Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αναζήτηση πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2023
    Μηνύματα
    1

    Αναζήτηση πρώτης μηχανής

    Καλημέρα σε όλους.

    Είμαι καινούρια οδηγός, πήρα το δίπλωμα μου, Α2, τον Ιούλη και αναζητώ την πρώτη μου μηχανή.

    Είμαι 1,64, 64 κιλά και θα ήθελα μια μηχανή που να είναι για πόλη αλλά να βγάζει, αξιοπρεπώς και μικρές εκδρομές/ταξίδια. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 4000 ευρώ.

    Κοιτούσα cafe racer και μου άρεσε πολύ το daytona rockstar το οποίο προς λύπη μου έμαθα ότι δεν κυκλοφορεί πια. Μια άλλη που μου αρέσει αλλά είναι και ακριβή και προβληματίζομαι μήπως είναι ''βαριά'' είναι η Benelli Imperiale 400.

    Δώστε τα φώτα σας, τα χρειάζομαι!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    καλημέρα Νικολέτα καλώς ήρθες...εχει παρα πολλα παρόμοια τόπικ μέσα στο φόρουμ ρίξε μια ματιά θα σε βοηθήσουν.

    γίνε λίγο πιο συγκεκριμένη, πας για καινουργιο ή κοιτάς και μεταχειρισμένα;

    κοιτάς μόνο κινέζικα ή δεν σε νοιάζει αυτό;
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Καλώς ήλθες από εμένα αρχικά

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Καλώς όρισες , έχεις πολλές επιλογές.

    Καινούργιες προτάσεις όπως CF Moto 250CLX , Voge AC300 X και μεταχειρισμένες όπως το Benelli Leoncino 500 (ευχάριστο). Κάτοχοι και μη μπορούν να παραθέσουν εμπειρίες (ανα)αξιοπιστίας

    Η Imperiale είναι μια πρόταση , αργή και βαριά αλλά με πολύ στυλ και προτάσσει ένα διαφορετικό στυλ μετακίνησης. Κάτι σαν γέφυρα είναι το Royal Enfield Hunter 350
    αγνωστο ακόμη σε εμάς εδώ η αξιοπιστία του αλλά προφανώς κ αυτό πολύ όμορφο.

    Απο Ιαπωνία μεριά έχεις το πανέμορφο XSR 125 , το οποίο είναι μάλλον λίγο όταν θες το κομμάτι των μικρών εκδρομών.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Καλο θα ηταν να μετρήσεις το καβαλο σου, να αφαιρεσεις 4-5 ποντους (φαρδος σελας + ελαφρως λυγισμενα γονατα) και να δεις αν πιανεις τα 780mm ύψος σελας του Benelli..
    (με τα 70 κιλα σου - με φουλ εξαρτησεις- δεν θα "καθισει" και πολυ το μηχανακι..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Το δίνω αν ενδιαφέρεσαι. https://www.car.gr/classifieds/bikes...2-voge-300-acx

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Καλησπερα και ευχομαι πάντα γερη και όρθια, αρχικά τι στυλ σαρεσει;

    Με τις πληροφορίες που μας δίνεις εμένα το μυαλό μου πήγε αμέσως σε 250αρια, ninja και cbr. Πολύ καλή οδηγική στάση (το ninja όχι τόσο), έχει το γκάζι που θέλεις ως αρχάριος και με το παραπάνω. Στην πόλη ανετότατο δεν ειναι μεγάλο να σε κουραζει και ελίσσεται εύκολα και κανα ταξιδάκι θα μπορείς να κανείς χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Το ninja είναι δικύλινδρο θα κάνει το ταξίδι πιο εύκολα αλλά η σέλα του σε βάζει σε θέση ετοιμο για μάχη παρά για βόλτα. Μετά πολύ καλη επιλογή ειναι το ktm 390 duke και είναι μικρή σε μέγεθος μηχανή ότι πρέπει για εσένα. Από cafe racer και street μηχανάκια εκτός των γιαπωνέζικων δεν γνωρίζω όποτε δεν θα σου πω κάτι.

    Α επίσης προσωπική μου άποψη θα πρότεινα να μην πάρεις κάτι με 400-500 κυβικά σαν πρώτη μηχανή ειδικά αν είσαι επιρρεπής με το γκάζι. Δυστηχως τα περισσότερα δεν χαρίζουν λάθος κίνησεις. Πάρε ένα 250 και μην δώσεις πολλά λεφτά μαθε να το οδηγείς και η επομενη μηχανή να ειναι καινούργια και μεγαλύτερη και να την κρατήσεις να την χαρείς. Ξαναλέω ειναι απλά φιλικη συμβουλή κανείς ότι θέλεις εσυ!

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikoleta23 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους.

    Είμαι καινούρια οδηγός, πήρα το δίπλωμα μου, Α2, τον Ιούλη και αναζητώ την πρώτη μου μηχανή.

    Είμαι 1,64, 64 κιλά και θα ήθελα μια μηχανή που να είναι για πόλη αλλά να βγάζει, αξιοπρεπώς και μικρές εκδρομές/ταξίδια. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 4000 ευρώ.

    Κοιτούσα cafe racer και μου άρεσε πολύ το daytona rockstar το οποίο προς λύπη μου έμαθα ότι δεν κυκλοφορεί πια. Μια άλλη που μου αρέσει αλλά είναι και ακριβή και προβληματίζομαι μήπως είναι ''βαριά'' είναι η Benelli Imperiale 400.

    Δώστε τα φώτα σας, τα χρειάζομαι!!
    Voge ACX 300 η ΑC 300 στα λεφτά που λες, ολοκαίνουργιο! Κάνει ακριβώς αυτά που ζητάς.
    Δες και αυτό του Lakiss, είναι στην ουσία καινούργιο και έχει και εξοπλισμό για τις εκδρομές (ζελατίνα) και θα σου μείνουν λεφτά για εξοπλισμό (κράνος, μπουφάν) και βενζίνες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αυτό που πρότεινε ο thresh στα μάτια μου το πιο ωραίο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1908.jpg 
Προβολές:	144 
Μέγεθος:	19,9 KB 
ID:	446007
    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Οποιδήποτε japan 250-300cc. Tα κινεζικα δεν τα εκτιμώ από θεμα ποιότητας, αξιοπιστίας, μεταπώλησης κτλ. Αν καποιο σου φαινεται ψηλό ρωτα για σετακι χαμηλώματος, πολλά εχουν.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Japan καινούριο σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει σε καινούριο. Κι εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα το royal Enfield hunter σαν πρώτη επιλογή, πρέπει να συμβιβαστείς όμως ότι τα ταξιδακια θα είναι με 90 χλμ, Μαξ 100. Το δοκίμασα και μου φάνηκε πολύ μανιτζεβελο (είμαι 1.68) και άνετο εντός πόλης. Έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Και το 300 acx είναι ωραία επιλογή επίσης, αν και στα μάτια μου το royal Enfield δείχνει πιο διαχρονικό. Το imperiale είναι αρκετά πιο ογκώδες στην πόλη, αλλά και πιο βαρύ, νομίζω δεν θα σε βολέψει εντός

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Εν τω μεταξύ, μάλλον μόνοι μας τα λέμε εδώ πέρα. Κατά πως φαίνεται, ήταν ακόμα ένας(μια) "αλεξιπτωτιστής"....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ, μάλλον μόνοι μας τα λέμε εδώ πέρα. Κατά πως φαίνεται, ήταν ακόμα ένας(μια) "αλεξιπτωτιστής"....
    ενταξει 3 μέρες περασανε οχι 3 χρονια.
    Μπορει να απαντησει πιο μετα ο ανθρωπος.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    ενταξει 3 μέρες περασανε οχι 3 χρονια.
    Μπορει να απαντησει πιο μετα ο ανθρωπος.
    Γυναίκα είναι, βάσει nickname.

    Θα δείξει....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2023
    Μηνύματα
    55
    οτι και να παρεις ,καινουργιο η μεταχειρισμενο ,να προτιμησεις να εχει ABS

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναζήτηση πρώτης μηχανής
    από domwat στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2020, 23:17
  2. Αναζήτηση πρώτης μηχανής (SM)
    από Veancy στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2015, 09:07
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2009, 12:14
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF