Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 67

Θέμα: Μετάβαση από TRACER 7 σε VSTROM 650 XT ή κατι παρόμοιο. Αξίζει?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    άμα δεν είναι πολύ το χώμα,
    μήπως ένα ζευγάρι Dunlop Mutant και μια δυο στοχευμένες επεμβάσεις θα δώσουν το αποτέλεσμα που ψάχνεις ?

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρουμε τι χρήση το έκανε και αυτό γιατί αυτά τα μοτέρ δεν θέλουν ακραία ανοίγματα απο τις πολύ χαμηλές στροφές όπως 1000-2000σαλ. Το περιγράφει και στο μάνιουαλ θέλει ανοίγματα πάνω απο τις 3500-4000σαλ
    απο εκεί και μετά δεν ξέρω πως επιλύεται μηχανικά τέτοιο θέμα, γιατί η αλήθεια είναι αποκρουστικό..
    Ό,τι χρήση και να του κάνεις τα πυράκια δεν τα αποφεύγεις. Το χω στρώσει προσεκτικά και το χρησιμοποιώ με σεβασμό, έχω δοκιμάσει διάφορα, όταν ζεσταθεί θα βαρέσει (ίσως όχι τόσο έντονα όσο στο βίντεο αλλά θα βαρέσει). Η guzzi αναβάθμισε τον χάρτη δίνοντας πλουσιότερο μείγμα, υπήρξε βελτίωση του φαινομένου αλλά όχι επίλυση.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    πωωωω! τραγικό!

    όμως πέρα από το ακουστικό κομμάτι προκαλεί και κάποιο πρόβλημα στη μηχανη?
    Σε ξένες ομάδες που παρακολουθώ δεν έχει αναφερθεί (ως τώρα) κάποιο πρόβλημα που να οφείλεται σ αυτό. Μιάς και σ ενδιαφέρει, ξέχασα να αναφέρω πριν οτι καίει λάδια· αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ελέγχεις, να συμπληρώνεις, και σε ταξίδι άνω των 3000 χλμ να κουβαλάς μαζί σου λάδι.

    Σκοπίμως στα παραθέτω όλ αυτά (και όχι τα θετικά) γιατί αν η μόνη σου εμπειρία είναι από γιαπωνέζικα τότε ίσως το γκούζι δεν σου δώσει την ξεγνοιασιά που ενδεχομένως να θες.

  3. #33
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    είναι αξιόπιστα αυτά?
    με την έννοια αν είναι δοκιμασμένα long term όχι, αλλά αν σκοπεύεις μετάβαση σε λίγα χρόνια ή σε 50k χλμ σε μεγαλύτερη κατηγορία ίσως να σου είναι καλή περίπτωση
    το μοτερ προέρχεται απο cfmoto, η οποία cfmoto έχει αγοράσει πνευματικά δικαιώματα kawasaki για να αντιγράψει το μοτερ πρώτης γενειάς versys / er. Φοριέται σε πολλά κινεζικής καταγωγής μοντέλα χωρίς προβλήματα

    Το κυριότερο ατού είναι οτι είναι ίσως το ομορφότερο της κατηγορίας και καλά εξοπλισμένο
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    άμα δεν είναι πολύ το χώμα,
    μήπως ένα ζευγάρι Dunlop Mutant και μια δυο στοχευμένες επεμβάσεις θα δώσουν το αποτέλεσμα που ψάχνεις ?
    άντε το χωμάτινο κομμάτι διορθώνεται... το ταξιδιωτικό με τι παρεμβάσεις να βελτιωθεί?

  5. #35
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ό,τι χρήση και να του κάνεις τα πυράκια δεν τα αποφεύγεις. Το χω στρώσει προσεκτικά και το χρησιμοποιώ με σεβασμό, έχω δοκιμάσει διάφορα, όταν ζεσταθεί θα βαρέσει (ίσως όχι τόσο έντονα όσο στο βίντεο αλλά θα βαρέσει). Η guzzi αναβάθμισε τον χάρτη δίνοντας πλουσιότερο μείγμα, υπήρξε βελτίωση του φαινομένου αλλά όχι επίλυση.



    Σε ξένες ομάδες που παρακολουθώ δεν έχει αναφερθεί (ως τώρα) κάποιο πρόβλημα που να οφείλεται σ αυτό. Μιάς και σ ενδιαφέρει, ξέχασα να αναφέρω πριν οτι καίει λάδια· αυτό σημαίνει οτι πρέπει να ελέγχεις, να συμπληρώνεις, και σε ταξίδι άνω των 3000 χλμ να κουβαλάς μαζί σου λάδι.

    Σκοπίμως στα παραθέτω όλ αυτά (και όχι τα θετικά) γιατί αν η μόνη σου εμπειρία είναι από γιαπωνέζικα τότε ίσως το γκούζι δεν σου δώσει την ξεγνοιασιά που ενδεχομένως να θες.
    κατάλαβα, θέλουν περισσότερη περιποίηση τα ιταλικά!

    για μεταπώληση θα είναι πολύ δύσκολο λες? υπάρχει καθόλου ζήτηση στην ελλάδα?

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    θα ήταν το Moro Moroni

    Σουρεαλισμος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    με την έννοια αν είναι δοκιμασμένα long term όχι, αλλά αν σκοπεύεις μετάβαση σε λίγα χρόνια ή σε 50k χλμ σε μεγαλύτερη κατηγορία ίσως να σου είναι καλή περίπτωση
    το μοτερ προέρχεται απο cfmoto, η οποία cfmoto έχει αγοράσει πνευματικά δικαιώματα kawasaki για να αντιγράψει το μοτερ πρώτης γενειάς versys / er. Φοριέται σε πολλά κινεζικής καταγωγής μοντέλα χωρίς προβλήματα

    Το κυριότερο ατού είναι οτι είναι ίσως το ομορφότερο της κατηγορίας και καλά εξοπλισμένο
    είναι υποσχόμενο δηλαδή...

    μου κάνει περισσότερο τύπου τενερε και τουαρεγκ... δεν νομίζω οτι θα είναι καλύτερο στο ταξιδιωτικό κομμάτι από το traceraki μου...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    για μεταπώληση θα είναι πολύ δύσκολο λες? υπάρχει καθόλου ζήτηση στην ελλάδα?
    Για μεταπώληση δεν γνωρίζω.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ναι, δες (ή μάλλον άκου) εδώ https://youtu.be/9Rjnvl0osIo?si=IEmShv8dD72TfKH3

    Ολοκληρωτική λύση δεν υπάρχει γι αυτό το θέμα· μόνο κάποιες μικρές βελτιώσεις. Στην αρχή ξενίζει, μετά το συνηθίζεις.
    Δοκίμασε να βάλεις 100άρα
    στο δικό μου έκοβε πολύ
    ανανήψαντας

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να βάλεις 100άρα
    στο δικό μου έκοβε πολύ
    Δεν είδα μεγάλες διαφορές Νίκο.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    άντε το χωμάτινο κομμάτι διορθώνεται... το ταξιδιωτικό με τι παρεμβάσεις να βελτιωθεί?
    Εξαρτάται τι εννοείς στο αρχικό σου ποστ ως "άνεση".

    α) είναι θέμα άνεσης ως comfort που λέμε ?

    Εδώ βλέπω οτι η Yamaha έχει travel pack :
    https://www.yamaha-motor.eu/ee/et/pr...?path=/?page=9

    και γενικότερα accessories https://www.yamaha-motor.eu/ee/et/pr...ries/#/?page=9

    δηλαδή πιο άνετη σέλα , μεγαλύτερη ζελατίνα, χούφτες.
    Αυτά μπορούν να κάνουν το ταξίδι πιο άνετο, πιο εύκολο.

    β) Εννούσες οτι η άνεση είναι υπολειπόμενη δύναμη ?


    Απο αυτά που βλέπω σε κοινότητες απο το ΜΤ-07 που έχω , με φίλτρο + πρόγραμμα + εξάτμιση είσαι στα +10 άλογα καθαρά , με μικρή αύξηση στην κατανάλωση και οι
    αναβάτες δηλώνουν ενθουσιασμένοι. Αν το συνδυάσεις και με τη μείωση βάρους που θα επέλθει απο εξάτμιση και με μια μπαταρία λιθίου για παράδειγμα ,
    παίρνεις κάτι παραπάνω στην αναλογία κιλών ανα ίππο.
    Το κόστος βγαίνει για όλα αυτά περίπου στο 1000άρικο (χοντρικά , εξατμιση γύρω στα 500, φίλτρο στα 60Ε , πρόγραμμα κυμαίνεται απο 350-500Ε ) , αναβαθμίζει την αξία της μηχανής και δίνει το κάτι παραπάνω , αξιόπιστα όπως λένε.

    Αν είναι χωροταξικό το θέμα, εκεί ναι, δεν μπορούν να γίνουν παρεμβάσεις ουσίας οπότε θες άλλη μηχανή , έστω και κοντά στον ίδιο κυβισμό.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Εξαρτάται τι εννοείς στο αρχικό σου ποστ ως "άνεση".

    α) είναι θέμα άνεσης ως comfort που λέμε ?

    Εδώ βλέπω οτι η Yamaha έχει travel pack :
    https://www.yamaha-motor.eu/ee/et/pr...?path=/?page=9

    και γενικότερα accessories https://www.yamaha-motor.eu/ee/et/pr...ries/#/?page=9

    δηλαδή πιο άνετη σέλα , μεγαλύτερη ζελατίνα, χούφτες.
    Αυτά μπορούν να κάνουν το ταξίδι πιο άνετο, πιο εύκολο.

    β) Εννούσες οτι η άνεση είναι υπολειπόμενη δύναμη ?


    Απο αυτά που βλέπω σε κοινότητες απο το ΜΤ-07 που έχω , με φίλτρο + πρόγραμμα + εξάτμιση είσαι στα +10 άλογα καθαρά , με μικρή αύξηση στην κατανάλωση και οι
    αναβάτες δηλώνουν ενθουσιασμένοι. Αν το συνδυάσεις και με τη μείωση βάρους που θα επέλθει απο εξάτμιση και με μια μπαταρία λιθίου για παράδειγμα ,
    παίρνεις κάτι παραπάνω στην αναλογία κιλών ανα ίππο.
    Το κόστος βγαίνει για όλα αυτά περίπου στο 1000άρικο (χοντρικά , εξατμιση γύρω στα 500, φίλτρο στα 60Ε , πρόγραμμα κυμαίνεται απο 350-500Ε ) , αναβαθμίζει την αξία της μηχανής και δίνει το κάτι παραπάνω , αξιόπιστα όπως λένε.

    Αν είναι χωροταξικό το θέμα, εκεί ναι, δεν μπορούν να γίνουν παρεμβάσεις ουσίας οπότε θες άλλη μηχανή , έστω και κοντά στον ίδιο κυβισμό.
    σε ευχαριστώ για την ανάλυση!



    από θέμα δύναμης και κινητήρα είμαι καλυμμένος!

    έχω ψαχτεί για καποια ακόμα αξεσουαρ αλλά σκέψου οτι για πλαινές βαλίτσες με βάσεις μόνο και μόνο θες κανένα 600ρι...αν βάλεις ανετη σέλα, ζελατίνα, καρίνα, σίτα ψυγείου, κάγκελα, προβολάκια και χούφτες φτάνεις άνετα τα 1.500...

    αλλά όταν λέω άνεση εννοώ κυρίως θέμα χώρου και θέσης οδήγησης... που και με τα αξεσουάρ αυτα δεν αλλάζουν...

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστώ για την ανάλυση!



    από θέμα δύναμης και κινητήρα είμαι καλυμμένος!

    έχω ψαχτεί για καποια ακόμα αξεσουαρ αλλά σκέψου οτι για πλαινές βαλίτσες με βάσεις μόνο και μόνο θες κανένα 600ρι...αν βάλεις ανετη σέλα, ζελατίνα, καρίνα, σίτα ψυγείου, κάγκελα, προβολάκια και χούφτες φτάνεις άνετα τα 1.500...

    αλλά όταν λέω άνεση εννοώ κυρίως θέμα χώρου και θέσης οδήγησης... που και με τα αξεσουάρ αυτα δεν αλλάζουν...
    βαλε λιγο τα θελω σου σε ταξη να σε βοηθησουμε.
    ανεση ειναι 90% σελα και ζελατινα. νομιζεις οτι θα ανεβεις στο στρομ και θα νιωσεις μεγαλη διαφορα σε 200-300χλμ ταξιδι? η διαφορα φαινεται σε πολυωρα ταξιδια. κανεις τετοια?
    αν παρεις το στρομ η κατι παρομοιο παιρνεις και τα κακα του. δεν εχει το χαρακτηρα δρομου και την ευκινησια του 07. οι βαλιτσες μπαινουν και στο επομενο μηχανακι αρα δεν ειναι θεμα το ποσο κοστιζουν.
    χωμα πατας και με το δικο σου με ενα καλυτερο λαστιχο αλλα που βρηκες χωμα? που θες να πας και κοιτας κατι πιο χωματινο?

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    βαλε λιγο τα θελω σου σε ταξη να σε βοηθησουμε.
    ανεση ειναι 90% σελα και ζελατινα. νομιζεις οτι θα ανεβεις στο στρομ και θα νιωσεις μεγαλη διαφορα σε 200-300χλμ ταξιδι? η διαφορα φαινεται σε πολυωρα ταξιδια. κανεις τετοια?
    αν παρεις το στρομ η κατι παρομοιο παιρνεις και τα κακα του. δεν εχει το χαρακτηρα δρομου και την ευκινησια του 07. οι βαλιτσες μπαινουν και στο επομενο μηχανακι αρα δεν ειναι θεμα το ποσο κοστιζουν.
    χωμα πατας και με το δικο σου με ενα καλυτερο λαστιχο αλλα που βρηκες χωμα? που θες να πας και κοιτας κατι πιο χωματινο?

    συμφωνώ με αυτό που λες για την άνεση! και προσθέτω και τις αναρτήσεις...

    πιστεύεις οτι το vstrom δεν έχει πιο ευρυχωρη σέλα?
    και οι αναρτήσεις του σε σχέση με το Tracer πως είναι?

    δεν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια από 300χλμ και αν θα κάνω θα είναι μια φορά το χρόνο...

    όσο για το χώμα βατοί χωματόδρομοι είναι... υπάρχουν πολλές διαδρομές στην ευρυτερη περιοχή που μένω και κυρίως φοβάμαι να τις κάνω μην χαλάσω το μηχανάκι... πιστεύω οτι το vstrom θα μου έδινε περισσότερη σιγουριά!

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ με αυτό που λες για την άνεση! και προσθέτω και τις αναρτήσεις...

    πιστεύεις οτι το vstrom δεν έχει πιο ευρυχωρη σέλα?
    και οι αναρτήσεις του σε σχέση με το Tracer πως είναι?

    δεν κάνω μεγαλύτερα ταξίδια από 300χλμ και αν θα κάνω θα είναι μια φορά το χρόνο...

    όσο για το χώμα βατοί χωματόδρομοι είναι... υπάρχουν πολλές διαδρομές στην ευρυτερη περιοχή που μένω και κυρίως φοβάμαι να τις κάνω μην χαλάσω το μηχανάκι... πιστεύω οτι το vstrom θα μου έδινε περισσότερη σιγουριά!
    Ετσι οπως τα λες εγω δεν θα αλλαζα μηχανη. Οι αναρτησεις ειναι ελαφρως πιο μαλακες. Βαλε ενα μεικτο λαστιχο και πήγαινε. Αμα πεσεις και τα δυο κοστιζουν αρκετα. Αμα βρεις απο κατω σε πετρα και τα δυο θα σπασουν χωρις μεταλλικη ποδια. Αν θες να κανεις εντουραδα δεν σου κανει κανενα απο τα δυο.
    Αν τα ταξιδια.κατω των 300χλμ ειναι πολλα τοτε αλλαξε σελα ζελατινα και θα εχεις σχεδον ολα οσα προσφερει το στρομ. Η απλά μαζεψε λεφτα να πάρεις το 800de οταν σκασουν τα πρώτα μτχ στα δεκα χιλιαρικα και εκλεισες. Σε δυο χρονια με τρια δηλαδη.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο R6 σε fazer 1000?
    από P70 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 07:52
  2. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 20:53
  3. Αλλαγη αντιψυκτικου σε Vstrom 650
    από 2c-rover στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 23:08
  4. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30
  5. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF