Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Είμαι σε σοβαρό δίλημμα!!

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Φίλε μου αφου δεν χτύπησες τα άλλα άστα να πάνε μην στεναχωριέσαι, τώρα σε θυμήθηκα που έψαχνες παπι πριν κάνα δίμηνο και ήθελες δίχρονο για αρχή και μας άκουσες τελικά και πήρες τετράχρονο. Την αγορά την ξέρεις πως ειναι με αρκετό ψάξιμο θα βρεις ένα μηχανάκι στα 1100 με 1200 αν δεν βιάζεσαι πολύ. Στην θεση σου αφού δεν μπορείς να αναλάβεις την επίσκευη από μόνος σου θα το πούλαγα στο μάστορα διότι και τα λεφτά που σου ζητάει να του δώσεις δεν θα είσαι και από επάνω για να δεις τι ακριβώς θα κάνει και τι ανταλλακτικα θα βάλει, ο μάστορας καλώς ή κακώς θέλει κέρδος και εσύ ακόμα λόγω ηλικίας (που είναι λογικό) είσαι λίγο άπειρος για να το αξιολογήσεις.
    Και παλι σου λέω το μόνο που έχει αξία είναι που δεν χτύπησες τα σίδερα θα φτιαχτούν ξανά

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Εγώ απλά θα αναφέρω τιμή για καινούργιες γνήσιες μπουκάλες απο Yamaha F1zr..240€ οι μπουκάλες και 90€ ο σταυρός..Σας φαίνονται πολλά τα 600-700 ευρώ που ζητάει ο μάστορας?Εμένα για τέτοια ζημιά στο μηχανάκι μου φαίνονται νορμάλ.Το θέμα είναι ότι άρπαξε ο σκελετός.Καντου πρόταση για 600€ και αν δεχτεί καλως,αν οχι παρε τα 500.Με αλλα 600-700 που θα έδινες για την επισκευή περνεις ενα έτοιμο.Χωρίς στραβωμένο σκελετό

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Είναι όντως δίλλημα
    Τα ανταλλακτικά του με ψάξιμο στα μεταχειρισμένα γίνεται δουλειά και μπορεις να τα βρεις οικονομικά
    Το θέμα με το πλαίσιο θέλει ψάξιμο ποσό καλά μπορεί να επισκευαστεί από ποιον και ποσο..

    Από την άλλη να δώσεις παπί χοντα ακόμη και με καρμπ για να παρεις κινεζικό (όχι ότι δεν θα είναι καλό) το θεωρώ λίγο downgrade.

    Αν έχεις χρόνο αξίζει να ψαχτείς, αν δεν έχεις και χρειάζεσαι αμεσα όχημα, θα πρέπει να κοιτάξεις άλλου
    Φίλε doctora όντως θέλει ψάξιμο το θέμα με το πλαίσιο και σαν μη γνωστής σε αυτά. Κινεζικο δεν παιρνω με τίποτα και ας μου στοιχίσει παραπάνω ο Ιάπωνας μεταχειρισμένος. Δεν πρόκειται να πάρω Daytona παρότι είναι καλά μηχανάκια δεν κάνω delivery όποτε δεν έχω ανάγκη να πάρω ότι πιο φθηνό υπάρχει στη αγορά και δεν μαρεσουν κιόλας. Ούτε βέβαια έχω να δώσω 2000 για να βγάλω τα γούστα μου στο παπι. Μια μέση λύση. Μάλλον θα ψαχτώ γιατί δεν ξέρω αν και κατά ποσό καλά λυνεται το θέμα με τον σκελετό. Τα υπόλοιπα πάνε και έρχονται αλλά ο σκελετός είναι όλη η ζωή της μηχανης εκεί δεν ξέρω με προβληματίζει. Πχ και ένα μικρό downgrade να κάνω από innova σε kaze R που οκευ ειναι πιο μικρό από δύναμη δεν με πειράζει αν έχω το κεφάλι μου ησυχο.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου αφου δεν χτύπησες τα άλλα άστα να πάνε μην στεναχωριέσαι, τώρα σε θυμήθηκα που έψαχνες παπι πριν κάνα δίμηνο και ήθελες δίχρονο για αρχή και μας άκουσες τελικά και πήρες τετράχρονο. Την αγορά την ξέρεις πως ειναι με αρκετό ψάξιμο θα βρεις ένα μηχανάκι στα 1100 με 1200 αν δεν βιάζεσαι πολύ. Στην θεση σου αφού δεν μπορείς να αναλάβεις την επίσκευη από μόνος σου θα το πούλαγα στο μάστορα διότι και τα λεφτά που σου ζητάει να του δώσεις δεν θα είσαι και από επάνω για να δεις τι ακριβώς θα κάνει και τι ανταλλακτικα θα βάλει, ο μάστορας καλώς ή κακώς θέλει κέρδος και εσύ ακόμα λόγω ηλικίας (που είναι λογικό) είσαι λίγο άπειρος για να το αξιολογήσεις.
    Και παλι σου λέω το μόνο που έχει αξία είναι που δεν χτύπησες τα σίδερα θα φτιαχτούν ξανά
    Να σαι καλά φίλε είμαι στο κρεβάτι τώρα αλλά ευτυχώς δεν έπαθα κάτι σοβαρό μόνιμης βλάβης. Ναι είχα ξεροκεφαλιασει με το δίχρονο αλλά βρήκα αυτό το innova και ήταν διαμάντι. Προσεγμένο πολύ απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σαν καινούργιο ήταν. Δεν θα το σκεφτόμουν καν για πούλημα αλλά ο σκελετός μπροστά στράβωσε λίγο και όσο και να επιμένει ο μάστορας ότι φτιάχνεται όπως ήταν εγώ ξέρω ότι δεν θα γίνει όπως ήταν. Άλλο η καλιμπρα άλλο τα εργοστασιακά μηχανήματα ακρίβειας. Και όπως τα είπες και εσυ τον μαστορα αυτόν δεν τον ξέρω, δεν γνωρίζω αν θα βάλει γνησια ανταλλακτικά που του ζήτησα και δεν ξέρω με τον σκελετό τι γίνεται. Μάλλον ξεκινάμε το ψάξιμο από σήμερα χαχα!

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Εγώ απλά θα αναφέρω τιμή για καινούργιες γνήσιες μπουκάλες απο Yamaha F1zr..240€ οι μπουκάλες και 90€ ο σταυρός..Σας φαίνονται πολλά τα 600-700 ευρώ που ζητάει ο μάστορας?Εμένα για τέτοια ζημιά στο μηχανάκι μου φαίνονται νορμάλ.Το θέμα είναι ότι άρπαξε ο σκελετός.Καντου πρόταση για 600€ και αν δεχτεί καλως,αν οχι παρε τα 500.Με αλλα 600-700 που θα έδινες για την επισκευή περνεις ενα έτοιμο.Χωρίς στραβωμένο σκελετό
    Εντάξει το f1zr είναι πιο παλιό και πιο δυσεύρετο πιστεύω από ένα innova και ίσως για αυτό τέτοιες τιμές. Μάλλον θα κάνω πρόταση για 600 ευρώ και να βάλω αλλά τόσα να πάρω άλλο! Θα πάρω και άλλες γνώμες βέβαια αλλά προς τα εκεί το κλείνω!

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Honda innova καρμπ το γράφω επάνω. Θέλει αλλαγή μπουκάλες, σταυρος, ζάντα μπροστινή, ρουλεμάν τιμονιου, τρόμπα φρένου, δίσκοπλάκα, τακάκια, λεβιέ ταχυτήτων, φτερό εμπρός, μασλιε οδηγού, φλας πίσω αριστερά, μάσκα φανού, μάσκα κοντέρ, και θέλει τόρνο για σκελετό καλιμπρα δεν ράγισε καθόλου απλά στράβωσε λίγο. Αυτά τα λίγα.
    γαματο

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Πώς έγινε το ατύχημα? Ασφάλεια δεν μπορεί να αποζημιώσει? Αν είχες πάρει δίχρονο μπορεί στο ίδιο σημείο να είχες +50km/h.

    Daytona γιατί όχι? Ίδιο πράγμα είναι και δεν βαρανε μπιέλα όπως τα Innova και ποιο γρήγορα είναι και λιγότερο καίνε.(injection) Και με 1000-1500 βρησκεις και θα είναι ποιο καινούριο.(1-5 χρονών)
    Και καλητερα φρένα έχει.
    Άντε να πάθεις καμιά μικροζημια η να έχει παραπάνω φθορές σε βάθος 10-20 χρόνων (πλαστικά,βίδες, φυγοκεντρικό,δισκα,σχαρα)

    Σε παρόμοιο ατύχημα με το glx το μπροστινό μπουκάλες ας πούμε με τις αναρτήσεις μέσα είχε καπου 60-70€ ιμιτασιον, φτερό κάπου 15 μάσκα 15, φανάρι 10, Ζάντα εμπρός 40. Χειρολαβές-πατακια και αυτά κάπου στα 10€ και κάτι αλλά ψηλά που δεν θυμάμαι πάλι κοντά στα 5-10 το κομματι...μαζί με εργασία δεν πρέπει να πήγε πάνω από 250€.
    Μέχρι και ολόκληρο το κοντέρ που είχα αγοράσει ποιο παλιά κ αυτό 10€ είχε.. σχεδόν όσο κάνουν οι ντιζες του.

    Το πλαίσιο άμα είναι λίγο στραβο δεν πειράζει τόσο, ίσως να μην καταλάβεις και τίποτα στον δρόμο. Το θέμα είναι μην ραγίσει και κοπεί στον δρόμο σε καμία λακούβα.

    Η θα το φτιάξεις, με υπομονή ίσως βρεις ότι χρειάζεται φτηνά. Και να το κρατήσεις η να το δώσεις ολόκληρο λειτουργικό μετά κοντά 1000€

    Μια άλλη λύση είναι να το σπάσεις κομμάτια και να πουλάς τα ανταλακτικα, μπορεί να πάρει πολύ χρόνο να φύγουν όλα,
    Αλλά 300€ μοτέρ, 70€ ηλεκτρικά,70 πισω τροχό,50 καρμπ40, 70 πλαστικά, 20 πισω φανάρι, και ότι άλλο έχει καλό σιγά σιγά θα βγάλεις λεφτά.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Πώς έγινε το ατύχημα? Ασφάλεια δεν μπορεί να αποζημιώσει? Αν είχες πάρει δίχρονο μπορεί στο ίδιο σημείο να είχες +50km/h.

    Daytona γιατί όχι? Ίδιο πράγμα είναι και δεν βαρανε μπιέλα όπως τα Innova και ποιο γρήγορα είναι και λιγότερο καίνε.(injection) Και με 1000-1500 βρησκεις και θα είναι ποιο καινούριο.(1-5 χρονών)
    Και καλητερα φρένα έχει.
    Άντε να πάθεις καμιά μικροζημια η να έχει παραπάνω φθορές σε βάθος 10-20 χρόνων (πλαστικά,βίδες, φυγοκεντρικό,δισκα,σχαρα)

    Σε παρόμοιο ατύχημα με το glx το μπροστινό μπουκάλες ας πούμε με τις αναρτήσεις μέσα είχε καπου 60-70€ ιμιτασιον, φτερό κάπου 15 μάσκα 15, φανάρι 10, Ζάντα εμπρός 40. Χειρολαβές-πατακια και αυτά κάπου στα 10€ και κάτι αλλά ψηλά που δεν θυμάμαι πάλι κοντά στα 5-10 το κομματι...μαζί με εργασία δεν πρέπει να πήγε πάνω από 250€.
    Μέχρι και ολόκληρο το κοντέρ που είχα αγοράσει ποιο παλιά κ αυτό 10€ είχε.. σχεδόν όσο κάνουν οι ντιζες του.

    Το πλαίσιο άμα είναι λίγο στραβο δεν πειράζει τόσο, ίσως να μην καταλάβεις και τίποτα στον δρόμο. Το θέμα είναι μην ραγίσει και κοπεί στον δρόμο σε καμία λακούβα.

    Η θα το φτιάξεις, με υπομονή ίσως βρεις ότι χρειάζεται φτηνά. Και να το κρατήσεις η να το δώσεις ολόκληρο λειτουργικό μετά κοντά 1000€

    Μια άλλη λύση είναι να το σπάσεις κομμάτια και να πουλάς τα ανταλακτικα, μπορεί να πάρει πολύ χρόνο να φύγουν όλα,
    Αλλά 300€ μοτέρ, 70€ ηλεκτρικά,70 πισω τροχό,50 καρμπ40, 70 πλαστικά, 20 πισω φανάρι, και ότι άλλο έχει καλό σιγά σιγά θα βγάλεις λεφτά.
    Αρχικά Καλησπερα Κώστα και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το ατύχημα έγινε με εμένα να χάνω τον έλεγχο της μηχανης σε μια στροφή. Δεν έγινε κάποια ζημιά σε κάποιον δεν προσέκρουσα με κανέναν επεσα με πολύ άσχημο τρόπο εκτός δρόμου και την ζημιά την φάγαμε εγώ και το μηχανάκι

    . Τώρα αυτό αναλόγως την μηχανή που λες, εγώ σκεφτόμουν όντως για δίχρονο παπι πριν κάποιο καιρό αλλά όχι για δυνατό δίχρονο διαολοπαπο όπως το dynamik πχ αλλά για το f1zr που δεν έχει κάποια διαφορά με το innova. Άντε να είναι πιο απότομο αν ανοίξεις το γκάζι.

    Λοιπόν πάμε τώρα στο ζουμί. Το πλαίσιο όπως έμαθα από τον μηχανικο είναι στραβός στον Σταύρο μπροστά με τόρνο μου λέει έρχεται ακριβώς όπως ήταν αλλά αυτό είναι που με αγχώνει λίγο. Αν θα γίνει σωστή δουλειά. Ακριβώς όπως το λες αν θα ραγίσει σε καμία λακουβα γιατί οι αναρτησεις των παπιών δεν φημίζονται κιόλας. Να το πουλήσω ανταλλακτικά το σκέφτηκα αλλά θα μου βγει λίγο παραπανω αλλά με πολύ παραπάνω κοπο και χρόνο και δεν πιστεύω πως αξίζει. Αν το πλαίσιο όντως πάει όπως ήταν θα ηθελα να το κρατήσω αλλά δεν ξέρω ποσό καλη δουλειά θα γίνει με αυτό. Και σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να το δώσω και να πάρω άλλο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Φίλε μου επειδή ειχα και τα δύο,το f1 δεν έχει καμία σχέση με το ινοβα.Το ινοβα δείχνει βαρυ σε σχέση με το f1,το γκάζι παλι καμία σχέση..Με +2χιλιοστα κ εξατμιση το f1 το σηκωνα μόνο με γκάζι με δευτέρα

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    πουλα το 550-600 ευρω κ βρες 1 yamaha crypton r παπακι ,αθανατο κ απο ανταλλακτικα βρισκεις τα παντα

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου επειδή ειχα και τα δύο,το f1 δεν έχει καμία σχέση με το ινοβα.Το ινοβα δείχνει βαρυ σε σχέση με το f1,το γκάζι παλι καμία σχέση..Με +2χιλιοστα κ εξατμιση το f1 το σηκωνα μόνο με γκάζι με δευτέρα
    Φίλε τοτε σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις όντας κάτοχος και των δυο αλλά το είπα αυτό επειδή ο αδερφός του φίλου μου έχει ένα f1zr και μου είπε ότι είναι ελαφρύ και όντως νευρικό πολυ αλλά από θέμα γκαζιού μέχρι 110 πηγαινε σε ευθεία. Από αυτήν την άποψη το λέω. Και έχω ακούσει γενικά από πρώην ιδιοκτήτες ότι καίει τον αγλέορα σε σχέση με αλλά γκάζιαρικα διχρονα και είναι αρκετά ψωφιο για δίχρονο. Ενα πολύ απότομο μηχανάκι πάντως δεν θα το ηθελα δεν είμαι και πολύ έμπειρος αλλά θεωρούσα ότι το f1 δεν είναι από τα πολύ απότομα.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    πουλα το 550-600 ευρω κ βρες 1 yamaha crypton r παπακι ,αθανατο κ απο ανταλλακτικα βρισκεις τα παντα
    Ωραίο μηχανάκι ναι δεν ξέρω αν θα είναι λίγο downgrade σε σχέση με το innova λόγω μικρότερων κυβικων (105-115) και μου κακοφανεί. Δεν έχω ανεβεί αν δεν υπάρχει αισθητή διαφορά δεν με πειράζει καθόλου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το Innova είναι down grade από μόνο του.
    Αργό για τα κυβικά του, δεν στροφαρει πολύ και αργή γεωμετρία,ψιλό μαλακές αναρτήσεις για αυτό τα προτιμανε μεγάλοι σε ηλικία,, κάποτε τα περνούσα με 50αρι 2t. Νομίζω 105 τελική?

    Το crypton είναι πολύ ποιο στριφτερο, και ίσως το ίδιο δυνατό η καλητερο παρά τα λίγα κυβικά

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός σε διλημμα
    από Valerminia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 01:41
  2. Δίλημμα αναμεσα σε δυο μηχανες
    από spiraleon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2014, 09:45
  3. Αλλαγη φλαντας για αγορα σε μηχανακη? Σοβαρο προβλημα?
    από Hondakias23 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 08:47
  4. Νέος σε Δίλημμα
    από Sennsa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 16:53
  5. DirtyWash και σοβαρό πρόβλημα σε δερμάτινο!
    από ALX GS 11½ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 19:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF