Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: Μετάβαση από TRACER 7 σε VSTROM 650 XT ή κατι παρόμοιο. Αξίζει?

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Εγω στην θεση σου δεν θα το αλλαζα. Εχεις μια μηχανη απο καινουργια και την ξερεις. Βαλιτσες υπαρχουν και after market καθως και ολα τα υπολοιπα πχ ζελατινα, φωτα, καγκελα. Σελα την φτιαχνεις οπως θελεις εσυ και πιστευω πως θα σου στοιχισει κατω απο 1000 ευρω αν το ψαξεις καλα. Βεβαια δικο σου ειναι και οτι θελεις κανεις αλλα να το δωσεις και να παρεις κατι αλλο για κατι που μπορει να κανει και αυτο που εχεις δεν το θεωρω και την πιο σωστη λυση.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Θα δοκίμαζα το CF 800. Νέο μοντέλο ναι, αλλά σαν εταιρεία έχει αρχίσει και αποδεικνύει την αξία της , αρκετά μπλιμπλίκια (cornering abs, cruise control, θερμαινόμενα γκριπ) κι ένα μοτέρ μάλλον ζωντανό. Φορτωμένο με εξοπλισμό που θα έβαζες…. Γιατί όχι;
    Η άλλη επιλογή μου θα ήταν Crf1000 αλλά εκεί οι τιμές ξεκινάνε στα 12000 για 2017-18 μοντέλα.

  3. #48
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να κάτσεις πάνω και να κάνεις μια βόλτα όλα τα πιθανά μοντέλα.

    Θα σου λυθούν οι όποιες απορίες και επιφυλάξεις στο εάν σε εξυπηρετήσει καλύτερα κάποιο άλλο μοντέλο.

    Δεν χρειάζεται βιασύνη, υπομονή και καθαρό μυαλό.
    Άλλωστε έχεις μηχανή να κάνεις τη δουλειά σου και μάλιστα αξιολογοτατη

  4. #49
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ετσι οπως τα λες εγω δεν θα αλλαζα μηχανη. Οι αναρτησεις ειναι ελαφρως πιο μαλακες. Βαλε ενα μεικτο λαστιχο και πήγαινε. Αμα πεσεις και τα δυο κοστιζουν αρκετα. Αμα βρεις απο κατω σε πετρα και τα δυο θα σπασουν χωρις μεταλλικη ποδια. Αν θες να κανεις εντουραδα δεν σου κανει κανενα απο τα δυο.
    Αν τα ταξιδια.κατω των 300χλμ ειναι πολλα τοτε αλλαξε σελα ζελατινα και θα εχεις σχεδον ολα οσα προσφερει το στρομ. Η απλά μαζεψε λεφτα να πάρεις το 800de οταν σκασουν τα πρώτα μτχ στα δεκα χιλιαρικα και εκλεισες. Σε δυο χρονια με τρια δηλαδη.
    είναι ο 19ρης μπροστινός τροχός και η λίγο μεγαλύτερη σέλα... αλλιώς με αυτές τις αλλαγές που λες όντως θα γινόταν δουλειά!
    το 800ρι δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά!
    κατα τα άλλα ελπίζω σε 2-3 χρονια να το αλλάξω έτσι και αλλιως και αυτό που μπορεί να παρω στις αρχές του 24...

  5. #50
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγω στην θεση σου δεν θα το αλλαζα. Εχεις μια μηχανη απο καινουργια και την ξερεις. Βαλιτσες υπαρχουν και after market καθως και ολα τα υπολοιπα πχ ζελατινα, φωτα, καγκελα. Σελα την φτιαχνεις οπως θελεις εσυ και πιστευω πως θα σου στοιχισει κατω απο 1000 ευρω αν το ψαξεις καλα. Βεβαια δικο σου ειναι και οτι θελεις κανεις αλλα να το δωσεις και να παρεις κατι αλλο για κατι που μπορει να κανει και αυτο που εχεις δεν το θεωρω και την πιο σωστη λυση.
    λογικά μιλάς αλλά είναι στη μέση και το αίσθημα της αλλαγής και του διαφορετικού που με κατατρώει ώρες ώρες!

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Θα δοκίμαζα το CF 800. Νέο μοντέλο ναι, αλλά σαν εταιρεία έχει αρχίσει και αποδεικνύει την αξία της , αρκετά μπλιμπλίκια (cornering abs, cruise control, θερμαινόμενα γκριπ) κι ένα μοτέρ μάλλον ζωντανό. Φορτωμένο με εξοπλισμό που θα έβαζες…. Γιατί όχι;
    Η άλλη επιλογή μου θα ήταν Crf1000 αλλά εκεί οι τιμές ξεκινάνε στα 12000 για 2017-18 μοντέλα.
    έχει πάρει πολύ καλές κριτικές το συγκεκριμένο αλλά με προβληματίζει λίγο ο όγκος του για μέσα στην πόλη και πιο πολύ η αξία της μεταπώλησης που θα έχει...

  7. #52
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να κάτσεις πάνω και να κάνεις μια βόλτα όλα τα πιθανά μοντέλα.

    Θα σου λυθούν οι όποιες απορίες και επιφυλάξεις στο εάν σε εξυπηρετήσει καλύτερα κάποιο άλλο μοντέλο.

    Δεν χρειάζεται βιασύνη, υπομονή και καθαρό μυαλό.
    Άλλωστε έχεις μηχανή να κάνεις τη δουλειά σου και μάλιστα αξιολογοτατη
    πολύ σωστό αυτό! σίγουρα θα τις δω από κοντά... να κάτσω και πάνω τους και δικάβαλος...

    και ναι... όντως δεν το βιάζομαι... έτσι και αλλιώς η αλλαγή θα γίνει μετά τον χειμώνα οπότε έχω χρόνο για μελέτη και δοκιμές!

    απλά θέλω να μαζέψω απόψεις από κατόχους και πιο έμπειρους από εμένα...

  8. #53
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Δεν πιστεύω ότι θα απογοητεύεις από το v strom. Και τα δύο τα θεωρώ τίμια μηχανάκια. Το tracer είναι ποιο μηχανάκι πόλης και το v strom είναι ποιο εκτός πόλης και ίσως καλύτερο σε χωματόδρομο. Από τη στιγμή που σου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής μάλλον κάνε τη κίνηση. Αν μπορείς να κάνεις ένα test ride ίσως βγάλεις άκρη. Όσο για τα αξεσουάρ μια σέλα και μια ζελατίνα κάνουν μεγάλη διαφορά.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitris23 Προβολή μηνύματος
    Δεν πιστεύω ότι θα απογοητεύεις από το v strom. Και τα δύο τα θεωρώ τίμια μηχανάκια. Το tracer είναι ποιο μηχανάκι πόλης και το v strom είναι ποιο εκτός πόλης και ίσως καλύτερο σε χωματόδρομο. Από τη στιγμή που σου έχει μπει το μικρόβιο της αλλαγής μάλλον κάνε τη κίνηση. Αν μπορείς να κάνεις ένα test ride ίσως βγάλεις άκρη. Όσο για τα αξεσουάρ μια σέλα και μια ζελατίνα κάνουν μεγάλη διαφορά.

    ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ για αυτά τα δύο μηχανάκια! οτι το vstrom είναι λίγο καλύτερο σε ταξίδια και στο χώμα!

    με νοιώθεις απόλυτα λέγοντας για το μικρόβιο της αλλαγής!

    θα προσπαθήσω να βρω κανένα γνωστό γιατί οι αντιπροσωπείες στις επαρχίες πολύ δύσκολα να κάνουν test ride...

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Καλημέρα και από μένα , προσωπικά για το στρομ το 650 δεν θα έκανα την μετάβαση παραμονο για το 800 de αν και με 21 τροχό. Του χρόνου πιθανών να έρθει στρομ 800 με 19 τροχό μπροστά και πιθανών όχι σαμπρέλα που είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για μένα.

  11. #56
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και από μένα , προσωπικά για το στρομ το 650 δεν θα έκανα την μετάβαση παραμονο για το 800 de αν και με 21 τροχό. Του χρόνου πιθανών να έρθει στρομ 800 με 19 τροχό μπροστά και πιθανών όχι σαμπρέλα που είναι ένας αποτρεπτικός παράγοντας για μένα.
    δεν μου αρέσει καθόλου η μουρη του 800! αλλιώς θα το σκεφτόμουνα...

    επίσης σε αυτή τη φάση ψάχνω κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο που μαζί με 3βαλιτσο να μην υπερβαίνει τις 10.000....

  12. #57
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    δεν μου αρέσει καθόλου η μουρη του 800! αλλιώς θα το σκεφτόμουνα...

    επίσης σε αυτή τη φάση ψάχνω κατι ελαφρώς μεταχειρισμένο που μαζί με 3βαλιτσο να μην υπερβαίνει τις 10.000....
    Ενώ το strom το 650 μαρεσει και με α σαν εμφάνιση δεν έχω οδηγική εμπειρία με ενοχλεί η κατανάλωση του προσωπικά και σε αυτό ευθύνεται ο bulletproof αλλά παλιός κινητήρας του. Ακους για καταναλώσεις περίπου 1 λίτρο παραπάνω από το tracer 7 . Γενικά έχει φανατικό κοινό και όταν γνώρισα 2 κυρίους στην Σεα Αταλάντης ο ένας είχε ένα στρομ το παλιό με 270 κ χικιομετρα και του έκαιγε λαδακι και ο άλλος ξαναπήρε στρομ και ήταν μοντέλο του 20 και είχε πάνω 80 κ χιλιόμετρα και λέγαν τα καλύτερα δεν το άλλαζαν για τίποτα. Οι κύριοι ήταν συνταξιούχοι και σαρεσε να τους ακους για της εμπειριες τους και τα ταξίδια τους

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ενώ το strom το 650 μαρεσει και με α σαν εμφάνιση δεν έχω οδηγική εμπειρία με ενοχλεί η κατανάλωση του προσωπικά και σε αυτό ευθύνεται ο bulletproof αλλά παλιός κινητήρας του. Ακους για καταναλώσεις περίπου 1 λίτρο παραπάνω από το tracer 7 . Γενικά έχει φανατικό κοινό και όταν γνώρισα 2 κυρίους στην Σεα Αταλάντης ο ένας είχε ένα στρομ το παλιό με 270 κ χικιομετρα και του έκαιγε λαδακι και ο άλλος ξαναπήρε στρομ και ήταν μοντέλο του 20 και είχε πάνω 80 κ χιλιόμετρα και λέγαν τα καλύτερα δεν το άλλαζαν για τίποτα. Οι κύριοι ήταν συνταξιούχοι και σαρεσε να τους ακους για της εμπειριες τους και τα ταξίδια τους
    περιμενε να βγει το απλο 800 και το ξανακοιτας το θεμα. το 650 ειναι παλιο. φοβερη μηχανη, προφανως απο ψηλοτερο ραφι σε σχεση με το 07 που εχεις αλλα δεν παυει να ειναι το παλιο κλασσικο 650. ουτε εμενα μου αρεσει το 800, ειναι μια αηδια με ροδες πραγματικα, αλλα δεν μπορω να παραβλέψω το ποσο καλη μοτοσυκλετα ειναι. έχει σαρώσει σε ολα τα τεστ, εχει κορυφαια ποιοτητα σε μεσαια κατηγορία τιμης (καμια αλλη μοτοσυκλετα με λιγοτερα απο 15κ ευρω δεν την ακουμπαει) και εχει ακριβως το γκαζι και την καταναλωση και τους χωρους και την αξιοπιστια και και και.... που θελει ο ελληνας αναβατης πολης/ταξιδιου. αμα βαλουν και το fucking cruise control που λειπει απο το de, θα το παρεις ενα τεστ και θα ξεχασεις οτι ειναι ασχημο.

  14. #59
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ενώ το strom το 650 μαρεσει και με α σαν εμφάνιση δεν έχω οδηγική εμπειρία με ενοχλεί η κατανάλωση του προσωπικά και σε αυτό ευθύνεται ο bulletproof αλλά παλιός κινητήρας του. Ακους για καταναλώσεις περίπου 1 λίτρο παραπάνω από το tracer 7 . Γενικά έχει φανατικό κοινό και όταν γνώρισα 2 κυρίους στην Σεα Αταλάντης ο ένας είχε ένα στρομ το παλιό με 270 κ χικιομετρα και του έκαιγε λαδακι και ο άλλος ξαναπήρε στρομ και ήταν μοντέλο του 20 και είχε πάνω 80 κ χιλιόμετρα και λέγαν τα καλύτερα δεν το άλλαζαν για τίποτα. Οι κύριοι ήταν συνταξιούχοι και σαρεσε να τους ακους για της εμπειριες τους και τα ταξίδια τους
    εγώ έχω την εντύπωση οτι το vstrom καιει λίγο λιγότερο από το tracer7... βέβαια είναι και θέμα γκαζιού και βάρους...

  15. #60
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    περιμενε να βγει το απλο 800 και το ξανακοιτας το θεμα. το 650 ειναι παλιο. φοβερη μηχανη, προφανως απο ψηλοτερο ραφι σε σχεση με το 07 που εχεις αλλα δεν παυει να ειναι το παλιο κλασσικο 650. ουτε εμενα μου αρεσει το 800, ειναι μια αηδια με ροδες πραγματικα, αλλα δεν μπορω να παραβλέψω το ποσο καλη μοτοσυκλετα ειναι. έχει σαρώσει σε ολα τα τεστ, εχει κορυφαια ποιοτητα σε μεσαια κατηγορία τιμης (καμια αλλη μοτοσυκλετα με λιγοτερα απο 15κ ευρω δεν την ακουμπαει) και εχει ακριβως το γκαζι και την καταναλωση και τους χωρους και την αξιοπιστια και και και.... που θελει ο ελληνας αναβατης πολης/ταξιδιου. αμα βαλουν και το fucking cruise control που λειπει απο το de, θα το παρεις ενα τεστ και θα ξεχασεις οτι ειναι ασχημο.
    δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω τέτοιο ποσό σε αυτη τη φάση... θέλω απλά να πάρω κάτι που θα με βολέψει περισσότερο σε αυτά που θέλω να κάνω και το οποίο παράλληλα να μπορώ να το μεταπουλήσω εύκολα σε καμια διετία αν θελήσω να ανέβω κατηγορία...

    όσο για το 800ρι όσο καλό και να είναι, η εμφάνισή του είναι αποτρεπτικός παράγοντας!
    προτιμώ να πάρω λίγο αργότερα το 1050...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταβαση απο R6 σε fazer 1000?
    από P70 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 07:52
  2. Μετάβαση από μοτοσυκλέτα σε scooter
    από golinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2013, 20:53
  3. Αλλαγη αντιψυκτικου σε Vstrom 650
    από 2c-rover στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2009, 23:08
  4. Μεταβαση απο παπι σε βοδι
    από A-Ge0 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2006, 15:30
  5. ΔΙΠΛΗ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΕ Vstrom 650
    από grpal στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF