Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Ποσότητα λαδιού και ένδειξη στον δείκτη GTR 150 (μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος)

  1. #16
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Τώρα τι να σου πω, για να γίνει αυτό που λες πρέπει στον έλεγχο του δείκτη να κρατάω ένα τικ την ουρά με το χέρι μου και ταυτόχρονα να ακουμπάω τον δεικτη λαδιού στην τρύπα του καρτερ με το άλλο χέρι.
    Αλλά δεν νομίζω όταν είναι στο διπλό στάντ και σε απόλυτη ευθεια να πρέπει ο χρήστης να τσεκάρει και το μηχανάκι αν είναι νοητά με το έδαφος.
    (στην πιλοτή που τα άλλαξα έχει πλακάκια κάτω, και όταν τα βάζανε είχαν τσεκαριστεί με αλφάδι).

    Απλά μου κάνει εντύπωση που γράφει το manual 1.1Lt, και δεν φτάνει ούτε στην μέση με καινούργια αλλαγή λαδιών.

    Να έκανα λάθος αποκλείεται στην ανάγνωση του δείκτη, μεγάλωσα με μηχανές και άλλαξα πολλές.
    το πατωμα σιγουρα ειναι αλφαδιασμενο... το μηχανακι οταν ειναι στο διπλο σταντ δεν ειναι.. εχει κληση προς
    τα εμπρος, οποτε δεν ειναι σε απολυτη ευθεια.. δεν χρειαζεται να κρατας την ουρα με το ενα χερι και τον δεικτη
    με το αλλο, απλα βαζεις ενα σανιδακι κατω απο τον μπροστινο τροχο και τσεκαρεις με το αλφαδι αν ειναι σε
    ευθεια το μηχανακι

    οσο για τη σταθμη, και το δικο μου er6, 1,7 χωρις και 1.9 λιτρα με αλλαγη φιλτρου λεει ο κατασκευαστης και
    παντα με αυτες τις ποσοτητες και τη μηχανη σε ευθεια τακαρισμενη με σταντς μπρος-πισω,
    αναμεσα στις γραμμες μου το δειχνει στο τζαμακι.. οταν αλλαζω φιλτρο βεβαια ριχνω μεσα 2 λιτρα..

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αν το μηχανακι γερνει προς την μερια του δεικτη, το max ειναι min..
    Αν γερνει προς την αλλη μερια, το min ειναι max..

    Υ.Γ.
    Την ποσότητα λαδιου που εβαλες την μετρησες με ογκομετρικο δοχείο ή με το ματι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ολα αυτα για 100ml?
    Οτι λεει το μανουαλι φιλε.
    Εισαι μεταξυ των σημαδιων? Εισαι οκ.
    Κανε καμια βολτα κ ξαναμετρα αυριο μεθαυριο.
    Θες να το βλεπεις στο μαξ? Ε βαλε λιγο παραπανω.
    Τιποτα δεν θα συμβει.
    Πολυ αγχος για το τιποτα...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    εμενα μου κανει εντυπωση κατι αλλο ...
    μοτοσυκλετα ειναι αφου εχει μανετα συμπλεκτη (και οχι παπια ) με κοστος γυρω στα 4.000ευρω και να μην εχει εξωτερικο φιλτρο λαδιου για να το αλλαζεις πανευκολα καθε φορα που αλλαζεις λαδια η εστω καθε δευτερη αλλαγη ,και χρειαζεται να παει σε συνεργειο για να βγει το καπακι ολοκληρο του συμπλεκτη με 10 βιδες ποσες εχει για να καθαριστει μεσα η σιτα λαδιου που εχει ? ελεος...
    Τελευταία τροποποίηση από antoncbf; 04/09/2023 στις 21:34.

  5. #20
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αν το μηχανακι γερνει προς την μερια του δεικτη, το max ειναι min..
    Αν γερνει προς την αλλη μερια, το min ειναι max..

    Υ.Γ.
    Την ποσότητα λαδιου που εβαλες την μετρησες με ογκομετρικο δοχείο ή με το ματι..??
    1 μπουκάλι ολόκληρο και 200ml από το άλλο. (Διαβάζοντας την στάθμη από το μπουκάλι)

  6. #21
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ολα αυτα για 100ml?
    Οτι λεει το μανουαλι φιλε.
    Εισαι μεταξυ των σημαδιων? Εισαι οκ.
    Κανε καμια βολτα κ ξαναμετρα αυριο μεθαυριο.
    Θες να το βλεπεις στο μαξ? Ε βαλε λιγο παραπανω.
    Τιποτα δεν θα συμβει.
    Πολυ αγχος για το τιποτα...
    Εννοείται, απλά μου έκανε εντύπωση ότι και στο 1.2 δεν πάει MAX.
    Στην επόμενη θα του βάλω 1.1 όπως λέει το manual

  7. #22
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    Εννοείται, απλά μου έκανε εντύπωση ότι και στο 1.2 δεν πάει MAX.
    Στην επόμενη θα του βάλω 1.1 όπως λέει το manual
    Αφού η διαφορά είναι μόνο 100 ml εγώ θα έβαζα μέχρι να δω το λάδι στην μέση των εγκοπών του δείκτη....για ψυχολογίκούς κυρίως λόγους αλλά και για να είναι εύκολη η παρακολούθηση τυχόν κατανάλωσης.....Αν δεν βλέπεις λαδάκι στον δείκτη πως θα καταλάβεις αν καίει η όχι;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Στην μέση άμα κάψει ,δεν θα πάρεις χαμπάρι μέχρι να το δεις στο low, έχω ακούσει πόσα και πόσα πάπια που βαρεσαν μπιέλα γιατί δεν είχαν λάδια μέσα, το καλητερο είναι η στάθμη στο max.

  9. #24
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Στην μέση άμα κάψει ,δεν θα πάρεις χαμπάρι μέχρι να το δεις στο low, έχω ακούσει πόσα και πόσα πάπια που βαρεσαν μπιέλα γιατί δεν είχαν λάδια μέσα, το καλητερο είναι η στάθμη στο max.
    Καλα κ στο μαξ να το βαλει ΑΝ δεν το ξανακοιταξει ποτε παλι μπορει να βγαλει προβλημα.
    Ο κατασκευαστης ειναι συγκεκριμενος.
    Αν θελει ο χρηστης να ελεγχει που κ που τα λαδια κερδος ειναι ...αν οχι οτι βρεξει ας κατεβασει.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #25
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antoncbf Προβολή μηνύματος
    εμενα μου κανει εντυπωση κατι αλλο ...
    μοτοσυκλετα ειναι αφου εχει μανετα συμπλεκτη (και οχι παπια ) με κοστος γυρω στα 4.000ευρω και να μην εχει εξωτερικο φιλτρο λαδιου για να το αλλαζεις πανευκολα καθε φορα που αλλαζεις λαδια η εστω καθε δευτερη αλλαγη ,και χρειαζεται να παει σε συνεργειο για να βγει το καπακι ολοκληρο του συμπλεκτη με 10 βιδες ποσες εχει για να καθαριστει μεσα η σιτα λαδιου που εχει ? ελεος...
    δικιο εχεις, αυτο το oil screen μονο η Honda το εχει... σε καποια το εχει μαζι με φιλτρο π.χ το FMX650 εχει φιλτρο+oil screen μαζι (λογος δεν υπαρχει)

    αλλα νομιζω μονο η Yamaha βαζει φιλτρο λαδιου στα παπακια της. (δεν το λεω με σιγουρια)

    παραδειγμα : ειχα το SH300 του 07 απο κουτα και αλλαζα φιλτρο μαζι με τις αλλαγες, πηρα μετα απο χρονια ενα SH150 του 12 στην γυναικα και αυτο δεν ειχε φιλτρο, και λεω τοσο κοστος να βαλουν πανω στο καρτερ... ?.

    το παραδοξο ειναι βαζουν φιλτρο λαδιου σε αυτοματο SH300 που θεωρειται ξηρος συμπλεκτης, και σε παπακι οπως αυτο που εχει δισκους και βρωμιζει το λαδι extra απο αυτο και μονο... βαζουν oil screen...

  11. #26
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Καλα κ στο μαξ να το βαλει ΑΝ δεν το ξανακοιταξει ποτε παλι μπορει να βγαλει προβλημα.
    Ο κατασκευαστης ειναι συγκεκριμενος.
    Αν θελει ο χρηστης να ελεγχει που κ που τα λαδια κερδος ειναι ...αν οχι οτι βρεξει ας κατεβασει.
    Σωστα τα λες,

    αυτα συμβαινουν διοτι οι ανοχες απο το εργοστασιο ειναι σωβρακο... και δεν ειναι οπως παλια.

    Για να ειναι οι ανοχες και η καταναλωση λαδιου 0%, πρεπει να γινει ρεκτιφιε σφικτο απο το εργοστασιο (συγνωμη αν το λεω βλαχικα) το οποιο απαιτει στρωσιμο παρα πολυ... (και τα καινούργια κούτα να είναι πάλι τρώνε)

    Οι εταιριες δεν καθονται να φτιαχνουν στις εργαλιομηχανες πλεον οπως παλια, τα γνήσια Japan τελειωσανε για τα καλα... και στα manual πλεον ουτε καν γραφει διαδικασια στρωσιματος.

    Επισης για να πεις οτι δεν καιει λαδι, αδιαζεις και μετρας με δοχειο που εχει χωριτικοτητα πανω και συγκρινεις, αλλα με τα 10w30 που λεει και ολες αυτες τις μαλακιες περι οικονομιας καυσιμου οτι κερδιζεις με το 10-30 σε σχεση με το 10-40 δεν ξερω... θα δω και θα σχηματισω μια γνωμη. (δεν χαλιεμαι βεβαια να το ανοιξω στο μελλον και να το στειλω για ρεκτιφιε σφικτο με το 1ο νουμερο τα 0.5mm και να τους πω ποσο το θελω σε ανοχες)

    Οι μηχανες που οδηγαω μεχρι σημερα ειναι το FMX650 και ενα Hornet 250 τετρακυλινδρο αυτο με κινηση των εκκεντροφορων με γραναζια.

    Εχει χλμ στην πλατη του, και σιγουρα του ειχαν γυρισει τα χλμ οταν το αγορασα Εισαγωγης... λαδι δεν καιει... και εχει 20.000 στροφες
    επισης λαδι δεν του βαζω τα διαστημολαδα που κυκλοφορουν στο σημερα, απλό 10-40.
    Τελευταία τροποποίηση από anco; 06/09/2023 στις 13:41.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ναι αλλά τα φίλτρα θέλουν συχνά αλλαγή ενώ τη σίτα την καθαρίζεις κάθε φορά που κάνεις γενική επισκευή.

  13. #28
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Κάποια μηχανάκια τα μετράς με βιδωμενη τάπα και αλλά με ξεβιδωτη, αυτό τι λέει το μανουαλ?

    Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε ευθεία δρόμο, ίσιο από όλες τις πλευρές, διαστασεις ιδανικά χωρίς κεντρικό Σταντ.
    Δεν έχω δει κανένα μηχανάκι στην μέχρι τώρα πορεία μου στις μότο που να θέλει βιδωμένο τον δείκτη. Δεν μου έτυχε ποτέ

  14. #29
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anco Προβολή μηνύματος
    δικιο εχεις, αυτο το oil screen μονο η Honda το εχει... σε καποια το εχει μαζι με φιλτρο π.χ το FMX650 εχει φιλτρο+oil screen μαζι (λογος δεν υπαρχει)

    αλλα νομιζω μονο η Yamaha βαζει φιλτρο λαδιου στα παπακια της. (δεν το λεω με σιγουρια)

    παραδειγμα : ειχα το SH300 του 07 απο κουτα και αλλαζα φιλτρο μαζι με τις αλλαγες, πηρα μετα απο χρονια ενα SH150 του 12 στην γυναικα και αυτο δεν ειχε φιλτρο, και λεω τοσο κοστος να βαλουν πανω στο καρτερ... ?.

    το παραδοξο ειναι βαζουν φιλτρο λαδιου σε αυτοματο SH300 που θεωρειται ξηρος συμπλεκτης, και σε παπακι οπως αυτο που εχει δισκους και βρωμιζει το λαδι extra απο αυτο και μονο... βαζουν oil screen...
    Η yamahaρα έχει ξεχωριστα το φίλτρο λαδιού στις πάπιες της με δικό του καπάκι με 3 βιδουλες M6. Κλασσικό χάρτινο

  15. #30
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Εγώ πάντως θα έβαζα σύμφωνα με τον δείκτη. Δλδ έτσι βάζω παντα. Την ποσότητα που αναφέρεται στο μανιουαλ την έχω για μπούσουλα. Βέβαια εγώ σε κάθε αλλαγή αλλάζω και φίλτρο. Απλά προσπαθώ να είναι το μηχανάκι πάντα ευθεία όταν μετράω

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 10:28
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 15:57
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 19:25
  4. Ποσοτητα λαδιου για Glx 50?
    από X_NR750 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 12:48
  5. Ποσοτητα λαδιου TE 410E 2001
    από X-BIKER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF