Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 114

Θέμα: Τροχαία, ενα Ελληνικο ανεκδοτο

  1. #91
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    ...
    Τον περασμένο Αύγουστο στην Ελβετία έφαγα -μάλλον- κλήση από Radar (άστραψε δυο φορές, μπρος/πίσω) γιατί με όριο 50 χλμ/ω εγώ πήγαινα με 56. Σκεφτείτε ότι προσπαθούσα πολύ να τηρήσω τις νόμιμες ταχύτητες και παρ' όλα αυτά είμαι τόσο εμποτισμένος από την Ελληνική πραγματικότητα που ο καρπός "ανέβαζε" αυτοβούλως. Δε θα μπορούσα να σκεφτώ ποτέ πόσο σημαντική βοήθεια θα ήταν ένα Cruise Control για τη τήρηση των χαμηλών ταχυτήτων, το είχα πάντα στο μυαλό μου ως εργαλείο διατήρησης υψηλών μουαγιέν στα ταξίδια των Εθνικών δρόμων.
    Ήταν απίστευτα "εκνευριστικό" να κινείσαι σε επαρχιακούς με άπλετη θέα με όριο τα 50 και τα 60. Όμως σιγά-σιγά συνειδητοποίησα ότι με αυτά τα όρια έχουν σχεδόν μηδενίσει τα δυστυχήματα και σε μεγάλο βαθμό τα ατυχήματα.
    ...
    Το αντίστοιχο μου λέει φίλος που ζει στη Γερμανία, ότι του δημιουργεί άγχος το γεγονός ότι αν περάσει τα 55 km/h θα πληρώσει πρόστιμο και προτιμάει να οδηγεί στην Ελλάδα. Ο τρόπος να μην πάρεις πρόστιμο είναι να μην κινείσαι κοντά στο όριο ταχύτητας, ώστε να αφήνεις περιθώρια σφάλματος και βέβαια το cruise control.

    Έχουν γίνει τόσο πολλά τα οχήματα και τόσο πυκνή η κυκλοφορία, που δυστυχώς πρέπει να αποσυνδέσουμε την οδηγική απόλαυση που συνδέεται με υψηλή ταχύτητα, από την οδήγηση σε δημόσιο δρόμο. Διαφορετικά είναι σαν να επιλέγουμε οδηγική απόλαυση, παρέα με ατυχήματα και δυστυχήματα.

    Είναι το αντίστοιχο με τη στάθμη θορύβου. Όσο είσαι μακριά από οικισμό, βάλε τη μουσική τέρμα, βάλε και κομπρεσέρ. Όταν όμως ζεις σε πόλη, οφείλεις να περιορίσεις τις ελευθερίες σου και τις επιθυμίες, να στενέψουν τα όρια δράσης σου, διότι όσο επεκτείνεις τα δικά σου, τόσο περιορίζεις τους άλλους που βρίσκονται δίπλα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 22/10/2023 στις 09:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.764
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δεν είπαμε να μην υπάρχει τιμωρία. Λέγοντας έλλειψη παιδείας δεν εννοώ ότι είναι χαζοί οι Έλληνες και αγνοούν αυτά που λες. Εννοώ ότι απουσιάζει εν μέρει η ενσυναισθηση να διαβιουν αρμονικά μέσα στην κοινωνία σκεπτόμενοι και τον συνάνθρωπο τους, το παράδειγμα που δίνουν στους νεότερους κτλ...Με την λογική σου ότι πάνω απ όλα είναι τιμωρία και τα πρόστιμα θα πρεπε να επιστρέψουμε στην θανατική ποινή. Ακόμα θυμάμαι πόσες συζητήσεις είχαμε στο σχολείο γι αυτό το θεμα. Αν πιστεύετε ότι με λογική πονάει χέρι κόβω χέρι θα πάμε μπροστά συγνώμη διαφωνώ. Χρειαζεται πιο έντονη αστυνόμευση συμφωνώ αλλά δεν είναι εκεί το προβλημα
    Δεν είπα για θανατικές ποινές και κοψίματα χεριών. Είπα πως για ότι κάνεις, άμα ξέρεις ότι θα φας τιμωρία, ε, δεν το κάνεις. Αν για ότι κάνεις, ξέρεις ότι πρακτικά θα μείνεις ατιμώρητος, ε θα το κάνεις όσο γουστάρεις.

    Και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα, η ατιμωρησία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2009
    Μηνύματα
    126
    Ή έχουμε γίνει Ελβετία ή ο μέσος όρος ηλικίας των χρηστών αυτού του φόρουμ είναι πραγματικά μεγάλος πια.
    Αν κρίνω από αυτά που βλέπω καθημερινά στους δρόμους μάλλον ισχύει το δεύτερο.
    Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γινόταν αν διατύπωνε κάποιος τέτοιες απόψεις σε φόρουμ για μηχανές 15 χρόνια πριν.

  4. #94
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2012
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα για θανατικές ποινές και κοψίματα χεριών. Είπα πως για ότι κάνεις, άμα ξέρεις ότι θα φας τιμωρία, ε, δεν το κάνεις. Αν για ότι κάνεις, ξέρεις ότι πρακτικά θα μείνεις ατιμώρητος, ε θα το κάνεις όσο γουστάρεις.

    Και ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι το πρόβλημα, η ατιμωρησία.
    Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.051
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;
    το οτι εγω δεν εχω οπλο και δεν σκοτωνω κοσμο στον ελευθερο μου χρονο δεν σημαινει οτι δεν χρειαζομαστε αστυνομια να μας προστατεψει απο τον τρελλο που έχει και μπορει να το κάνει.

    στο δρομο υπαρχουν 90/100 που θα κανουν το σωστο, 5 που δεν θα το κάνουν απο επιλογη και 5 που θα κάνουν λίγο πολύ αυτο που βλεπουν γυρω τους και αυτο που τους παιρνει. τους τελευταιους τους πιάνει αυτομάτως η λογικη ελεγχω και ρίχνω πρόστιμα. απο τους αλλους πεντε που μας έμειναν 1-2 θα κουραστουν να πληρωνουν ή απλα θα σταματησουν να κυκλοφορουν γιατι θα καταλήξουν φυλακη. ε θα μεινουν 3 αλλα θα έχουμε μειώσει την κινηση, τα τροχαια, τους θανατους και τραυματισμους κατα 60-70%. οι ανθρωποι ειμαστε και λίγο "παω με το κύμα". Ελα μωρε ολοι παρκαρουν οπου ναναι, η ποντάρουμε και στις πιθανοτητες, ελα μωρε εμενα θα βρουνε. αν όλοι είχαν παρκαρει νομιμα ομως θα σε εβρισκαν καθε μερα γιατι θα ησουν η μυγα μες το γαλα.

  6. #96
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;
    Δεν φαντάζεσαι πόσοι είναι αυτοί που δεν ενεργούν λογικά.
    Στο λέει κάποιος που έχει φάει 20+ χρόνια στο επαγγελματικό τιμόνι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Μερικοί έρχονται από άλλο πλανήτη.Ρε κάντε μια βόλτα ειδικά στο υποβαθμισμένο κέντρο της Αθήνας,και όχι μόνο,για να δείτε τι σημαίνει κυκλοφοριακή παραβατικότητα.Ακου λέει υπάρχει το 90% που θα κάνει το σωστό.χαχαχα νεφρό άλλαξα απ' το γέλιο.Ασε την επαρχία,ειδικά το βράδυ με τα τσίπουρα

  8. #98
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    303
    Μια μικρή επισήμανση - διόρθωση ως προς τα τσίπουρα και το χρόνο κατάνυξης (γιατί είναι ιεροτελεστία η διαδικασία τί να κάνουμε?)

    Είναι από το δεκατιανο και μετά, άντε έως τις τέσσερις (ανάλογα τις αντοχές και τους βαθμούς αλκοόλης).

    Το βράδυ στην επαρχία επικρατεί διαμάχη ανάμεσα σε ντιβαρς (aka Dewar's) και δεκατεσσαρ (όχι δεν είναι τα έτη ωρίμανσης αλλά το Cutty Shark).

    Σε αυτό το πλαίσιο θα πρέπει να τοποθετηθεί η κουβέντα για την επαρχία (τουλάχιστον αυτήν που εγώ ξέρω τη σκληροπυρηνική).

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535


    Ο ορισμός του ποστ "μόνο για γνώστες"

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    628
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakosrod Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή μισό λεπτό να καταλάβω.. Εσύ βάζεις κρανος στην μηχανη σου γιατί υπάρχει τροχαία παντού; αφού δεν υπάρχει. Οδηγας στον δρόμο σαν άνθρωπος, δεν βρίζεις, δεν τρέχεις με 200 σε κατοικημενες περιοχές κτλ επειδή φοβάσαι την τιμωρία ή επειδή είσαι λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος;;
    Αν ξερεις οτι ξεκινωντας απο την αρχη της Αλεξανδρας στην Πατησιων και μεχρι το δαχτυλιδι στην Κηφισιας θα σε εχουν γραψει 3 φορες για κρανος και αν πας με πανω απο 60 θα εχεις και 4 κλησεις για ταχυτητα απο καμερες, ακομα και 10ευρω να ειναι το προστιμο για καθε παραβαση θα σε τσουξει. Αν αυτο γινεται καθε μερα, την τριτη μερα με το που θα σηκωθεις απο το κρεβατι θα βαλεις το κρανος πρωτο και θα κοιτας με ενα ματι το κοντερ μην τυχον και ξεπερασεις το 10% του οριου για κληση.

    Η παιδεια απο μονη της δεν κανει τιποτα αν δεν υπαρχει ελεγχος.

    Στην Γερμανια φιλος πληρωσε 100€ προστιμο επεδη καλεσε την αστυνομια αναιτια. Χτυπησε ο συναγερμος στο αμαξι του, πηγε η αστυνομια τον ξυπνησε τονν πηγε στο σημειο και τον ρωτησε αν εβλεπε καποια ζημια, αυτος δεν ειδε τιποτα , τον καληνυχτισαν και εφυγαν. Μια βδομαδα μετα ηρθε το μπουγιουρντι. Πηγε να διαμαρτυρτηθει λεγοντας οτι δεν τους καλεσε αυτος και του ειπαν οτι ο συναγερμος χτυπησε δυο φορες, γειτονας τους ειδοποιησε και αυτοι πηγαν..
    Σκεψου ποσες φορες ακους συναγερμους σε σπιτια - οχηματα να βαρανε χωρις κανεις να νοιαζεται μεχρι να αδειασει η μπαταρια τους και να σταματησουν επιτελους ωστε να κοιμηθεις.
    Ε εκει δεν συμβαινει αυτο και ο φιλος δεν εβαλε ποτε ξανα συναγερμο στο αμαξι του με χιονια και καταιγιδες.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    στην Ελλαδα τα προστμα ειναι αυστηροτατα,αλλα δεν επιβαλλονται ποτε λογω ανυπαρκτων ελεγχων,στην γερμανια ειναι υποπολλαπλασια αλλα εφαρμοζονται συνεχως και αδειαληπτως.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #102
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Οι επαρχιακοι στην Γερμανια εχουν οριο 70. Οι μοτοσυκλετιστες πανε με 70 και στριβουν οπως ερχονται με αποτελεσμα να κανουν απιστευτα πλαγιασματα. Εχει πολλη πλακα, διασκεδαζεις πηγαινοντας με το οριο.

    Οταν ομως βρεθει ενα αυτοκινητο μπροστα τους να πηγαινει με 50, οριο ταχυτητας ειναι οχι υποχρεωση να πανε ολοι με τοσα, κανεις δεν κορναρει, κανεις δεν προσπερνα αν δεν επιτρεπεται. Δεν ξερω αν εκνευριζονται αλλα δεν το δειχνουν. Περιμενουν υπομονετικα μεχρι το σημειο που ο δρομος το επιτρεπει και περνουν.

    Επισης εκει που λεει 50 πανε με τοσο μιας και οι καμερες σε γραφουν απο τα 55 και πανω. Εκει που λεει 30 σε γραφει απο τα 33. Δεν χαριζουν καστανα, δεν υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις

    Οι επαρχιακοί στη Γερμανία έχουν 100

    Μια χαρά παραβιάζουν τα όρια και εκεί, μια χαρά περνάνε και όπου να ´ναι, απλά δεν είναι σε τόσο υπερβολικό βαθμό όσο σε μας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1793.png 
Προβολές:	277 
Μέγεθος:	21,0 KB 
ID:	447290

  13. #103
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    το τσουχτερό πρόστιμο δεν δουλευει αποτρεπτικά. η βεβαιότητα του λειτουργεί.

    Ιστορία Δεσμης 3ης Λυκείου, κοινωνικες αλλάγες που προώθησε ο Διαφωτισμός, ο Τσεζάρε Μπεκαρία είπε:

    Το αδίκημα αποτρέπεται πιο αποτελεσματικά μάλλον οταν υπάρχει η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ κάποιας ποινής παρά όταν επισείεται η αυστηρότητα αβέβαιης τιμωρίας. Η βεβαιότητα μια μικρής ποινής ενεργεί αποτρεπτικά πιο πολύ απο μία μεγάλη ποινή όταν αυτή θεωρείται μόνο πιθανή.
    Πολύ σωστά.

    Αυτό είναι ένα από τα ελάχιστα που μου έχουν μείνει από τότε από αυτό το μάθημα.

    Επίσης έλεγε ότι παίζει ρόλο και το πόσο γρήογρα επιβάλεται μια ποινή, τόσο για την τιμωρία του θύτη όσο και για να μαθαίνουν οι άλλοι. Εμείς τι μαθαίνουμε με τα τροχαία; «Ε θα σκοτώσεις κάποιον, θα σε αφήσουν με αναστολή και σε 5-6 χρόνια που θα γίνει η δίκη θα φας κάτι λίγο με αναστολή ή κάτι εξαγοράσιμο»….
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 23/10/2023 στις 22:47.

  14. #104
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.151
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όπως επισημαίνεται από την ΕΛ.ΑΣ.: «Οι στοχευμένες αστυνομικές δράσεις, που αποσκοπούν στην πρόληψη και καταστολή της εγκληματικότητας και την εμπέδωση αισθήματος ασφάλειας στους πολίτες θα συνεχιστούν με αμείωτη ένταση».

    Θα τους ταράξουμε στη νομιμότητα!
    Εντάξει κλαίω!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ένα ΚΥΠΡΙΑΚΟΝ ανέκδοτο
    από notakos600 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2010, 04:01
  2. ΕΠΘΤΕΛΟΥΣ! ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΕΚΟΡ
    από iosif στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 12:36
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 16:37
  4. Ενα ακομη ανεκδοτο....
    από manos426f στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2005, 12:38
  5. Ελληνικό Ανέκδοτο...????
    από powerphot στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF