Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Σκίστηκε το Κολάρο Triumph ST 675.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133

    Σκίστηκε το Κολάρο Triumph ST 675.

    εχω ξανα ξενερωσει τη ζωη μου.

    5Κ μαξ εχω κανει με αυτο το μηχανάκι αυτη τη τριετία που το εχω και μόνο προβληματα.

    σήμερα μου σκίστηκε το κολάρο απο το φρεον στη μηχανη. εκανε ενα μπραφ και εσταξε ολο το φρέον.
    ειναι λογικο; δεν ξανα ειχα μηχανη με τοσα προβληματα.

    μια η μπαταρια. μια τα πηνία. μια τα ηλεκτρολογικά. μια αλλαξαμε κλειδαριά μηχανης.

    σε λιγο θα τη κανουμε και ολικο restoration στα 50Κ οπως πάμε

    και τωρα αυτο.

    τελειως απογωητευμενος. τι να περιμενω σε κοστολόγιο; η μηχανη δεν εφτάσε καν 8/8 στο heat gauge της, ήταν στα 7/8 απόγευμα στη μεσωγείων αλλα το έβλεπα δεν έπεφτε. μέχρι που σε ενα φανάρι έσκασε. το βεντιλατέρ δουλευε κανονικά.

    δεν εχω ιδεα απο μηχανικά. απο πατέρας μου ειπε συμβαινουν αυτά και δεν ειναι κάτι αλλα εγω δεν αντεχω αλλο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	445582
    Τελευταία τροποποίηση από lostregr; 26/08/2023 στις 20:16.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Για να λες 5.000χλμ σε τρία χρόνια, σημαίνει ότι η μηχανή κάθεται μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να δουλέψει. Όποτε είναι λογικό λάστιχα, σωληνάκια, τσιμούχες κλπ να ξερένονται και να σπάνε.

    Στην περίπτωση σου, προφανώς ξεράθηκε από την θερμότητα που εκλύεται από τις εξατμίσεις. Δεν πειράζει, συμβαίνουν σε όλους.

    Το κόστος είναι αστείο, πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά αυτοκινήτων και αγόρασε ένα κομμάτι με το μέτρο. Βάλε παραφλου, εξαέρωση και έτοιμος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Για να λες 5.000χλμ σε τρία χρόνια, σημαίνει ότι η μηχανή κάθεται μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς να δουλέψει. Όποτε είναι λογικό λάστιχα, σωληνάκια, τσιμούχες κλπ να ξερένονται και να σπάνε.

    Στην περίπτωση σου, προφανώς ξεράθηκε από την θερμότητα που εκλύεται από τις εξατμίσεις. Δεν πειράζει, συμβαίνουν σε όλους.

    Το κόστος είναι αστείο, πήγαινε σε ένα μαγαζί που πουλάει ανταλλακτικά αυτοκινήτων και αγόρασε ένα κομμάτι με το μέτρο. Βάλε παραφλου, εξαέρωση και έτοιμος.
    ναι δεν την κουναω πολύ. ειναι για τη "διασκεδαση"
    ευχαριστω για την απαντηση με ηρεμησες λιγο!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Φρέων είχαν τα παλιά ψυγεία για τροφήμα.
    Ψυκτικό υγρό ίσως, παραφλου, σύστημα σωληνώσεων ψυγείου.

    Άμα χαλάσουν Πηνεία αναγκαστικά αδειάζει και η μπαταρία. (Εκτός και αν έχεις βολτόμετρο και το καταλάβεις)

    Το συγκεκριμένο δεν το θυμάμαι αν και έχω daytona 675, φαίνεται κοντά στους λαιμούς... Είναι μικρό οπότε ακόμα και αν κόψεις από ένα μεταχειρισμένο που έχεις πεταμένο κάπου η πάρεις ένα μικρό το κόστος θα είναι από μικρό έως αστείο.

    Στο τέρμα δείκτη θερμοκρασία δεν πρέπει να το δουλεύεις.. 5-6 μπάρες δουλεύουν αυτά..
    Επίσης θα έψαχνα αν κάτι προκαλεί υψηλή πίεση μέσα στο συστημα

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Φρέων είχαν τα παλιά ψυγεία για τροφήμα.
    Ψυκτικό υγρό ίσως, παραφλου, σύστημα σωληνώσεων ψυγείου.

    Άμα χαλάσουν Πηνεία αναγκαστικά αδειάζει και η μπαταρία. (Εκτός και αν έχεις βολτόμετρο και το καταλάβεις)

    Το συγκεκριμένο δεν το θυμάμαι αν και έχω daytona 675, φαίνεται κοντά στους λαιμούς... Είναι μικρό οπότε ακόμα και αν κόψεις από ένα μεταχειρισμένο που έχεις πεταμένο κάπου η πάρεις ένα μικρό το κόστος θα είναι από μικρό έως αστείο.

    Στο τέρμα δείκτη θερμοκρασία δεν πρέπει να το δουλεύεις.. 5-6 μπάρες δουλεύουν αυτά..
    Επίσης θα έψαχνα αν κάτι προκαλεί υψηλή πίεση μέσα στο συστημα
    5μπάρεις στις 8 δεν δουλευεις κανενα ST 675 ελλάδα. και στο λέω χωρις να εχω κανα θεμα.
    το φρέον ήταν λάθος διατύπωση.

    οι λαιμοόι ειναι της Arrow-Triumph. αλλα οπως ειπε και ο απο πάνω δνε το κουναω πολυ τ0ο μηχανακι.
    άρα θα αλλαξω οσο μπορώ ολα τα κολάρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lostregr Προβολή μηνύματος
    εχω ξανα ξενερωσει τη ζωη μου.

    5Κ μαξ εχω κανει με αυτο το μηχανάκι αυτη τη τριετία που το εχω και μόνο προβληματα.

    σήμερα μου σκίστηκε το κολάρο απο το φρεον στη μηχανη. εκανε ενα μπραφ και εσταξε ολο το φρέον.
    ειναι λογικο; δεν ξανα ειχα μηχανη με τοσα προβληματα.

    μια η μπαταρια. μια τα πηνία. μια τα ηλεκτρολογικά. μια αλλαξαμε κλειδαριά μηχανης.

    σε λιγο θα τη κανουμε και ολικο restoration στα 50Κ οπως πάμε

    και τωρα αυτο.

    τελειως απογωητευμενος. τι να περιμενω σε κοστολόγιο; η μηχανη δεν εφτάσε καν 8/8 στο heat gauge της, ήταν στα 7/8 απόγευμα στη μεσωγείων αλλα το έβλεπα δεν έπεφτε. μέχρι που σε ενα φανάρι έσκασε. το βεντιλατέρ δουλευε κανονικά.

    δεν εχω ιδεα απο μηχανικά. απο πατέρας μου ειπε συμβαινουν αυτά και δεν ειναι κάτι αλλα εγω δεν αντεχω αλλο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	445582
    ΠΟΥΛΑ χωρίς πολλά πολλά
    ανανήψαντας

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ΠΟΥΛΑ χωρίς πολλά πολλά
    Γιάπης χρηματιστής;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Γιάπης χρηματιστής;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Όι
    Είχαμε κι εμείς (κάναμε τη μλκια)
    και δώσαμε δώσαμε


    ΠΟΤΕ ΠΧΙΑ

    https://youtu.be/8xuIB_foQ8w?si=kH45jfsQ2Z8EgL5I&t=38
    ανανήψαντας

  9. #9
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Υπάρχουν διάφορες ποιότητες σωλήνων. Εφόσον έχεις τόσο κοντά τις εξαγωγές, βάλε ένα με αντίστοιχες προδιαγραφές να αντέχει την θερμοκρασία.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Το κολλάρο αυτο που σου σκιστηκε περνάει παραφλου και πάει στο «ψυγειο» λαδιου.
    Όντως ειναι πολύ κοντά στους λαιμούς αλλά ειναι εκεί απο μαμά, δεν ειναι πατεντα. Οπότε είναι λίγο περιεργο που σκιστηκε.
    Δεν ειναι απίθανο βέβαια, λογω ηλικίας της μοτο αλλα και λογω της ζέστης των τελευταίων ετών.
    Στο δικο μου daytona αλλά και στων κολλητών (4 συνολο) δεν εχει συμβεί κατι τέτοιο.
    Επίσης τοση ψηλη θερμοκρασια δεν ειναι και πολύ νορμαλ. Θα επρεπε να εισαι τουλάχιστον μια μπαρα κατω.
    Αλλα φαντάζομαι αμα κολλήσεις μεσημερι σε κινηση στην αθηνα μπορεί να φτασει και τοσο γιατι δεν ειναι νορμαλ οι συνθηκες έτσι και αλλιώς.
    Είναι πολύ φθηνη η επισκευή, με κολλάρο του εμπορίου οπως σου ειπαν και οι απο πανω.
    Παντως ειναι προβληματικό το ντιζάιν και η τραιουμφ στα επομενα μοντέλα (2013+) το κατάργησε τελειως και πλεον το λαδι ψυχεται απο τον αέρα μονο.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    και εμένα μου εκανε εντύπωση που ανέβηκε στο 7 και δεν έπεφτε. βέβαια μιλάμε για χρονικό 10 λεπτών άρα δεν μπορώ να βγάλω και τρελά συμπεράσματα.

    ρε παιδια ενας σε ενα φορουμ μου ειπε οτι η πρώτη μου εξαγωγη ειναι καρβουνιασμενη; τι σημαινει αυτο;

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ρε παιδιά μήπως εστιάζουμε σε κάτι επιφανειακό;

    Λαιμοί arrow εγκαταστάθηκαν παρέα με σπορ φίλτρο αέρα;
    Μήπως δεν έχει δοθεί το παραπάνω καύσιμο που χρειάζεται;

    Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, είναι φυσιολογικό να ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία ο κινητήρας
    με την μεσαία κεφαλή και εξαγωγή να θερμαίνεται περισσότερο απο τις πλαϊνές που την θερμαίνουν.
    Ή ανάλογα την διαχείριση της triumph να θερμαίνεται πολύ η κεφαλή του κυλίνδρου που παίρνει την μικρότερη
    ποσότητα βενζίνης.

    Σε αυτή την περίπτωση το κολάρο μας ενημερώνει ότι καταπονείται πολύ η κεφαλή
    και ανάλογα την κατασκευή της κινδυνεύεις ΑΜΕΣΑ να σφίξει κάποια βαλβίδα και να καταστραφεί εντελώς ο κινητήρας.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά μήπως εστιάζουμε σε κάτι επιφανειακό;

    Λαιμοί arrow εγκαταστάθηκαν παρέα με σπορ φίλτρο αέρα;
    Μήπως δεν έχει δοθεί το παραπάνω καύσιμο που χρειάζεται;

    Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, είναι φυσιολογικό να ανεβάζει παραπάνω θερμοκρασία ο κινητήρας
    με την μεσαία κεφαλή και εξαγωγή να θερμαίνεται περισσότερο απο τις πλαϊνές που την θερμαίνουν.
    Ή ανάλογα την διαχείριση της triumph να θερμαίνεται πολύ η κεφαλή του κυλίνδρου που παίρνει την μικρότερη
    ποσότητα βενζίνης.

    Σε αυτή την περίπτωση το κολάρο μας ενημερώνει ότι καταπονείται πολύ η κεφαλή
    και ανάλογα την κατασκευή της κινδυνεύεις ΑΜΕΣΑ να σφίξει κάποια βαλβίδα και να καταστραφεί εντελώς ο κινητήρας.
    τόσος κόσμος εχει λαιμους arrow 3-1 εξατμιση, δεν πιστευεις θα γινώταν βουκινο αν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα; :o
    επίσης ρε παιδια πέρισι το καλοκαιρι πηγαινα στη δουλεια με τη μηχανη καθε μερα μεσα στο καυσωνα στις 6 το απογευμα και στη κίνηση, δεν είχα ποτέ θέμα.
    δεν ξερω τι να πω.

    απλώς τα αναφέρω σαν συμβάντα

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν γνωρίζω τι κάνει ο "κόσμος" που λες

    Ο δικός μου "κόσμος" βάζει μεγαλύτερες εξαγωγές και περισσότερο αέρα για να καταφέρει να εκμεταλλευτεί
    αρκετά παραπάνω καύσιμο έτσι ώστε να πετύχει μεγαλύτερη απόδοση από τον ίδιο κινητήρα.

    Δεν γίνεται αλλιώς. Αλλάζεις τα δύο από τα τρία ποσοτικά στοιχεία.
    Το αν θα καταστραφεί ο κινητήρας είναι μια συνάρτηση από τόσους πολλούς παράγοντες που δυσκολεύεσαι να την ελέγξεις.

    Μπορεί να πηγαίνεις ταπα και να πετυχαίνεις την ελάχιστη ψύξη που χρειάζεται.
    Μπορεί αν πας πιο ήρεμα να διαλύσει. Μπορεί να ξεκινήσεις με 28C και να κατέβεις σε μια πεδιάδα με 33C να τους γεμίσεις αλουμίνια και λάδια.

    Δεν υπάρχει καμία λογική, τίποτα ενθαρρυντικό στο να αλλάξεις τις δύο απο τις τρεις παραμέτρους.

    Κατάλαβε με σε παρακαλώ, δεν χρειάζεται να γίνει βούκινο και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ.
    Κοίταξε ποιες είναι οι αυθόρμητες αντιδράσεις των γνωστών* σου αλλά και οι δικές σου που δεν αναφέρεις ποιες αλλαγές έχεις κάνει.

    Τα περιφερειακά αυτά γράφουν πάνω race only. Φαντάζεσαι ότι χρειάζεται να τους πούν προσθέστε καύσιμο;

    * Χτινος μη με παρεξηγείς, σε καμία περίπτωση δεν έχω θέμα μαζί σου απλά, δημόσια, σαν διαχείριση μου πέφτει
    πολύ βαρύ να υποστηρίξω : "πέφτει το σπίτι, καλύτερα να το πουλήσω να πέσει σε άλλον" .

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν γνωρίζω τι κάνει ο "κόσμος" που λες

    Ο δικός μου "κόσμος" βάζει μεγαλύτερες εξαγωγές και περισσότερο αέρα για να καταφέρει να εκμεταλλευτεί
    αρκετά παραπάνω καύσιμο έτσι ώστε να πετύχει μεγαλύτερη απόδοση από τον ίδιο κινητήρα.
    τις arrow μεγαλυτερες δεν ειναι οι εξαγωγές; σορρυ αν καταλαβαινω κάτι λάθος (αυτές φοράει)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. triumph daytona 675 triple(2006)
    από 675 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2007, 04:24
  2. FOTO ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ triumph tiger
    από el_hymador στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2007, 07:13
  3. Triumph Daytona 675
    από GTZ750 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:22
  4. Οριστικά το ΝΕΟ Triumph 675 supersport
    από warm up στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2005, 00:25
  5. vfr 800 ή triumph st
    από xtapodias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF