Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Επιλογή scooter και για επαγγελματια

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2023
    Μηνύματα
    2

    Επιλογή scooter και για επαγγελματια

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
    Θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω scooter.
    Μετά από ατύχημα που είχα είμαι καλά και δεν έφταιγα βγήκε άχρηστο ένα beverly 300 του 2018 που είχα πάρει καινούριο.
    Είμαι επαγγελματίας και το θέλω κυρίως για την δουλειά μου σε συνδυασμό με την προσωπική μου ζωή.
    Η απόσταση που θα κάνω για να πάω στην δουλειά μου είναι 11 χλμ και άλλα τόσα να γυρίσω.
    Συνήθως θα κινούμαι στην πόλη καθώς είμαι τεχνικός και έχω βλάβες αλλά τυχαίνει και πολύ συχνά να χρειάζεται να καλύψω αποστάσεις 20 και 30 χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα κάποιες φορές από εθνική και άλλες από παράλληλο.
    Συνήθως κουβαλάω μικρά δέματα αλλά κάποιες φορές και μεγάλα και ογκοδη μεγέθους 60χ50χ50 πχ
    Σκεφτόμουν να πάρω το daytona cargo 125 αλλά με προβληματίζει για τα μακριά και για συνοδηγό.
    Με το beverly ήμουν σε όλα οκ εκτός από το φόρτωμα που συμβιβαζομουν και δεν φόρτωμα πάντα ότι ήθελα με αποτέλεσμα να περνώ αμάξι.
    Το budget είναι Μαξ μέχρι 6000 θα προτιμούσα καινούριο.
    Σκεφτόμουν μήπως πάρω ένα cargo και ένα μτχ η μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί;
    Δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά καθώς έπαθα ξαφνικά το ατύχημα και δεν είχα την ανάγκη να αλλάξω το μηχανάκι.
    Τι προτείνετε;

  2. #2
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Για το καργκο, μιας και σκέφτομαι και εγώ ποιό ενδεχομένως θα είναι το επόμενο μουλάρι μου, κάνοντας σφυγμομέτρηση σε καμποσους κατόχους που πετυχαινω στο δρόμο, εχω να σου πω ότι το ρεζουμέ όσων ρώτησα ήταν πως είναι ένα φορτηγάκι με δυο ρόδες, σκυλί μαυρο.
    Αν λες οτι εχεις συχνά φορτωματα, θα σου λυσει σίγουρα τα χέρια ως προς αυτό καθώς παινρει πολυ πραμα.Το αμάξι μόνο για εξαιρετικά μεγάλα φορτωματα.
    Κανένας δεν είχε να αναφέρει κάτι κακό ή καμία παοδοκη ασθένεια. Ρωτάω επίσης για την κατάσταση του αναβάτη μετά το σχολασμα.κανένας δεν ανέφερε πρόβλημα σε μέση ή αλλου. Το δείγμα μου είχε μέσα από 20ρηδες μέχρι 60+ρηδες, παλιους μαστορους. Όλοι θετικοτατα λόγια.
    Η ιδέα για δυο μηχανάκια δεν είναι κακή και μη σου πω ότι είναι και πιο ενδεδειγμένη δεδομένου ότι το καργκο κουτα έχει ~2Κ.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pitbullakias Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα
    Θα ήθελα την βοήθεια σας για να επιλέξω scooter.
    Μετά από ατύχημα που είχα είμαι καλά και δεν έφταιγα βγήκε άχρηστο ένα beverly 300 του 2018 που είχα πάρει καινούριο.
    Είμαι επαγγελματίας και το θέλω κυρίως για την δουλειά μου σε συνδυασμό με την προσωπική μου ζωή.
    Η απόσταση που θα κάνω για να πάω στην δουλειά μου είναι 11 χλμ και άλλα τόσα να γυρίσω.
    Συνήθως θα κινούμαι στην πόλη καθώς είμαι τεχνικός και έχω βλάβες αλλά τυχαίνει και πολύ συχνά να χρειάζεται να καλύψω αποστάσεις 20 και 30 χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα κάποιες φορές από εθνική και άλλες από παράλληλο.
    Συνήθως κουβαλάω μικρά δέματα αλλά κάποιες φορές και μεγάλα και ογκοδη μεγέθους 60χ50χ50 πχ
    Σκεφτόμουν να πάρω το daytona cargo 125 αλλά με προβληματίζει για τα μακριά και για συνοδηγό.
    Με το beverly ήμουν σε όλα οκ εκτός από το φόρτωμα που συμβιβαζομουν και δεν φόρτωμα πάντα ότι ήθελα με αποτέλεσμα να περνώ αμάξι.
    Το budget είναι Μαξ μέχρι 6000 θα προτιμούσα καινούριο.
    Σκεφτόμουν μήπως πάρω ένα cargo και ένα μτχ η μπορώ να τα συνδυάσω όλα μαζί;
    Δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά καθώς έπαθα ξαφνικά το ατύχημα και δεν είχα την ανάγκη να αλλάξω το μηχανάκι.
    Τι προτείνετε;
    https://sym.gr/model/joyride-300-16/ όλα σε ενα

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Να πω και εγώ μια άποψη και την πετάς αν δεν ταιριάζει
    Μιας και ειδα ότι τα σκούτερακια της sym που θεωρούνταν vfm έχουν ξεφύγει..
    Πως θα ήταν να προσαρμόσεις μια κλούβα για τα εργαλεία στη πίσω σέλα - σχάρα ενός nh-t 300 για να κανεις την δουλειά σου;

    Ότι χάσεις σε πρακτικότητα του σκούτερ θα κερδίσεις σε ποιοτική μετακίνηση μοτοσυκλετας
    https://sym.gr/model/nh-t-300/

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Για το cargo επειδή το χρησιμοποιούσα για κάνα 6μηνο, θα σου πω ότι θα σε κουράσει σε τέτοιες αποστάσεις και είναι χαοτικά πιο αργό απο το Beverly σου. Προσωπικά θα κοιτούσα SH 150, επίπεδο πάτωμα, σχάρα πίσω, δεν καίει τίποτα, αραιά σέρβις, μεγάλο κάθε 24κ

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos77 Προβολή μηνύματος

    Ακριβως αυτο θα προτεινα και εγω. Εναλλακτικα και το X town ct https://kymco.gr/product/x-town-ct300i-abs-e5/

    και τα δυο στο budget σου, θα σου καλυψουν ολες τις αναγκες. Αλλιως οτι ειπε ο γαυρος..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2023
    Μηνύματα
    2
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Το cargo από όσους μίλησα και εγώ μου είπαν ότι για πόλη είναι φοβερό αλλά δεν είναι για μακρινές αποστάσεις.
    Όμως είναι σκύλο μαύρο και πολύ πρακτικό.
    Σκεφτόμουν να πάρω το honda 350 αλλά έχει λίγο χώρο κάτω από την σέλα.
    Το joyride το είδα σήμερα από κοντά και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά όπως και το cruism.
    Είχα πάρα πολύ μεγάλο χώρο από κάτω από την σέλα.
    Δεν ξέρω από αξιοπιστία κλπ τι λένε βέβαια.
    Σκεφτόμουν τα λεφτά που θα έδινα να πάρω το honda φτάνουν για το sym και το cargo μαζί.
    Υπάρχει κάτι καλύτερο ποιοτικά που θα μπορούσα να κοιτάξω σε σκούτερ και ας ανέβω οικονομικά;
    Όσον αφορά την μηχανή δεν θέλω να επιστρέψω καθώς με βόλεψε πολύ το beverly και επειδή συνήθως μπορεί να είναι φορτωμένος και οδηγώ με ένα χέρι συχνά δεν με βολεύει.
    Το sh 150 το σκέφτομαι αλλά με προβληματίζουν γενικότερα τα λίγα κυβικα

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ SCOOTER!
    από djSteelCore στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2013, 00:41
  2. e-scooter (για γελια και για κλαματα)
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 201
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2010, 11:45
  3. Βοήθεια για επιλογή μπουφάν και γαντιών
    από sakis_the_fraud στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2009, 23:37
  4. Βοηθεια για επιλογή scooter
    από paramedic στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2009, 07:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF