Αυτά και έφυγες

    Ένα σχόλιο για το κιτ βουλκανισμού (το γνωστό κορδόνι). Καλό είναι να ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Εστω και θεωρητικά βλέποντας ένα βιντεάκι. Δεν λέει να ψάχνεσαι.

    Με την γυναίκα μου δυο χρόνια τώρα που έρχεται μαζί μου, σε πληροφορώ για μια εβδομάδα το τριβάλιτσο όχι μόνο μας φτανει, αλλά μας περισεύει
    I search, therefore I travel...

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Ποτε και που θα γίνει αυτή η βόλτα;
    Δε ρωτάω ως περιεργος. Αλλά ρουχα θες τώρα, άλλα για Οκτώβρη. Αν αυτά τα χλμ είναι για κεντρική Ευρώπη, τότε σαφώς θες αλλιώτικα από το να τα έκανες Ελλάδα.
    Εγω προσωπικά, παιρνωδυο ζευγάρια γάντια μαζί. Και ενδεχομένως της εποχής, ίσως και ένα σετ εσωτερικά ισοθερμικα γαντακια (τα οποία στεγνωνω, αν βρέχει,στη στάση για βενζινη, βάζοντας τα πανω/δίπλα στο μοτέρ).
    Ενα φακό κεφαλής ή ένα γενικό φακό τέλος πάντων. Όταν ή αν χρειαστεί, του κινητού δεν κάνει τίποτα.
    Επίσης, για όταν παρκαρεις, ένα ζευγάρι σαγιονάρες/ελαφριά παπουτσια, θα κάνει τη ζωή σου πιο ευκολη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Μαλλον θα χρειαστει να κανω το πρωτο μου ολιγοημερο ταξιδι με μοτοσακο.

    Επειτα απο ενδελεχες ψαξιμο στο φορουμ(εδω να πω μια συγνωμη στους αντμινς μιας και ο χρονος ψαξιματος περιοριστηκε στο 1,5ms)και αφου δεν βρηκα τις απαντησεις που εψαχνα αποφασισα να απευθυνθω απευθειας στους γκουρου ετσι ωστε μεσω της συζητησης να εξαχθουν καποια βασικα συμπερασματα οσον αφορα την προετοιμασια ενος ταξιδιου αλλα και συμβουλες σχετικα με την συμβιωση με το μοτοσακο σε συνθηκες ταξιδιου(φορτωμα,που θα μπει τι,στασεις,κτλ.).
    Μηπως και μεινει αυτο το θρεντ μνημειο στην ανθρωποτητα.

    Παμε λοιπον

    Αυτα που εχω στο μυαλο μου ειναι:
    -gps ή το κινητό σου
    -Αδιαβροχα σωματος. προφανώς
    -αδιαβροχα παπουτσιων. πάλι προφανώς
    -Οδικη που να καλυπτει τα παντα δεν βρήκα ποτέ τέτοιο πράγμα, αλλά αν έχει ελληνικές πινακίδες χρειάζεσαι πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική σου
    -Σακουλες vacuum(αυτες που αφαιρεις τον αερα με την ηλεκτρικη σκουπα) για τα πραγματα που θα μπουν στις βαλιτσες. εγώ χρησιμοποιώ κλασικές πλαστικές σακούλες
    -Κατι που να επιδιορθωνει το λαστιχο σε εκτακτη αναγκη.(δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι αυτο αλλα πιστευω θα υπαρχει).+ κάποια εργαλεία + φαρμακείο

    Και μεχρις εδω φτανει το μυαλο μου.

    Ο εξοπλισμος της μοτο ειναι τριβαλιτσο μαζι με ενα σακο που θα παρω για την θεση του συνεπιβατη η οποια δενεται με δικους της ιμαντες.(χρειαζομαι αραγες επιπλεον δεσιμο με οκταποδα?) δένω πάντα με ιμάντες και μόνο με ιμάντες, 3βάλιτσο και σάκος; έλα πες, ποιο πτώμα θα κουβαλήσεις

    Τα χλμ συνολικα ειναι 2500 τα οποια πιθανοτατα θα σπασουν σε 3 διανυκτερευσεις στην στερια και μια εν πλω.Προσπαθω να τα βαλω κατω ωστε να βγουν γυρω στα 700χλμ την μερα(ειναι αραγε εφικτο?).

    Αυτα μεχρις εδω.

    Ενιγουεις,ελπιζω να ανταποκριθειτε στο καλεσμα μου μιας και ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν χρησιμη.

    σε ολους.

    μάϊ 1 σέντ
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.179
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ποτε και που θα γίνει αυτή η βόλτα;
    Δε ρωτάω ως περιεργος. Αλλά ρουχα θες τώρα, άλλα για Οκτώβρη. Αν αυτά τα χλμ είναι για κεντρική Ευρώπη, τότε σαφώς θες αλλιώτικα από το να τα έκανες Ελλάδα.
    Εγω προσωπικά, παιρνωδυο ζευγάρια γάντια μαζί. Και ενδεχομένως της εποχής, ίσως και ένα σετ εσωτερικά ισοθερμικα γαντακια (τα οποία στεγνωνω, αν βρέχει,στη στάση για βενζινη, βάζοντας τα πανω/δίπλα στο μοτέρ).
    Ενα φακό κεφαλής ή ένα γενικό φακό τέλος πάντων. Όταν ή αν χρειαστεί, του κινητού δεν κάνει τίποτα.
    Επίσης, για όταν παρκαρεις, ένα ζευγάρι σαγιονάρες/ελαφριά παπουτσια, θα κάνει τη ζωή σου πιο ευκολη.
    Σπαμ ον

    Σε σκέφτομαι και κάνω όνειρα για μας

    Σπαμ οφ
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πριν ξεκινήσεις, κάνε έλεγχο της μηχανής στα βασικά (λάδια, υγρά κλπ) και έλεγχο στο σύστημα φόρτισης της μπαταρίας. Φώτα, φλας κλπ εννοείται.

    Αν κάθεται καιρό, κάνε μια δοκιμαστική βόλτα 50-100 χλμ μήπως έχει βγάλει κάποια βλάβη λόγω ακινησίας, να την προλάβεις πριν ξεκινήσεις το ταξίδι.

    Τρεις βαλίτσες για ένα άτομο είναι υπέρ αρκετές, θεωρώ. Το πώς θα βάλεις τα πράγματα σου θα το βρεις με trial and error. Φρόντισε ένα ζευγάρι άνετα παπούτσια και τα αδιάβροχα να είναι εύκολα προσβάσιμα.

    Πάρε μαζί σου τα εργαλεία της μηχανή, βεβαιώσου ότι στο ασφαλειοκιβώτιο υπάρχουν εφεδρικές ασφάλειες, πετά μέσα μια μονωτική ταινία και ένα πακέτο tie wraps και είσαι έτοιμος. Σετ επιδιόρθωσης ελαστικού υπάρχει, το θέμα είναι ότι είναι παντελώς άχρηστο αν δεν έχεις τρόμπα αέρα η οποία είναι παντελώς άχρηστη αν η μηχανή σου δεν έχει πρίζα 12V για την λειτουργία της (αν και τελευταία πήρε το μάτι μου κάποιες με μπαταρία). Εννοείται ότι κάνει μόνο για ελαστικά χωρίς σαμπρέλα. Επίσης, αν ξέρεις ότι η μηχανή σου καεί λάδια, πάρε ένα μπουκάλι μαζί σου, μην ψάχνεις εκεί που θα πας.

    Τα 700 χλμ την μέρα θεωρώ ότι είναι πολλά, με δεδομένο ότι έξω πρέπει να κινείσαι με όσα γράφει η πινακίδα. Εγώ στην θέση σου θα έκανα 500 την ημέρα, πιο άνετα από θέμα χρόνου και θα φτάνεις πιο ξεκούραστος στον τελικό προορισμό της ημέρας.

    Για το καράβι, πάρε τα βασικά σε ένα μικρό τσαντάκι ώστε να μην χρειαστεί να αδειάζεις βαλίτσες μέσα στο γκαράζ. Βασικά εννοώ πιτζάμες, παντόφλες και κάτι για να κάνεις μπάνιο.

    Καλό ταξίδι σου εύχομαι!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    Σχετικα με το θεμα εργαλεια, να σου πω τι εχω παντα μαζι μου. Πολυεργαλειο τυπου " αναδιπλομενο μυτοτσιμπιδο".
    Κατσαβιδι με ανταλακτικες μυτες.
    Αναδιπλομενο μαχαιρι.
    Μονωτικη ταινια.
    Μερικα δεματικα.
    Λιγη αυτοβουλκανιζομενη ταινια.
    Μικρο γαλλικο κλειδι

    Σε ταξιδια θα προσθεσω:
    Καστανια με 3 καρυδακια (24αρι για λυσιμο αξονα για τεντωμα αλυσιδας, 8 και 10 για γενικες εργασιες)
    Σπρει αλυσιδας (συσκευασια των 50ml)
    Αν σου καιει λαδι δεν χρειαζεται να παρεις ολοκληρο μπουκαλι μαζι. Αγορασε ενα μικροτερο των 100ml η 200ml αναλογα με το τι αβαμενεις να καψει και μετεφερε εκει το λαδι. Το κλεινεις σφιχτα με την αυτοβουλκανιζομενη για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα ανοιξει και εισαι ετοιμος.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια και συμβουλες για αγορα xt 600
    από greggiak στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2022, 13:03
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2021, 16:38
  3. Προετοιμασία για ταξίδι, η λίστα
    από npat στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2017, 18:07
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 18:19
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF