Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Χωμάτινες διαδρομές εντός Αττικής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296

    Χωμάτινες διαδρομές εντός Αττικής

    Χαίρετε,

    Σε μερικές μέρες θα κάνω αγορά ενός εντουρο για να μπω στον κόσμο του χώματος που ήθελα πριν καν πάρω μηχανή δρόμου. Σαν αρχάριος θα ήθελα να ζητήσω να προτείνετε εύκολες διαδρομές εντός Αττικής που μέχρι να βρω παρέα θα μπορώ να πηγαίνω ακόμα και μόνος για να κάνω προπόνηση. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.456
    Κατέβασε την εφαρμογή Wikiloc,έχει μπόλικο πράμα σε διαδρομές και μπορείς να επιλέξεις τύπο διαδρομής για on/off, enduro κλπ
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Σ ωραιος ευχαριστω πολυ! Εχει οντως μπολικο πραμα!

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.456
    Με το καλό να πάρεις το εργαλείο και καλά λασπώματα
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Έχει τέτοια κομμάτια, σαν αυτή στα βορειοανατολικά.. Κλασική εύκολη ονοφάδα με λίγα περάσματα μέτριας δυσκολίας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2023βααττ.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	109,7 KB 
ID:	446010

    130χλμ
    Με εντούρο μηχανάκι δεν πιστεύω να δυσκολευτείτε.

  6. #6
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε,

    Σε μερικές μέρες θα κάνω αγορά ενός εντουρο για να μπω στον κόσμο του χώματος που ήθελα πριν καν πάρω μηχανή δρόμου. Σαν αρχάριος θα ήθελα να ζητήσω να προτείνετε εύκολες διαδρομές εντός Αττικής που μέχρι να βρω παρέα θα μπορώ να πηγαίνω ακόμα και μόνος για να κάνω προπόνηση. Ευχαριστώ!
    Βασίλη καλημέρα,
    Καλό θα ήταν να μη πηγαίνεις μόνος σου.
    Εγώ όταν έσπασα το πόδι μου, μόνος είχα πάει για "χαλαρή" προπονησούλα... ευτυχώς ήμουν σε μέρος που σύχναζαν οι εντουράδες της περιοχής και είχα και το κινητό πάνω μου, όχι μαζί με τα πράγματά μου που ήταν πιο πέρα.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Βασίλη καλημέρα,
    Καλό θα ήταν να μη πηγαίνεις μόνος σου.
    Εγώ όταν έσπασα το πόδι μου, μόνος είχα πάει για "χαλαρή" προπονησούλα... ευτυχώς ήμουν σε μέρος που σύχναζαν οι εντουράδες της περιοχής και είχα και το κινητό πάνω μου, όχι μαζί με τα πράγματά μου που ήταν πιο πέρα.
    Καλημερες! Εχω καταλαβει οτι δεν ειναι καλη ιδεα αλλα στο μυαλο μου το μονος το εχω για βατους χωματοδρομους ετσι για να εγκλιματιστώ με την μηχανη λιγο. Πιστευεις και σε τετοιες διαδρομες καλυτερα με παρεα;

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Καλημερες! Εχω καταλαβει οτι δεν ειναι καλη ιδεα αλλα στο μυαλο μου το μονος το εχω για βατους χωματοδρομους ετσι για να εγκλιματιστώ με την μηχανη λιγο. Πιστευεις και σε τετοιες διαδρομες καλυτερα με παρεα;
    Πιστεύω ότι αν δεν είσαι σε δρόμο, πρέπει να έχεις παρέα.
    Και ενώ την συμβουλή που σου δίνω, μου την είχαν δώσει κι εμένα, την πάτησα όταν βγήκα μόνος, με σκεπτικό "έλα μωρέ... χαλαρά θα πάω...".
    Και η πλάκα είναι ότι χαλαρά πήγαινα, αλλά η στραβή έκατσε.

  9. #9
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.456
    Υπάρχει ο (άγραφος) κανόνας ποτέ μόνος στην βουνό αλλά κάποιες φορές είναι και δύσκολο να έχεις παρέα σε κάθε εξόρμηση/προπόνηση.
    Όπως είπε και ο Χάρης κινητό πάντα μαζί σου και να ενημερώνεις κάποιον δικό σου για το που θα κινηθείς.
    Υπάρχουν και εφαρμογές (νομίζω και στο wikiloc αλλά και στο google maps) που στέλνουν απευθείας στίγμα ή και την διαδρομή που κινείσαι.
    Η μλκια μπορεί να γίνει και σε εύκολες διαδρομές (ίσως πιο συχνά σε αυτές όταν ξεθαρρεύουμε) αλλά πάνω κάτω όσοι κινούμαστε πάνω σε δύο τροχούς (είτε σε χώμα είτε σε άσφαλτο) το γνωρίζουμε καλά αυτό.
    RIDE MORE TALK LESS

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Κατέβασε την εφαρμογή Enduro Tracker στο κινητό. Δημιουργείς μια ομάδα και μπορούν να σε βλέπουν real time στον χάρτη δικοί σου άνθρωποι. Δουλεύει μόνο με ανοιχτά δεδομένα. Το Enduro είναι πιο επικίνδυνο από την on-offαδα με μεγάλες μηχανές γιατί μαζεύει πολλά km και σύντομα αποκτάς εμπιστοσύνη.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    737
    Θέλει παρέα !
    Δύσκολα βρίσκεις και ακόμα πιο δύσκολο είναι ο χρονικός συντονισμός
    Παρότι καλά σου λένε ποτέ μόνος ενδεχομένως να το κάνεις

    Πάντα με σεβασμό και προσπάθησε περισσότερο να κάνεις ασκήσεις προπόνησης μονος σου πχ να κάνεις 30 μέτρα όσο πιο αργά μπορείς (εξάσκηση ισορροπίας) και απλά πράγματα για περισσότερη εξοικείωση με την μηχανή σου ώστε όταν βρεθείς στο μονοπάτι να βγουν όλα αβίαστα

    Μην βιάζεσαι
    Αγόρασε εξοπλισμό προστασίας κράνος θώρακα μπότες επιγονατίδα κάλτσες κλπ κλπ
    Μην πάρεις τα φτηνότερα γιατί θα το μετανιώσεις και την φτήνια την τρώει ο παράς (θα τα ξανα αγοράσεις....)

    Μηχανή Μην πάρεις δυνατή για να μπεις πιο εύκολα και να μην τρομάξεις, για μένα ιδανικό είναι ένα ελαφρύ 4Τ 250cc με μίζα
    Με κατάλληλο στήσιμο και μικρό κόστος συντήρησης κάνεις κανονικό enduro...όταν αισθανθείς ότι το έχεις χώσε τα € να πάρεις αυτό που θα είναι το ιδανικό σου

    Όταν πάρεις ευχαρίστως να πάμε παρέα Πεντέλη

    Δεν ξέρω ούτε την φυσική σου κατάσταση ούτε την εμπειρία σου , απλά στην πρώτη βόλτα/ες που θα είσαι και σφιγμένος σε μονοπαταδα θα σου φανεί σαν τεστ κοπώσεως
    Κράτα μικρό καλάθι στην αρχή
    Καλώς ήρθες

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει ο (άγραφος) κανόνας ποτέ μόνος στην βουνό αλλά κάποιες φορές είναι και δύσκολο να έχεις παρέα σε κάθε εξόρμηση/προπόνηση.
    Όπως είπε και ο Χάρης κινητό πάντα μαζί σου και να ενημερώνεις κάποιον δικό σου για το που θα κινηθείς.
    Υπάρχουν και εφαρμογές (νομίζω και στο wikiloc αλλά και στο google maps) που στέλνουν απευθείας στίγμα ή και την διαδρομή που κινείσαι.
    Η μλκια μπορεί να γίνει και σε εύκολες διαδρομές (ίσως πιο συχνά σε αυτές όταν ξεθαρρεύουμε) αλλά πάνω κάτω όσοι κινούμαστε πάνω σε δύο τροχούς (είτε σε χώμα είτε σε άσφαλτο) το γνωρίζουμε καλά αυτό.
    Ότι λέει ο Γιώργος. Να προσθέσω πως το κινητό καλό είναι να το έχουμε πάνω μας και όχι στην μηχανή.

    Ολα είναι πιθανά στο χώμα, απ' το να πλακώσει η μηχανή την αναβάτη, έως να φύγει η μηχανή μακριά από τον αναβάτη ο οποίος αν χτυπήσει μερικές φορές είναι δύσκολο να μετακινηθεί . Αν το έχει πάνω του και εφόσον έχει σήμα θα μπορέσει να ειδοποιήσει και αυτό είναι το καλό σενάριο στην στραβή.

    Αν δεν βρεθεί παρέα τότε παίζουμε μπάλα με πιο ήρεμη οδήγηση και σε περιοχές που υπάρχει κάποια υποτυπώδη κυκλοφορία.

    Το σωστό και πιο ασφαλές είναι φυσικά να υπάρχει παρέα.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Θέλει παρέα !
    Δύσκολα βρίσκεις και ακόμα πιο δύσκολο είναι ο χρονικός συντονισμός
    Παρότι καλά σου λένε ποτέ μόνος ενδεχομένως να το κάνεις

    Πάντα με σεβασμό και προσπάθησε περισσότερο να κάνεις ασκήσεις προπόνησης μονος σου πχ να κάνεις 30 μέτρα όσο πιο αργά μπορείς (εξάσκηση ισορροπίας) και απλά πράγματα για περισσότερη εξοικείωση με την μηχανή σου ώστε όταν βρεθείς στο μονοπάτι να βγουν όλα αβίαστα

    Μην βιάζεσαι
    Αγόρασε εξοπλισμό προστασίας κράνος θώρακα μπότες επιγονατίδα κάλτσες κλπ κλπ
    Μην πάρεις τα φτηνότερα γιατί θα το μετανιώσεις και την φτήνια την τρώει ο παράς (θα τα ξανα αγοράσεις....)

    Μηχανή Μην πάρεις δυνατή για να μπεις πιο εύκολα και να μην τρομάξεις, για μένα ιδανικό είναι ένα ελαφρύ 4Τ 250cc με μίζα
    Με κατάλληλο στήσιμο και μικρό κόστος συντήρησης κάνεις κανονικό enduro...όταν αισθανθείς ότι το έχεις χώσε τα € να πάρεις αυτό που θα είναι το ιδανικό σου

    Όταν πάρεις ευχαρίστως να πάμε παρέα Πεντέλη

    Δεν ξέρω ούτε την φυσική σου κατάσταση ούτε την εμπειρία σου , απλά στην πρώτη βόλτα/ες που θα είσαι και σφιγμένος σε μονοπαταδα θα σου φανεί σαν τεστ κοπώσεως
    Κράτα μικρό καλάθι στην αρχή
    Καλώς ήρθες
    Πολύ ωραίες συμβουλές, σ ευχαριστώ. Από εξοπλισμό τα περισσότερα θα είναι Thor, νομίζω είναι ΟΚ ε; Παω αύριο να ψωνίσω. Μηχανή ναι σε 250 4Τ με μιζα θα παω.

    Η φυσική μου κατάσταση είναι ΟΚ, η εμπειρία μου είναι μια εντουροβολτα μάλλον σε μέτριας δυσκολίας διαδρομής με ένα KLX 230. Ήταν αρκετές ώρες οποτε ψόφησα αλλά ήταν αρρώστια.

    Σ ευχαριστώ και πάλι, θα είμαστε σε επικοινωνία. Βρήκα άλλο ένα παιδί από το forum οποτε παμε και ολοι μαζι!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Από εξοπλισμό τα περισσότερα θα είναι Thor, νομίζω είναι ΟΚ ε; Παω αύριο να ψωνίσω.
    Ότι ψωνίζεις να το δοκιμάσεις πριν
    Έχουν φτηνά πράγματα που όμως δεν εφαρμόζουν σωστά στο σώμα και δεν είσαι άνετος
    Να πας σε κατάστημα και να δοκιμάσεις να βρεις τα νούμερα σου και τι θέλεις δεν λέω να πας στο πάνω ράφι αλλά στο μεσαίο....

    Από θώρακα Thor θα προτιμούσα κάποιον καλύτερο μεταχειρισμένο (έχει πολλά που είναι σαν καινούργια)
    Φίλος που τον πήρε (φουλ μαζί με ώμους αγκώνες κλπ ) δεν μπορούσε κουνηθεί και αναγκαστικά ξαναπήρε καλύτερο....
    Δίπλα λεφτά για αυτό λέω παραπάνω την φτήνια την τρώει ο παράς

    Έχω Thor επιγονατίδα που είχε 35€ αλλά δεν σπάει το πλαστικό (γκρι) ενώ ίδια σε μαύρο είχε 25€ ......οκ....προφανώς και άμα φορέσω καλύτερες θα δω την διαφορά αλλά την κάνουν την δουλειά

    Μπότα να δοκιμάσεις και να υπολογίσεις και την χοντρή και ψηλή κάλτσα που θες

    Βασικά πήγαινε σε μαγαζί και δοκίμασε και μετά αποφασίζεις

  15. #15
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    χθες ειχα 1.5 ωρα στη διαθεση μου και ειπα να βγω μια βολτιτσα για να δουλεψει λιγο το ερμο το ΚΤΜ

    Χωρις προγραμμα, και μιας και ειμαι Πειραια, παω Σχιστο και στο φαναρι που εχει στην κορυφη εστριψα προς τη Μονη Αγιων Πατερων. Δεν ειχα ξαναπαει ποτε. Μου εκανε καλη εντυπωση μιας κι ο λοφος αυτος εχει αρκετα μονοπατια και μια πιστα Μοτο κρος για προπονηση.

    Αν καποιος θελει μπορει μεσα απο ενα χωματινο δρομο να βγει απο την αλλη μερια στο Περαμα. Εχει καποια σημεια με ενδιαφερον, οπως το λεγομενο Θρονο του Ξερξη, απ οπου λεγεται οτι ο Ξερξης παρακολουθησε απο εκει τη Ναυμαχια της Σαλαμινος και την πανωλεθρια που τον βρηκε. Η αληθεια ειναι οτι απο εκει βλεπεις τα στενα της Σαλαμινος πιατο.

    Ξεχασα να πω οτι στην αρχη του δρομου υπαρχει μια πυλη με σεκιουριτι που ελεχγει ποιος μπαινει και με ενημερωσε οτι μπορω να παραμεινω μεχρι τις 10 το βραδυ γιατι μετα κλεινουν.

    Ειναι ενα κοντινο διαμαντακι για μενα που εχω πολυ περιορισμενο χρονο, κ πλεον θα πηγαινω να ξεσκαω κι εκει (εκτος Υμητο, Πεντελης και Παρνηθας) και να κανω εξασκηση το χωμα που δεν εχω και πολυ ιδεα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ΣΧΙΣΤΟ.jpg 
Προβολές:	76 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	448057
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προορισμοι εντος αττικης αλλα εκτος αθηνας
    από Dant3 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2012, 21:12
  2. Η πρώτη (;) φωτιά εντός Αττικής
    από alximistis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2009, 12:31
  3. Intro χωματινες διαδρομες
    από mpou στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 16:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF