Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: KTM 640 adventure

  1. #31
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Πίσω στο 1999 πηγαίνοντας για δουλειά έβλεπα ένα ίδιο παρκαρισμένο στη Λ.Χασιάς και μου έτρεχαν τα σάλια .
    Καλορίζικο και καλολάσπωτο
    RIDE MORE TALK LESS

  2. #32
    Ωραιο μηχανάκι !
    ...Να χε και μια 6η θα ηταν ακομα πιο σουπερ .
    Οτι σου ειπαν και οι απο πανω .
    ΠΡΟΣΟΧΗ ποιος θα του αλλαζει τα λαδια και θα του κανει τα σερβις .Ζεσταμα στην αρχη και μετα σκισιμο .ποτε σκισιμο χωρις ζεσταμα ...και δεν εχεις να φοβασαι τιποτα .
    Καλοριζικο .

    ...Ωραίο γκαράζ !!

  3. #33
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και καλολάσπωτο να είναι φίλε! Άντε με το καλό να ξεμπαζώσει τους χωματόδρομους!
    Σ ευχαριστω Billy. ΠΡος το παρον θα παρω ενα κουβα χωμα να του ριξω πανω να φαινεται μαχιμο...

    περα απο την πλακα θα αρχισω απο τα γυρω βουνα, για να μαθω συμπεριφορα σε χωμα γιατι τελευταια φορα σε χωμα ηταν τον περασμενο αιωνα με το bmx μου...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  4. #34
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Πίσω στο 1999 πηγαίνοντας για δουλειά έβλεπα ένα ίδιο παρκαρισμένο στη Λ.Χασιάς και μου έτρεχαν τα σάλια .
    Καλορίζικο και καλολάσπωτο
    Σ' ευχαριστω, ειναι ηδη 25 χρονων... ομως εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης που με εχει εντυπωσιασει.

    Οι αναρτησεις της ειναι απο αλλο πλανητη για τα δικα μου απειρα κριτηρια σε αυτη την κατηγορια.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Όσο ήμουν Αθήνα το δικό μου το πήγαινα Χαλκίδα για σέρβις! Υπάρχει πάντως κουβέντα σχετική με τους μαστόρους.
    Κάτι βασικό είναι να βάλεις σε όλες τις βίδες κόλλα σπειρωμάτων, ποτέ μην αφήσεις κάποια χωρίς, γιατί την έχασες.
    Επίσης να αντικαταστήσεις τη λάμπα στο πίσω φανάρι με led για να αντέξει τους κραδασμούς.

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Σ' ευχαριστω, ειναι ηδη 25 χρονων... ομως εχει πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης που με εχει εντυπωσιασει.

    Οι αναρτησεις της ειναι απο αλλο πλανητη για τα δικα μου απειρα κριτηρια σε αυτη την κατηγορια.
    Είδα ότι θα έρθεις με αυτό στην ετήσια. Ελπίζω να έχεις γερά σφραγίσματα στα δόντια....

    Καλόβολτο και καλορίζικο να είναι!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είδα ότι θα έρθεις με αυτό στην ετήσια. Ελπίζω να έχεις γερά σφραγίσματα στα δόντια....

    Καλόβολτο και καλορίζικο να είναι!

    Θα βαζω τη μασελα στην τσεπη οσο την οδηγαω...

    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  8. #38
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Ενα Update,

    Εκανα χθες την αλλαγη λαδιων μονος μου...

    Μου πηρε σχεδον 1.5 ωρα... να παω by the book.

    Αυτα που ηξερα, 1 βιδα καρτερ, αδειασμα, ξεβιδωμα φιλτρο, βιδωμα καινουριο φιλτρο, βιδωμα ταπας καρτερ και γεμισμα, τα ξεχασα ηδη...

    ξεβιδωμα προστατευτικων, ξεβιδωμα 1ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 2ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 1ου μεταλικου φιλτρου λαδιου, ξεβιδωμα βιδας για να στραγγισει το κυκλωμα του σκελετου, ξεβιδωμα, πλαινου προστατευτικου αλυσιδας για να λυσω το πλαινο εσωτερικο φιλτρο λαδιου. Τοποθετηση φιλτρων, βιδων με δυναμολειδο, και 600 ml λαδι στο σκελετο απο την πανω βιδα, κι αλλα 1400ml στην ταπα του κινητηρα. Εξαερωση οπως τη λεει το βιβλιο...

    την ιδρωσα τη φανελα....
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Ενα Update,

    Εκανα χθες την αλλαγη λαδιων μονος μου...

    Μου πηρε σχεδον 1.5 ωρα... να παω by the book.

    Αυτα που ηξερα, 1 βιδα καρτερ, αδειασμα, ξεβιδωμα φιλτρο, βιδωμα καινουριο φιλτρο, βιδωμα ταπας καρτερ και γεμισμα, τα ξεχασα ηδη...

    ξεβιδωμα προστατευτικων, ξεβιδωμα 1ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 2ης βιδας καρτερ, ξεβιδωμα 1ου μεταλικου φιλτρου λαδιου, ξεβιδωμα βιδας για να στραγγισει το κυκλωμα του σκελετου, ξεβιδωμα, πλαινου προστατευτικου αλυσιδας για να λυσω το πλαινο εσωτερικο φιλτρο λαδιου. Τοποθετηση φιλτρων, βιδων με δυναμολειδο, και 600 ml λαδι στο σκελετο απο την πανω βιδα, κι αλλα 1400ml στην ταπα του κινητηρα. Εξαερωση οπως τη λεει το βιβλιο...

    την ιδρωσα τη φανελα....
    Κοίτα (αν τα θυμάμαι καλά) έχεις ένα πολύ πιο "εκλεπτυσμένο" κύκλωμα λαδιού, που περιλαμβάνει, 2 αντλίες λαδιού, 2 στάδια φιλτραρίσματος, λάδι στο σκελετό (που παίζει το ρόλο ψυγείου λαδιού), κλειστό στροφαλοθάλαμο (βλ. 2Τ) όπου ο ψεκασμός στον πείρο του πιστονιού και στη βάση του κυλίνδρου γίνεται με μπεκ και με άλλη ξεχωριστή όδευση γίνεται η λίπανση στη μπιέλα και το ρουλεμάν αυτής.

    Αν ήσουν συνηθισμένος σε αυτά που κολυμπάνε όλα στο λάδι (με ότι αυτό συνεπάγεται) σαν την χωριάτικη σαλάτα της θειάς στο χωρίο, μάλλον θα σου κακοφανεί.
    Oldfarts never die

  10. #40
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος

    Αν ήσουν συνηθισμένος σε αυτά που κολυμπάνε όλα στο λάδι (με ότι αυτό συνεπάγεται) σαν την χωριάτικη σαλάτα της θειάς στο χωρίο, μάλλον θα σου κακοφανεί.
    H αληθεια ειναι οτι σε τετοια ημουν συνηθισμενος
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #41
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Βολτα σημερα στην κορφη του Υμητου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230904_172609.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	445960

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230904_172622.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	445961

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20230904_172228.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	445962


    : beer:
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Φίλε κουράστηκα μόνο που διάβασα τη διαδικασία για την αλλαγή λαδιών . Σιγά μην έκαναν αυτή τη διαδικασία οι μηχανικοί από τότε που βγήκε. Είναι σαν τα μπουζί στα Vstrom και τα Transalp που δεν αλλάζονταν ποτέ αυτά στον πάνω κύλινδρο. Και μετά έψαχνε ο κάθε κάτοχος που το είχε πάρει 15ο χέρι να βρει τι γίνεται

    Λοιπόν από Υμηττό πριν τις κεραίες θα μπεις δεξιά στον χωματόδρομο που είναι κάθετος σε μια φουρκέτα και αν τον πας μέχρι τέρμα θα βγεις Παιανία-Κορωπί. Μετά από εκεί θα πας προς το Σπήλαιο Παιανίας και θα γυρίσεις από τον άλλο δρόμο που περνάει από το Σπήλαιο Λιονταριού (αξίζει δεν έχει πολύ περπάτημα). Χάρτης εδώ https://goo.gl/maps/DdDY6qAXBgL1Gt3q7 Την επόμενη ψήστο!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #43
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Φίλε κουράστηκα μόνο που διάβασα τη διαδικασία για την αλλαγή λαδιών . Σιγά μην έκαναν αυτή τη διαδικασία οι μηχανικοί από τότε που βγήκε. Είναι σαν τα μπουζί στα Vstrom και τα Transalp που δεν αλλάζονταν ποτέ αυτά στον πάνω κύλινδρο. Και μετά έψαχνε ο κάθε κάτοχος που το είχε πάρει 15ο χέρι να βρει τι γίνεται

    Λοιπόν από Υμηττό πριν τις κεραίες θα μπεις δεξιά στον χωματόδρομο που είναι κάθετος σε μια φουρκέτα και αν τον πας μέχρι τέρμα θα βγεις Παιανία-Κορωπί. Μετά από εκεί θα πας προς το Σπήλαιο Παιανίας και θα γυρίσεις από τον άλλο δρόμο που περνάει από το Σπήλαιο Λιονταριού (αξίζει δεν έχει πολύ περπάτημα). Χάρτης εδώ https://goo.gl/maps/DdDY6qAXBgL1Gt3q7 Την επόμενη ψήστο!
    Βilly εισαι ο ανθρωπος μου! Να εισαι καλα φιλε. Τα κοντινα στην Αθηνα βουνα ειναι πλεον το αγχωλυτικο μου ακομη και τις καθημερινες εστω και για 1-2 ωρες αν τις ξεκλεψω.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μπίλυς, ο άνθρωπος που θα κουραζόταν να ξεβιδώσει 2 βιδες παραπάνω για να αλλάξει λάδια αλλά δεν κουράζεται να κάνει καμιά 500αρια χλμ στη σέλα ΜΟΝΟΚΟΠΑΝΙΑ, να ανέβει 2 κορυφες πεζοπορία και να γυρίσει την ίδια μέρα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Για μενα ειναι η επιτομή του "εντουρο"
    Μονοκυλινδρο, ελαφρύ, στενό, μαζεμενο και χωρις πολλα τσιτσιμπλικια.
    Πεφτει, το σηκωνεις, συνεχιζεις.
    Αν θα το επαιρνα ? Μαλλον οχι.
    Αρκετα προβληματα αξιοπιστιας αποτι θυμαμαι.
    Αλλα ειναι απο τα τελευταια "σωστα" adventure μηχανακια (για μένα) και οχι τους δεινοσαυρους που βγαινουν τωρα των 2 τόνων.
    Μια εναλλακτικη αλλα πολύ παλια, στην ιδια φιλοσοφια ηταν καποτε το DR 650 - RS.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ktm 640 adventure RR
    από konctantinoc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF