Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 114

Θέμα: Τροχαία, ενα Ελληνικο ανεκδοτο

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Άμα σε γραφανε,πάλι αλήτες θα τους λέγανε,δεν βγάζεις άκρη.
    Αν κανουν σωστά τη δουλειά τους δεν έχει σημασία ποιος και γιατί τους λεει αλήτες.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν κανουν σωστά τη δουλειά τους δεν έχει σημασία ποιος και γιατί τους λεει αλήτες.
    Όλα έχουν την σημασία τους.Π.χ.αν εσύ στον χώρο σου εκάνες άριστα την δουλειά σου,δεν θα σε στενοχωρουσε σαν άνθρωπο,αν κάποιοι δεν στο αναγνώριζαν,και σε υποτιμουσαν,και λοιδορούσαν συνεχώς;;;;;

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Άλλο η αναγνώριση.

    Αν ήμουν αριστος στην δουλειά μου πραγματικά δεν θα με ενδιεφερε τι λέει ο κάθε άσχετος.

    Αν πέσεις στην παγίδα να ασχοληθείς με τι λέει ο καθένας, το έχασες το παιχνίδι. Και δεν το λέω εγώ, το λένε άνθρωποι που εκτιθενται δημόσια και ακουν τα χιλια μυρια.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Μερικά σύντομα περιστατικά από εμένα.
    1) Κάποια Χριστούγεννα είχα πάει Γιάννενα με το αυτοκίνητο.
    Δύσκολο το παρκάρισμα, το ανέβασα σε πεζοδρόμιο κατά το ήμισυ, αλλά πολύ προσεκτικά τσεκαρα πως περνάει μια χαρά αμάξι από τον μονόδρομο.
    Άλλωστε, μπροστά από μένα είχαν παρκάρει κ άλλα αμάξια στο ίδιο πεζοδρόμιο.
    Λείψαμε μόνο για 10', αλλά ήδη ένας δυσκοιλιος ντόπιος με μια παλιά mercedes είχε φωνάξει την τροχαία, γιατί τάχα δεν χωρούσε να περάσει.
    Τεσπά, μου λέει ο τροχονόμος "έτσι παρκάρετε στην Αθήνα"?
    Του λέω, έτσι κ χειρότερα.
    Δεν υπάρχει χώρος ούτε για πατίνι.
    Μου λέει, θα σου κόψω κλήση.
    Βεβαίως, του απαντώ, αλλά γράψε κ τα άλλα 4 αμάξια που έχουν παρκάρει σαν κ εμένα, γιατί τότε θα είσαι άδικος.
    Κοντοστάθηκε ο τροχαίος, είδε πως τα υπόλοιπα αμάξια ανήκουν σε ντόπιους, σταματάει να γράφει κ λέει.
    "Βρε παιδί μου, δεν του ζητάς συγνώμη που τον έκλεισες κ να τελειώσει το θέμα '?
    Τον κοιτάω τον δυσκοιλιο κ του λέω" λυπάμαι που σε έκλεισα, δεν θα το ξανακάνω.Είμαστε εντάξει "?
    Κ το (γελοίο) θέμα έληξε εκεί..

    Τα υπόλοιπα περιστατικά θα τα γράψω αύριο.
    Καλό βράδυ

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Εγώ τους βλέπω να κάνουν αναστροφές δίπλα σε ταμπέλα απαγόρευσης αναστροφής, μονόδρομους, χωρίς κράνος,να κάνουν καγκουριες Σουζές κτλ,κίνηση σε πλατεία Και γενικά απαγορευμένα πραματα
    Να μιλανε στην άκρη του δρόμου μέσα από το περιπολικο με γνωστό τους που δεν φοράει κράνος, και αυτός ο ίδιος θα βγει να γράψει εσένα,

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Αν σε σταματήσουν γιατί δεν φοράς κράνος ή έφαγες κόκκινο πες ότι έχεις δει περιπολικά να περνάνε κόκκινο ή πολίτες χωρίς κράνος να μην τους γράφουν και είμαι βέβαιος ότι θα γλιτώσεις το γράψιμο, μπορεί να σε κεράσουν και γλυκό.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Η δεύτερη περίπτωση ήταν πριν λίγα χρόνια, στην αρχή της Κατεχάκη, ενώ πήγαινα Ηλιούπολη.
    Μόλις φτάνω στο 401 κ ενώ τυχαία δίπλα μου ήταν δύο ΔΙΑΣ, μας περνάει με ιλιγγιώδη ταχύτητα μια hayabusa, με εκκωφαντικό θόρυβο.
    Ο αναβάτης της, αναγκάζεται να σταματήσει πιο κάτω, στο φανάρι πριν του Παπάγου.
    Τον φτάνουμε, εγώ κ η ΔΙΑΣ κ διαπιστώνω πως ούτε κράνος φοράει.
    Είμαι περίεργος να δω αν θα του ρίξουν κλήση.
    Τελικά, τα πράγματα έγιναν όπως τα είχα φανταστεί.
    Οι δύο μηχανές ΔΙΑΣ τον πλευριζουν κ ο hayabusa ξαφνιάζεται γιατί έχει καταλάβει πως θα πέσει τσεκούρι.
    Αντιθέτως όμως, οι αστυνομικοί δείχνουν ενθουσιασμένοι κ ένας στον ρωτάει, "αδερφέ, η ακράπα, πόσο σου πήγε"?
    Μόλις απαντάει, ένας άλλος τον τον ρωτάει ποια γενιά είναι το μηχανάκι.
    Απαντάει ξανά κ ευτυχώς ανάβει πράσινο, αλλιώς θα του έκαναν πρόταση να πάνε για καφέ.
    Ο hayabusa απογειώνεται ξανά κ οι αστυνομικοί, σε έκσταση θαυμάζουν την εκκίνηση κ λένε εκφράσεις του στυλ "τι εργαλείο είναι, πως πάει κλπ...

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Η δεύτερη περίπτωση ήταν πριν λίγα χρόνια, στην αρχή της Κατεχάκη, ενώ πήγαινα Ηλιούπολη.
    Μόλις φτάνω στο 401 κ ενώ τυχαία δίπλα μου ήταν δύο ΔΙΑΣ, μας περνάει με ιλιγγιώδη ταχύτητα μια hayabusa, με εκκωφαντικό θόρυβο.
    Ο αναβάτης της, αναγκάζεται να σταματήσει πιο κάτω, στο φανάρι πριν του Παπάγου.
    Τον φτάνουμε, εγώ κ η ΔΙΑΣ κ διαπιστώνω πως ούτε κράνος φοράει.
    Είμαι περίεργος να δω αν θα του ρίξουν κλήση.
    Τελικά, τα πράγματα έγιναν όπως τα είχα φανταστεί.
    Οι δύο μηχανές ΔΙΑΣ τον πλευριζουν κ ο hayabusa ξαφνιάζεται γιατί έχει καταλάβει πως θα πέσει τσεκούρι.
    Αντιθέτως όμως, οι αστυνομικοί δείχνουν ενθουσιασμένοι κ ένας στον ρωτάει, "αδερφέ, η ακράπα, πόσο σου πήγε"?
    Μόλις απαντάει, ένας άλλος τον τον ρωτάει ποια γενιά είναι το μηχανάκι.
    Απαντάει ξανά κ ευτυχώς ανάβει πράσινο, αλλιώς θα του έκαναν πρόταση να πάνε για καφέ.
    Ο hayabusa απογειώνεται ξανά κ οι αστυνομικοί, σε έκσταση θαυμάζουν την εκκίνηση κ λένε εκφράσεις του στυλ "τι εργαλείο είναι, πως πάει κλπ...

    Είπαμε, ΔΕΝ είναι δουλεία τους να κόβουν κλήσεις. Μια παρατήρηση και αν....
    Αν όμως τον είχε πλευρίσει Ζητάς....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αυτό το "δεν ειναι δουλεια του" μας έχει καταστρέψει ελαφρώς. Δηλαδή ποια είναι η δουλειά τους;
    Οπότε μπροστά στους Διας μπορω να κανω ότι καφριλικι θέλω!

    Οι τροχαίοι που εχουν τέτοια δουλειά που είναι;

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Δεν είναι η δουλειά τους να του κόψουν κλήση, αλλά έχουν το δικαίωμα να τον σταματήσουν, να του ζητήσουν ταυτότητα, να τον ψάξουν αυτόν κ την μοτοσυκλέτα κ εφόσον η οδήγηση του ήταν επικίνδυνη για τον ίδιο, αλλά και για όλους τους υπόλοιπους, να φωνάξουν συναδέλφους από την τροχαία κ να αναλάβουν αυτοί.
    Δηλαδή, πόσες φορές έχουμε δει αυτοκίνητα να κάνουν κοντρες κ επικίνδυνους ελιγμούς στους δρόμους;
    Τι πρέπει δηλαδή να γίνει για να σταματήσουν πριν μας σκοτώσουν;
    Να πει ο ΔΙΑΣ, α, δεν αναλαμβάνω γιατί δεν είμαι τροχαία;
    Κ τους ελέγχους σε ύποπτα οχήματα κλπ.... ποιος τους κάνει;
    Πάλι η ΔΙΑΣ....

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Σε λίγο καιρό εγκαινιάζεται το πλήρως αυτοματοποιημένο τηλεφωνικό κέντρο του 100.
    "Έχετε καλέσει το κέντρο της αμέσου δράσεως.Για κλοπές πατήστε 1,για βιασμούς 2,για φόνους 3,για έργω εξύβριση 4,άμα σας κλώτσησαν το γατάκι πατήστε 0.Αν δεν ξέρετε το αδίκημα,μάθετε το,και ξαναπάρετε μας αργότερα."

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Τον περασμένο χειμώνα ένα ford fiesta που έκανε επικίνδυνους ελιγμούς κόντεψε να με σκοτώσει, στην άνοδο της Μεσογείων, λίγο πριν τον Σταυρό.
    Αρχίζω κ του κυνηγώ, τους παίζω ώρα φώτα, τους κορνάρω, τους βρίζω, αυτοί, δύο ήταν, σταματούν ενώ έχουμε φτάσει στην εκκλησία του Σταυρού στην Λαυρίου.
    Κατεβαίνω από την μοτοσυκλέτα κ πάω να τους ανοίξω την πόρτα.
    Ο συνοδηγός με βλέπει να έρχομαι με φόρα, ξαναμπαίνει στο αμάξι κ φεύγουν σφαίρα.
    Έχω κρατήσει όμως πινακίδα κ στοιχεία αμαξιού.
    Παίρνω το 100, αναφέρω ότι το αμάξι έκανε επικίνδυνη οδήγηση, δίνω κ τα δικά μου στοιχεία κ μου απαντούν "ευχαριστούμε".
    Τους λέω, "τι ευχαριστείτε, θα τους βρείτε αυτούς, θα κάνετε κάτι";
    Μου λένε, "όχι, πρέπει να τους πιάσουμε επ αυτοφώρω".
    Δηλαδή, τζάμπα το τηλεφώνημα.
    Συμπέρασμα....
    Να ειδοποιήτε από πρίν την αστυνομία αν υποψιάζεστε πως δίπλα σάς θα γίνει τροχαία παράβαση.
    Παρένθεση... επειδή έχω φίλους κ συγγενείς στο Ντύσσελντορφ, εκεί αρκεί μια απλή καταγγελία κ η αστυνομία ασχολείται κ το ψάχνει το θέμα.

  13. #28
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είπαμε, ΔΕΝ είναι δουλεία τους να κόβουν κλήσεις. Μια παρατήρηση και αν....
    Αν όμως τον είχε πλευρίσει Ζητάς....

    Μόνο σε μια περίπτωση επεμβαίνουν... όταν δεν έχεις πινακίδα.

    Στο Ζ που είχα την είχα κάτω από τον τάκο, έτρωγε όλες τις λάσπες και δεν φαινόταν. Ε, με πλεύρισαν και με έκλεισαν σε ένα φανάρι χωρίς να τους πάρω χαμπάρι.
    Δεν με έγραψαν αλλά μου εξήγησαν τι παίζει όταν δεν έχεις πινακίδα ή την κρύβεις... μέχρι και αυτόφωρο πας (τρομοκράτης κλπ). Οπότε πήρα μια ωραία βάση, την έβαλα και όλα καλά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Τελικά δεν έχει άδικο ο Μπολενος. Αλλά είναι λιγο τραγελαφική η όλη φάση. Το σώμα θέλει να τους δώσει και αυτή την αρμοδιότητα, εκείνοι αντιδρουν γιατι θα τους τρώει χρόνο και δεν θα προλαβαινουν να κυνηγουν τους κλεφτες και πάει λέγοντας.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Κάποια στιγμή πριν το καλοκαίρι, είχε κάνει την εμφάνισή της είδηση σχετικά με την ανασύσταση της ομάδας "Σ". Ξέρετε αν έχουμε κάποια εξέλιξη;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ένα ΚΥΠΡΙΑΚΟΝ ανέκδοτο
    από notakos600 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2010, 04:01
  2. ΕΠΘΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΕΚΟΡ
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  4. Ενα ακομη ανεκδοτο....
    από manos426f στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2005, 12:38
  5. Ελληνικό Ανέκδοτο...????
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF