Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Είμαι σε σοβαρό δίλημμα!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78

    Είμαι σε σοβαρό δίλημμα!!

    Καλησπερα παιδιά, είχα αγοράσει Honda innova καρμπ πριν καποιον καιρό σε πολυ καλη κατάσταση δουλεύει ρολόι μέχρι που ήρθε η μέρα που έγινε ένα τροχαίο «μονο εγώ τραυματίστηκα ευτυχώς» και για να φτιαχτεί το μηχανάκι μου θέλει 600-700 ευρω! Ο μηχανικός μου λέει σε περίπτωση που δεν θέλεις να στο φτιάξω μπορώ να στο αγοράσω και μου δίνει 500. Εγώ σκεφτόμουν και θελω να ρωτήσω και εσάς, να του ζητήσω 550 πχ και να του δωσω το μηχανάκι να βάλω αλλά 700 και να παρω άλλο μεταχειρισμένο στα ίδια λεφτά ή να το φτιάξω; Το κόστος θα μου βγει το ίδιο πάνω κάτω είτε αγοράσω άλλη είτε φτιάξω αυτήν! Απλά δεν ξέρω αν το μηχανάκι θα είναι όπως ήταν πριν!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    τι μηχανάκι είναι και τι ζημία έχει πάθει
    Αν ας πούμε έχει πάρει φωτιά γάματο
    Αν στούκαρε και θέλει καλίμπρα ξανάγ....

    Αν όμως μιλάμε για παπί πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεις
    Έχει καταντήσει ανέκδοτο μην πω εκβιασμός

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα παιδιά, είχα αγοράσει Honda innova καρμπ πριν καποιον καιρό σε πολυ καλη κατάσταση δουλεύει ρολόι μέχρι που ήρθε η μέρα που έγινε ένα τροχαίο «μονο εγώ τραυματίστηκα ευτυχώς» και για να φτιαχτεί το μηχανάκι μου θέλει 600-700 ευρω! Ο μηχανικός μου λέει σε περίπτωση που δεν θέλεις να στο φτιάξω μπορώ να στο αγοράσω και μου δίνει 500. Εγώ σκεφτόμουν και θελω να ρωτήσω και εσάς, να του ζητήσω 550 πχ και να του δωσω το μηχανάκι να βάλω αλλά 700 και να παρω άλλο μεταχειρισμένο στα ίδια λεφτά ή να το φτιάξω; Το κόστος θα μου βγει το ίδιο πάνω κάτω είτε αγοράσω άλλη είτε φτιάξω αυτήν! Απλά δεν ξέρω αν το μηχανάκι θα είναι όπως ήταν πριν!
    Παρε γνωμες και απο αλλους μαστορες.
    Μπορει ο συγεκριμενος να σου λεει 700 και αλλος να σου πει 500 η και φτηνοτερα.
    Ρωτα αναλυτικα τι χρειαζεται να γινει και ψαξε τα ανταλλακτικα ποσο κοστιζουν, μπορει να βρεις αφτερμαρκετ φτηνοτερα.
    Γενικα παρε γνωμες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    τι ζημια μπορει να εχει παθει ενα παπι
    και να θελει 700 ευρω για φτιαξιμο;
    για να σου δινει 500 ο μαστορας
    αντε να βαλει κ 150 αυτος για ανταλλακτικα
    και μετα θα το δωσει ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ ΣΕ ΑΨΟΓΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ 1000+

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    τι μηχανάκι είναι και τι ζημία έχει πάθει
    Αν ας πούμε έχει πάρει φωτιά γάματο
    Αν στούκαρε και θέλει καλίμπρα ξανάγ....

    Αν όμως μιλάμε για παπί πολύ φοβάμαι ότι δεν θα βρεις
    Έχει καταντήσει ανέκδοτο μην πω εκβιασμός
    Honda innova καρμπ το γράφω επάνω. Θέλει αλλαγή μπουκάλες, σταυρος, ζάντα μπροστινή, ρουλεμάν τιμονιου, τρόμπα φρένου, δίσκοπλάκα, τακάκια, λεβιέ ταχυτήτων, φτερό εμπρός, μασλιε οδηγού, φλας πίσω αριστερά, μάσκα φανού, μάσκα κοντέρ, και θέλει τόρνο για σκελετό καλιμπρα δεν ράγισε καθόλου απλά στράβωσε λίγο. Αυτά τα λίγα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Τα γράφω πιο πάνω στον Parking αυτά που θέλει και μου βγαίνουν τοσα πάνω κάτω. Σκέφτομαι μήπως τα βρω φθηνότερα άλλου και του τα στείλω.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Παρε γνωμες και απο αλλους μαστορες.
    Μπορει ο συγεκριμενος να σου λεει 700 και αλλος να σου πει 500 η και φτηνοτερα.
    Ρωτα αναλυτικα τι χρειαζεται να γινει και ψαξε τα ανταλλακτικα ποσο κοστιζουν, μπορει να βρεις αφτερμαρκετ φτηνοτερα.
    Γενικα παρε γνωμες.
    Εσυ πίστευεις αξίζει να το φτιάξω αν βρω λίγο φθηνότερα ή να το δωσω να πάρω άλλο;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Εσυ πίστευεις αξίζει να το φτιάξω αν βρω λίγο φθηνότερα ή να το δωσω να πάρω άλλο;
    Εγω θα επαιρνα αλλο αλλα εγώ δεν ειμαι εσυ και δεν εχουμε και τις ιδιες αναγκες.
    Δεν ξερω ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις.
    Γενικα 700 ευρω σερβις για παπι ειναι παρα πολλα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Για να στο ζητάει 500 σημαίνει ότι έχει κέρδος να βγαλει και η επισκευή θα κοστίσει πολύ κάτω από 700 σε αυτόν.. αυτά πουλιούνται 1200-1500€. Άρα έχει περιθώριο 700-1000€. Αν έχει βρει κάποιο μεταχειρισμένο ολόκληρο μπροστινό σύστημα 200€ πετάξει πάνω και τπτ πλαστικά,πατάκια,μανέτες, καθρέπτες,επιλογέα, τρόμπα, τζάμπα που έχει πεταμένα μέσα στο μαγαζί σε κούτες ξεχασμένα η ταιριάξει από αλλά θα του βγει 200-300€. Θα δώσει και μερικές σφυρίες με την βαριά στο πλαίσιο να ισωσει και όλα καλά .
    Άρα θα έχει κέρδος 400-700€

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Για να στο ζητάει 500 σημαίνει ότι έχει κέρδος να βγαλει και η επισκευή θα κοστίσει πολύ κάτω από 700 σε αυτόν.. αυτά πουλιούνται 1200-1500€. Άρα έχει περιθώριο 700-1000€. Αν έχει βρει κάποιο μεταχειρισμένο ολόκληρο μπροστινό σύστημα 200€ πετάξει πάνω και τπτ πλαστικά,πατάκια,μανέτες, καθρέπτες,επιλογέα, τρόμπα, τζάμπα που έχει πεταμένα μέσα στο μαγαζί σε κούτες ξεχασμένα η ταιριάξει από αλλά θα του βγει 200-300€. Θα δώσει και μερικές σφυρίες με την βαριά στο πλαίσιο να ισωσει και όλα καλά .
    Άρα θα έχει κέρδος 400-700€
    500 ευρώ δεν του το δίνω σίγουρα, παραπάνω θα ζητήσω αλλά δεν θέλω να ζητήσω και ένα ποσό μεγάλο που δεν πρόκειται να συζητήσει για την τιμή. Πιστεύεις ένα 600αρι να του ζητήσω; Ή παραπάνω λίγο; Αλλιώς μετά στο car.gr δεν ξέρω ποσό θα πουληθεί αυτό. Εννοείται πως θα το βάλω τρακαρισμένο και θα γράψω που ακριβώς έχει τρακάρει και τι θέλει. Οποτε ποσό να πίασει ένα 450αρι; Οποτε δν ξέρω αν συμφερει να το πουλήσω έτσι.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    για να στο ζηταει ο μαστορας παει να πει οτι αξιζει... ενα το κρατουμενο..
    για να σου ζηταει 600-700 για να φτιαχτει παει να πει οτι με 200-300 σε κοστος εχει κανει την δουλεια...δυο τα κρατουμενα...
    για να στο ζηταει 500, αξιζει σιγουρα παραπανω...3 και παμε για σουμα...

    ή του λες να του δωσεις 500, ουτε σεντ παραπανω, για να στο φτιαξει...ή του λες να σου δωσει 600, ουτε σεντ παρακατω, για να του το πουλησεις...
    αν δεν δεχτει τιποτα απο τα 2 του λες οτι θα πας να το παρεις γιατι εχεις βρει να στο φτιαξουν φτηνοτερα...και στην τελικη πλην της καλιμπρας δεν ειναι τιποτα, τα περισσοτερα τα κανεις και μονος σου..

    αυτος θα μειωσει το κερδος του σε καθε περιπτωση...
    το θεμα ειναι οτι αν δεχτει να του το πουλησεις 600 αν θα βρεις μετα κατι αντιστοιχο και καλο με 1100 π.χ....

    ζυγισε τα και πραξε...

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Επειδη ορισμενοι εχετε μπερδευτει λιγο με το κοστος επισκευης, να σας ενημερωσω πως το κοστος για τον μαστορα και το κοστος για τον πελατη, εχουν χαοτικη διαφορα μεταξυ τους καθως στη 2η περιπτωση μπαινουν στο παιχνιδι τα εργατικα και το νομιμο κερδος των ανταλλακτικων..

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για να στο ζηταει ο μαστορας παει να πει οτι αξιζει... ενα το κρατουμενο..
    για να σου ζηταει 600-700 για να φτιαχτει παει να πει οτι με 200-300 σε κοστος εχει κανει την δουλεια...δυο τα κρατουμενα...
    για να στο ζηταει 500, αξιζει σιγουρα παραπανω...3 και παμε για σουμα...

    ή του λες να του δωσεις 500, ουτε σεντ παραπανω, για να στο φτιαξει...ή του λες να σου δωσει 600, ουτε σεντ παρακατω, για να του το πουλησεις...
    αν δεν δεχτει τιποτα απο τα 2 του λες οτι θα πας να το παρεις γιατι εχεις βρει να στο φτιαξουν φτηνοτερα...και στην τελικη πλην της καλιμπρας δεν ειναι τιποτα, τα περισσοτερα τα κανεις και μονος σου..

    αυτος θα μειωσει το κερδος του σε καθε περιπτωση...
    το θεμα ειναι οτι αν δεχτει να του το πουλησεις 600 αν θα βρεις μετα κατι αντιστοιχο και καλο με 1100 π.χ....

    ζυγισε τα και πραξε...
    Αρχικά σε ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον βοήθησες πολύ και όντως έτσι σκεφτόμουν και εγώ. Αυτό που με προβληματίζει και έκανα αυτό το θέμα είναι κυρίως επειδή πήρε σκελετό (στράβωσε ο σκελετός εκεί που είναι ο Σταύρος μπροστά στο τιμόνι) δεν ράγισε μου είπε και με την καλιμπρα διορθώνεται. Βέβαια δεν διορθώνεται 100% ποτέ. Όλοι το κάνουν στο περίπου με έναν χάρακα. Θα έχω κάποιο θέμα έστω το παραμικρό; Θα γίνει οδηγικά και μηχανικά όπως ήταν πριν ή θα παραμείνει ένα ελάχιστα στραβό και χτυπημένο παπι; Εαν γίνει όντως όπως ήταν πριν τοτε να του ριξω τιμή και να του τα δώσω αλλιώς δεν το θέλω δεν μου κάθεται καθόλου καλό να έχω ένα στραβό μηχανάκι. Είναι φόβος!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Επειδη ορισμενοι εχετε μπερδευτει λιγο με το κοστος επισκευης, να σας ενημερωσω πως το κοστος για τον μαστορα και το κοστος για τον πελατη, εχουν χαοτικη διαφορα μεταξυ τους καθως στη 2η περιπτωση μπαινουν στο παιχνιδι τα εργατικα και το νομιμο κερδος των ανταλλακτικων..
    Έχεις δίκιο φίλε εγώ το έκανα το θέμα κυρίως γιατί με προβληματίζει το στραβοματακι που εχρι ο σκελετός. Δεν μαρεσει καθόλου αλλά δεν ξέρω μπορεί και να γίνει όπως ήταν απλά δεν ξέρω και είπα να ανοίξω θέμα αν αξίζει να φτιαχτεί

  15. #15
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Είναι όντως δίλλημα
    Τα ανταλλακτικά του με ψάξιμο στα μεταχειρισμένα γίνεται δουλειά και μπορεις να τα βρεις οικονομικά
    Το θέμα με το πλαίσιο θέλει ψάξιμο ποσό καλά μπορεί να επισκευαστεί από ποιον και ποσο..

    Από την άλλη να δώσεις παπί χοντα ακόμη και με καρμπ για να παρεις κινεζικό (όχι ότι δεν θα είναι καλό) το θεωρώ λίγο downgrade.

    Αν έχεις χρόνο αξίζει να ψαχτείς, αν δεν έχεις και χρειάζεσαι αμεσα όχημα, θα πρέπει να κοιτάξεις άλλου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος οδηγός σε διλημμα
    από Valerminia στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 01:41
  2. Δίλημμα αναμεσα σε δυο μηχανες
    από spiraleon στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2014, 09:45
  3. Αλλαγη φλαντας για αγορα σε μηχανακη? Σοβαρο προβλημα?
    από Hondakias23 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 08:47
  4. Νέος σε Δίλημμα
    από Sennsa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 16:53
  5. DirtyWash και σοβαρό πρόβλημα σε δερμάτινο!
    από ALX GS 11½ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2008, 19:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF