Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 114

Θέμα: Τροχαία, ενα Ελληνικο ανεκδοτο

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες
    Εννοείται ότι ΚΑΙ η απουσία της αστυνομίας ΚΑΙ η ΜΗ εφαρμογή του νόμου συμβάλλει στην ΑΝΟΜΙΑ.Οι βόρειοι λαοί φάγανε ΠΟΛΥ ξύλο για να εφαρμόσουν τους νόμους,δεν υπήρξε εκεί "περθενογενεση" εφαρμογής.Κι ο άγιος φοβέρα θέλει, λέει η παροιμία.

  2. #62
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Συμφωνώ για το θέμα αστυνόμευσης, ότι είναι σημαντικό για τη διατήρηση μίας κατάστασης. Προφανώς μετράει και η παιδεία, αλλά πρέπει να συνδυάζεται με αστυνόμευση και πρόστιμα για τους παραβάτες.

    Έχω ζήσει στη Γερμανία και μου άρεσε η νομιμότητα των πολιτών. Εκεί η παρανομία είναι η εξαίρεση. Στεκόμουν ως πεζός σε φανάρι περιμένοντας 1 λεπτό να ανάψει το πράσινο. Διακόσια μέτρα αριστερά δεν έβλεπα αμάξι. 100 μέτρα δεξιά επίσης. Παρόλα αυτά περίμενα με άλλους μαζί στη διάβαση μέχρι να ανάψει το πράσινο για τους πεζούς. Εκεί όμως μπορούσες να κινηθείς γρήγορα και ευχάριστα ως πεζός σε φαρδιά πεζοδρόμια και φανάρια με λογική διάρκεια. Ο ένας παρότρυνε με τη συμπεριφορά του τον άλλον να διατηρήσουν αυτή την κατάσταση και όταν ξέφευγε κάποιος τιμωρούνταν.

    Δεν είναι όπως εδώ που είσαι κολλημένος στον αυτοκινητόδρομο και βλέπεις άλλους να φθάνουν στο προορισμό τους πολύ πιο γρήγορα επειδή οδηγούν στη ΛΕΑ ατιμώρητοι, κάνοντάς σε να αισθάνεσαι αδικημένος και εγκλωβισμένος στη νομιμότητα. Και έχεις τα φορτηγά και τα λεωφορεία που δεν χωράνε στη ΛΕΑ να σου κορνάρουν να κινηθείς προς τη μεσαία λωρίδα, ώστε να χωρέσουν να περάσουν από τη ΛΕΑ. Στη Γερμανία όποιος τολμήσει να οδηγήσει στη ΛΕΑ έχει πάρει πρόστιμο και αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας. Είναι ο παράνομος που λυπάσαι, όχι ο πονηρός που ξεγλιστράει από το σύστημα και κερδίζει επειδή δεν έχει ηθικούς ή λογικούς φραγμούς.

    Αν στο εξωτερικό σταματούσε η αστυνόμευση, εννοείται ότι σταδιακά οι πονηροί θα έβρισκαν έδαφος για να παρανομήσουν, παρασέρνοντας και άλλους με τον καιρό. Είναι δυναμική η κατάσταση, χρειάζεται έλεγχο για να διατηρηθεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #63
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Το τσουβαλιασμα έχει ξεφύγει λίγο...

    Η παιδεία δεν επιβάλλεται για του φόβου. Είναι έμφυτη. Αυτά που λένε πάει στην Γερμανία και είναι άλλος άνθρωπος είναι ανοησίες. Ο ίδιος είναι, απλά εκεί είναι άλλοι οι ρυθμοί. Πας με 30 που λέει ο ΚΟΚ και προλαβαίνεις να σταματήσεις μια χαρά στην διάβαση. Στην Συγγρού που τρέχεις με 150 δεν σταματάς για κανένα λόγο. Ακόμα και αν τα καταφέρεις, θα πέσει άλλος πάνω σου από πίσω.

    Δυστυχώς η Αθήνα είναι μια ζούγκλα. Ακόμα και εγώ στην Αθήνα τρομάζω. Ειδικά κέντρο.
    Επειδή αναφέρθηκες ΣΕ ή ΚΑΙ ΣΕ δική μου απάντηση με τη λέξη "ανοησίες", ενώ.... δεν έχεις πατήσει το πόδι σου στη Γερμανία.

    Θα το γράψω άλλη μια φορά: Ο Έλληνας φεύγοντας από το Ελ. Βενιζέλος (ATH) για Μόναχο (MUC) ανεβαίνοντας στη σκάλα του αεροσκάφους έχει ήδη τροποποιηθεί σε Ευρωπαίος. Όταν δε αρχίζει και τριγυρίζει μέσα στη Γερμανία με τα πόδια, με το U-bahn ή με τροχοφόρο, είναι τύπος και υπογραμμός. Είναι άλλος. Γιατί ξέρει ότι τις μαλακίες που κάνει στη χώρα του δεν τον παίρνει να τις κάνει εκεί. Και "έντρομος" διαπιστώνει ότι του αρέσει αυτή η κατάσταση, αυτή η οργάνωση. Μέχρι να επιστρέψει.

    Στα γράφει κάποιος ο οποίος γεννήθηκε εκεί και συνεχίζει να ταξιδεύει εκεί κάθε 2 χρόνια (μίνιμουμ) με αεροπλάνο-αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα.

    Σημείωση: Εκεί δεν τηρούν τον ΚΟΚ "όσο γίνεται...". Τον τηρούν ολοκληρωτικά (τελεία).

    Σημείωση/απορία: Όταν γράφεις ότι εσύ και πολλοί άλλοι σταματάτε στις διαβάσεις, θέλεις να μου δώσεις ένα νούμερο; Στους δέκα ας πούμε πόσοι σταματάνε στις διαβάσεις; Εγώ ένα μέρος στην Ελλάδα έχω βρει όπου σταματάνε στις διαβάσεις γιατί συμπτωματικά ταξιδεύω εκεί για επαγγελματικούς λόγους. Και σταματάνε στις διαβάσεις γιατί το επέβαλλαν οι τουρίστες, οι οποίοι σα χαζοχαρούμενοι περνάνε τους δρόμους με την πεποίθηση ότι θα σταματήσουν οι οδηγοί. Ε αφού φάγανε καμιά δεκαριά τουρίστες κατάλαβαν ότι είναι πιο εύκολο να συμμορφωθούν οι ντόπιοι γιατί οι τουρίστες δεν.... Μπας και είσαι από αυτό το μοναδικό μέρος της Ελλάδας που τυγχάνει να είναι και νησιωτικό;

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Αυτή την περίοδο ζω σε τουριστικό νησί (Κως), αλλά οι εντόπιοι όπως σου είπα δεν το έχουν και πολύ.

    Προφανώς στατιστικά δεν έχω κρατήσει αλλά προφανώς και δεν είμαι ο μόνος που σταματάει. Αλλά σκέψου ότι μια άλλη περίοδο της ζωής μου που ζούσα σε αντιτουριστικο μέρος, οι άνθρωποι που σταματούσαν ήταν σαφώς περισσότεροι.

    Επειδή δεν μου αρέσουν οι παρεξηγήσεις, δεν είπα ότι λες ανοησίες, είπα ότι ο άνθρωπος σαν άνθρωπος είναι ίδιος είτε τον έχεις στην Αυστραλία είτε τον πας στην Αφρική ή την Σουηδία. Οι συνθήκες τον κάνουν να φέρεται διαφορετικά. Τους λόγους τους ξέρεις καλύτερα από εμένα.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Εγώ θα ήθελα να υπάρχουν συνεχή μικρά πρόστιμα άμεσα χρεωσιμα
    Δλδ να κάτσει ένα συμβατικό της αστυνομίας σε μια μεγάλη διασταύρωση και να χρεώνει 30αρια σε αυτούς που περνάνε με κόκκινο
    Σε όλους σε κάθε κόκκινο με χρέωση στην εφορία
    Και χρήση κινητού...κατάσχεση επιτόπου
    Όχι πρόστιμο...να φεύγεις με τη sim στο χερι
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 20/10/2023 στις 06:41.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

    Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

    Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.
    Η λεωφόρος Λαυρίου, από Σταυρό ως Παιανία, έχει όριο ταχύτητας 50 km/h.
    Υπάρχουν σχετικές πινακίδες σε αρκετά σημεία.
    Τα μόνα οχήματα που τηρούν αυτό το όριο είναι τα ποδήλατα.
    Όλα τα υπόλοιπα τροχοφόρα δεν πέφτουν κάτω από 80.
    Πολλές φορές, όταν επιστρέφω βράδυ σπίτι, έχω δει να τρέχουν κ με 150 ....

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Το γνωρίζω αυτό που λες το βλέπω και εγώ. Δεν ευθύνεται όμως η αστυνομία. Δεν λέω βέβαια ότι δεν έχει μερίδιο ευθύνης. Είναι η κοινωνία μας έτσι. Εμείς όταν πάμε αλλού ντρεπομαστε λίγο γιατί είμαστε σε ξένο μέρος. Λέγοντας παιδεία εννοώ γενικότερα. Και όχι πιστεύω πως είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Από τα σχολεία που είναι χύμα μέχρι το σπίτι που οι γονείς είναι απόντες.
    Πριν χρονια μπαινουμε μηχανες απο Τεργεστη για Πατρα. Εβλεπες τους ξενουν με τις στολες, μποτες, κρανη και τους ζηλευες μεχρι και χρωματικα με την μηχανη ταιριασμενες. Εξοπλισμο ειχαμε κι εμεις αλλα καμια σχεση. Φτανει το καραβι Ηγουμενιτσα και πηγα να δω το λιμανι και την εξοδο των οχηματων. Ολοι αυτοι που ειχαν μπει φουλ προβλεπομενοι στην Ιταλια βγηκαν με βερμουδες, κοντομανικα, κλπ οι μισοι τα κρανη πιασμενα στα μπαγκαζια.
    Ηξεραν οτι εδω δεν γινονται ελεγχοι και η παιδεια τους ειχε μεινει στην Τεργεστη.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    2004 με τους ολυμπιακούς αγώνες είχαμε γίνει Γερμανοί για ένα μήνα στην Αθήνα

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Τηρώ τον ΚΟΚ όσο μπορώ: στον κεντρικό δρόμο μέχρι πέρυσι το όριο ήταν 60 χλμ/ώρα. Αξιοπρεπής ταχύτητα, δεν είναι για παραπάνω. Υπήρχαν και αυτοί που πήγαιναν παραπάνω αλλά οκ, αν ήσουν μεταξύ 60-70 ήσουν καλά.

    Φέτος για κάποιο την μείωσαν στα 50. Το τί γίνεται με τουρίστες που πάνε με 50 δεν λέγεται. Φαντάσου σε μικρό δρόμο να πηγαίνεις με 50 και να σε περνάει νταλίκα με 80. Άρα αναγκάζομαι εκ των πραγμάτων να πάω και εγώ με παραπάνω.
    Οι επαρχιακοι στην Γερμανια εχουν οριο 70. Οι μοτοσυκλετιστες πανε με 70 και στριβουν οπως ερχονται με αποτελεσμα να κανουν απιστευτα πλαγιασματα. Εχει πολλη πλακα, διασκεδαζεις πηγαινοντας με το οριο.

    Οταν ομως βρεθει ενα αυτοκινητο μπροστα τους να πηγαινει με 50, οριο ταχυτητας ειναι οχι υποχρεωση να πανε ολοι με τοσα, κανεις δεν κορναρει, κανεις δεν προσπερνα αν δεν επιτρεπεται. Δεν ξερω αν εκνευριζονται αλλα δεν το δειχνουν. Περιμενουν υπομονετικα μεχρι το σημειο που ο δρομος το επιτρεπει και περνουν.

    Επισης εκει που λεει 50 πανε με τοσο μιας και οι καμερες σε γραφουν απο τα 55 και πανω. Εκει που λεει 30 σε γραφει απο τα 33. Δεν χαριζουν καστανα, δεν υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή η απουσία της αστυνομίας ευθύνεται για την διαφορετική νοοτροπία του Γερμανού Σουηδού και του ελληνα? Είναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού. Δεν είμαστε ανθρωποφάγοι μόνο στον δρόμο αλλά σε κάθε δραστηριότητα. Η αστυνομία υπάρχει για να τραβήξει λίγο τα σχοινιά αλλά δεν μαζεύονται έτσι οι Έλληνες
    Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

    Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
    Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
    Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

    Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

    Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

    Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

    Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

    Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
    Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


    Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

    Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

    Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #72
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2023
    Μηνύματα
    50
    Ρε παιδιά τι να λέμε...Όταν η ίδια η ΕΛΑΣ παρανομεί ενώ θα έπρεπε να δίνει το παράδειγμα, πως θα επιβάλλει στον πονηρό ελληναρά να μην περνάει κόκκινο ή να σταματάει στις διαβάσεις;

    Η ευθύνη είναι αποκλειστικά του κράτους, αν πουν στην ΕΛΑΣ "από αύριο μπλοκάκι και ξεσκίζετε κώλους" θα δεις πως θα γίνει ακόμα και ο χωριάτης που νομίζει πως του ανήκουν οι δρόμοι του χωριού, αρνί.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Και Γερμανοι και Αγγλοι μια χαρα "χαλανε".
    Το βλεπουμε στα Μάλια, στο Λαγανά και σε καθε ξέφραγο αμπελι της Ελλαδος.
    Εχω ζησει 20 χρονια στο εξωτερικο κι εχω ακομα φιλους που ζουνε εκει, κι ολοι μπορουμε να επιβεβαιώσουμε πως ΝΑΙ, στο 90% οι αυστηροι νόμοι τους συνετίζουν και τους μαζευουν.
    Αυτοι ειναι πιο ουγκανοι απο μας...αλλα εκει λειτουργουν οι νομοι.
    Δεν θα ξεχασω ποτε...το 1991, νεος οδηγος, πρωτες βόλτες, και εφαγα την πρωτη μου κλήση.
    Γιατι ???
    Γιατι δεν ειχα πλαστικά γάντια στο φαρμακειο, σε περιπτωση περιθαλψης τραυματια (θεριζε τοτε το AIDS)
    Δεν ειχα πλαστικα γάντια μιας χρησης....το 1991 το διανοήστε τι νόρμα υπήρχε ?
    Σε υποανάπτυκτους και βαλκάνιους λαους σαν εμας μόνο αστυνόμευση και συνεχής έλεγχος.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	images.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	9,0 KB 
ID:	447079

  14. #74
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Φτάνει αυτός ο μπακαλιάρος με την παιδεία.

    Δεν ξέρει λες ένας ενήλικας ότι δεν περνάμε με κόκκινο; Δεν είχε παιδεία και έχει άγνοια για το θέμα;
    Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι χωρίς κράνος μπορεί να χτυπήσει το κεφάλι του;
    Δεν ξέρει ένας ενήλικας ότι πηγαίνοντας με 120 σε αστικό δρόμο με όριο 50, κινδυνεύει και ο ίδιος και οι άλλοι;

    Εχουν άγνοια και κάνουν παρανομία γιατί ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; Δεν τους το είπε κάποιος στην οικογένεια ή στο σχολείο ή στην παρέα;

    Οχι βέβαια, είναι αστείο να το λέμε αυτό.

    Τα κάνει γιατί ξέρει ότι η πιθανότητα να τιμωρηθεί είναι σχεδόν μηδέν.

    Αν ήξερε ότι κάνοντας παρανομία, τούρθε στο κεφάλι η τιμωρία, δεν θα τάκανε.

    Μια χαρά ''παιδεία'' έχει και ο πιο ''απαίδευτος'' έλληνας οδηγός όταν πάει να οδηγήσει στην Ελβετία.
    Μια χαρά ''ξεχνάει'' την παιδεία του ο Ελβετός μόλις οδηγήσει λίγο καιρό στην Ελλάδα.


    Α-Σ-Τ-Υ-Ν-Ο-Μ-Ε-Υ-Σ-Η ΚΑΙ Τ-Ι-Μ-Ω-Ρ-Ι-Α

    Δεν υπάρχει οργανωμένη κοινωνία κανενός είδους και επιπέδου, χωρίς την τιμωρία.

    Αυτό δλδ που δεν έχουμε στην Ελλάδα.
    Ε μα.

  15. #75
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    2004 με τους ολυμπιακούς αγώνες είχαμε γίνει Γερμανοί για ένα μήνα στην Αθήνα
    Αυτό είναι αλήθεια. Αλλά τι συνέβαινε τότε; Ασταμάτητες διαφημίσεις και πληροφοριακά μηνύματα από ραδιόφωνο και tv που αφορούσε τη τήρηση του ΚΟΚ, τη προστασία της ΛΕΑ κτλ. Το ίδιο είχε συμβεί και ακόμη πιο παλιά με πολλά μηνύματα στη TV για το κράνος. Είναι ελπιδοφόρο ότι υπάρχει μια βελτίωση όταν το κράτος θέλει να στείλει το μνμ έστω και χωρίς τη τρομοκρατία του προστίμου (η οποία κατά τη γνώμη μου παραμένει απαραίτητο εργαλείο για την υπεράσπιση της ασφάλειας).

    Πριν από 10 μέρες περίπου, φεύγοντας από Γαλάτσι και πηγαίνοντας προς Ν. Κόσμο σκέφθηκα να μετρήσω τους μοτοσυκλετιστές που φοράνε κράνος και όσους δεν φοράνε με τελικό συνολικό αριθμό τους 100 (στη λογική 1/1, 2/2, 3/3, 4/3, 5/4. 6/4 και ούτω καθ' εξής). Το αποτέλεσμα ήταν 63/37. Σε μια διαδρομή περίπου 5 χλμ (έφτασα το νούμερο 100 περίπου στο Σύνταγμα) οι 63 φορούσαν κράνος και οι 37 δεν φορούσαν. Το νούμερο είναι τρομακτικό και ενδεικτικό της μεγάλης ανοχής που δείχνει η αστυνόμευση με οποιονδήποτε τρόπο.

    Τον περασμένο Αύγουστο στην Ελβετία έφαγα -μάλλον- κλήση από Radar (άστραψε δυο φορές, μπρος/πίσω) γιατί με όριο 50 χλμ/ω εγώ πήγαινα με 56. Σκεφτείτε ότι προσπαθούσα πολύ να τηρήσω τις νόμιμες ταχύτητες και παρ' όλα αυτά είμαι τόσο εμποτισμένος από την Ελληνική πραγματικότητα που ο καρπός "ανέβαζε" αυτοβούλως. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ ποτέ πόσο σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα Cruise Control για τη τήρηση των χαμηλών ταχυτήτων, το είχα πάντα στο μυαλό μου ως εργαλείο διατήρησης υψηλών μουαγιέν στα ταξίδια των Εθνικών δρόμων.
    Ήταν απίστευτα "εκνευριστικό" να κινείσαι σε επαρχιακούς με άπλετη θέα με όριο τα 50 και τα 60. Όμως σιγά-σιγά συνειδητοποίησα ότι με αυτά τα όρια έχουν σχεδόν μηδενίσει τα δυστυχήματα και σε μεγάλο βαθμό τα ατυχήματα. Επέστρεψα στην Αθήνα και μου φαινόταν ότι όλοι πηγαίναν πολύ γρήγορα. Μια εβδομάδα μετά με συνέλαβα να κάνω ανοίγματα στη Πατησίων με 80 χλμ/ω εύκολα...

    Δεν είμαι από αυτούς που γιουχάρουν τους συνανθρώπους τους που από τη μια κράζουν και από την άλλη κάνουν τα ίδια. Ελπίζω πως μεγάλο τμήμα αυτών των ανθρώπων -βάζω κι εμένα μέσα σε αυτούς- προσπαθούμε να αποτινάξουμε από πάνω μας αυτά τα κακά στοιχεία. Τη μια στιγμή κράζουμε, την επόμενη στιγμή κάνουμε τα ίδια. Σημαίνει πως γνωρίζουμε πολύ καλά το σωστό και το λάθος αλλά χρειαζόμαστε βοήθειες προκειμένου να τα εφαρμόσουμε, καμιά φορά και για εμάς βοήθεια μπορεί να γίνει το τσουχτερό πρόστιμο.

    Τέλη Αυγούστου με το τέλος των διακοπών μου συμμετείχα σε ένα σεμινάριο/ομιλία (χωρίς πρακτική) ασφαλούς οδήγησης από τον υιό Ιαβέρη. Τα video που μας έδειξε με ατυχήματα μικρών παιδιών χτυπημένων στους δρόμους από αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες ήταν αποτρόπαια. Η μισή αίθουσα και κυρίως γυναίκες βγήκαν έξω, δεν άντεχαν τις εικόνες. Μας είχε προειδοποιήσει φυσικά. Είναι μια δυσάρεστη εμπειρία αλλά βάζει μυαλό σε μεγάλο βαθμό αν και δεν πιστεύω απόλυτα. Θέλει πολύπλευρες προσπάθειες για να νικηθεί αυτή η κατάσταση.
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 20/10/2023 στις 12:07.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ένα ΚΥΠΡΙΑΚΟΝ ανέκδοτο
    από notakos600 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2010, 04:01
  2. ΕΠΘΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΕΚΟΡ
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  4. Ενα ακομη ανεκδοτο....
    από manos426f στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2005, 12:38
  5. Ελληνικό Ανέκδοτο...????
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF